Devoratoarea de gazoane

septembrie 4, 2012 in Special

„Arena Naţională” încă aşteaptă un „covor” adevărat. Nu contează banii ci felul în care va fi îngrijit!

Cam aşa putem spune „Arenei Naţionale”. Primul gazon a cedat la meciul cu Franţa, din 6 septembrie 2011. Crampoanele fotbaliştilor au rupt fâşii mari de iarbă şi au transformat terenul, cum scria presa internaţională, „într-un câmp cu cartofi”. Şi s-a pus alt gazon. A venit apoi finala Ligii Europa. Anul ăsta, pe 9 mai. Alţi bani, altă distracţie. Vreo patru milioane de lei, şi iarăşi alt gazon. Mai bun? Da de unde! S-a făcut praf şi pulbere. Colac peste pupăză canicula l-a distrus definitiv. Dacă era irigat noaptea şi îngrijit aşa cum trebuie cred că putea fi salvat. S-a ajuns astfel la… vopsea! 🙂 Ca să arate cât de cât a iarbă pentru Barcelona şi Metalist Harkov. Acum, un alt gazon. Pentru preliminariile CM 2014 şi meciurile Stelei din Europa League. Întrebarea e simplă: cât timp va rezista? Read the rest of this entry →

Sindromul Borcea

septembrie 2, 2012 in Superliga

De când s-a retras Borcea s-a cam ales praful de proiectul „New Dinamo”. „Câinii” au ajuns o biată haită fără stăpân!

Când s-a retras Cristi Borcea de la Dinamo am spus că din acel moment „câinii” se vor învârti în zona de mijloc a clasamentului. Ceea ce se petrece acum îmi dă dreptate. După eliminarea din Liga Europa, Dinamo este o echipă paralizată şi incapabilă de ripostă. Joc prost de tot la Ploieşti, cu Astra. „Una grande partita”, a zis antrenorul Bonetti încercând să scuze un nou eşec umilitor. Tehnicianul italian se vaită că Dinamo a jucat cinci partide în două săptămâni de parcă alte echipe au stat la televizor. În realitate, jocul lui Dinamo nu merge. Se simte absenţa lui Cristi Brocea, „dansatorul” de la „Oficială”. Ştia fotbal, ştia să facă transferuri, a ţinut mereu ca jucătorii să fie plătiţi la timp şi a adus bani de acasă ca să ajute clubul. Acum? Read the rest of this entry →

Gânduri de… primăvară

septembrie 1, 2012 in Internaţional

 

CFR şi Steaua pot mulţumi Divinităţii. La tragerea la sorţi au avut noroc. Acum depinde doar de ele!

Şi CFR şi Steaua au motive serioase de a visa la primăvara europeană. Nu spun vorbe în vânt. Pentru locul 2, clujenii pot lua faţa lui Braga şi Galata. Ba chiar pot „păcăli” cu un punctuleţ şi Manchester-ul lui Sir Alex Ferguson, o echipă care nu se simte prea bine când e vorba să joace în faza grupelor. Nici Steaua nu se poate văita de sorţi. VfB Stuttgart reprezintă Bundesliga însă cu „şvabii” este o pâine de mâncat. La fel cu Molde dar şi cu Copenhaga. Ăştia alergă de rup şi au un angajament total pentru fiecare minge. Aici vor fi problemele cele mai mari. În rest, la tehnică şi inventivitate „Steluţa lui Reghe” este superioară. Sincer, ne facem socoteli pentru puncte şi calificare. Măcar în gând că e gratis! 🙂 Read the rest of this entry →

Steaua şi-a făcut norma

august 31, 2012 in Liga Europa

Steaua, din nou în grupe. Pentru puncte şi glorie!

Echipa care în ultimii ani a ţinut România în viaţă la nivelul cupelor europene şi-a făcut norma cu amărâţii de la Ekranas. Un 5-0 la „general” cu lituanienii şi, mai important, maximum de puncte. Pe seceta asta orice punctişor contează enorm la coeficientul de ţară. Vasluiul a fost aproape de o calificare istorică după ce a avut 1-0 şi 2-1 pe legendarul „San Siro”. Până la urmă şi 2-2 înseamnă ceva acasă la Inter, mai ales punctul care completează zestrea României la UEFA. Dinamo? „Câinii” nu au treabă cu Europa. S-au dat zmei înaintea „dublei” cu ucrainenii de la Metalist Harkov şi au ieşit din competiţie cu coada-ntre picioare. După Liga Campionilor, cu CFR, visul frumos continuă şi în Liga Europa. Steaua şi-a făcut norma şi merge în grupe! Read the rest of this entry →

Un gol de 20 de milioane

august 30, 2012 in Liga Campionilor

Kapetanos a marcat un gol istoric şi tare scump. A umflat copios contul CFR-ului dar şi pe al lui!

Golul izbăvitor marcat de Pantelis Kapetanos valorează cam 20 de milioane de euro. Dacă nu chiar mai mult. Bineînţeles, mă refer la suma pe care o va încasa CFR Cluj de la UEFA pentru aventura în grupele Ligii Campionilor. O performanţă extraordinară într-un fotbal tot mai afectat de mediocritate. Un motiv în plus de invidie pentru unii granzi din Liga 1. Cluburi care se cred mari şi tari. Tot aleargă de ani buni în jurul găleţii cu lapte dar fără spor. S-au mulţumit cu Liga Europa dar banii sunt aici, în UEFA Champions League (UCL). CFR Cluj, dincolo de scandalurile în care a fost şi este băgat clubul, dă clasă multora la marketing sportiv dar în special la fotbal. Că doar fotbalul se măsoară în performanţe internaţionale, nu? Read the rest of this entry →

Şepcile… alb-albastre?

august 29, 2012 in Superliga

Primăriţa din Bănie vrea cu orice preţ renaşterea „Ştiinţei”. Chiar îi stă bine în tricoul alb-albastru. Mai are nevoie de „şepcile” doamnei Prodan!

Pare o utopie dar deloc surprinzătoare. Despre scenariul ăsta am vorbit cu câţiva oameni de fotbal chiar săptămâna trecută. La stadiul de „s-ar putea ca…”. Uite că „U” Cluj ar putea ajunge la Craiova. Când Ana Maria Prodan a anunţat, prima dată, că este în căutarea unui oraş-gazdă pentru „şepcile roşii” unii s-au grăit să râdă copios. Ba s-o şi ia la mişto. Greşit. Craiova a fost primul nume care mi-a trecut prin cap. Doamna primar Lia Olguţa Vasilescu are de respectat o promisiune, aceea de a reînvia spiritul „Ştiinţei” şi a salva istoria Universităţii Craiova. Cum un demers de la zero este lung, anevoios şi cu obstacole imprevizibile, „teleportarea” celor de la „U” Cluj, cu căţel şi purcel, reprezintă cel mai scurt drum cu putinţă. Cum zic oltenii, uite că se putu’ frate! Read the rest of this entry →

Steaua şi blestemul portarilor

august 28, 2012 in Superliga

Pe Helmuth Duckadam l-au apucat durerile de cap văzând ce gafe fac portarii Stelei. Azi, Stanca, mâine, Tătăruşanu. Până când?

Steaua pierde la Vaslui pe mâna portarului Stanca. Gafe monumentale la toate cele trei goluri. Lipsă de plasament, neinspiraţie, fără detentă şi mereu cu o secundă în urma fazei. Suficient ca să facă praf avantajul de un gol pentru care munciseră cu sârg colegii săi. Apoi Reghecampf a mutat neinspirat. Nicolik, în locul lui Popa. Praf. Filip, slab. Rocha, praf. În schimb, Şumi a fost genial: după pauză, Sburlea şi Stanciu în ofensivă. Aceste schimbări, coroborate cu scoaterea stelistului Adi Popa este cea mai simplă explicaţie pentru victoria Vasluiului şi înfrângerea Stelei. Ce blestem pe Steaua: să-l ai preşedinte pe Duckadam, un portar de legendă, şi să ai la echipă doi gafeuri de meserie. E strigător la cer! Read the rest of this entry →

Ţucudean stinge „lampa cu gaz”

august 27, 2012 in Superliga

Ţucudean, omul cu golul la Dinamo. Un atacant de calitate care, în curând, va umfla contul „câinilor”!

Dinamo n-a arătat cine ştie ce calitate în jocul cu Petrolul. La fel cum s-a întâmplat cu Metalist Harkov, în Liga Europa, doar că de data asta „câinii” au câştigat. Nici nu aveau încotro pentru că altfel ieşea un scandal ca-n şapte păcate. Ţucudean, care a ajuns la cinci goluri marcate în actualul sezon, a dat „găzarilor” lovitura de graţie chiar în ultimele secunde ale partidei. Şi a stins „lampa”. Trei puncte imense pentru Dinamo care salvează scaunul lui Bonetti, cel puţin pentru moment, şi complică viaţa lui Rednic. Dinamo rămâne însă prizoniera decalajului uriaş care există între prestaţiile europene şi cele din competiţiile interne. Până când? Read the rest of this entry →

Miracolul venit de nicăieri

august 26, 2012 in Superliga

 

Sabău a găsit la pauză antidotul pentru a da peste cap jocul CFR-ului. E simplu: A-TI-TU-DI-NE!

După o primă repriză de coşmar, în care a încasat două goluri şi s-a ales cu un jucător eliminat (Oros), Rapidul a renăscut după pauză. Dintr-o biată mocăniţă cu aburi, trupa antrenată de Ioan Ovidiu Sabău s-a transformat  într-o locomotivă nărăvaşă conectată la curent electric. „Alb-vişiniii” au jucat senzaţional şi au reuşit să întoarcă o partidă ce părea pierdută din start. E greu să cauţi explicaţii pentru ceva ce a fost halucinant. Trei goluri marcate cu un om în minus e colosal. Şi nu oricui. Mai ales campioanei en-titre, cu nea Ando pe bancă uluit. Un răspuns demn dat de către jucătorii Rapidului suporterilor care s-au grăbit să îi înjure şi să ceară demisia antrenorului Sabău într-un moment când echipa avea mare nevoie de sprijinul lor. Un miracol venit de nicăieri! Read the rest of this entry →

Cazul „Valiza” şi adevăratul blat

august 25, 2012 in Special

Pac – pac şi cazul „Valiza” s-a întors în favoarea lui Gigi Becali. Blatul de la Cluj l-au făcut alţii!

Acum două zile, pe 23 august, s-a consumat un moment crucial pentru fotbalul românesc. Un fel de „insurecţie” dacă ne gândim la istorie. A trecut neobservat de opinia publică şi de mass-media pentru că ţara are acum alte priorităţi, alte nevoi. Firesc. Conform www.onlinesport.ro, Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a admis probele depuse de Gigi Becali în baza cărora CFR Cluj a vrut să cumpere meciul cu Universitatea Cluj din finalul sezonului 2007 – 2008. O bombă de proporţii care poate demasca adevăratul blat. Se confirmă, din nou, o vorbă din bătrâni: „Cine sapă groapa altuia cade singur în ea”. Read the rest of this entry →

Adi Popa cel vestit

august 24, 2012 in Liga Europa

Steaua l-a făcut vestit pe Adi Popa. Lumea a aflat ce poate după eurogolul marcat la Vilnius. Viitorul depinde de el!

„E stelist şi e voinic, Adi Popa cel vestit” poate fi unul dintre versurile unui refren inspirat de celebra piesă „Andrii Popa” a trupei „Phoenix”. Adrian Popa şi Steaua sunt marile plusuri ale serii de Liga Europa. După un 2-0 clar în Lituania, „roş-albaştrii” sunt ca şi calificaţi în grupe, iar acest Popa venit de la Chiajna un jucător de mare viitor. Cu Metalurg Doneţk, Dinamo şi-a etalat nonşalant neputinţa europeană într-un contrast strigător la cer cu prestaţiile din campionat. Vasluiul, la fel: nu şi-a depăşit condiţia de echipă mică în faţa unui Inter uriaş. Ca nume. Read the rest of this entry →

Visând la grupe

august 23, 2012 in Liga Europa

Chivu nu joacă împotriva Vasluiului. Ne era dor de el. Îl aşteptăm la… naţională!

Victoria CFR-ului la Basel le-a dat aripi echipelor româneşti prezente în Liga Europa. Măcar dreptul de a visa frumos şi tot e ceva. Dacă Steaua e condamnată să nu piardă la Vilnius pentru că n-are nicio scuză, Dinamo şi Vaslui încearcă să ţină piept unor echipe tari. Să nu iei gol acasă cu Metalist Harkov, respectiv Inter Milano, ar fi ceva dar nu suficient. Mai trebuie să şi joci, să crezi în şansa ta până la capăt. Dar despre ce vorbesc oare? Despre performanţă? Despre fotbalul românesc? Oameni buni, ce pretenţii să mai avem atunci când se vopseşte iarba pe „Naţional Arena”. Din nou. Şi visul moare subit . La fel cum s-a născut! Read the rest of this entry →

CFR, de la gafă la ispravă

august 22, 2012 in Liga Campionilor

Sougou, un jucător de pe urma căruia CFR va încasa multe milioane de euro. Şi a venit liber de contract. Asta da afacere!

Italianul Felice Piccolo a fost trecut pe lista de rezerve deşi era în stare de suspendare. O gafă istorică. O gafă care putea scoate echipa CFR Cluj din play-off-ul Ligii Europa înaintea meciului-retur cu Basel. După gafă, una caldă. „Ceferiştii” s-au impus pe teren cu 2-1 şi au prima şansă de calificarea în manşa secundă de la Cluj. Aşa cum am intuit ieri, Sougou a fost omul cu golurile izbăzitoare. CFR are două şanse din trei (victorie sau egal pe teren propriu) ca să ajungă în grupele UEFA Champions League. Chiar şi o înfrângere cu 0-1 e… bună. Ca să nu mai lungesc vorba, ardelenii s-au scos în Elveţia după ce le-a trecut glonţul pe la ureche din cauza unei erori birocratice de proporţii! Read the rest of this entry →

Săptămâna adevărului

august 21, 2012 in Internaţional

În sezonul 2010-2011, Sorin Cîrţu a făcut ţăndări banca de rezerve a celor din Basel. degeaba. Atunci a fost 1-0 pentru elveţieni. Azi?

Dincolo de scandalurile interminabile şi rezultatele mai mult sau mai puţin contestate pentru fotbalul românesc a venit momentul adevărului. Meciurile din cupele europene ne arată exact unde suntem şi ce putem. Rapidul deja s-a pierdut pe traseu, iar speranţele rămân în CFR, Steaua, Dinamo şi Vaslui. Într-o „dublă” de calificare pentru grupe, fie de Liga Campionilor, fie de Liga Europa, manşa-tur poate fi crucială. Aici vorbim despre fotbalul adevărat, fără arbitraje părtinitoare, fără jocuri de culise, fără mizerii de tot felul. Se joacă pe bune pentru că la mijloc sunt bani, foarte mulţi bani. Măcar din această perspectivă avem garanţia unei săptămâni a adevărului. Pentru echipele de club. Ba chiar şi pentru echipa naţională! Read the rest of this entry →