Putea fi istorie dar a fost… statistică!

septembrie 20, 2012 in Liga Europa

„Tătă” a prins un meci mare şi a făcut uitate gafele din ultima vreme.

Steaua a fost la un pas de a reuşi, după 55 de ani, o nouă victorie în faţa unei echipe germane. În 1957, CCA a bătut cu 3-1 pe Borussia Dortmund. De atunci, secetă. „Roş-albaştrii” puteau scoate mai mult din confruntarea cu Stuttgart. Mă gândesc la victorie pentru că Steaua a avut ocazii mari de gol dar le-a tratat pe toate cu superficialitate. Până la urmă şi rezultatul de 2-2 este bun. N-a fost un joc de calificare ci unul de grupă. Punctul ăsta poate conta enorm la „adevăr”, pe final, când se aşează clasamentul mai bine. Copenhaga a câştigat acasă, cu Molde, şi intră în lupta calificării. Steaua are speranţe dar putea obţine mai mult decât a obţinut! Read the rest of this entry →

Steaua, la datorie: în Europa!

septembrie 20, 2012 in Liga Europa

„Reghe” vrea ca Steaua să facă un meci mare la Stuttgart. Şi să se întoarcă acasă măcar cu un punct!

Echipa care în ultimii ani a adus României cela mai multe puncte europene încercă să nu rămână mai prejos decât CFR Cluj. Deşi spun că prezenţa în Liga Europa este pe plan secundar, după campionat, „roş-albaştrii” merg să nu piardă la Stuttgart. Antrenorul Laurenţiu Reghecampf şi-a luat măsuri de siguranţă. Probabil va începe jocul cu trei mijlocaşi defensivi: Bourceanu, Gardoş şi Filip. Dar din declaraţii, „Reghe” visează la o victorie. Tot ce se poate. Atmosfera nu e deloc apăsătoare. VfB are probleme în campionat, iar publicul nu dă semne că va lua cu asalt „Mercedes-Benz Arena”. Să vedem ce va fi la ora meciului… Read the rest of this entry →

Victoria cu Braga, dulce ca mierea!

septembrie 20, 2012 in Liga Campionilor

Rafael Bastos, artizanul victoriei de la Braga. A „inventat” două goluri superbe!

CFR a reuşit un meci tactic perfect la Braga şi a câştigat cu 2-0. Un gol fabulos înscris de Bastos. Şi al doilea, tot de el. Un fel de „poliţă” plătită portughezilor pentru că, în 2010, l-au pus pe goană la Cluj. Apoi au mai fost şi ratările lui Kapetanos care putea duce scorul la cote incredibile. Din nou victorie pentru ardeleni la debutul în grupele Ligii Campionilor. La fel s-a întâmplat cu AS Roma şi FC Basel. „CFR, victorie!”. Aşa strigă fanii pe stadionul din cartierul Gruia. Trei puncte mari care deschid poarta spre optimile de finală ale UEFA Champions League. Şi ca să continui în nota textului publicat ieri, deplasarea la Braga n-a fost acrişoară ci dulce ca mierea. Bravo, CFR! Read the rest of this entry →

Deplasare cu gust de… Bragă!

septembrie 19, 2012 in Liga Campionilor

„Estadio Axa”, stadionul de lângă muntele de piatră. Sper să fie cu noroc pentru CFR!

Braga. Un oraş de o frumuseţe rară care combină perfect vechiul cu ce este nou. Aici va juca CFR-ul. Pe un stadion cochet care îşi are tribunele „protejate” de un munte de piatră. Frumos. Dar ce va fi la meci? Greu. O deplasare dificilă chiar dacă la partidele de debut în grupele Ligii Campionilor ardelenii au ieşit mereu învingători: 2-1 la Roma (2008), 2-1 cu Basel, la Cluj (2010). Antrenorul Ioan Andone are însă mari dureri de cap. Un suspendat, Maftei, şi alţi 13 jucători care nu au fost incluşi pe lista UEFA. Incredibil. În aceste condiţii, farmecul deplasării păleşte în faţa realităţii, iar gustul poate fi de… bragă. O băutură răcoritoare un pic acrişoară. Sper să nu ne cadă rău la stomac! 🙂 Read the rest of this entry →

Începe circul

septembrie 18, 2012 in Superliga

După jocul Vasluiului cu CS Severin pe „Şumi” l-au luat durerile de cap. E musai să schimbe ceva!

Vasluiul s-a chimuit tare de tot ca să bată Severinul. A muncit. Măcar pentru asta îşi merită cele trei puncte însă maniera în care s-a ajuns la 2-1 este jenantă. Arbitrul Cătălin Botaş s-a făcut că plouă la faultul în careu făcut de N’Doye asupra lui Dandea după care senegalezul a marcat golul decisiv. Nu se poate aşa ceva într-o ligă care se vrea cât de cât corectă şi valoroasă. Nu este de vină Vasluiul şi nici patronul Adrian Porumboiu. De vină sunt cei care l-au delegat la centru pe Botaş, un „fluieraş” fără experienţă de Liga 1. După meci am înţeles perfect reacţia de disperare a antrenorului Nicolo Napoli. Un arbitru şi-a bătut joc de munca elevilor săi. Fraţilor, a fost ceva linişte dar acum începe circul! Read the rest of this entry →

Lumini şi umbre pentru Europa

septembrie 17, 2012 in Superliga

„Motoreta” Popa face ravagii pe flancul drept al Stelei. Dacă o ţine tot aşa din „rezervă de lux” va ajunge titular de drept!

La prima vedere, CFR Cluj şi Steaua au trecut cu bine testele pentru Europa. Din campionat. Steaua este noul lider din Liga 1. Victoria de la Iaşi, 3-0 cu CSMS, e importantă dar adversarul a fost unul modest, de bătut. La Stuttgart va fi altă mâncare de peşte. CFR a câştigat la Bucureşti, 1-0 cu Dinamo. Campioana en-titre a tremurat serios şi s-a rugat să se termine meciul mai repede ca să rămână cu toate punctele. Cu Braga nu mai merg jumătăţile de măsură. Victorii bune pentru moral însă rezultatele pozitive sunt decise doar de calitatea jocului. În etapa asta, nici Steaua şi nici CFR nu au impresionat la acest capitol. Totuşi, Steaua şi CFR se pot întoarce acasă cu puncte europene. Baftă! Read the rest of this entry →

Oţelul, vândut dar… asigurat!

septembrie 14, 2012 in Superliga

Orașul Galați are nevoie de un stadion nou, modern și încăpător.

Orașul Galați are nevoie de un stadion nou, modern și încăpător.

Oţelul Galaţi nu mai e… oţel. Clubul de la Dunăre a fost cedat de indienii de la Arcelor Mittal, care deţin combinatul de la Galaţi, omului de afaceri Dan Adamescu care are în portofoliul de afaceri, printre altele, Unirea Shopping Center, Astra Asigurări şi Intercontinental. Cu alte cuvinte, Oţelul are un alt patron şi un alt început. Despre acest proiect s-a mai vorbit. În afara stabilităţii bugetului, ţinta principală a noului patron dar şi a fostului preşedinte Marius Stan, actualul primar al Galaţiului, este construirea unei arene de cinci stele, cu 40.000 de locuri, gata să găzduiască meciuri de top. Nu vreau să mă hazardez în evaluări. Deocamdată sunt doar promisiuni. Singura certitudine este vânzarea Oţelului. Cu perpectiva declarată că şi-a asigurat viitorul!
Read the rest of this entry →

Start lansat: şase din şase!

septembrie 12, 2012 in Națională

Piţi a redat „tricolorilor” zâmbetul şi plăcerea de a juca fotbal. Dar greul abia acum începe. Cu Turcia şi Olanda va fi care pe care!

„Tricolorii” şi-au făcut norma în „dubla” cu Estonia şi Andorra. Şase puncte din şase. Deocamdată despre asta vorbim. Cu Andorra s-a continuat jocul de posesie pe care l-am văzut la Tallinn dar la finalizare ne-am chinuit serios. Deşi oficială, partida s-a încadrat perfect în tiparele unui meci amical. Selecţionerul Victor Piţurcă a încercat jucători şi scheme. Pentru următoarea „dublă”, din octombrie, cu Turcia (în deplasare) şi Olanda (acasă), vor apărea schimbări majore. E prima victorie a naţionalei pe… „Arena Naţională”. Marele căştig sunt cei peste 25.000 de spectatori care au asistat la meci. Un semn că naţionala României încă este iubită. Cu sinceritate! Read the rest of this entry →

Şi bătuţi, şi avertizaţi, şi cu banii luaţi

septembrie 11, 2012 in Internaţional

Fotbalul românesc are nevoie de cluburi cu bugete transparente. Altfel, vine falimentul!

Pentru că mai au datorii către stat şi terţi, Dinamo, Rapid şi FC Vaslui au intrat în vizorul UEFA. Cele trei grupări din Liga 1 riscă să nu mai primească bani de la forul european pentru participarea în cupele europene. Nu sunt mulţi dar pe foamea asta chiar înseamnă ceva. Rapid şi Vaslui, aproape 200.000 de euro fiecare. Dinamo, „doar” 90.000 de euro. Dacă cluburile nu îşi achită datoriile până la 30 septembrie, pe lângă banii pierduţi vor face cu mâna, de la distanţă, cupelor europene. Şi bătuţi, şi excluşi, şi cu banii luaţi. Chiar ar fi o nenorocire. Sper să nu se întâmple…
Read the rest of this entry →

Naţionala, mai aproape de oameni!

septembrie 10, 2012 in Națională

„Arena Naţională” este un stadion cochet. Un argument dar nu suficient ca să fie asaltat de fani. E vorba de marketing…

Aud în ultimele ore văicăreli, fel de fel, cu referire la numărul mic de bilete vândute pentru meciul cu Andorra. Era previzibil. Dar vina aparţine tot organizatorului, adică Federaţiei. Bucureştiul nu freamătă pentru acest meci. Unde sunt tonetele tricolore cu bilete, tricouri, eşarfe şi steguleţe? Puteau fi în mall-uri, la intrarea în parcuri, ba chiar şi în staţiile importante ale metroului. Aşa cum există la meciurile de afară. Un joc ca ăsta nu stârneşte interes decât dacă provoci oamenii să vină la stadion. Poate era mai bine ca „amicalul” cu Andorra să fie dus în provincie. Cu certitudine veneau mai mulţi suporteri. Naţionala trebuie să fie mai aproape de oameni. Să trăiască împreună cu ei! Read the rest of this entry →

Piţi, ne-ai închis gura!

septembrie 8, 2012 in CM 2014 - Brazilia

Selecţionerul Victor Piţurcă este mulţumit. A vrut trei puncte cu Estonia şi le-a câştigat!

Selecţionerul Victor Piţurcă şi-a făcut bine temele şi ne-a cam închis gura. Debut cu victorie în preliminariile Campionatului Mondial 2014 după un joc pragmatic, la rezultat, aşa cum ne-a obişnuit Piţi ori de câte ori a ţintit un obiectiv major de performanţă. Un 2-0 la Tallinn, în faţa Estoniei, mai înseamnă şi validarea selecţiei la naţională. Comentariile noastre că ar fi trebuit chemat jucătorul ăla sau celălalt nu mai au justificare deoarece, chiar dacă vorbim despre o echipă mică, doar rezultatul şi punctele contează. Ca să nu mai lungesc vorba, Piţurcă ne-a arătat că se poate şi fără Sânmărtean, şi fără Coman, şi fără mulţi alţii. Până la urmă e treaba lui, e munca lui. Şi răspunde pentru ce face! Read the rest of this entry →

Un test mai important decât pare

septembrie 7, 2012 in Națională

Piţi nu stă la discuţii cu „tricolorii”. Cei care nu vor da totul cu Estonia riscă să stea pe tuşă până la iarnă!

E musai ca România să pornească cu dreptul din primul meci oficial al campaniei pentru Mondialul 2014, cu Estonia. Din mai multe motive. Primul ar fi de moral, de tonus, pentru ceea ce va urma în actualele preliminarii. Al doilea pentru a linişti un pic spiritele învolburate după neconvocarea lui Sânmărtean. Şi nu în ultimul rând pentru a da speranţe celor care muncesc în sistem, în fotbalul românesc, acolo unde criza financiară începe să facă un adevărat prăpăd, iar echipele din eşaloanele inferioare se retrag pe capete din competiţie! Read the rest of this entry →

Haos în fotbal

septembrie 6, 2012 in Special

Nu mai sunt bani, scandaluri, rezultate slabe, legea bunului plac. Sandu şi Dragomir sunt obligaţi să pună piciorul în prag. Ca să mai salveze ceva!

Lumea fotbalului românesc dă în clocot. La Cluj, fanii lui „U” au pus-o pe goană pe Ana Maria Prodan. Război total între acţionarii lui Dinamo şi Gigi Becali, cu ţintă… Cristi Borcea. Gigi s-a mai luat şi de jucătorii Stelei, în pauza meciului cu Oţelul. Cei de la Vaslui îl fac praf pe antrenorul Victor Piţurcă în legătură cu selecţia. O nebunie continuă din care nu înţelegi mare lucru. O stare de nervi, intoleranţă şi scandal care afectează grav imaginea unui fotbal şi aşa cârpit cu ce se potriveşte şi ce se nimereşte. Efectul este devastator. Naţionala României a ajuns pe locul 57 în lume, după Estonia, adversara de vineri, iar la nivel de cluburi abia am ajuns cu câte o echipă în grupele Ligii Campionilor şi Ligii Europa. Read the rest of this entry →

Un nou „fix” marca Piţi: Sânmărtean!

septembrie 5, 2012 in Națională

Tricoul cu tricolor, doar o amintire pentru Lucian Sânmărtean. De ce? Întrebaţi-l pe Piţi!

E clar: selecţionerul Victor Piţurcă nu-l vrea pe Lucian Sânmărtean la echipa naţională. Şi cu asta basta! La prima vedere n-ar fi o problemă pentru că Piţi face selecţia. Mai grav este că nu a ieşit s-o spună direct, deschis, şi a apelat la altcineva. Tot o voce importantă. Chiar şeful Federaţiei. Mircea Sandu ne-a transmis că Piţurcă nu este obligat să apeleze la Sânmărtean. Corect. Piţi decide şi răspunde pentru rezultate. „Naşu’ ” a făcut însă gafa de a prezenta „alternativele” de viitor: Mutu şi Chipciu. Exact jucătorii cu probleme, exact fotbaliştii care confundă vestiarul cu… clubul de noapte. Dacă ăsta este motivul neconvocării vasluianului atunci e musai ca în cazul ratării calificării la Mondialul din 2014 atât Piţurcă cât şi Sandu să-şi dea demisia! Read the rest of this entry →