Mititelu, atac la „Rege” și „Baci”!

ianuarie 17, 2013 in Special

„Regele” și „Baciul” pot reforma fotbalul românesc. Inclusiv readucerea cluburilor de legendă, precum Univ. Craiova, Poli Timișoara sau UTA, în Liga 1.

„Regele” și „Baciul” pot reforma fotbalul românesc. Inclusiv readucerea cluburilor de legendă, precum Univ. Craiova, Poli Timișoara sau UTA, în Liga 1.

În cazul Universitatea Craiova i-am luat partea lui Adrian Mititelu chiar dacă și el a contribuit, printr-un management de amatori, la dezafilierea clubului oltean. Acum văd că îi atacă pe Gică Hagi și Gică Popescu pe motivul că n-au ce căuta în funcții de conducere la Federația Română de Fotbal (FRF). Vezi Doamne, cei doi nu sunt buni manageri. Domnul Mititelu dă cu bâta-n baltă. „Regele” a demonstrat astfel de calități la Viitorul Constanța, iar „Baciul” are o școală de fotbal care încă mai produce valori, un club în Liga a II-a (Chindia Târgoviște) și multe reușite în afaceri. Plus imaginea excelentă pe care cei doi cumnați o au în străinătate. Dacă Hagi și Popescu n-au ce să caute în fruntea Federației, atunci cine? Read the rest of this entry →

Proiectul „Academia Hagi” a reușit!

ianuarie 16, 2013 in Copii și juniori

„Regele” zâmbește. Are și motiv: Viitorul Constanța începe să ofere jucători pentru echipa națională!

„Regele” zâmbește. Are și motiv: Viitorul Constanța începe să ofere jucători pentru echipa națională!

Viitorul Constanța înseamnă Gică Hagi. Filosofia sa despre fotbal, felul său de a fi, exemplul oferit tinerilor de-a lungul unei cariere impresionante, dorința de a fi mereu mai bun sau cel mai bun. Hagi a investit bani și speranțe într-o academie care începe să-și prezinte roadele. Iancu a ajuns la Steaua, iar selecționerul Victor Pițurcă i-a convocat la națională pe portarul Buzbuchi, Bălașa, Chițu și Alibec. Când „Regele” s-a apucat să pună bazele academiei de fotbal am spus că dacă Hagi nu reușește să scoată jucători de calitate speranțele de redresare ale fotbalului românesc sunt aproape de zero. Proiectul „Academia Hagi” a reușit, deci există viitor! Read the rest of this entry →

Rapid, mereu o poveste frumoasă

ianuarie 15, 2013 in Superliga

Cu puțin de la mulți Rapidul își poate rezolva problemele financiare sau măcar o parte din ele. Totul e să se vrea!

Cu puțin de la mulți Rapidul își poate rezolva problemele financiare sau măcar o parte din ele. Totul e să se vrea!

Dintr-o candidată la titlu, Rapidul a ajuns să se gândească la evitarea retrogradării. Cel puțin cam asta reiese din declarațiile care vin dinspre Giulești după momentul declarării insolvenței. Nu este deloc o rușine. Sunt vremuri grele, cu mari probleme finaciare. Glasgow Rangers a ajuns tocmai în Liga a III-a. Rapidul este o poveste frumoasă din fotbalul românesc care nu se va sfârși cu una cu două. E nevoie ca suporterii să nu abandoneze echipa la greu. Cei de la Glasgow Rangers umplu arena când favoriții lor joacă acasă. Poate n-ar fi rău un astfel de model. Și cu bani, de ce nu? Cunosc fani giuleșteni cu afaceri importante care pot ajuta la greu. S-ar găsi o formulă. Important este ca George Copos să fie deschis și să încerce schimbarea structurii acționariatului. Asta dacă vrea, cum spune domnia sa, ca Rapid să rămână farmecul vieții! Read the rest of this entry →

Naiv la… Maxim

ianuarie 13, 2013 in Superliga

Când selecționerul Victor Pițurcă va afla că lui Maxim îi sfârâie călcâiele după Mădălina atunci chiar s-a terminat totul!

Când selecționerul Victor Pițurcă va afla că lui Maxim îi sfârâie călcâiele după Mădălina atunci chiar s-a terminat totul!

Transferul lui Alexandru Maxim la Steaua a reprezentat un subiect cald într-o iarnă destul de friguroasă. Deocamdată nu s-a concretizat nimic și nici nu cred că o să se întâmple ceva prea curând. Poate chiar deloc. De multe ori am criticat cluburile că atunci când vor un jucător fie țin cont doar de dvd-ul adus de impresar, de multe ori o mare țeapă, fie nu se interesează de ceea ce face jucătorul dincolo de stadion. Aici se încadrează Maxim. Amețit că Steaua îl vrea, Maxim s-a văzut vedetă înainte să fie. Paparazzi l-au făcut praf dezvăluind opiniei publice relația cu Mădălina Pamfile, bruneta focoasă pe care o știți de la „Un show păcătos” (Antena 1). Dacă Maxim crede că aventurile de acest gen îl vor ajuta în carieră e naiv. Dacă mai crede că la națională și la Steaua merge și așa atunci e și mai naiv. Pe scurt, este naiv la… maxim! Read the rest of this entry →

Dependenți de Ronaldo

ianuarie 12, 2013 in Internaţional

Arogant, cu fițe, de multe uneori chiar obraznic. Dar are valoare cu carul. El, Cristiano Ronaldo, jucătorul de care depinde Real Madrid!

Arogant, cu fițe, de multe uneori chiar obraznic. Dar are valoare cu carul. El, Cristiano Ronaldo, jucătorul de care depinde Real Madrid!

L-am lăudat foarte rar pe Cristiano Ronaldo pentru că nu-i suport gărgăunii din cap, aroganța și fițele de vedetă. Pe de altă parte, trebuie să recunosc că Real Madird este o echipă dependentă de prezența lui Ronaldo pe teren. Mult mai dependentă decât Barcelona de Messi. În acest moment asta face diferența în Primera Division. Fără Ronaldo, „galacticii” s-au făcut de râs, cu ultima clasată, Osasuna. Un 0-0 umilitor. Greșește sau nu Jose Mourinho? Poate. În mod normal nu trebuie să se întâmple așa ceva la o formație care țintește o serie de trofee importante. Și totuși se întâmplă. Probabil, momentul demisiei sau al demiterii este aproape! Read the rest of this entry →

Insolvența ucide fotbalul?

ianuarie 8, 2013 in Superliga

Nea Mitică atenționează: se apropie apocalipsa în fotbalul românesc. E criză mare. zău așa!

Nea Mitică atenționează: se apropie apocalipsa în fotbalul românesc. E criză mare. zău așa!

Pe 6 ianuarie am scris un comentariu, „Fotbal fără bani!”. Mi s-a părut cam dur după ce l-am publicat pe blog. Acolo am pus cap la cap câteva realități din fotbalul românesc. Concluzia? Nu sunt bani! Se pare că am ghicit ceea ce „arde”. Situația este critică. O recunoaște chiar șeful Ligii Profesioniste, Dumitru Dragomir. În mai multe rânduri, nea Mitică a vorbit despre criză financiară sau insolvență. Nu este vorba doar de un club. Se pare că în pericol sunt mai multe grupări. Dar câte? Cinci? Șase? Șapte? Cine mai știe! E cam nașpa pentru că dacă se vor confirma astfel de cifre fotbalul nostru ajunge de râsul Europei. Și nu mai este mult până acolo! Read the rest of this entry →

Fotbal fără bani!

ianuarie 6, 2013 in Superliga

Pe „Turk Telekom Arena” vin peste 30.000 de abonați la fiecare meci al Galatei. Așa se fac banii pentru fotbal!

Pe „Turk Telekom Arena” vin peste 30.000 de abonați la fiecare meci al Galatei. Așa se fac banii pentru fotbal!

Un astfel de titlu pare un paradox. Firesc. Vorbim despre cel mai dezvoltat sport de pe planetă sau, mai corect spus, unul dintre cele mai așezate din punct de vedere financiar. La alții. În fotbalul românesc au cam început să dispară banii. N-o spun eu, o arată echipele din ligile inferioare care se retrag din competiție pe capete, iar mai nou astfel de probleme au ieșit la iveală și-n Liga 1. Nu mai sunt bani. Ăsta e adevărul. Și din ce în ce mai puțini „nebuni” care să-i scoată din cont pentru a-i arunca într-o lume marcată de interese meschine. La socoteală trebuie adăugați și finanțatorii de până acum care, cu bune și rele, au ținut pe linia de plutire un fotbal bătrân care își duce existența de azi pe mâine. Aceasta este realitatea care șochează: avem un fotbal fără… bani! Read the rest of this entry →

Steaua fără… nume?

ianuarie 5, 2013 in Superliga

Cornel Râpă, unul dintre jucătorii doriți de Steaua. Un fundaș dreapta care putea rezolva problema pe acest post.

Cornel Râpă, unul dintre jucătorii doriți de Steaua. Un fundaș dreapta care putea rezolva problema pe acest post.

Nu este vorba despre piesa de teatru, cu același nume, semnată de Mihail Sebastian ci despre fotbal. Altădată, fotbaliștii spuneau: „Steaua nu se refuză!”. Acum, după un sezon bogat, în care au dominat categoric Liga 1 și au ajuns în primăvara europeană, „roș-albaștrii” se chinuiesc să facă un transfer mai acătării. Cam de vreo două săptămâni, presa tot scrie despre intențiile oficialilor steliști însă până la ora când pun pe blog aceste rânduri există o singură certitudine: Gabriel Iancu (18 ani), puștiul trimis de Hagi să ajute Steaua. Cam puțin. Nu știu dacă este suficient pentru eliminarea Ajax-ului. Că mai departe nu îndrăznesc să mă gândesc. Pe de altă parte, se vorbește despre nu mai puțin de 12 „ținte” ratate pe lista de achiziții. Mi se pare enorm. De ce așa? Vă las pe voi să trageți concluziile! Read the rest of this entry →

Mutu, în ritm de bachata!

ianuarie 4, 2013 in Stranieri

Adi Mutu, talent cu carul dar irosit aiurea. Păcat!

Adi Mutu, talent cu carul dar irosit aiurea. Păcat!

Adrian Mutu a fost dat afară din lotul lui Ajaccio. A întârziat două zile la antrenamente fără a avea permisiunea clubului. Nici că se putea mai rău pentru un început de an. Se zice că, în 2013, o s-o țină tot așa. „Briliantul” a preferat să-și prelungească vacanța pe una dintre cele mai mari insule din Caraibe, Republica Dominicană. La socrii săi. E frumos, nimic de zis. Soare, o soție ispititoare, copiii. Dar cu prețul carierei de fotbalist. Adi Mutu este praf și continuă să-și trăiască viața în ritm de bachata, un dans îndrăgit în Caraibe. Dacă mai poate să-l danseze și pe ăsta. Indiferent dacă va fi iertat sau nu de francezi, Mutu e la final de carieră! Read the rest of this entry →

Onoarea, mai presus de fotbal!

ianuarie 2, 2013 in Special

Aurică Țicleanu, unul dintre marii fotbaliști pe care i-a dat Bănia. Cu Bordeaux, el a deschis poarta calificării!

Aurică Țicleanu, unul dintre marii fotbaliști pe care i-a dat Bănia. Cu Bordeaux, el a deschis poarta calificării!

M-au răscolit declarațiile despre „Craiova Maxima” date de către un fost mare jucător al Universității Craiova, Aurică Țicleanu. O declarație scurtă, dar fabuloasă, pe care o puteți citi pe site-ul www.wowbiz.ro. În urmă cu 30 de ani, în Cupa UEFA, francezii de la Girondins Bordeaux au încercat să cumpere meciul-retur cu „Știința”, decisiv pentru intrarea în sferturile de finală. La pauză, în drum spre vestiare, Țicleanu a refuzat „șpaga” oferită de marele Alain Giresse. Era 0-0. În cel de-al doilea mitan, Țicleanu avea să deschidă scorul, iar Gheorghiță Geolgău, în prelungiri, a punctat decisiv și Universitatea mergea mai departe. O dovadă de dragoste față de culorile alb-albastre, față de fotbal, față de fair-play. O echipă uriașă formată din caractere adevărate! Read the rest of this entry →

Cine transferă: antrenorii sau patronii?

decembrie 30, 2012 in Superliga

Petre Grigoraș, un alt antrenor căruia i se bagă jucători în lot fără voia lui. Nu m-ar mira să plece de la Pandurii!

Petre Grigoraș, un alt antrenor căruia i se bagă jucători în lot fără voia lui. Nu m-ar mira să plece de la Pandurii!

Despre acest subiect am mai scris și cu alte ocazii dar văd că rămâne de actualitate. La Pandurii, Petre Grigoraș e chemat să dea socoteală pentru finalul de sezon dezamăgitor după un început senzațional. Se pare că antrenorul gorjenilor e pe picior de plecare deoarece este nemulțumit de transferurile lui Vranjes și Ilijoski. Asta înseamnă că Grigoraș nu i-a vrut pe acești jucători. Prin deducție logică, transferurile s-au efectuat doar cu aprobarea șefului cel mare, Marin Condescu. Așa se întâmplă, din păcate, și la alte cluburi. Patronii aduc jucători, nu antrenorii. O anormalitate păguboasă care nu ajută cu nimic fotbalul. Și ne mai mirăm de ce nu sunt rezultate! Să joace patronii cluburilor că văd că se pricep de minune! Read the rest of this entry →

2012, anul Spaniei!

decembrie 29, 2012 in Internaţional

Spania, campioana Europei în 2012. O echipă care joacă fotbal cu zâmbetul pe buze!

Spania, campioana Europei în 2012. O echipă care joacă fotbal cu zâmbetul pe buze!

Spania a reușit o triplă pentru istorie: EURO 2008, Cupa Mondială 2010 și EURO 2012. Trei titluri majore cucerite unul după altul. Așa ceva nu s-a mai întâmplat până acum. Pe undeva asistăm la un paradox pentru că vorbim despre o țară cu un campionat dominat de două echipe mari și late: FC Barcelona și Real Madrid. Dar ce echipe! Secretul Spaniei stă în jocul colectiv dus aproape de perfecțiune. Acea morișcă de pase repetate numită „tiki-taka”, un termen care îi enervează pe mulți dar care exprimă clasa unei reprezentative greu de bătut. Ca invincibila „Armada”. Spania este regina lumii! Read the rest of this entry →

Țălnar, singura variantă pentru Dinamo!

decembrie 28, 2012 in Superliga

Cornel Țălnar, chemat să salveze Dinamo. Pentru a cincea oară. „Țânțarul” nu se sperie și crede că va reuși!

Cornel Țălnar, chemat să salveze Dinamo. Pentru a cincea oară. „Țânțarul” nu se sperie și crede că va reuși!

Ceea ce era de așteptat s-a întâmplat: Dorinel Munteanu a dat bir cu fugiții de la Dinamo și anunță că preia Mordovia Saransk, ultima clasată în campionatul Rusiei. Un gest care va atârna greu în CV-ul lui Dorinel pentru că seamănă a lașitate. Dacă în cazul „Neamțului” acționarii de la Dinamo s-au grăbit atunci când au ales să lucreze cu el, de data asta Badea & comp. au mutat bine instalându-l ca antrenor principal pe Cornel Țălnar. Un dinamovist sută la sută, un tip care muncește fără să comenteze, un antrenor cu principii sănătoase și un tip curajos. O fostă glorie dinamovistă care are priceperea să scoată din colaps o echipă marcată prea mult de problemele financiare prin care trece clubul. Mai pe scurt, un „Țânțar” dat naibii! Read the rest of this entry →

Exemplul Pandurii: stadioane pe bani europeni!

decembrie 27, 2012 in Special

Unul dintre cele mai vechi stadioane din lume, „Lansdowne Road Stadium” (Dublin, Irlanda), a fost transformat într-o adevărată bijuterie cu 50.000 de locuri: „AVIVA Stadium”.

Unul dintre cele mai vechi stadioane din lume, „Lansdowne Road Stadium” (Dublin, Irlanda), a fost transformat într-o adevărată bijuterie cu 50.000 de locuri: „AVIVA Stadium”.

Marin Condescu, șeful Pandurilor, a anunțat că la Tg. Jiu se va construi un stadion nou, ultramodern, cu fonduri europene. Încă o echipă din Liga 1 a ajuns la concluzia că performanța trebuie începută cu o infrastructură… performantă. O temă de actualitate. Dacă autoritățile locale din Gorj se mișcă repede, și bine, la București se bate apa-n piuă. Dinamo, Rapid și Steaua au nevoie de stadioane noi, încăpătoare, în cartierele lor. „Arena Națională” reprezintă doar o formulă de moment, nu o variantă de viitor. Aici se pot implica autoritățile locale din sectoare 2 și 6 sau instituții ale statului care pot atrage fondur i europene. Lumea vine la frumos, iar toți ar avea de căștigat. Doar să se vrea!

Read the rest of this entry →