Steaua, în grafic!

august 20, 2012 in Superliga

„Reghe” a redat Stelei bucuria de a juca fotbal şi ceva din stilul de altădată!

Deşi jocul încă mai scârţâie, Steaua adună puncte după puncte şi a ajuns liderul Ligii 1. O postură rară pentru ultimii ani. O victorie la scor de neprezentare cu Ceahlăul (3-0) care aduce în Ghencea linişte înaintea „dublei” cu lituanienii de la FK Ekranas din play-off-ul Europa League. Patru victorii şi un egal nu-i de ici de colea chiar dacă programul Stelei a fost unul uşor. Campionatul se câştigă adunând toate punctele de la echipele mici şi apoi te baţi cu granzii, lucru demonstrat în ediţiile precedente. Steaua a surprins plăcut prin posesie şi viteza de joc dar a dezamăgit la finalizare acolo unde s-au irosit, cu seninătate, ocazii mari de gol.Totuşi, „roş-albaştrii” sunt pe un drum bun! Read the rest of this entry →

Mutu, încotro?

august 19, 2012 in Internaţional

 

Mutu nu a înţeles ce înseamnă echipa naţională şi mai ales tricoul cu nr. 10 purtat cu onoare de Gică Hagi. Încă mai are timp…

Adrian Mutu rămâne în continuare departe de o echipă de primă ligă. Transferul în Corsica, la Ajaccio, bate pasul pe loc. Presa de pe la noi susţine că transferul ar fi intrat în impas. Oricum, Ajaccio nu este nici pe departe soluţia ideală. Cel mai bine pentru Mutu ar fi la o formaţie de top din Turcia sau din România. Liga 1 poate reprezenta pentru vedeta Cesenei trambulina care să-l relanseze în atenţia selecţionerului Victor Piţurcă. CFR, Steaua, Dinamo, Vaslui sau Rapid l-ar ajuta mult mai mult decât Ajaccio. Timpul nu mai are răbdare. Mutu, încotro? Read the rest of this entry →

Bonetti, tupeu fără acoperire

august 18, 2012 in Superliga

Antrenorul Bonetti se enervează repede atunci când primeşte întrebări incomode. Poate ar fi mai bine să şi le pună singur, nu? 🙂

Antrenorul Dario Bonetti a început să trieze întrebările jurnaliştilor. Ce altceva poţi înţelege după ce, la finalul meciului Concordia – Dinamo (0-0), s-a răstit la un reporter care îl întrebase: „Sunt rezervele la nivelul titularilor?”. „Ce-s întrebările astea? Ți le-ai scris dinainte? De unde le scoți? Pune întrebări serioase!”, s-a dezlănţuit tehnicianul „câinilor” la Digi Sport. Dacă nervozitatea sa era de înţeles după remiza albă de la Chiajna, tupeul lui Bonetti nu are acoperire. Întrebarea a fost corectă şi justificată. Vineri seară, rezervele lui Dinamo au fost Ţucudean, Dănciulescu, Galcev, Naumovski, Scutaru, Homei şi S. Filip. Bonetti putea să spună că e mulţumit sau nu dar prin gestul său agresiv a dat deja un răspuns. Sigur aţi înţeles! 🙂 Read the rest of this entry →

Eșecul Costea

august 17, 2012 in Superliga

 

Florin Costea, la semnarea contractului cu Steaua. „Dacă nu e cap, vai de picioare” zice un proverb…

Florin Costea a plecat de la Steaua exact așa cum a venit: cu scandal. Nici nu se putea altfel. Transferul la Steaua a fost tensionat încă de la început. Costea a venit în plin scandal de distrugere a Universității Craiova, iar Adrian Mititelu urla după bani. Florin Costea a șocat apoi la Palat, când a semnat contractul. Atacantul a pozat nonșalant, alături de patronul Gigi Becali, fiind îmbrăcat cu un tricou cu totul și cu totul ieșit din comun în care două girafe făceau sex. Au urmat scandalurile interminabile din vestiarul Stelei, cu glume proste și fițe de vedetă, iar pe gazon mai nimic din ceea ce se aștepta de la el. Logic, „Costea cel Mare” a părăsit Steaua sau Steaua a scăpat de el. Ambele variante sunt valabile pentru că sunt rezultatul unui transfer eșuat. Read the rest of this entry →

Naționala, tot în vacanță!

august 16, 2012 in Națională

Cu Slovenia chiar și Chiricheș a jucat slab. România încă își caută formula câștigătoare!

Naționala României încă nu și-a terminat vacanța. Cel puțin asta este senzația după acest 4-3 încasat de la Slovenia. Mai grav mi se pare că eșecul de la Ljubljana aduce cele mai multe goluri primate de „tricolori” după acel umilitor 0-5 cu Serbia (octombrie 2009, preliminariile CM 2010). Golurile au fost încasate ușor, iar fundașii Papp, Chiricheș, Găman și Raț au dezamăgit. România a semănat cu o echipă de duzină, fără orizont, fără motivație. „Tricolorii” puteau afișa o altă atitudine. Mai ales că era ultimul test înainte de startul preliminariilor pentru Mondialul din 2014. Un semnal de alarmă, de luat în seamă pentru partida oficială de debut, cu Estonia, pe 7 septembrie, în deplasare. Read the rest of this entry →

Gigi, în goană după „10”

august 15, 2012 in Superliga

„Prințul”, dorit de Steaua. O șansă mare de a reveni în top și în vizorul echipei naționale!

24 aprilie 2001. În fața a peste 80.000 de spectatori Gică Hagi îmbrăca pentru ultima oară tricoul naționalei, iar fotbalul românesc rămânea fără cel mai valoros număr 10 din istorie. De atunci mulți se întreabă: când va apărea noul Hagi? Absența unui pasator de calitate, a unui fotbalist care să facă diferența la mijloc este resimțită tot mai puternic de un fotbal care deja este conectat la tubul cu oxigen pentru a mai avea viață. Adrian Cristea rămâne unul dintre jucătorii care pot limpezi jocul la mijloc. Până acum și-a neglijat cariera sportivă pentru femei. Fiecare cu doaga lui. Astăzi, Steaua îl vrea în primul unsprezece. O nouă șansă pentru ca „Prințul” să revină în prim-plan și în vizorul echipei naționale. Este un număr 10 de calitate dar totul va depinde doar de atitudinea sa! Read the rest of this entry →

„Câinii” au lătrat la „extratereștrii”

august 12, 2012 in Internaţional

Messi, indiferent față de show-ul „câinilor”. El are o singură filosofie: mingea și golul!

Clauza de „gentlemen agreement” a funcționat! Dinamo a încasat doar două boabe în confruntarea cu „extratereștrii” Barçei. O apariție onorabilă a „câinilor” lui Dario Bonetti. Mai ales în repriza secundă, când catalanii au schimbat liniile. Țucudean & comp. au arătat că pot și că vor să facă lucruri importante. În timp ce fanii au avut privilegiul de a vedea la lucru cea mai valoroasă echipă din istoria fotbalului în frunte cu marele Messi. Sper să le prindă bine lecția predată de Barcelona pe „Național Arena”. Nu de alta dar vine „dubla” cu Metalist Harkov, din play-off-ul Ligii Europa, confruntare crucială pentru viitorul noului Dinamo. Read the rest of this entry →

Messi, cu „M” de la… Metalist :)

august 11, 2012 in Internaţional

Messi sau bucuria golului! Asta i-a fascinat pe copii. De aceea îl iubesc atât de mult!

Barcelona și Messi sunt la București. Un succes pentru marketingul lui Dinamo. Ca imagine. Financiar? E bine să așteptăm cifrele oficiale. Important este că mulți copii, și nu numai, se bucură pentru că îl vor vedea pe Messi. Pe Valdes, Iniesta, Busquets și colegii lor. Fotbalul este o stare de spirit și un sport inventat pentru oameni. În plan strict sportiv, Dinamo nu câștigă mare lucru. Nici măcar o repetiție generală pentru „dubla” cu Metalist Harkov din play-off-ul Ligii Europa. Clauza de „maximum cinci goluri” impusă Barçei, despre care se tot vorbește, distruge orice urmă de suspans. Ies doar bani și ceva amuzament. Plus că s-a mai amânat și un derby din campionat, cu Rapid. Cât despre fotbal vom vedea cu Harkovul! Read the rest of this entry →

Steaua, ca pe vremuri!

august 10, 2012 in Liga Europa

Reghecampf, mulțumit! Steaua visează, din nou, la grupele Ligii Europa!

E bine să critici fotbaliștii pentru că doar așa le vine mintea la cap. Mai bine ne înjură pe noi, jurnaliștii, și au rezultate decât altfel. Așa s-a întâmplat cu Steaua. Făcuți praf de mass-media după umilința de la București, cu Spartak, la Trnava „roș-albaștrii” și-au demolat adversarul. Ca pe vremuri. Și fără Tănase, un jucător valoros dar capricios, cu fumuri de vedetă. Interesant. Steaua ne-a arătat că în Europa este echipa românească cea mai prolifică însă nu trebuie să ne îmbătăm cu apă rece. Spartak Trnava a fost o echipă modestă. Poate prea modestă. Reghe și jucătorii au tot dreptul să se bucure de calificare dar mai au mult de muncă. Mult de tot! Read the rest of this entry →

În picaj spre anonimat

august 9, 2012 in Liga Campionilor

Pentru N’Doye clubul și circul contează mai mult decât fotbalul. Mai e și căpitan de echipă! 🙂

Când am scris că fotbalul românesc este praf am primit destule critici. Încet, încet, lucrurile încep să se limpezească. În rău. Fenerul a făcut praf Vasluiul. Un 4-1 sec. Clasa lui Dirck Kuyt și-a pus amprenta peste un retur cu mari speranțe. Recunosc, nu și pentru mine! Totul s-a rupt în minutul 54 atunci când moldovenii au primit penalty la scorul de 1-1. Senegalezul Ousmane N’Doye și-a umflat mușchii ca în cluburi, iar rezultatul s-a văzut: ratare. O atitudine de maidan, nici măcar de amator. Calificarea CFR-ului în fața cehilor de la Slovan Liberec ne bucură pentru că deja avem o echipă în grupele Ligii Europa. Poate singura. Dar și așa fotbalul românesc își continuă picajul spre anonimat și mediocrotate. Păcat! Read the rest of this entry →

Kapetanos, înger sau demon?

august 7, 2012 in Superliga

Kapetanos s-a tot văitat de comportamentul lui Gigi Becali. Uite că acum ar putea să bata palma cu Gigi și să revină la Steaua! 🙂

Timp de două sezoane, cât a jucat la Steaua, Pantelis Kapetanos a marcat 26 de goluri și a ajuns în naționala Greciei. Iubit de suporteri dar nu și de patron, Kapetanos a fost silit să plece la CFR Cluj din cauza banilor. O alegere strict financiară nu și din suflet. La început, patronul Stelei l-a lăudat: „Kapetanos e un vârf de clasă”. Grecul i-a răspuns amabil: „Vreau să îl ajut pe Gigi Becali, că e un om bun”. Scandalul care a urmat este de notorietate. „Gigi distruge Steaua!”, a spus Kapetanos. Becali i-a dat imediat replica: „Acest străin este un vagabond”. Steaua încearcă acum marea lovitură a verii prin revenirea lui Pantelis Kapetanos. Oare când au fost sinceri cei doi? Read the rest of this entry →

Fotbal? E cam praf!

august 3, 2012 in Special

Tănase, cam de mult „eterna speranță”. Banii nu aduc mereu fericirea!

O concluzie blândă după dezastrul din Liga Europa. Rapid a fost făcută una cu pământul de Heerenveen (0-4), iar Steaua pusă în genunchi de cvasianonimii de la Spartak Trnava (0-1). În Liga Campionilor, CFR Cluj n-a rupt gura târgului cu Slovan Liberec, chiar dacă a câștigat acasă (1-0), iar Vasluiul a contat doar o repriză la Istanbul deși s-a întors cu un egal din fief-ul lui Fener (1-1). Speranțe de calificare ne dau doar moldovenii. Dar și așa concluzia nu este decât una singură: fotbalul românesc e cam praf! Read the rest of this entry →

Plictiseală și mediocritate

iulie 30, 2012 in Superliga

Steaua își așteaptă fanii pe „National Arena”. Fără ei va fi foarte greu cu Spartak Trnava!

Sunt cele două cuvinte pe care le-am găsit potrivite ca să definească începutul de sezon în Liga 1. Jocuri slabe, mult scandal pentru nimic și un clasament la care nu se mai uită nimeni. Cel puțin în aceste două etape. Suporterii sunt în vacanță, la mare sau la munte, și nu dau din coate ca să ajungă pe stadioane. Nici măcar Steaua nu mai vinde ca altădată. Până la ora când scriu aceste rânduri, „roș-albaștri” abia au dat 1.000 de bilete pentru meciul cu Spartak Trnava din Liga Europa. Fanii vor fotbal de calitate. Nimic mai mult. Testele din cupele europene vor arăta cine și-a umflat mușchii cu „pompa”, în campionat, și cine a jucat pe bune! Read the rest of this entry →

Steaua, în atac cu… MM?

iulie 26, 2012 in Internaţional

Mutu și Marica, un atac la care e greu să visezi dar să-l mai și ai pe teren!

Nu este vorba despre managerul general al Stelei, Mihai Stoica. 🙂 Adrian Mutu și Ciprian Marica sunt vedetele despre care se vorbește astăzi că ar putea ajunge la Steaua. Fostul jucător al Cesenei dă din coate în căutarea unui contract, iar Marica e pus de Schalke 04 să-și caute echipă. Deocamdată zvonuri dar dacă se va concretiza ceva Steaua poate avea un atac letal cu Mutu și Marica în avanposturi. Cum salariile „roș-albaștrilor” sunt plafonate de ceva vreme este greu de crezut că se va finaliza o astfel de tranzacție. Totuși, Gigi Becali este imprevizibil și din acest motiv orice este posibil! Read the rest of this entry →