Mutu, final de poveste?!

decembrie 26, 2012 in Internaţional

Adrian Mutu, un talent uriaș. Din păcate, viața a bătut... fotbalul și l-a pedepsit ori de câte ori a călcat pe bec. Păcat!

Adrian Mutu, un talent uriaș. Din păcate, viața a bătut… fotbalul și l-a pedepsit ori de câte ori a călcat pe bec. Păcat!

Adrian Mutu pare să nu mai găsească drumul spre revenire. Mutu a ajuns pe primul loc în topul țepelor din Ligue 1. „Briliantul” s-a remarcat mai mult printr-un comportament de doi bani decât prin goluri. Prin tot ceea ce face seamănă cu o „divă” fițoasă decât cu un fotbalist celebru. A vrut să fie mare șef în vestiarul lui Ajaccio și a dat chix. O mostră de bădărănie a oferit atunci când a refuzat să dea mâna cu fostul antrenor al corsicanilor, Alex Dupont. Și-atunci ce pretenție să mai avem? Lipsa de profesionalism îi caracterizează toată șederea la Ajaccio și dac-o ține tot așa nu-l prinde primăvara acolo. Un fel de final de carieră. Oficial? Nu se știe… Poate Mutu va mai juca pe ici pe colo. Păcat că n-a înțeles nimic de la viață. Pur și simplu și-a bătut joc de carieră! Read the rest of this entry →

Dorinel, neamț sau ce mai ești?

decembrie 24, 2012 in Superliga

Dorinel Munteanu are porecla „Neamțul”. Sincer, după ultimele evenimente nu prea mai este de actualitate!

Dorinel Munteanu are porecla „Neamțul”. Sincer, după ultimele evenimente nu prea mai este de actualitate!

Nici n-a venit bine la Dinamo că Dorinel Munteanu și-a făcut bagajele de plecare. Declarațiile anti-Steaua și jurămintele de fidelitate față de fanii dinamoviști nu mai valoarează, deocamdată, nici măcar două parale. Rigoarea germană care i-a caracterizat cariera de jucător și apoi pe cea de antrenor a pălit din senin. Criza financiară de la Dinamo l-a speriat și-l pune pe goană. Pentru bani. În Rusia? Poate, deși patronii Mordoviei Saransk i-au dat o primă țeapă. L-au chemat la negocieri și apoi au dat-o cotită. Sincer, nu-l recunosc pe Dorinel Munteanu. Nu regăsesc acel spirit de luptă care l-a consacrat, acea putere de a începe totul de la zero, acel stil de a înghiți în sec la greu și a merge mai departe. Dorinele, ești neamț sau ce mai ești? Read the rest of this entry →

Messi, mai bun decât toți!

decembrie 23, 2012 in Internaţional

Lionel Messi scrie istorie. Dacă o ține tot așa va ajunge cel mai valoros fotbalist din toate timpurile!

Lionel Messi scrie istorie. Dacă o ține tot așa va ajunge cel mai valoros fotbalist din toate timpurile!

Unii spun că este la concurență cu Cristiano Ronaldo. Fals. Niciodată nu și-a propus un astfel de obiectiv pentru simplul motiv că a vrut mereu să fie mai bun decât toți. Modest și cu respect față de suporteri, Lionel Messi a încheiat anul 2012 cu un record greu de imaginat: 91 de goluri în 69 de partide. Ce eficacitate! Peste un gol pe meci! Atacantul argentinian joacă mereu cu zâmbetul pe buze și își respectă adversarii oricât ar fi scorul. Este cel mai bun jucător din istoria Barcelonei și cu certitudine va ajunge cel mai titrat din istoria fotbalului. Viața și cifrele vor demonstra că am dreptate. În curând! Read the rest of this entry →

CFR, „banca” din Liga 1!

decembrie 22, 2012 in Superliga

CFR stă pe un munte de bani. Euroi vin din Liga Campionilor și din transferuri profitabile!

CFR stă pe un munte de bani. Euroi vin din Liga Campionilor și din transferuri profitabile!

Unii se supără când scriu despre CFR. Chiar am primit mesaje în care mi s-a reproșat că am făcut o obsesie din acest subiect. Nu e deloc așa. Dacă răsfoiți arhiva acestui blog nu veți ajunge la o asemenea concluzie. Nici măcar nu-i echipa mea de suflet. Așa că, pe tema asta, nu mai comentez. Scriu despre CFR pentru că merită. Clubul din Cluj a făcut avere prin performanțe și management de top. Zeci de milioane de euro din calificările în grupele Ligii Campionilor și aproape 25 de milioane din transferuri de senzație. O rețetă excelentă pentru un fotbal sărac. În același timp, o provocare și un exemplu pentru granzii din București. Steaua a învățat deja, iar în iarna asta poate da lovitura. Cu Chiricheș. Până atunci, CFR rămâne „banca” din Liga 1! Read the rest of this entry →

Campionatul de tineret-speranțe, o urgență!

decembrie 21, 2012 in Liga Campionilor

Fotbalul românesc are nevoie de un campionat pentru tinerii de perspectivă. În Liga 1. Cu campioană și toate celelalte!

Fotbalul românesc are nevoie de un campionat pentru tinerii de perspectivă. În Liga 1. Cu campioană și toate celelalte!

Din sezonul viitor, echipele calificate în grupele Ligii Campionilor vor participa la competiție și cu echipele U19. Adică juniori sub 19 ani. Pe lângă căștigătoarele de grupă și ocupantele locului secund în primăvară vor ajunge opt formații din UEFA Youth League. Din acest motiv, Steaua a început demersurile de organizare a acestei echipei. Un semnal pentru întreg fotbalul românesc. E nevoie, urgent, de reînființarea campionatului de tineret-speranțe. Cum era odată, prin anii ’80. Fotbaliștii tineri, de perspectivă, aveau ocazia să joace în deschiderea meciului echipei mari. Erau văzuți de suporteri, aplaudați sau apostrofați. Se căleau mai repede. Astăzi sunt uitați pe la echipele-satelit, din ligile inferioare, iar la formația de seniori joacă „stranierii” de doi lei! Read the rest of this entry →

Sorții iluziilor

decembrie 20, 2012 in Liga Europa

Stație spațială sau stadion? E „Amsterdam Arena”, locul unde Steaua va juca primul meci al „dublei” cu Ajax!

Stație spațială sau stadion? E „Amsterdam Arena”, locul unde Steaua va juca primul meci al „dublei” cu Ajax!

Speranțe minime pentru primăvara europeană. CFR Cluj a dat peste Inter, iar Steaua peste Ajax. Două nume de legendă ale fotbalului european care nu mai au nevoie de prezentare. E clar, sorții nu au fost îngăduitori cu românii. Speranțele de a ajunge cât mai sus în Liga Europa s-au transformat, instantaneu, în iluzii. Visarea poate naște filme impresionante. La un moment dat unii arătau cu degetul spre finală. Aproape imposibil pentru că în „optimi” coșmarul continuă cu alte nume imposibile: Tottenham, Lyon sau Chelsea. Măcar să jucăm onorabil în 16-imi și să încercăm marea cu degetul. Restul sunt doar iluzii! Read the rest of this entry →

CFR și Steaua, noroc sau resemnare?

decembrie 19, 2012 in Liga Europa

Cine vine în România? Sorții pot orice. Poate Atletico Madrid și marele Falcao. N-ar fi bine nici pentru CFR, nici pentru Steaua!

Cine vine în România? Sorții pot orice. Poate Atletico Madrid și marele Falcao. N-ar fi bine nici pentru CFR, nici pentru Steaua!

CFR Cluj și Steaua vor afla, mâine, la ora 15:00, cu cine dă nas în nas în 16-imile Ligii Europa. „Ceferiștii” și „viteziștii” au scăpat de nume mari precum Liverpool, Chelsea sau Benfica pentru că fac parte din aceeași urnă, urna „capilor de serie”. La prima vedere, un motiv de bucurie. Nu este deloc așa. În celălalt bol, unde au fost aruncați „outsiderii”, sunt nume și mai și precum Atletico Madrid, Napoli, Inter Milano, Tottenham Hotspur sau Ajax Amsterdam. Lista continuă. Dacă o citiți mai jos sunt numai formații tari. Greu de ales. Sunt la mâna sorților. Din acest motiv, CFR și Steaua tremură un pic. Nu de frig. Ori au noroc și speranță, ori se resemnează că pică de pe un cal mare! Read the rest of this entry →

Marea Blătuială

decembrie 18, 2012 in Superliga

Blaturi. Sute de mii de euro. Jocuri de culise. Interese. Jigniri. Acuzații fel de fel. Nimic despre fotbal. Ăsta e campionat?

Blaturi. Sute de mii de euro. Jocuri de culise. Interese. Jigniri. Acuzații fel de fel. Nimic despre fotbal. Ăsta e campionat?

Deși vin Sărbătorile, care în mod normal ar trebui să aducă ceva mai multă cumpătare în declarații, oamenii din fotbalul românesc continuă să se bălăcărească pe unde apucă. Adrian Mititelu, patronul Universității Craiova, și Gheorghe Ștefan, „duhul” Ceahlăului, s-au acuzat reciproc de blat. La Radio GSP, Mititelu a detonat bomba și l-a aruncat pe „Pinalti” în vizorul Parchetului: „I-am refuzat un blat cu jumătate de milion de euro într-un meci de campionat”. Incredibil, absolut incredibil! Ștefan a ripostat insinuând că Mititelu a regizat și el un blat, cu Buzăul, în timpul când era antrenor Victor Pițurcă: „El a avut meciul cu Buzăul în care Pițurcă nu l-a mai băgat pe atacant, pe Costea, pentru rata și s-a dus la bancă și i-a spus: «Cât să mai ratez? Că nu mai pot!”. Halal campionat! Read the rest of this entry →

Amatorism sau profesionism?

decembrie 17, 2012 in Superliga

Alex Maxim nu dă două parale pe Steaua. Vrea mai mult. Să nu caute acul în carul cu fân!

Alex Maxim nu dă două parale pe Steaua. Vrea mai mult. Să nu caute acul în carul cu fân!

Mă întreb unde vrea să ajungă fotbalul ăsta amărât? Citesc că Maxim n-ar mai vrea la Steaua pentru că așa vrea mușchii impresarului. Un alt jucător valoros, dinamovistul Alexe, conform spuselor impresarului său, „mai bine moare de foame decât să vină la Steaua”. Nu este vorba de Steaua ci despre un principiu. Ca amator, poți face orice. Ca profesionist, joci unde ești plătit bine și ai condiții. Altfel, ca jucător, riști să rămâi în gară, pe peron, în așteptarea trenului performanței care nu se știe când va mai trece. Maxim și Alexe ar trebui să învețe de la Dănciulescu. „Danciu-gol” a jucat la Steaua dar n-a ezitat să semneze pentru Dinamo ca să-i fie mai bine. Și a ajuns idolul fanilor dinamoviști! Read the rest of this entry →

Cum e când dai cu șutul în pâine

decembrie 16, 2012 in Special

Romeo Surdu a fost chemat la gard de fanii rapidiști, de multe ori, ca să înjure Steaua. Astăzi, regretă. Mai bine se gândea înainte s-o facă!

Romeo Surdu a fost chemat la gard de fanii rapidiști, de multe ori, ca să înjure Steaua. Astăzi, regretă. Mai bine se gândea înainte s-o facă!

Cei care activează în fotbalul românesc uită prea ușor clubul unde au câștigat bani frumoși. Mai mult, îl reneagă total. Fie îl înjură, fie spun vorbe grele. Din dorința de a demonstra conducerii și suporterilor de la noua grupare unde s-au angajat cât de devotați sunt ei. Astăzi am ales trei exemple: jucătorul Romeo Surdu și antrenorii Mircea Rednic și Dorinel Munteanu. Surdu și Munteanu au pus la zid Steaua. Primul și-a cerut scuze dar gestul este un pic cam tardiv. Rednic a pus la zid Rapidul. Mi-e greu să cred că aceștia vor mai călca prea curând pe acolo. Dar mai știi. Viața îți oferă multe surprize! Read the rest of this entry →

Atacul „Kaiserului”

decembrie 14, 2012 in Special

Când a lucrat cu Pițurcă, „Kaiserul” îl lăuda de mama focului. Astăzi, îl critică dur. Ca la noi, la nimeni!

Când a lucrat cu Pițurcă, „Kaiserul” îl lăuda de mama focului. Astăzi, îl critică dur. Ca la noi, la nimeni!

Ajuns pe un loc călduț la UEFA, cu ajutorul lui Mircea Sandu, Ionuț Lupescu intrase într-un con de umbră. Munca la UEFA nu are legătură cu scandalurile din Liga 1 sau alte certuri din fotbalul românesc. Și dacă nu ești în ele nu ții prima pagină a ziarelor sau știrile în „prime-time”. „Kaiserul” nu a uitat acest mic detaliu. Văd că vineri a fost pe prima pagină a site-urilor de sport și nu numai. Atac direct la selecționerul Victor Pițurcă. Pe față. Reproșuri referioare la selecție. Că nu dă încredere jucătorilor de perspectivă. Pentru EURO 2016. În mare, cam are dreptate. Cu un singur amendament: s-o fi spus un jurnalist sau altcineva. Nu el. Ionuț Lupescu a făcut parte din sistem. Când era director general, la Federeție, se pupa cu ei, astăzi, îi critică. E cam aiurea, nu vi se pare? Read the rest of this entry →

Internazionale de… Cluj

decembrie 12, 2012 in Superliga

CFR Cluj continuă să rămână echipa „stranierilor”. O politică care a scos din anonimat clubul din cartierul Gruia. Ba i-a adus și destule trofee. Plus recorduri. Cum ar fi cele mai multe puncte câștigate de o formație românească în grupele Ligii Campionilor (10p) și cele mai multe victorii (3). Sunt cifre din statistici care rămân în arhivele fotbalului de pe la noi. Dar în folosul cui? Fără jucători români de perspectivă, CFR nu pune umărul la reconstrucția echipei naționale. Nu doresc să condamn asta ci doar să scot în evidență acest fenomen. CFR? Un fel de Internazionale de… Cluj. La Inter-ul adevărat, cel din Milano, găsești fotbaliști „autohtoni” de ispravă pe când la CFR îi cauți pe români cu lupa. De multe ori ei nu sunt pe teren. Rar unu, poate doi! Read the rest of this entry →

Liga 1 a tras cortina!

decembrie 11, 2012 in Superliga

În Liga 1 s-a tras cortina. Până la primăvară avem timp suficient pentru socoteli și concluzii!

În Liga 1 s-a tras cortina. Până la primăvară avem timp suficient pentru socoteli și concluzii!

Afară ninge cu fulgi mărunți. Liga Profesionistă a corectat ezitarea Federației și a amânat runda a 20-a. Era jale mare pe vremea asta. Pentru jucători este bine că se amână fotbalul, pentru noi, jurnaliștii, ceva mai greu de găsit subiecte incendiare. Dar vor exista destule teme. Cum sunt fetele de la handbal care ne-au supărat tare după ce au pierdut cu Ungaria. Adio semifinale. Dar despre Europenele de handbal feminin am să fac o analiză specială. Revenind la fotbal, avem o „campioană de iarnă”, Steaua, un campionat mediocru și destule speranțe pentru la primăvară! Read the rest of this entry →

Fotbal pe gheață

decembrie 10, 2012 in Superliga

Inițial a fost ok că s-au programat trei etape din retur. Naționala are nevoie de „ferestre” pentru meciuri amicale cu echipe tari. Dar nici să joci pe gheață. Vremea nu ține cu fotbalul, iar cei care fac „cărțile” este bine să țină cont de asta. Semifinalele Cupei României s-au amânat pentru la anul. Federația a dat ok-ul. Era o nebunie să joci un meci iarna, iar altul primăvara. Râdeau și curcile de așa programare. La rândul ei, Liga Profesionistă trebuia să amăne etapa a 20-a. Chiar e nasol afară. Poate o vrea să dea puncte la „impresia artistică”, ca-n patinaj artistic, că alt raționament nu găsesc la o astfel de decizie. Domnilor, vreți fotbal pe bune sau un nou sport: fotbal pe… gheață? Read the rest of this entry →