De la „Dodel”și Mutu la… Dodean și Samara

octombrie 21, 2012 in Tenis de masă

Daniela Dodean și Elizabeta Samara, două mari campioane. Două fete care știu cum se face performanța: doar prin muncă!

Vorbim nepermis de mult despre fotbal. Și mie îmi reproșez același lucru. Ne ia valul și uităm de alte discipline sportive. Câtă muncă acolo, în multe cazuri cu rezultate de excepție. Și? Scrie cineva sau vorbește despre ele? Deloc sau foarte puțin. Pe un colț de ziar, de site, de blog sau câteva minuțele în audio-vizual. Asta am simțit, ieri, când Daniela Dodean și Elizabeta Samara au câştigat medalia de aur în proba de dublu feminin din cadrul Campionatelor Europene de tenis de masă ce se desfăşoară în Danemarca. Fără să vreau am găsit jocul de cuvinte din titlu. În fotbal există bani mulți, mediatizare excesivă și performanțe zero. În alte sporturi găsim muncă într-un anonimat total și aur în competiții. Dar asta e viața. Preferăm idoli de genul „Dodel” sau Mutu și poveștile lor picante în loc să promovăm sportivii de excepție. De gândit pentru viitor! Read the rest of this entry →

Tocătoarea de antrenori

octombrie 20, 2012 in Superliga

La Rapid, Ioan Ovidiu Sabău nu a avut nici timp și nici lot pentru a demostra ce poate ca antrenor. Păcat!

Etapă-șoc pentru antrenori. Și runda a 12-a încă nu s-a terminat! La ora când scriu mai sunt de disputat cinci jocuri. Rapidulețul a deraiat în propriul „triaj” motiv pentru care patronul George Copos a decis să schimbe „locomotiva”: în locul lui Sabău a pus un rapidist sută la sută, Marian Rada. Apoi, după derby-ul cu Dinamo, se vorbește de Marius Șumudică. Ioan Andone e singur singurel la CFR Cluj. A pierdut și sprijinul șefului cel mare, Arpad Paszkany. „Ceferiștii” din Gruia așteaptă un antrenor din Portugalia. Cel puțin asta s-a auzit până acum. La Dinamo, antrenorul Dario Bonetti stă și el pe-o creangă pe jumătate tăiată. După dezastrul cu Bistrița a declarat cu seninătate: „Abbiamo avuto una buona partita”. Nu demult, tot după un eșec, cu Astra, Dario a mai scos o „perlă”: „Una grande partita”. Sper că am scris bine în italiană… 🙂 Ideea este că Liga 1 toacă antrenori pe rupte. Un semn de instabilitate, de provizorat. Și mai vrem rezultate… 🙁 Read the rest of this entry →

Fotbal cu dezamăgire, iluzie și speranță

octombrie 19, 2012 in Special

Mutu a întors deja spatele fotbalului. Marica, încă nu, dar dacă nu-și schimbă atitudinea riscă să piardă tot ce a făcut bun până acum!

În câteva zile am reuşit să înțeleg mai bine ce înseamnă, în fotbal, dezamăgirea, iluzia şi speranța. În viaţă te loveşti de ele la tot pasul însă doar percepţia lor contează. După „dubla” cu Turcia şi Olanda am văzut în Ciprian Marica un altfel lider pentru echipa naţională. Fals. O iluzie care a durat câteva ceasuri, poate o zi. După confruntarea cu „portocala mecanică” a venit scandalul din club. Cu Mutu pe post de „dirijor”, iar Marica „servant”. Fete, multe fete. Presa a scris şi despre alcool. O fi fost, n-o fi fost dar scandalul a ţinut prima pagină a ziarelor, iar pe radio-tv a intrat la „breaking news”. Optimismul mi-a revenit odată cu victoria Viitorului Constanța la Cluj, în fief – ul CFR – ului. Copiii lui Hagi au demonstrat că au tupeu și încredere în ceea ce știu. Și au câștigat! Read the rest of this entry →

Lăsaţi-l pe Piţi să continue!

octombrie 18, 2012 in Națională

Piţurcă a căzut pe gânduri. Din cauza scorului, jocului sau a declaraţiilor de după meciul cu Olanda?

După victoria cu Turcia am spus că „tricolorii” şi selecţionerul Victor Piţurcă rescriu istoria echipei naţionale. Nu renunţ la idee. După înfrângerea cu Olanda, unii dintre greii fotbalului românesc au început să-l pună la zid şi îi cer să bată Ungaria, la Budapesta, ca să-şi păstreze postul. Nu cred că este corect. În primul rând, Piţi nu are ca obiectiv calificarea la Mondial. În al doilea rând, înaintea preliminariilor puţini credeau că după patru jocuri vom fi în cărţi pentru Rio. Nu în ultimul rând, Piţurcă a fost chemat să reconstruiască echipa naţională. De la zero. O zic întruna: băieţii au avut destule momente bune cu Olanda, iar scorul este prea sever. Totuşi, nimic nu e pierdut. Totul se joacă, iar Piţi trebuie să renunţe la anumite „fixuri”. Altfel îi va fi greu să reziste atacurilor care vin chiar din lumea sa, lumea fotbalului! Read the rest of this entry →

Ne-am spart dinţii în „portocale”

octombrie 17, 2012 in CM 2014 - Brazilia

Craig Thompson, un arbitru ciudat rău. Cu olandezii a fost „latin” şi le-a dat toate faulturile când erau atinşi, cu noi a fost „anglo-saxon” şi ne-a taxat la fiecare contact!

Când pierzi supărarea e mare. Mă aşteptam la un meci imposibil cu „batavii” dar nici chiar aşa. Un 1-4 acasă, chiar şi cu Olanda, e greu de digerat. Şi totuşi sunt lucruri ciudate. Un arbitru scoţian, Craig Thompson, care numai britanic n-a fost. La olandezi le-a dat fault ori de câte ori erau atinşi, la noi se făcea că plouă şi lăsa jocul să continue. Nici măcar penalty nu ne-a dat când Adi Popa a fost trântit în careu. Ca să nu mai zic de offside-ul de la golul patru. Mie aşa mi s-a părut. Pur şi simplu, „cocostârcul” Craig a rostogolit „portocalele” peste noi. Inevitabil, ne-am spar dinţii în ele. Deşi scorul este unul dezastruos, România a avut destule momente bune. Pe astea trebuie să le multiplice „tricolorii” dacă vor să se bată cu Ungaria, naţionala-surpriză intrată în cursa calificării. Read the rest of this entry →

Româniaaa! Româniaaa! Ole! Ole! Ole!

octombrie 16, 2012 in CM 2014 - Brazilia

Hai România!

E ora unu şi 25 de minute. Am văzut ultimile ştiri despre marele meci. Un fel de a spune. În august, când au început preliminariile pentru Mondialul brazilian, nimeni n-ar fi crezut că pe 16 octombrie ne batem cu Olanda pentru şefia grupei. Uite că s-a întâmplat. Şi asta pentru că selecţionerul Victor Piţurcă nu i-a luat în seamă pe „analiştii” croiţi să facă mişto de el din orice. Din ce-a avut a făcut… bici. Şi a trosnit Turcia chiar la ea acasă. Cu Olanda va fi mai greu. O forţă a fotbalului mondial chiar şi când se antrenează. Piţi le coace ceva. Să fiţi siguri. După şocul produs Turciei, la Istanbul, „tricolorii” au prins curaj, iar suporterii au înţeles momentul şi vor fi acolo, pe „Arena Naţională”. Cu zecile de mii. Îmbrăcaţi în galben, vopsiţi pe faţă şi strigând cât îi ţin plămânii: Româniaaa! Româniaaa! Ole! Ole! Ole! Read the rest of this entry →

Din Iordania, în exclusivitate, Florin Motroc: „Jucăm cu Olanda şi nu trebuie să dăm cu piciorul la găleata aproape plină!”

octombrie 15, 2012 in Interviuri

Florin Motroc, oriunde ar fi cel mai bine se simte în culorile Rapidului.

Florin Motroc sau profesorul universitar îndrăgostit de fotbal. Fiul unui nume de legendă al Rapidului, Ion Motroc. Antrenează în Iordania o echipă din prima ligă, Shabab Al Ordon. De când a plecat în lumea arabă vorbim doar prin mesaje. Aşa s-a întâmplat vineri seară. I-am spus că vreau să fac un interviu. Era un proiect mai vechi. Şi-a dat ok-ul pe loc, i-am trimis întrebările şi mi-a răspuns la fel de prompt. Nu am „cenzurat” că n-am avut ce. Idei clare, cursivitate, pasiune. Fotbal, atracţie pentru necunoscut şi dor de revanşă. Plus dragostea pentru cei de acasă. Despre Florin Motroc şi lumea în care munceşte… Read the rest of this entry →

Lipsa de atitudine, o boală sau un moft?

octombrie 14, 2012 in Special

Cluburile de noapte, o atracţie pentru fotbaliştii cu nume. Şi nu numai. Unii merg ca să toace bani, alţii pentru fiţe. Iar la fotbal… praf!

Înainte de meci, unii antrenori bagă echipa în cantonament cu o zi, două sau chiar mai multe. Alţii, şi mai şi, îi reţin pe jucători 24 de ore după terminarea partidei. Miza este de a-i opri să umble creanga prin cluburi sau restaurante. În fotbalul de azi nu cred că mai ajută cu ceva astfel de restricţii. Selecţia ar trebui să fie modalitatea de răspuns la aventurile unor jucători. Dacă pe teren eşti ok, dai randament şi te implici atunci vin şi rezultatele. Dacă nu joci, dacă eşti obosit şi îţi târăşti picioarele după o noapte de sex combinat cu alcool atunci eşti praf. Afară. Asta e rezolvarea. Restul sunt poveşti pentru presă. Read the rest of this entry →

Victorie cu gust… Grozav!

octombrie 13, 2012 in CM 2014 - Brazilia

Torje, Raţ, Grozav, Marica şi colegii lor rescriu istoria echipei naţionale. Sub comanda lui Piţurcă, un antrenor care ştie ce vrea. Bravo lor!

Selecţionerul Victor Piţurcă a mai inventat o echipă naţională. Un grup care se strânge în jurul unor lideri noi precum Marica. Şi cu tineri de ispravă ca Grozav, Torje sau Chipciu. Criticile care l-au vizat pe Piţurcă nu mai fac nici măcar două parale. Unii strâbă din nas şi spun că am jucat precaut, iar pe final cu frică. Aşa o fi dar hai să ne uităm pe tabelă. „Tricolorii” au câştigat cu 1-0, au adunat nouă puncte din nouă şi sunt liderii grupei D. Piţi, deşi n-a spus-o, a vrut mult din acest meci. Şi s-a ales cu mult. Dar să nu-i mai laudăm că li se urcă la cap. Marţi, vine Olanda şi e păcat să nu continuăm cu ceva pozitiv. Până atunci savurăm o victorie cu gust… Grozav! Read the rest of this entry →

Curaj, România, curaj!

octombrie 12, 2012 in CM 2014 - Brazilia

Mutu, omul care-aduce golul. Mutu, jucătorul care poate înclina balanţa. Poate, poate…

Un meci dificil cu Turcia. Dar nu imposibil. „Tricolorii” trebuie să creadă în şansa lor. Altfel de ce s-au mai dus acolo? Cu o condiţie: să joace fotbal. Dacă ne băgăm cu fundu-n poartă şi dăm „bubuite” în tribună vom fi făcuţi una cu pământul. Turcia trebuie atacată cu curaj pentru că are probleme în apărare, mai ales în zona centrală. Mutu să dea tonul. Are experienţă cu carul şi transmite încredere colegilor din teren. Doar să putem ţine ritmul. Unul foarte ridicat dacă ne luăm după ce au arătat „ienicerii” în Olanda. În fond, băieţii noştri nu au prea multe de pierdut. Doar de câştigat. Meciul este în deplasare şi orice punct contează la „adevăr”. Dacă batem acolo îi scoatem pe turci din cărţi. Şi se poate. Vasluiul a reuşit un egal cu Fener. Tot pe „Şükrü Saracoğlu”, stadionul infernului. Avem nevoie de tupeu şi încredere. Curaj, România, curaj! Read the rest of this entry →

Dani, de ce acum?

octombrie 11, 2012 in Națională

Dani Coman are motive de supărare. Răfuiala mediatică cu selecţionerul Victor Piţurcă nu pică bine. Nici pentru el, nici pentru Piţi, nici pentru naţională!

Nu am ezitat să critic echipa naţională ori de câte ori a fost cazul. Dar niciodată înaintea unei confruntări majore cum este meciul cu Turcia. Sunt zilele cele mai importante. Pentru pregătire, tactică şi moral. Un scandal nu face decât să bulverseze ordinea firească a lucrurilor şi disciplina. Dani Coman, portarul Vasluiului, a ieşit în presă cu declaraţii care îl vizează pe selecţionerul Victor Piţurcă. Poate are dreptate în ceea ce spune dar nu trebuia să iasă acum. Sună a răzbunare dar mai ales a frustrare. După „dubla” cu Turcia şi Olanda avea destul timp. Dani Coman n-a mai răbdat. Din acest motiv vorbele lui nu au claritate şi nici greutate. Lumea se gândeşte doar la confruntările cu turcii şi batavii. Rămâne întrebarea şi nedumerirea: de ce apar scandaluri înaintea meciurilor oficiale importante? Simplu: din interes. Fiecare cu al lui! Read the rest of this entry →

Naţionala, obiectiv modest: un punct din şase!

octombrie 10, 2012 in CM 2014 - Brazilia

„Naşu’ ” vede doar un punct după „dubla” cu Turcia şi Olanda. Cam puţin pentru o naţională care visează la Mondial!

Optimismul pe care l-am afişat la începutul săptămânii cu privire la deznodământul confruntărilor cu Turcia şi Olanda a dispărut brusc. Nu că îmi schimb gândurile peste noapte ci pentru că am citit declaraţia şefului Federaţiei, Mircea Sandu: „Avem de luat un punct în cele două partide cu Turcia şi Olanda”. Un amestec ciudat de realism şi lipsă de diplomaţie. Ca valoare, „Naşu’ ” are dreptate. Şi Turcia, şi Olanda sunt peste noi. Ca imagine pentru echipa naţională, Sandu a greşit. Ce-or fi zis jucătorii când au citit aşa ceva, ce spun suporterii? Iar adversarii prind şi mai mult curaj văzând că tremură chiloţii pe noi. Un punct din şase? Dacă îţi propui puţin nu ai cum să realizezi mult!
Read the rest of this entry →

Andone, în pericol?

octombrie 9, 2012 in Superliga

„Ando”, cine face legea la CFR? Jucătorii portughezi, în frunte cu Cadu? Dacă e aşa, lasă-i şi preia o echipă românească!

Ioan Andone este unul dintre antrenorii care impun respect. Şi-a câştigat acest statut prin muncă şi rezultate. Un tehnician cu multă experienţă, versat în ale Ligii 1. Mă tem însă că nu-l va apuca iarna pe banca tehnică a CFR-ului. Ar fi nedrept dar ce mai este logic în fotbalul românesc? Şefii clubului din cartierul Gruia, Arpad Paszkany şi Iuliu Mureşan, au lăsat să „transpire” în presă informaţia că la CFR ar urma să lucreze un antrenor secund din Italia. Oficial, să-l „ajute” pe „Ando”! Oare? Acum patru ani a venit Trombetta şi… adio Andone! Acum? După înfrângerea cu Steaua, Paszkany continuă să tacă. Un semn că o decizie radicală şi decisivă este iminentă! Read the rest of this entry →

„Tricolorii”, gata pentru infern!

octombrie 8, 2012 in Națională

„Şukru Saracoglu”, sau „groapa cu lei” de la Istanbul. Un egal ne ţine în cărţile calificării, o victorie tricoloră scoate din cursă Turcia!

Să uităm un pic de campionat. Naţionala României urmează să joace două partide extrem de importante pentru calificarea la Mondialul găzduit de Brazilia (2014). Cu Turcia, la Istanbul, pe 12 octombrie, iar patru zile mai târziu cu Olanda, la Bucureşti. Deocamdată Turcia este obiectivul imediat. România nu trebuie să piardă acolo dacă vrea la „carnavalul” de la Rio. O misiune posibilă doar dacă există dăruire şi se aleargă pe rupte. Naţionala noatră nu mai are valorile de altădată. Colac peste pupăză, Tănase s-a rupt în meciul cu CFR şi stă pe tuşă. Tamaş nu ştiu ce probleme are şi este şi el cam „out”. Putem visa însă la un egal deşi turcii sunt favoriţi. Cred în inspiraţia selecţionerului Victor Piţurcă. Dacă descifrează  jocul „ienicerilor” avem şanse. Dacă nu, o luăm de la capăt. Cu Olanda! Read the rest of this entry →