Campionatul de tineret-speranțe, o urgență!
decembrie 21, 2012 in Liga Campionilor

Fotbalul românesc are nevoie de un campionat pentru tinerii de perspectivă. În Liga 1. Cu campioană și toate celelalte!
Din sezonul viitor, echipele calificate în grupele Ligii Campionilor vor participa la competiție și cu echipele U19. Adică juniori sub 19 ani. Pe lângă căștigătoarele de grupă și ocupantele locului secund în primăvară vor ajunge opt formații din UEFA Youth League. Din acest motiv, Steaua a început demersurile de organizare a acestei echipei. Un semnal pentru întreg fotbalul românesc. E nevoie, urgent, de reînființarea campionatului de tineret-speranțe. Cum era odată, prin anii ’80. Fotbaliștii tineri, de perspectivă, aveau ocazia să joace în deschiderea meciului echipei mari. Erau văzuți de suporteri, aplaudați sau apostrofați. Se căleau mai repede. Astăzi sunt uitați pe la echipele-satelit, din ligile inferioare, iar la formația de seniori joacă „stranierii” de doi lei! Read the rest of this entry →






Follow Me