Rapidul nu moare și nici nu se predă!

decembrie 8, 2012 in Superliga

O nouă înfrângere: 2-3 cu Oțelul. Despărțire tristă de Giulești la final de sezon. Locul 9 în clasament. Nicio speranță pe termen scurt. Viitor fără orizont. Cam așa se poate descrie, pe scurt, momentul trăit de Rapid. O echipă aflată în derivă care încearcă să supraviețuiască dar nu știe cum. Îmi mențin părerea, pe care v-am împărtășit-o și cu altă ocazie, că singura speranță reală de salvare rămâne Mircea Lucescu prin implicarea miliardarului de la Șahtior, Rinat Ahmetov. Dincolo de toate belelele domină spiritul Rapidului. Galeria a cântat tot meciul, iar asta ne arată că suporterii sunt cei care duc mai departe tradiția culorilor alb-vișinii. Rapid nu va retrograda ci va continua să joace în Liga 1! Read the rest of this entry →

Piți, tu aveai viteză?

decembrie 7, 2012 in Națională

Selecționerul Pițurcă are de rezolvat problema Raul Rusescu. Atacant = gol. O egalitate de care Piți nu vrea să țină cont. De ce?

Nu-mi vine să cred ce a declarat selecționerul Victor Pițurcă despre Raul Rusescu. „Când l-am chemat la națională (n.r. – cu Andorra) am vrut să încep cu el titular, însă la antrenamentul de dinaintea meciului, diferența dintre el și Grozav a fost foarte mare, așa că l-am preferat pe Grozav”, a spus Piți la Digi Sport. De ce l-a comparat cu Grozav și nu cu Marica? Măcar era mai credibil refuzul de a-l chema la lot. Pițurcă este un antrenor versat și știe bine că la viteză jucătorul Petrolului este de top. Îl întreb pe domnul Pițurcă dacă își mai aduce aminte cum juca domnia sa atunci când evolua ca atacant la Steaua? Țin minte că era excelent la jocul de cap și destul de lent atunci când trebuia s-o ia la goană după minge. Nu mai lungesc vorba. Rusescu este jucător de națională. Restul sunt răutăți! Read the rest of this entry →

„Steaua Nordului” aduce primăvara!

decembrie 6, 2012 in Liga Europa

„Raul de Ghencea” și-a făcut din nou datoria. Cu un eurogol la Copenhaga. Piți, ia-l la națională că se lipește golul de el!

„Raul de Ghencea” și-a făcut din nou datoria. Cu un eurogol la Copenhaga. Piți, ia-l la națională că se lipește golul de el!

Poate era mai bine să-i spun „Steaua Polară”. Era mai sugestiv. Cine n-a auzit de ea în copilărie? E cea mai faimoasă stea de pe cer. Unii zic că e cea mai strălucitoare. Nenumărate generații de navigatori au fost ghidate loial în călătoriile lor de Steaua Nordului. Avem și noi o stea. Steaua… României care de 10 ani joacă neîntrerupt în Europa. Joi seară și-a făcut din nou datoria. Un 1-1 suficient pentru calificare și blestemul naționalei numit „Copenhaga” s-a spart ca un balon de săpun. În plus, Steaua a scos Stuttgart-ul din belea. Sper să nu regrete mai târziu. O noapte magică în care „Steaua Nordului” ne-a călăuzit spre primăvara europeană! Read the rest of this entry →

CFR, victorie de legendă

decembrie 5, 2012 in Liga Campionilor

CFR bate Manchester-ul lui Sir Alex Ferguson chiar pe scena din „Teatrul Viselor”. O victorie de legendă dar care nu aduce „ceferiștilor” mult dorita prezență în primăvara Ligii Campionilor. Este ceva frustrare însă rezultatul rămâne în statistici. În schimb, gruparea din Cluj poate da o lovitură financiară. Pe lângă cele peste 22 de milioane de euro care vin în urma participării în grupele UEFA Champions League, CFR poate încasa alte milioane bune din transferul jucătorilor Felgueiras, Bastos, Ivo Pinto și, bineînțeles, Sougou. Poate mai apar și alți. Deși s-a ales doar cu prezența în primăvara Ligii Europa, trupa din cartierul Gruia își umflă contul cu euroi. Plus punctele aduse României la coeficientul de țară calculat de UEFA. Bravo, CFR! Read the rest of this entry →

„Briliant” de… tinichea

decembrie 4, 2012 in Special

După ce a spus despre România, „Briliantul” nu merită tricoul naționalei și nici numărul 10!

Adrian Mutu continuă să șocheze. În sens negativ. Băiatul ăsta s-a crezut mereu mai cu moț decât alții. De aceea a dat cu șutul unei cariere care i-ar fi adus mai mulți bani și mai multă imagine decât a avut parte până acum. Intrat într-un con de umbră după prestațiile neconvingătoare din meciurile cu Turcia și Olanda, Mutu s-a supărat pe… România. Nu mai vrea să joace și nici să trăiască alături de români! Incredibil, absolut incredibil! Și asta pentru că românii l-au iertat mereu și i-au permis multe pe seama faptului că reprezenta o valoarea națională. Și uite așa, bla-bla-bla. Răsplata? Adi Mutu nu vrea să mai audă de România. Halal fotbalist! Ieri, „Briliant”. Astăzi, podoaba s-a transformat într-o tinichea prăfuită! Read the rest of this entry →

Singuri împotriva tuturor

decembrie 3, 2012 in Special

Mircea Lucescu poate reprezenta salvarea Rapidului. Oare l-a întrebat cineva?

Un mesaj care înainte de Revoluție însemna un fel de luptă tacită împotriva regimului comunist. Prin fotbal. Astăzi, o posibilă explicație a unei stări de spirit care nu și-a găsit niciodată liniștea. Ăsta e Rapidul! Criza grupării de lângă Podul Grand este profundă însă nu imposibilă. Vorbim despre un club de legendă al fotbalului românesc aflat într-un moment dificil. Poate cel mai dificil din istorie. Și nimeni nu trebuie să arunce cu pietre. George Copos, cu bune și rele, a ținut sus steagul alb-vișiniu. Cât și cum a putut. Și? Cu prețul de a fi înjurat pe nedrept chiar de către unii dintre fanii giuleșteni. Poate aceeași suporteri care acum regretă că au făcut așa ceva. Dincolo de insolvență, de belele, de supărări există un farmec. Farmecul de a iubi fotbalul. Din acest motiv, Rapidul nu va opri în depou și își va continua drumul! Read the rest of this entry →

„Super Dan” e pe val!

decembrie 2, 2012 in Internaţional

Antrenorul Dan Petrescu face ravagii în Rusia. După ce Dinamo Moscova a desființat rivalele din oraș, la scoruri care mă scutesc de comentarii, „Bursucul” și trupa sa au măturat pe joc cu campioana din 2008 și 2009, Rubin Kazan. Dinamo nu o mai bătuse pe Rubin de șapte ani, iar sâmbătă a făcut-o la scor de neprezentare: 3-0. Nu este vorba despre întâmplare sau context favorabil. Dan Petrescu a transformat Dinamo Moscova din „lanternă roșie”, cum era în primele etape, într-o formație care vrea în Europa. Poate chiar mai mult decât atât. O palmă pentru cei care i-au cerut demisia imediat după ce a ajuns la Moscova. Acum, „Super Dan” e pe val! Read the rest of this entry →

Steaua… germană

decembrie 1, 2012 in Superliga

Raul Rusescu, gol de generic TV la Chiajna. E golgheterul la zi în Liga 1. Cât mai aștepți Piți până îl chemi? Nu de alta dar se trece...

Raul Rusescu, gol de generic TV la Chiajna. E golgheterul la zi în Liga 1. Cât mai aștepți Piți până îl chemi? Nu de alta dar se trece…

Abia acum pot spune că Steaua s-a ales cu ceva de pe urma testului cu VfB Stuttgart. Înfrângerea aceea catastrofală a fost de fapt o lecție de fotbal, iar Steaua a demonstrat că a învățat din acel eveniment nefericit. „Roș-albaștrii” au spulberat Concordia de o manieră umilitoare. La fel ca și nemții, Steaua nu s-au oprit și a dat Chiajnei câte a intrat. A jucat cu o concentrare totală din primul și până în ultimul minut. Atitudine, motivare, valoare. Exact ceea ce a definit Steaua în acest sezon. Ca o echipă germană, pragmatică și disciplinată, exact așa cum și-a dorit antrenorul Laurențiu Reghecampf. Și cu asta basta. Urmează Copenhaga unde nu va fi deloc ușor dar nici imposibil! Read the rest of this entry →

Intrusul

noiembrie 30, 2012 in Superliga

Nu este vorba despre pistolarul rănit din filmul „The Outsider”. Era prea frumos. Titlul îl vizează pe Dragoș Săvulescu și trecerea sa meteorică prin istoria unui club important. Săvulescu a ales să-și vândă acțiunile și să plece de la Dinamo. Omul ăsta n-a adus ceva important și n-a avut nimic în comun cu numele și spiritul de la Dinamo. Cele 30% din acțiunile preluate după plecarea lui Cristi Borcea l-au transformat pe „mister” Săvulescu dintr-un necunoscut într-un personaj mediatizat. Bani pentru publicitate. Cam asta este definiția relației Săvulescu – Dinamo. Un acționar care nu a fost pe placul suporterilor, nici al jucătorilor și cred că nici al colegilor din acționariat. Dinamo nu pierde din plecarea lui Dragoș Săvulescu. Dimpotrivă. Poate câștiga un acționar nou și cu… sufletul. Cum a fost Borcea! Read the rest of this entry →

Valiza mincinoasă

noiembrie 29, 2012 in Superliga

ențile cu euroi continuă să fie subiecte de presă atunci când vine vorba despre fotbal. Și nu este deloc ok!

Gențile cu euroi continuă să fie subiecte de presă atunci când vine vorba despre fotbal. Și nu e deloc ok!

Când „valiza” trimisă de Gigi Becali a ajuns la Cluj, în urmă cu câțiva ani, pentru ca „U” să joace corect meciul cu CFR, o parte din colegii de breaslă au luat foc. Corupție, șantaj, mizerie. Ok. Cazul a ajuns pe masa instanțelor de judecată, iar acum pare un mare fâs. Astăzi, presa vorbește despre o altă „valiză”. Una plină cu „cadouri” și trimisă de Astra la Chiajna. Ca s-o oprească pe Steaua. Ok. Cam aceeași motivație cu aceea de la Cluj. Dacă există, atunci aștept să văd reacția acelorași „mari analiști”. Tare sunt curios dacă mai fac atât de mare tam-tam pe unde apar sau scriu. Și mai sunt curios dacă intră pe fir Parchetul. Nu de alta dar nu trebuie să se lase loc de intrerpretări. „Valiza” este o practică veche și anormală în fotbalul românesc. Înaintea ei a fost „punga de plastic”. Ce n-au înțeles unii patroni sau șefi de cluburi este că pot să dea și pe mama valizei că valoarea echipei se vede abia atunci când iese în Europa. De câte ori se califică, câte puncte adună etc. Altfel, cu „valiza”, se mint singuri! Read the rest of this entry →

CFR se salvează, Dinamo nu mai contează!

noiembrie 28, 2012 in Cupa României

Victoria din meciul cu Dinamo, din „sferturile Cupei României, salvează pentru moment CFR-ul. Spun „pentru moment” deoarece mai este ceva de tras până la trofeu. Șefii „ceferiștilor” și-au făcut bine temele, au pus presiune mare pe umerii arbitrului Sebastian Colțescu și… au câștigat. După care s-a pornit un scandal total. Acționarul dinamovist Ionuț Negoiță a atacat dur arbitrajul lui Colțescu. La final, după toate, rămâne doar rezultatul: 2-1. Dacă Dinamo își continuă degringolada, CFR își continuă drumul spre trofeu și spre poarta care duce cel mai repede în Europa! Read the rest of this entry →

Chiricheș și prețul corect

noiembrie 27, 2012 in Superliga

Vlad Chiricheș, transferul care poate umfla contul Stelei. Acum. Mâine nu se știe!

Vlad Chiricheș, transferul care poate umfla contul Stelei. Acum. Mâine nu se știe!

Deși în ultimele meciuri nu a rupt gura târgului, Vlad Chiricheș nu duce lipsă de oferte. Și asta e bine pentru fundașul Stelei. Ultima provocare: Zenit Sankt Petersburg. Est sau Vest, aceasta-i întrebarea? Da. Ca fotbalist, Chiricheș ar face bine să aleagă un campionat tare, din Occident. Ca om poate alege banii rușilor însă acolo se izolează un pic de lumea bună. Steaua? Să vândă imediat dacă are preț bun. Altfel riscă să repete „cazul Rădoi” când a avut oferte foarte mari dar a încasat mai puțin decât se aștepta patronul Gigi Becali. Atunci s-a așteptat nepermis de mult. Prețul corect este acela pe care îl dă piața transferurilor. Azi îl ai, mâine, nu! Read the rest of this entry →

Steaua, blocată psihic. Risc de avarie!

noiembrie 26, 2012 in Superliga

Două înfrângeri consecutive, golaveraj 2-8. „Reghe” e forțat să găsească soluții ca să conserve realizările din acest sezon!

Fotbalul te pedepsește atunci când îți bați joc de el. Tătărușanu nu este în stare să respingă o minge șutată ca lumea pe poartă, iar Rusescu ratează un penalty exact atunci când nu trebuia. Victorie mare pentru Brașov, iar „stegarii” merită prima-record de trei mii de euro. Agonia de după dezastrul cu Stuttgart continuă. Dacă nu se trezește repede, Steaua riscă să piardă în câteva săptămâni tot ceea ce a strâns într-un tur întreg. E clar că accidentul de care vorbeam după episodul „Stuttgart” reprezintă mai mult decât atât, iar antrenorul Laurențiu Reghecampf trebuie să afle cauzele. În buza iernii, Steaua pare o echipă înghețată. „Roș-albaștrii” pierd, din nou, pentru că nu-și pun în valoare forța ofensivă. Risc de avarie în Ghencea! Read the rest of this entry →

„Bursucul” sperie Kremlinul

noiembrie 25, 2012 in Internaţional

După realizările de la Kuban Krasnodar, echipă pe care a calificat-o în play-off-ul campionatului din sezonul trecut, Dan Petrescu șochează din nou Rusia. Acum trei luni a ales să preia pe Dinamo Moscova într-un moment de criză maximă. Și, miraculos, dintr-o formație blazată și înțepenită pe ultimul loc din clasament, la cota zero, Dinamo a urcat tocmai pe locul 9. La șase „lungimi” de zona care duce în Europa. Doar două victorii și gata. E acolo. „Bursucul” a demostrat că are clasă și sunt sigur că după Dinamo Moscova următoarea echipă pe care o va antrena este una din Premier League. Până atunci trebuie să confirme cu Dinamo și la… finalul campionatului. Chiar are șanse! Read the rest of this entry →