Steaua a ucis campionatul?

octombrie 7, 2012 in Superliga

Rusescu, un meci de excepţie cu CFR. Şi un gol care valorează dublu!

Se poate spune şi aşa. Un 1-0 pragmatic şi meritat cu CFR Cluj, campioana en-titre. Exact cât trebuia Stelei ca să se cocoaţe în fruntea clasamentului, la 12 puncte distanţă de CFR. Trupa lui Andone n-a pus nicio problemă, iar scorul nu reflectă ceea ce s-a întâmplat pe teren. Diferenţa putea fi mult mai mare. Am mai văzut un recital Rusescu. Băiatul ăsta chiar a prins un joc bun, a marcat şi putea pune frişca pe tort dacă, pe final, vinclul porţii lui Felgueiras nu oprea un şut fabulos.În rezumat, Steaua a făcut ce-a vrut pe teren, iar CFR a alergat cu limba scosă ca să nu se facă de râs. Nu găsesc o altă explicaţie le ce-am văzut pe „Arena Naţională”. Read the rest of this entry →

Adiere de primăvară

octombrie 5, 2012 in Liga Europa

Nikolic, autorul unui gol norocos. În fotbal trebuie să ai şi puţin noroc. Ca să câştigi exact atunci când e nevoie!

Victorie la limită a Stelei dar muncită. FC Copenhaga n-a fost deloc un adversar modest. Dimpotrivă. Un 1-0 care aduce vânt de primăvară în plină toamnă. Un meci greu cu o echipă care ştie să paseze şi are jucători valoroşi. Antrenorul Laurenţiu Reghecampf a ghicit schimbările şi a câştigat. O victorie mare care urcă Steaua pe prima poziţie în clasamentul grupei E. Este clar că în Liga Europa există şanse serioase de a avea o echipă românească în fazele superioare. Pe seceta asta financiară şi brambureala care domneşte în fotbalul mioritic chiar ar fi ceva extraordinar. Succesul Stelei este unul logic, normal, pentru simplul motiv că „roş-albaştrii” au crezut în victorie mai mult decât Copenhaga. Meciul s-a terminat. Urmează CFR!

Read the rest of this entry →

Fenomenul Steaua

octombrie 4, 2012 in Liga Europa

Galeria Stelei, unul dintre „secretele” victoriilor europene reuşite de „roş-albaştrii”. Şi diseară această galerie va conta enorm!

Atmosferă de zile mari în ultimile ore de dinaintea meciului Steaua – FC Copenhaga. Fanii Stelei au luat cu asalt casele de bilete şi vor umple „Arena Naţională”. Ca un val uriaş care acoperă totul. Copenhaga este o echipă bună dar nu cu nume. Mă întreb ce se întâmpla dacă se inversau rolurile cu CFR Cluj? Adică să vină Manchester United la Bucureşti, iar danezii să meargă în Ardeal. Un fenonem care a început în anii ’80 atunci când Steaua uluia Europa. Copiii, elevii şi studenţii de atunci, care au plâns în genunchi când Helmuth Duckadam apăra patru penalty-uri consecutive în finala Cupei Campionilor Europeni (1986), sunt oamenii maturi de astăzi. Mai mult sau mai puţin realizaţi. Dar cu familii. Cu soţii şi copii pe care îi iau cu ei pe stadion. O stare de spirit care creşte mereu, an de an, ca nişte bulgări de zăpadă se prăvălesc la vale. Un fenomen care ne arată că legendele nu mor niciodată: Steaua Bucureşti! Read the rest of this entry →

Man United, exact cât a fost nevoie!

octombrie 3, 2012 in Liga Campionilor

Van Persie, atacantul care a rezolvat meciul cu CFR. La primele reuşite în Liga Campionilor în tricoul lui Manchester United!

Niciun moment Sir Alex Ferguson nu a avut emoţii. Nici măcar după golul lui Kapetanos. Diferenţa între Manchester United şi CFR Cluj este imensă deşi marţi seară nu s-a văzut aşa de clar. Imaginea decalajului dintre Premier League şi… Liga 1. Enorm. Rezultat onorabil? Când pierzi nu poate fi dar CFR are circumstanţe că doar n-a jucat cu Damila Măciuca. Van Persie le-a tăiat „ceferiştilor” iluziile măcar pentru un egal. Care ar fi fost meritat. CFR rămâne cu declaraţia elegantă, dar sinceră, dată după meci de cel mai titrat antrenor de fotbal din lume. Ferguson a spus: „Cred că CFR are şanse să se califice mai departe”. Read the rest of this entry →

Regal la Cluj: joacă Manchester United!

octombrie 2, 2012 in Liga Campionilor

Kapetanos poate aduce fericirea pentru CFR. Grecul a marcat multe goluri decisive. Şi cu Manchester United?

CFR Cluj – Manchester United, diseară, la 21:45. Oră de Ligă a Campionilor. Toată atenţia este pe Man Utd. Firesc. Este poate cea mai fascinantă echipă din lume. Ca istorie, tradiţie şi respect pentru fani. Pentru CFR este o onoare să joace în faţa unei astfel de echipe. O partidă mare pentru ardeleni, o partidă mare pentru România. Nimeni nu va fi supărat dacă elevii lui Ioan Andone vor pierde meciul dar va fi noapte albă dacă „ceferiştii” câştigă sau fac egal cu „diavolii” lui Sir Alex Ferguson. CFR este cu efectivul complet, iar Manchester United fără opt jucători de valoare. Există şanse. Man United nu mai este cea fost odată! Read the rest of this entry →

Borcea, adrenalină pentru Dinamo

octombrie 1, 2012 in Superliga

Cristi Borcea, o viaţă pentru o idee: să bată Steaua. Principalul motiv care l-a determinat să intre în fotbal. Şi să iasă, atunci când a pierdut!

Chiar dacă a bătut Pandurii la scor de neprezentare (3-0), Dinamo nu are cadenţa şi forţa unei pretendente la titlu. De ce spun asta? Oricât de băiat bun este antrenorul Dario Bonetti, oricâtă îngăduinţă i s-a acordat de către acţionari, „câinilor” le lipseşte ceva. Poate motivaţia. Poate spiritul de luptă. Poate acea dorinţă de a juca de la egal la egal cu marea rivală, Steaua. Până acum mai nimic din toate astea. A lipsit şi omul care să transmită aşa ceva. Până azi. Uite că la meciul cu Pandurii lui Condescu, într-una din lojele „Arenei Naţionale” s-a aflat Cristi Borcea. „Acţionarul-suporter” gata să-şi vândă şi casa pentru Dinamo. O posibilă explicaţie a tonusului pozitiv pe care l-am văzut la jucători. Iar declaraţia dată presei, după meci, seamănă cu o declaraţie de război: „Batem Steaua!”. Cu Borcea, Dinamo trăieşte. Altfel. Mereu cu gândul la Marele Derby! Read the rest of this entry →

Steaua, demonstraţie de forţă

septembrie 30, 2012 in Superliga

„Reghe”, omul care a reuşit să reinstaleze normalitatea la Steaua. Cu victorii care au readus suporterii lângă echipă!

Regal fotbalistic la Ploieşti. Petrolul şi Steaua au fost cu mult peste media campionatului. Am avut senzaţia că mă uit la o finală sau ceva de genul ăsta. N-a fost cel mai greu meci al Stelei din acest acest sezon dar cu certitudine a fost jocul în care „roş-albaştrii” au degajat cel mai mult forţă, echilibru şi un psihic beton. E greu să revii după ce Petrolul are 1-0 pe teren propriu. Un ritm de joc european, teribil, sufocant. Ambele echipe au căutat golul cu preţul unor erori în apărare. Un test util, mai ales pentru stelişti care se aleg cu şase puncte din partidele cu Rapid şi Petrolul. O demonstraţie de forţă. Şi un semn că joi, în Liga Europa, trupa lui Reghecampf poate învinge Copenhaga! Read the rest of this entry →

Cu gândul la Europa

septembrie 29, 2012 in Internaţional

Manchester United vine, din nou, în România. Man Utd., mai mult decât legendă!

Sincer, nu prea mai îmi arde de Liga 1. Deja mă gândesc la meciurile de săptămâna viitoare din Liga Campionilor şi Liga Europa. Până la urmă acolo este testul adevărat. Şi pentru CFR, şi pentru Steaua. Vine în România un nume de legendă al fotbalului mondial: Manchester United. Şi Sir Alex Ferguson, omul care a pus serios umărul la construirea acestei legende. Precum Matt Busby. Vine şi Copenhaga, la Bucureşti, cu iz de „outsider” gata să dea peste cap calculele hârtiei. Dacă trupa lui Andone are un test uşor, cu Bistriţa lui nea Jean Pădureanu, Steaua intră în infernul de la Ploieşti. Dar gândul fuge tot spre meciurile europene. Unii, care se cred mai cu moţ, ţin cu adversarele echipelor noastre. Culmea este că aceleaşi persoane râvnesc pentru cluburile lor la un loc direct în grupele UEFA Champions League. Cu ce puncte? Dar vor răul altuia. Ca la noi la nimeni! Read the rest of this entry →

„Dulăul” se întoarce. Episodul 4!

septembrie 28, 2012 in Superliga

Hizo, omul chemat de Porumboiu ca să lupte pentru titlu. Din nou!

Un fel de telenovelă fotbalistică. Speriat de degringolada care a cuprins echipa, patronul Adrian Porumboiu n-a mai rezistat şi l-a (re)adus ca antrenor pe Viorel Hizo. „Dulăul” este la al patrulea mandat, în şase ani, cu FC Vaslui. Mână forte, fără compromisuri, Hizo reprezintă un fel de „stare de urgenţă” în vestiar. Situaţia de la Vaslui este una excepţională care impunea schimbarea pentru că aproape toate obiective stabilite la început de sezon au fost ratate. Grupele Ligii Campionilor sau ale Ligii Europa? Adio! Cupa României? Adio! A mai rămas doar campionatul. Dar şi aici lucrurile merg prost. „Dulăul” Hizo va aduce ordine şi disciplină. De asta să fiţi siguri. Rămâne de văzut dacă până la finalul turului va redresa jocul şi atitudinea echipei. Începe episodul 4… Read the rest of this entry →

A fost sau n-a fost?

septembrie 27, 2012 in Special

Klose, fotbalistul care a refuzat să păcălească fotbalul. Uite că mai există şi onoare

În clipa asta, la mai puţin de o jumătate de ceas de miezul nopţii, a fost singurul titlu care mi-a trecut prin cap. De la filmul cu acelaşi nume regizat de Corneliu Porumboiu, fiul lui Adrian Porumboiu, patronul de la Vaslui. Supărare mare după meciul cu FC Botoşani. Şi umilinţă. La câţi bani a băgat în fotbal domnul Porumboiu este de înţeles că n-a mai rezistat şi i-a făcut de jucători cu ou şi cu oţet. În frunte cu Sburlea, autorul unor ratări incredibile. A fost sau n-a fost păcăleală? Poate că da, poate că nu. La alţii este altă lume. Cu alte apucături. În minutul 5 al partidei Napoli – Lazio, la scorul de 0-0, Miroslav Klose a marcat un gol cu mâna. A fost sau n-a fost gol? Neamţul s-a dus la arbitru şi a recunoscut henţul. La final tabela arăta 3-0 pentru napoletani. Ce om! Ce caracter! Read the rest of this entry →

„Gladiatorul” salvează Steaua

septembrie 25, 2012 in Superliga

Bourceanu şi-a făcut datoria. Un gol izbăvitor când nimeni nu se mai aştepta!

Bourceanu marchează primul gol de când a venit la Steaua şi câştigă derby-ul cu Rapid. Şi ce gol. În minutul 96. Superb. O execuţie de atacant de rasă, nu de închizător. Cât despre meci sunt câteva de spus. Steaua a dominat categoric, nu încape discuţie, dar n-am văzut de mult o partidă în care „roş-albaştrii” să dea atâtea pase greşite. Rapidul a venit la meci cu gândul la egal. Şi când vrei puţin te alegi cu… nimic. Senzaţia transmisă în tribune a fost aceea că giuleştenii au refuzat jocul. Un fel de meci de şah între antrenorii Reghencampf şi Sabău. „Reghe” şi-a lăsat elevii să joace, „Moţul” i-a împins la o apărare eternă. Curajul şi spectacolul au învins. Steaua a avut 6-1 la ocazii de gol şi două bare. Suficient pentru o victorie ultrameritată! Read the rest of this entry →

Steaua – Rapid, din mândrie şi prejudecată

septembrie 24, 2012 in Superliga

Steaua – Rapid, cu casa închisă? Tot ce se poate. Până duminică, la prânz, s-au vândut peste 40.000 de bilete!

Steaua n-a mai câştigat de 10 ani acest derby dar speră s-o facă în această seară. Rapidul se bazează pe statistică şi crede în invincibilitate. Jucătorilor Stelei li s-a promis o primă de 20.000 de euro cu condiţia să lege alte trei victorii în următoarele jocuri (cu FCM Tg. Mureş, Petrolul şi Copengaha). Destul de greu dar nu imposibil. Copos le-a promis „alb-vişiniilor” trei mii de euro pentru un eventual succes pe „Arena Naţională”. Ceva mai pragmatic. Un meci de 1X pentru pronosportişti dacă ne uităm la statistica meciurilor cu Steaua gazdă: 23 de victorii steliste, 10 egaluri, doar cinci reuşite pentru Rapid, golaveraj 56-27. Un meci de X2 dacă luăm în calcul doar ultimii 10 ani când „roş-albaştrii” n-au suflat în faţa vecinilor de sector. Clar, un derby care se joacă din mândrie şi prejudecată! Read the rest of this entry →

Atenţie la Astra!

septembrie 23, 2012 in Superliga

Gigi Mulţescu, artizanul ascensiunii Astrei… Giurgiu. Antrenor nou, oraş nou. Astra e pe cai mari!

Aş fi vrut să comentez câte ceva despre meciul „U” Cluj – Dinamo (1-2), pe care arbitrul Teo Crăciunescu l-a făcut praf. Poate ceva despre Pandurii – CFR Cluj (2-1). Altceva mi se pare mai interesant. Astra bate tot de când a venit Gigi Mulţescu pe banca tehnică. Şi a ajuns pe locul 2. Nu este o întâmplare. Gigi Mulţescu este unul dintre antrenorii care ştiu meserie, care au coloană vertebrală, care este versat în ale Ligii 1. Dar n-a fost lăsat să-şi ducă munca până la capăt. Cam peste tot pe unde a fost antrenor. Dacă şefii Astrei vor înţelege bine acest mic dar important detaliu vor avea numai de câştigat! Read the rest of this entry →

Dinamo, împotriva… cifrelor

septembrie 22, 2012 in Superliga

Dinamo are nevoie de „Danciu-gol”. Nu de alta dar n-a mai marcat de două meciuri!

„Câinii” nu au voie să greşească la Cluj. Dinamo n-a mai câştigat pe terenul lui „U” din 2008, iar acum merge în fieful „şepcilor roşii” după trei înfrângeri consecutive. O serie negativă care e musai să se sfârşească în această seară. Altfel, trupa antrenată de Dario Bonetti alunecă pe tobogan spre jumătatea inferioară a clasamentului. Victoria este singura alternativă a „roş-albilor”. Casele de pariuri îi dau favoriţi însă nu va fi deloc simplu. Nemţii de la Hamburg sunt şi ei cu ochii pe meci şi pe Ţucudean. Pe care-l monitorizează pentru un transfer din iarnă. Deci miză e. Să vedem dacă va fi şi fotbal! Read the rest of this entry →