Câinele moare de drum lung…

noiembrie 24, 2012 in Liga Europa

Câinele moare de drum lung și… prostul de grija altuia! O vorbă din popor care pică bine atunci când vine vorba de persoane care arată cu degetul spre cei care mai și greșesc atunci când fac performanță. De joi seară, clubul din Ghencea este supus unui adevărat linșaj mediatic. În public. Înfrângerea cu Stuttgart nu se uită ușor dar nici nu poate fi un capăt de țară. Vorbim despre un sport. Nu despre cutremur, nu despre fisurarea unui baraj și nici despre un val tsunami. Vorbim despre Steaua și fotbal. O echipă care domină categoric competiția internă este pusă la zid tocmai de aceeia care se uită cu binoclul spre locul 1. Drama reală este că diferența dintre fotbalul românesc și cel din lumea bună este cam mare. Nu de 1-5 dar e. Steaua nu este de vină ci sistemul neperformant pe care-l acceptăm, de ani și ani, cu capu-n jos! Read the rest of this entry →

Steaua și blestemul Copenhaga

noiembrie 22, 2012 in Liga Europa

Parcă tot toamna, dar prin septembrie… În 2003. Meciul Danemarca – România se încheia la egalitate, 2-2, iar „tricolorii” ratau calificarea la Euro 2004. După ce munciseră pe brânci până în minutul 94. Steaua pare aleasă de soartă să rescrie istoria tristă pe care a trăit-o fotbalul românesc în urmă cu nouă ani. „Roș-albaștrii” au picat „teza la germană”, de la București, iar pentru calificarea în primăvara Ligii Europa au dreptul la o singură reexaminare. La Copenhaga. Cu două șanse din trei: egal sau victorie. Dacă „șvabii” nu le dădeau cu terenul în cap putea să existe și a treia sau a patra șansă. Adică înfrângere cu 0-1 sau 0-2 însă cele cinci goluri încasate de la VfB Stuttgart au făcut praf golaverajul Stelei care, acum, stă la mâna danezilor. O deplasare sub spectrul orașului unde nu ne iese nimic! Read the rest of this entry →

Steaua, gata pentru „teza la germană”!

noiembrie 21, 2012 in Liga Europa

Raul Rusescu, omul care-aduce golul, poate semna calificarea Stelei în primăvara europeană!

O toamnă de poveste pentru Steaua. Parcurs excelent pe toată linia frontului. Cu excepția eliminării din Cupa României. În Liga Europa, „roș-albaștrii” sunt la doar un punct de 16-imile competiției însă joi seară au parte de un meci infernal. Întâlnesc VfB Stuttgart. Cu nemții nu te joci. După tragerea la sorți erau creditați cu cele mai mari șanse la locul 1. Acum vin la București cu orgoliul rănit și, foarte important, obligați să câștige ca să poată face calcule de calificare. Isteria este maximă. Suporterii au luat cu asalt site-urile de vânzări online și casele de bilete. Probabil va fi record de audiență pe „Arena Națională”. Steaua este gata pentru „teza la germană”. O „teză” care îi poate aduce nota bună pentru prezența în primăvara Europa League. Joi seară, de la ora 22:05, în direct pe Pro TV, Digi Sport 1 și Dolce Sport 1! Read the rest of this entry →

CFR, mai aproape de… Liga Europa!

noiembrie 20, 2012 in Liga Europa

Manchester United și-a permis să renunțe la milionul de euro oferit de UEFA pentru o victorie în grupele Ligii Campionilor. În aceste condiții, Galata „împăratului” Terim a speculat din plin faptul că Sir Alex Ferguson a venit la Istanbul cu o echipă plină de rezerve. Și turcii s-au impus meritat cu 1-0. La rândul ei, CFR și-a făcut bine temele și a bătut Braga, la Cluj, cu 3-1. Un rezultat care deschide mai degrabă poarta spre Liga Europa decât spre Champions League. O spun cifrele. CFR și Galatasaray au ambele câte șapte puncte dar rezultatele directe îi avantajază pe turci. Pe „Old Trafford”, cu Man United, va fi greu de luat puncte. Dar nu imposibil! Read the rest of this entry →

Țiriac fentează fotbalul românesc

noiembrie 19, 2012 in Internaţional

Dorit la Dinamo, de mulți ani, Ion Țiriac dribleză fotbalul românesc și vrea să cumpere Hertha Berlin. Nu este o glumă. Presa germană a scris deja despre asta. Miliardarul român a fost la meciul Herthei cu St. Pauli (1-0), din Zweite Bundesliga, și a discutat cu Werner Gegenbauer, președintele grupării germane. E clar, Țiriac coace ceva. Și nu e rău deloc că se bagă în fotbal. Hertha ocupă locul 2 și are șanse să promoveze. Asta înseamnă că, până la perfectarea tranzacției, echipa poate ajunge în Bundesliga. Dacă va fi așa cred că este o nouă palmă încasată de fotbalul românesc. Țiriac evită mocirla în care se zbate acest sport în România, deși poate ar fi avut de câștigat, pentru rigoarea și fair-play-ul din Germania. Voi ce ați allege? Read the rest of this entry →

Dinamo continuă chinul

noiembrie 17, 2012 in Superliga

Doar remiză la meciul de debut al lui Dorinel Munteanu cu „haita” roș-albă. Un 1-1 cu gust amar. Dănciulescu putea rezolva singur meciul, la 0-0, dar a ratat uluitor deși are golul în sânge. Nesiguranța dinamoviștilor a fost taxată de puștii lui Hagi. Benzar a inventat un eurogol pe care-l va ține minte toată viața. Noroc că Dorinel a mutat inspirat, cu Issa Ba, și a evitat matul de la… „Rege”. O remiză bună pentru echipa lui Gică Hagi care uimește din nou. Pozitiv. Dinamo continuă să se chinuie ca să joace cât de cât ceva. E clar, antrenorul Dorinel Munteanu mai are de tras, nu glumă, până când va (re)pune pe picioare o formație pentru care lipsa de încredere reprezintă principalul ei adversar. Read the rest of this entry →

Imagine și cioburi

noiembrie 16, 2012 in Special

Scriu aceste rânduri și în același timp urmăresc pe net un interviu senzațional. Gică Popescu vorbește despre cariera sa la… „Vorbe grele”. Emisiunea lui Victor Ciutacu de la Antena 3. Sen-za-țio-na-lă!!! Imaginea unui mare campion și în același timp a unui mare caracter spusă atât de frumos de un om care a vrut să fie mai presus de lumea fotbalului. Ca educație, ca atitudine, ca responsabilitate. Din păcate, fostul căpitan al Barcelonei adună astăzi cioburile acestei imagini. Pe nedrept. O condamnare, fie și temporară, în „Dosarul Transferurilor” a făcut țăndări tot ceea ce a făcut bun. „Baciul” susține că e nevinovat. Și la ce argumente a adus chiar îl cred. Sper să o facă și instanța care va judeca recursul! Read the rest of this entry →

Fotbalul, la începutul… sfârșitului?

noiembrie 15, 2012 in Special

Recunosc, poate este un titlu exagerat. La fel de bine pot spune că reprezintă o percepție a realității. La începutul săptămânii au fost condamnările grele din „Dosarul Transferurilor”, iar spre finalul ei scandalul de la „U” Cluj și ancheta DIICOT în „lotul” celor 15 jucători transferați la Petrolul. Un alt caz, cel al Universității Craiova, în care clubul oltean câștigă fiecare termen de judecată în instanțele civile. Sper că n-am scăpat ceva important. Subiecte cu iz penal care ne dezvăluie o lume ascunsă, sub paravanul fotbalului, cu statute și regulamente mai presus de… legi. O figură de stil aproape de adevăr. Cu certitudine este doar începutul scadenței. Urmează alte nume, alte cluburi. Și, foarte probabil, descinderea în mafia pariurilor. Un fel de început al sfârșitului în fotbal? Tot ce se poate! Read the rest of this entry →

România, victorie de moral!

noiembrie 14, 2012 in Națională

Chinuită, nechinuită, victoria tot victorie rămâne. Selecționerul Victor Pițurcă a împărțit meciul în două, crescător, ca reprizele. În primul mitan a început cu o formulă-test, cei vizați fiind Nistor, Găman, Pintilii, Maxim, Gardoș și Latovlevici. La pauză, primii patru au fost schimbați, iar „Lato” și Gardoș au rămas pe teren. Asta spune ceva. Repriza a doua a fost mai bună. Stancu, Tănase, Bourceanu, Lazăr, Goian şi Torje au schimbat cursul jocului și așa am bătut Belgia. O formație robustă, cu jucători experimentați și de clasă. Noroc cu ratările „dracilor”, din final, că altfel se termina nașpa. O victorie mare, de moral, care le dă curaj „tricolorilor” prentru următoarele jocuri de calificare la Mondialul brazilian! Read the rest of this entry →

„Dosarul Transferurilor”, de la o extremă la alta!

noiembrie 13, 2012 in Special

Ca în fotbal. Acum șapte luni, cei opt inculpați în dosarul transferurilor jucătorilor de fotbal, Ioan și Victor Becali, George Copos, Cristi Borcea, Mihai Stoica, Jean Pădureanu, Gigi Nețoiu și Gică Popescu au fost achitați de Tribunalul București. Ieri, Curtea de Apel București a dat condamnări cu executare sau suspendare pentru greii fotbalului românesc care de la Revoluție încoace au făcut „cărțile” în materie de transferuri. Cei implicați mai au o ultimă cale de atac, la Înalta Curte de Casație și Justiție. Asistăm la cea mai grea lovitură primită de lumea fotbalului românesc, o castă în care cu greu s-a putut intra chiar și pe vremea lui Ceaușeșcu. Rămâne un semn de întrebare în privința celor două verdicte de până acum, inițial achitare, apoi condamnare. Două extreme între care distanța este ca de la cer la pământ! Read the rest of this entry →

Rapidul prinde viteză la Cluj

noiembrie 12, 2012 in Superliga

Antrenorul Marian Rada răsuflă ușurat. Rapidul a câștigat la Cluj, cu „U”, și se întoarce la București sunând din sirenă!

Antrenorul Marian Rada răsuflă ușurat. Rapidul a câștigat la Cluj, cu „U”, și se întoarce la București sunând din sirenă!

Rapidul condus de antrenorul Marian Rada dă semne că a depășit pragul psihologic și prinde viteză. Trei puncte uriașe pentru încredere și moral. Giuleștenii uitaseră dulcele gust al victoriei, de vreo trei etape, iar acum încearcă să recupereze „întârzierile” acumulate pe traseu. „Alb-vișiniii” au stat la cutie, au așteptat momentul prielnic și au lovit fulgerător prin Herea și Grigorie. O victorie meritată dar care nu aduce fericirea. La meciul următor, cu Gaz Metan, Rapid are mulți suspendați: Glauber, Nicolae Grigore, Grigorie şi Pancu. Într-un film celebru există o replică celebră: trăiește clipa. Rapidulețul a bătut cu 2-1, la „U” acasă, și a ajuns-o pe Dinamo în clasament. O izbândă care vine chiar la debutul antrenorului Marius Șumudică, un rapidist sută la sută, pe banca tehnică a „șepcilor roșii”! Read the rest of this entry →

Dezastru la Dinamo

noiembrie 11, 2012 in Superliga

Dario Bonetti nu are soluții. Cine vine?

Dario Bonetti nu are soluții. Cine vine?

Locul 7 și cinci puncte de recuperat până la poziția a patra, ultima care dă pașapoartele pentru sezonul viitor de Liga Europa. Presa scrie că este cel mai slab sezon al „câinilor roșii” din 1971 încoace. După 41 de ani „roș-albii” înoată, din nou, în mediocritate. Seamănă a dezastru, iar principalul responsabil este antrenorul Dario Bonetti. Dar și acei acționari care continuă să-i acorde credit. Cel puțin până la ora când scriu aceste rânduri, adică 11:05. Suporterii dinamoviști au reacționat, ei abandonând echipa pentru că nu mai pot suporta umilința. La meciul cu FC Vaslui, de sâmbătă seară, pe „Arena Națională” se auzea mai bine lătratul câinilor din împrejurimi decât încurajările fanilor. Dinamo n-a arătat nimic, n-a avut ocazii. Zero pe toată linia. Il signor Bonetti, perché aspettare? Read the rest of this entry →

„Viteziștii” uimesc Europa

noiembrie 9, 2012 in Liga Europa

Steaua crește de la meci la meci. Suporterii sunt lângă echipă, iar rezultatele bune se țin lanț. Primăvara europeană este aproape!

Steaua crește de la meci la meci. Suporterii sunt lângă echipă, iar rezultatele bune se țin lanț. Primăvara europeană este aproape!

Steaua a închis gura cârcotașilor care au pariat bani grei pe 1X. 🙁 După meciul de la București, unii „analiști”, care mănâncă de pomană banii trusturilor de presă, au spus că Molde a venit la București cu trupa de… copii deși știau că acei jucători fac parte din lotul comunicat de nordici la UEFA înainte de începutul competiției. O ironie ieftină și cu efect… invers. „Viteziștii” s-au dus cu tupeu în Norvegia și au dat lovitura chiar în fief-ul lui Molde. Trei puncte imense. Uriașe. Cu puțin noroc, dacă VfB Stuttgart nu bătea la Copenhaga, calificarea era obținută și matematic. Așa mai rămâne unu la sută suspans. Poate e mai bine. Cu nemții, pe „Arena Națională”, vor fi peste 50.000 de spectatori. Plus banii lor. Un lucru este cert: Steaua este pe val. Sportiv și financiar. Rezultatele din ultima vreme au depășit deja granițele țării, iar acum „roș-albaștrii” uimesc Europa. Bravo lor! Bravo, Reghe! Read the rest of this entry →

Speranțe din „Țara Fiordurilor”

noiembrie 8, 2012 in Liga Europa

O bijuterie din „Țara Fiordurilor”: „Aker Stadion”. Diseară, Steaua va încerca aici să dea marea lovitură. Baftă!

O bijuterie din „Țara Fiordurilor”: „Aker Stadion”. Diseară, Steaua va încerca aici să dea marea lovitură. Baftă!

O săptămână tristă. Nu mai avem față de Europa. CFR a fost făcută praf de Galata, iar Mircea Lucescu n-a scăpat de blestemul ultimei secunde și a pierdut pe terenul lui Chelsea la… ultima fază. Singurele speranțe de bucurie vin tocmai din „Țara Fiordurilor” unde Steaua intră în bârlogul celor de la Molde. Cu tupeul de a rezolva calificarea în primăvară chiar acolo, în sălașul frigului și al crescătorilor de somon. Antrenorul Ole Guunar Solskjear a declarat că va trimite pe teren cea mai bună echipă. Așa este corect. Steaua are însă valoare și poate să bată Molde indiferent de „combinațiile” puse la cale de Solskjear. Măcar așa ne mai domolim un pic amărăciunea. Tot cu Steaua! Read the rest of this entry →