Bonetti, ce faci din Dinamo?

noiembrie 7, 2012 in Superliga

Dario Bonetti a greșit atunci când l-a lăsat cu ochii în soare pe Ionel Dănciulescu. Fotbalul se mai joacă și cu sufletul nu numai cu picioarele!

Dario Bonetti a greșit atunci când l-a lăsat cu ochii în soare pe Ionel Dănciulescu. Fotbalul se mai joacă și cu sufletul nu numai cu picioarele!

Dario Bonetti pare mai degrabă un antrenor excentric decât un tehnician format la școala italiană. Dinamo este aproape de mijlocul plutonului Ligii 1, pe locul 7. Orice fel de proiect care vizează un club ca Dinamo nu poate avea ca răspuns o așa clasare sau, mai grav, un joc care nu convinge pe nimeni. Chiar și cu scuza întineririi lotului. Să spui după meciuri pierdute că echipa a jucat bine, că nu se poate concentra în fața formațiilor mici sau celebra frază „una grande partita” seamănă a bășcălie ieftină. Mă mir că acționarii de la Dinamo, domnii Badea, Săvulescu sau Negoiță, acceptă în continuare astfel de reacții. Cred că Dario Bonetti a ajuns la finalul poveștii din România! Read the rest of this entry →

Steaua, „dopată” cu… US 24!

noiembrie 5, 2012 in Superliga

Galeria Stelei, forța care a anulat avantajul lui Dinamo. Din „Armata Ultra”, cum i se spunea odată, a ajuns... „Armada Ultra”!

Galeria Stelei, forța care a anulat avantajul lui Dinamo. Din „Armata Ultra”, cum i se spunea odată, a ajuns… „Armada Ultra”!

Uniți Spre 24! Cea mai eficientă „vitamină” la care a apelat Steaua pentru meciul cu Dinamo. Măcar așa află și șefii „câinilor” despre ce este vorba după ce au țipat toată săptămâna că doresc control antidoping pentru „roș-albaștrii”. Un meci câștigat de inspirația antrenorului Laurențiu Reghecampf. La 0-1, în repriza secundă, „Reghe” la scos pe Georgievski, l-a mutat pe Chipciu pe postul de fundaș dreapta, iar la mijloc, tot pe flancul drept, l-a introdus pe Adi Popa. Așa a ajuns Chipciu să facă penalty-ul care a descătușat Steaua. Gol Rusescu, din nou gol Rusescu, iar al treilea a fost semnat de Szukala. Interesant, Rusescu are pe tricou numărul… 24! Dinamo rămâne doar cu reușita lui Alexe, din primul mitan, însă jocul „câinilor” a dezamăgit. Să te domine Steaua în asemenea hal este umilitor. Una peste alta, US 24 poate să fie „pilula” susținătoare de moral care aduce titlul în Ghencea! Read the rest of this entry →

Steaua – Dinamo, un etalon de valoare!

noiembrie 4, 2012 in Superliga

„Marele Derby”, mai mult decât fotbal. Spectacol pe teren, spectacol dincolo de stadion și în... tribune!

„Marele Derby”, mai mult decât fotbal. Spectacol pe teren, spectacol dincolo de stadion și în… tribune!

„Marele Derby” a fost și va rămâne un etalon de valoare pentru fotbalul românesc. Steaua și Dinamo, indiferent de istoria lor, sunt cluburile care au reprezentat sarea și piperul în Liga 1. Imaginați-vă cum ar fi campionatul fără aceste echipe. Confruntarea lor a însemnat mereu un amestec de orgoliu, ambiție și devotament față de culorile clubului. Pentru ele, un sezon se joacă de fapt în două meciuri. Nu contează nici titlul, nici Cupa, nici Europa. Pentru suporteri important este ca formația favorită să câștige duelul cu eterna rivală. La orice scor, prin orice formă, dar să-l câștige. E musai. Ambiția asta a dat naștere la povești de legendă, iar de-a lungul timpului a măsurat valoarea fotbalului din România. Duminică seară avem episodul nr. 127 din „Clasicul României”. Sper să fie un show! Read the rest of this entry →

Dinamo, gata pentru „Marele Derby”

noiembrie 2, 2012 in Superliga

Steaua - Dinamo sau „Marele Derby” care valorează cât un sezon!

Steaua – Dinamo sau „Marele Derby” care valorează cât un sezon!

Calificare imensă pentru Dinamo. În „sferturile” Cupei României. Chiar pe terenul Pandurilor, acolo unde Steaua n-a reușit decât un egal alb ca varul. Un succes care tonifică moralul „câinilor” înaintea confruntării cu rivalii de-o viață. Și un pic de liniște pentru antrenorul Dario Bonetti. Până la urmă, rezultatele sunt cele îl țin pe banca tehnică a „roș-albilor”. Acum chiar avem derby de derby. Steaua eliminată din Cupă, Dinamo învingătoare la Tg. Jiu, acolo unde puține echipe reușesc să câștige. Orgolii rănite, orgolii renăscute. Așa e mai frumos. Acum o săptămână așteptam Steaua – Dinamo ca pe un meci oarecare, fără sare și piper. După ultimele rezultate ale celor două echipe, duminică, vor ieși scântei la fiecare duel pentru balon. Dinamo a înviat chiar înainte de eternul derby. Sper că vom avea parte de un meci mare! Read the rest of this entry →

Reghe, risc fatal!

noiembrie 1, 2012 in Cupa României

Tănase a ratat un penalty și cu Molde. Ca să dai gol îți trebuie caracter, responsabilitate și atiudine. Oare le are?

Tănase a ratat un penalty și cu Molde. Ca să dai gol îți trebuie caracter, responsabilitate și atiudine. Oare le are?

Steaua a preferat să joace cu rezervele meciul cu Chiajna și a ratat primul trofeu important: Cupa României. Antrenorul Laurențiu Reghecampf și-a asumat un risc care poate să-l coste mult mai mult decât eliminarea din Cupă. Un nou eșec, duminică, cu Dinamo, poate să-i complice serios calculele la titlu. Chipciu și Tănase au îngropat Steaua din cauza indolenței cu care au tratat momentele executării penalty-urilor. În bășcălie, cu fumuri de vedete eterne. Din alea de lux că băieții au pretenții. 🙁 Ce să mai lungesc vorba: „Reghe” a riscat enorm folosind o formație improvizată și a pierdut un trofeu care contează. Un risc fatal cu urmări greu de intuit în acest moment. Mai ales în plan psihologic! Read the rest of this entry →

Steaua – Dinamo, la limita bunului simț!

octombrie 31, 2012 in Superliga

Steaua - Dinamo, adică rivalitate, spectacol și istorie. Uneori această limită este depășită prin declarații iresponsabile. Din păcate...

Steaua – Dinamo, adică rivalitate, spectacol și istorie. Uneori această limită este depășită prin declarații iresponsabile. Din păcate…

Până când se joacă Marele Derby, duminică, mai este vreme însă tensiunea crește. Dincolo de planul sportiv. Nu este deloc normal. Sunt de înțeles declarațiile mai acide, „înțepăturile”, dar să jignești adversarul este deja prea mult. M-au uimit declarațiile lui Ionuț Negoiță, devenit nu demult acționar cu acte-n regulă la Dinamo. L-am cunoscut în urmă cu vreo trei ani, într-un interviu difuzat la radio, și mi-a lăsat o impresie excelentă. De aceea îmi este greu să suprapun fraze de genul „Cei din conducerea Stelei sunt cam amețiți” peste imaginea investitorului de la Dinamo. Altele sunt răutăți: „Deocamdată știu că au jucători valoroși în lot, care aleargă mult. Suspect de mult”. Până la urmă vom vedea în Derby cine poate să alerge și cine nu. Bineînțeles, cu folos! Read the rest of this entry →

Buzbuchi, un portar care va ajunge mare

octombrie 30, 2012 in Superliga

Alex Buzbuchi, un portar de senzație. Dacă se pregătește cum trebuie va ajunge repede în echipa națională!

Alex Buzbuchi, un portar de senzație. Dacă se pregătește cum trebuie va ajunge repede în echipa națională!

În ultimul deceniu, fotbalul românesc n-a prea mai dat portari de top. Și când spun asta mă gândesc la acei goalkeeperi care pot câștiga singuri un joc. Am văzut paradele de senzație făcute de Alexandru Buzbuchi la Cluj, cu CFR, dar am zis că este nevoie de confirmări ca să poți avea o concluzie. Și a venit meciul cu Pandurii, de luni seară. Un penalty apărat și cel puțin patru, cinci mingi salvate pe care scria gol. Se pare că Gică Hagi a descoperit un mare portar. Un tânăr de talent. Site-ul www.transfermarkt.com îl cotează la doar 175.000 de euro dar băiatul ăsta poate ajunge sus de tot dacă rămâne cu picioarele pe pământ. Și îl ascultă pe Hagi. Mâine împlinește 19 ani. La mulți ani, Buzbuchi! Și ține-o tot așa că nu vei regreta! Read the rest of this entry →

Fotbal între extreme

octombrie 28, 2012 in Superliga

Gigi Mulțescu, un meseriaș. A urcat Astra Giurgiu pe locul 3 și de bine ce a muncit este dat afară. Despre ce fotbal vorbim?

Steaua s-a distrat cu Bistrița. Un 4-0 ca-n vremurile bune. „Roș-albaștrii” bat pas de defilare spre titlu, iar Gigi Becali se bucură ca un copil la fiecare reușită. S-au dus vremurile când se certa cu antrenorii. A mai învâțat câte ceva de la viață și uite că-i prinde bine. Alți patroni din Liga 1 i-au foc. Bossul Astrei, Ioan Niculae, a declarat pe post că mâine îl va concedia pe Gigi Mulțescu. Motivul? Vă faceți cruce: cică nu se înțelege cu staff-ul administrativ! Ce nebunie! Să pui pe goană un tehnician de calitate, cu experiență, care a luat Astra din colaps și a cocoțat-o tocmai pe locul 3. Nu mai știi ce să crezi. Dar asta este Liga 1. „Tocătoarea de antrenori” macină continuu și impinge fotbalul între extreme. Una caldă, alta rece! Read the rest of this entry →

„Câinii”, una triste partita…

octombrie 27, 2012 in Superliga

Pentru Dario Bonetti urmează două meciuri capitale: cu Pandurii și Steaua. Bate, rămâne, pierde, ar trebui să plece!

Dinamo a avut o prestație dezamăgitoare la Piatra Neamț. Probabil cel mai prost joc făcut de „câini” în acest sezon. La cum a mișcat Dinamo cred cu tărie că și-a dorit un punct deși acesta este egal cu zero în actuala configurație a clasamentului. Mai mult, „plăieșii” lui „Pinalti” i-au dominat pe bucureșteni, în multe momente, scoțând în evidență neputința unei echipe care a venit la meci cu nasul pe sus după victoria din derby-ul cu Rapid. Declarațiile generoase pe care le-a dat Dario Bonetti după alte meciuri slabe, gen „una grande partita”, nu-i țin de cald. Acum trebuie să accepte gluma de meci la care a fost părtaș sâmbătă seară. Signore Bonetti, dacă tot ne jucăm cu cuvintele, la Piatra Neamț a fost… „una triste partita”. De râs, nu? 🙂 Read the rest of this entry →

Steaua, victorie și… doar atât!

octombrie 26, 2012 in Liga Europa

Vlad Chiricheș, un fotbalist care știe ce vrea. Deși e pe val nu și-a pierdut modestia!

Un 2-0 cu Molde care duce Steaua la „cota 7” în grupa E a Ligii Europa. O victorie fără floricele a „roș-albaștrilor” dar utilă și de grafic. Nu este o victorie mică chiar dacă antrenorul Ole Gunnar Solskjær și-a trimis pe teren „herghelia de mânji”. Tineri talentați dar extrem de concentrați și arțăgoși. O victorie a Stelei marcată de reușita lui Chiricheș, de la primul gol. Un gol care va scrie istoria acestui sezon. O foarfecă de zile mari, din interiorul careului, care mai pune două, trei milioane de euro la cota fundașului stelist dorit de AC Milan. Steaua ia din nou inițiativa în Europa. Pentru România. Vorba suporterilor: România – Steaua, Europa – Steaua, Oriunde – Steaua, Campionii din Ghencea! Read the rest of this entry →

Steaua, la un pas de fericire!

octombrie 25, 2012 in Liga Europa

Alex Bourceanu sau inima Stelei. Un căpitan care când joacă pune mult suflet. Pentru performanță, contează!

O zi importantă. Poate cât un sezon. Steaua – Molde! Cine ar fi crezut că „roș-albaștrii” vor ajunge, așa de repede, să își decidă prezența în primăvara europeană în fața unor „puști”? „Puștii” lui Ole Gunnar Solskjaer. Un fel de a spune tinerilor pe care fosta vedetă de la Manchester United îi va planta printre titularii de drept. Steaua trebuie doar să fie prudentă și nimic mai mult. De asta are grijă „Reghe”. Insist, este un joc pentru viitorul Stelei. De soarta lui se leagă multe. Pe termen mediu și lung. „Viteziștii” au deja un tonus pozitiv, de echipă mare care știe exact care îi este valoarea. Meciul cu Molde poate aduce însă noi confirmări. Un fel de injecție cu optimism înaintea unor partide importante din campionat. Cum este marele derby cu Dinamo. În seara asta, Steaua este la un pas de fericire. Doar să-l facă. Tare și apăsat! Read the rest of this entry →

Egal eroic, punct uriaș

octombrie 24, 2012 in Liga Campionilor

Ioan Andone a dus CFR-ul la „cota 4” în grupa H dar e posibil să fie înlocuit. Nu este deloc normal însă în România orice este posibil!

Ploaia torențială a încurcat socotelile Galatei. Nici măcar mârlănia „grădinarilor” de pe „Ali Sami Yen”, care la pauză au îndepărtat apa doar din jumătatea CFR-ului și au lăsat bălți în calea atacurilor ardelene, nu au schimbat deznodământul partidei. CFR a reușit un egal eroic și se întoarce acasă cu un punct uriaș. O remiză cât o victorie pentru că, din minutul 28, trupa lui Ando a jucat în 10 oameni după ce Aguirregaray a fost eliminat destul de ușor. Un egal muncit. Un rezultat foarte bun plămădit în condiții vitrege: ploaie torențială, teren sub orice critică, jucător eliminat și, colac peste pupăză, un penalty penalizare apărat însă de senzaționalul Felgueiras. E bine. Locul 2, patru puncte și vise de primăvară în plină toamnă. Bravo, CFR! Read the rest of this entry →

Bonetti se salvează, Dinamo respiră!

octombrie 23, 2012 in Superliga

Dario Bonetti, până mai ieri cam singur împotriva tuturor. În cele din urmă s-a scos cu Rapid!

Dacă nu câștiga derby-ul cu Rapid, antrenorul Dario Bonetti putea să-și cumpere bilete la primul avion cu direcția Italia. Dinamo a făcut însă un joc bun în fața Rapidului, a pasat mai bine, a alergat mai mult și a dorit cu orice preț victoria. A fost cel mai bun meci al „câinilor” din actualul sezon. Cu mult peste ceea ce au arătat până acum și cu o atitudine schimbată în bine. Rapidulețul a avut meciul în mână atunci când a condus cu 1-0. Teixeira a fost însă înger și demon. Înger, la pasa de gol pentru Pancu. Demon, când a pierdut mingea la mijlocul terenului, cu două minute înainte de finalul primei reprize, iar Dinamo a egalat pe atacul care a urmat. Un moment care confirmă una dintre axiomele vechi din fotbal: egalezi sau preiei conducerea înainte de pauză, meciul este al tău. Și așa a fost! Read the rest of this entry →

Alb de… Tg. Jiu

octombrie 22, 2012 in Superliga

Petre Grigoraș, un antrenor care știe să facă echipe. Cu Steaua a demonstrat că e greu de învins!

Meci așteptat dar fără goluri. Exact sarea și piperul din fotbal. Putea să câștige Padurii, putea la fel de bine să bată Steaua. Cele două formații și-au împărțit punctele, nu și paguba. Pandurii lui Grigoraș au căștigat un punct însă Steaua a pierdut două. N-o spun eu, au spus-o cei doi antrenori. Petre Grigoraș era mulțumit, iar Laurențiu Reghecampf cam supărat. „Roș-albaștrii” și-au dorit mult victoria, au dominat meciul în cel de-al doilea mitan însă Nikolic nu s-a trezit din mahmureală și a ratat stopul decisiv și golul izbăvitor. O remiză anunțată de clasament. Un alb de… Tg. Jiu care mai pune un punctișor la zestrea Stelei pentru titlu. Urmează bătălia europeană cu norvegienii de la Molde. Joi. Poate acolo vom vedea goluri! Read the rest of this entry →