Liță Dumitru, marginalizat de sistem!
februarie 2, 2013 in Special

Liță Dumitru a avut și are fotbalul în sânge. În același timp, mereu a spus ceea ce a avut de spus. Din păcate, un lucru neapreciat în România!
Liță Dumitru a fost unul dintre cei mai spectaculoși mijlocași din istoria Rapidului și a Stelei. În perioada anilor ’70 a format un cuplu de legendă în linia de mijloc a „roș-albaștrilor” alături de un alt nume de legendă: Anghel Iordănescu. Deși a mâncat fotbal pe pâine, Liță Dumitru nu este apreciat pe măsura contribuției pe care a avut-o la dezvoltarea fotbalului românesc. Concret, nu i se dau echipe pe mână pe motiv că vorbește clar și răspicat cu presa. După unii, un fel de… a da din casă. O mare prostie. Nu e așa. Liță Dumitru a spus mereu, cu gura mare, ceea ce a gândit. Nu în spatele ușilor închise, nu în peluză, nu la cantină, iar asta i-a deranjat pe cei care se ocupă de prostii. Măcar din respect pentru el, să i se dea pe mână o echipă națională de juniori sau una de Liga 1. Fraților, omul ăsta chiar știe fotbal. Despre ce vorbim? Read the rest of this entry →



















Follow Me