Un campionat mai alb ca altele

iunie 3, 2013 in Superliga

Liga 1 ne-a oferit o competiție mai curată ca-n alte dăți. Fără bani, lumea și-a văzut de treabă!

Liga 1 ne-a oferit o competiție mai curată ca-n alte dăți. Fără bani, lumea și-a văzut de treabă!

Am avut parte de un campionat slab. Când campioana en-titre ia titlul cu 16 puncte avans față de a doua clasată nu mai e loc de comentarii. În același timp a fost un campionat mai alb ca altele. Jocurile din culise au lipsit pentru că n-au fost bani. Altădată, formațiile de la mijlocul clasamentului făceau figurație în ultimele etape. Nu doreau să supere echipele care luptau s-ajungă în Europa și nu băgau bețe-n roate celor care se băteau pentru evitarea retrogradării. Criza financiară a lovit atât de tare lumea fotbalului că am trăit s-o vedem și pe asta: meciuri curate. Dovada? Ce interesa Brașovul să bată Pandurii, la Tg. Jiu? Ce interesa pe Gaz Metan Mediaș să câștige pe terenul Iașului? Și exemplele pot continua. A fost un campionat slab dar mai alb ca… altele! Read the rest of this entry →

Hai România!

iunie 2, 2013 in Națională

„Arena Națională” ar trebui să se umple la orice meci al „tricolorilor”. Nu doar atunci când vin echipe de top!

„Arena Națională” ar trebui să se umple la orice meci al „tricolorilor”. Nu doar atunci când vin echipe de top!

Naționala are meci amical, marți seară, cu exotica reprezentatiză a Republicii Trinibad Tobago. Pentru cei care nu știu este o țară insulară formată din două insule, Trinidad și Tobago, în Marea Caraibelor, la circa 20 de kilometri de coasta nordică a Americii de Sud. Am văzut că unii „specialiști” îi ironizează pe adversarii naționalei noastre considerându-i „fantome din fotbal”. Dă bine la tiraj și la audiență. Doar că selecționata Trinidad Tobago este alcătuită din fotbaliști, nu din clovni. Vor alerga, vor juca fotbal. Cât știu și cât pot. Din cauza acestei stări de miștocăreală la adresa lor mă tem ca meciul-test să nu devină mai complicat decât se anunța inițial. Altfel, lumea nu se înghesuie la bilete. Poate a venit vremea să fim mereu alături de „tricolori” nu doar atunci când aduc echipe mari la București. Hai România! Read the rest of this entry →

Petrolul duce Cupa României la „Zidul Galben”!

iunie 1, 2013 in Cupa României

Petrolul a câștigat Cupa României și datorită unei galerii minunate care a format „Zidul Galben”. A venit Cupa, a venit Cupa, a venit Cupa la Ploiești!  Felicitări!

Petrolul a câștigat Cupa României și datorită unei galerii minunate care a format „Zidul Galben”. A venit Cupa, a venit Cupa, a venit Cupa la Ploiești! Felicitări!

Petrolul a dat peste cap toate speculațiile apărute înaintea finalei și a căștigat Cupa României. CFR și-a spart capul în… „Zidul Galben”. Galeria „găzarilor” a fost superbă. Doar marile echipe ale Europei mai au așa ceva. Cei aproape 30.000 de fani ploieșteni au obligat brigada de arbitri la o prestație impecabilă și au stopat orice fel de calcule vizând prezența în Liga Europa. Cu un astfel de public, Petrolul nu avea cum să piardă marea finală. După 18 ani de așteptare, „galben-albaștrii” s-au întors cu trofeul la Ploiești grație unei execuții de zile mari a atacantului Jeremy Bokila. Rămânem cu amintirea unei finale frumoase și a unei galerii superbe care ne-a teleportat în peluza fanilor Borussiei Dortmund. Petrolul a adus Cupa Românei la… „Zidul Galben”. Legenda continuă! Read the rest of this entry →

Petrolul sau CFR?

mai 31, 2013 in Cupa României

Un trofeu, Cupa României Timișoreana, râvnit de două echipe: Petrolul și CFR. Ambiția sau experiența?

Un trofeu, Cupa României Timișoreana, râvnit de două echipe: Petrolul și CFR. Ambiția sau experiența?

Petrolul – CFR, un meci cât o… Cupă. La „găzari” e vorba de orgoliu și foame de trofee după ce și-au luat deja biletele de intrare în Liga Europa. La CFR este în joc un sezon întreg. Practic, trofeul reprezintă pentru ardeleni singura poartă spre lumea bună a fotbalului. Calculele pragmatice, și nu numai, spun că pentru România e mai bine să bată CFR, caz în care gruparea din Cluj ar ajunge „cap de serie” la tragerea la sorți. O postură care iar ușura misiunea de a intra în grupele Europa League. Deci, prognostic x2 după 90 de minute? Posibil. Altfel, foamea de trofee a Petrolului și cei peste 25.000 de fani din tribune pot da peste cap calculele defavorabile. Așadar, haideți la meci. Sâmbătă seară, de la ora 20:45, pe „Arena Națională”! Read the rest of this entry →

Un „10” de Ligă? Simplu: Nicolae Dică!

mai 29, 2013 in Liga Campionilor

Nicolae Dică, un „decar” pentru stilul de joc al Stelei.

Nicolae Dică, un „decar” potrivit pentru stilul de joc al Stelei. Și un golgheter adevărat!

Încă nu s-au stins ecourile victoriei Stelei. În Ghencea se fac deja calcule pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor. Steaua mai are nevoie de jucători de top. S-a vorbit de Mutu, iar pe Mutu îl doare-n cot. S-a vorbit de Sînmărtean, iar omul n-are nicio treabă cu Europa și preferă banii lui Porumboiu. Steaua încă mai caută acel număr 10 de care are nevoie la mijloc și un atacant letal. Dacă atacantul e mai ușor de găsit și de adus cu „decarul” e problemă mare. Și totuși el există. Nu costă foarte mult și e aici, în Liga 1. Un jucător cu o tehnică impecabilă, un coordonator de joc inventiv, un excelent executant al loviturilor libere și nu în ultimul rând un golgheter autentic. Da, Nicolae Dică, e „decar” de Ligă! De UEFA Champions League! Read the rest of this entry →

Steaua, un sezon și-o unică idee: titlul 24!

mai 28, 2013 in Superliga

Șapte ani, 79 de puncte. Steaua a câștigat titlul cu numărul 24, iar fanii sunt fericiți!

După șapte ani, 79 de puncte. Steaua a câștigat titlul cu numărul 24, iar fanii sunt fericiți!

Steaua a ajuns la finalul sezonului cu trofeul la care a râvnit de șapte ani: titlul cu numărul 24. O sărbătoare gradioasă din toate punctele de vedere. Dacă în plan fotbalistic distanța dintre „roș-albaștrii” și celelalte echipe a fost uriașă, iată că diferența este și mai evidentă în plan organizatoric. De la ora 16:00 la ora 23:00 pe „Arena Națională” și la Piața Constituției a fost o sărbătoare similară cu cele văzute la marile cluburi europene. Antrenorul Laurențiu Reghecampf a reușit să adune în jurul său mai toată suflarea stelistă oferind echipei o stare de spirit cum n-a mai avut de multă vreme. Managerul Mihai Stoica, patronul Gigi Becali și suporterii au susținut și stimulat această stare de spirit. Titlul cu numărul 24, o performanță pentru care s-a muncit pe brânci, iar rezultatele din Europa arată că reușita Stelei nu este întâmplătoare. Felicitări! Read the rest of this entry →

Frica de concurență, dovada neputinței!

mai 27, 2013 in Superliga

Unii dintre „câini” nu suportă concurența. Din acest motiv  recurg la gesturi extreme. mai bine ar juca fotbal!

Unii dintre „câini” nu suportă concurența. Din acest motiv recurg la gesturi extreme. Mai bine ar juca fotbal!

S-a scris în presă că președintele lui Dinamo, Constantin Anghelache, a fost huiduit de jucători la ieșirea din vestiar. După ce și-a dat cu părerea asupra stilului de joc la meciul cu Viitorul lui Hagi. Supărarea „câinilor” a fost provocată de declarațiile furnizate mass-mediei de patronul Ionuț Negoiță care pregătește schimbări masive în lotul de jucători. O reacție de frustrare evidentă și o răutate la adresa lui Anghelache care deși n-a jucat fotbal în iarbă e tobă de… fotbal. Mai mult, este profesor universitar doctor în științe economice, iar pe vremuri a condus marele Dinamo construit de Mircea Lucescu. Pe lângă asta, domnul Anghelache răspunde pentru banii investiți de Negoiță. Jucătorii care l-au huiduit, ca pe maidan, ar face bine să joace fotbal cu adevărat. Reacția lor reprezintă un dispreț al… neputinței. Să țină minte: concurența nu iartă! Read the rest of this entry →

Astra, făcută praf de arbitraj!

mai 26, 2013 in Superliga

Patronul Astrei, Ioan Niculae, este tentat să se retragă din fotbal: „Să se facă curățenie în acest arbitraj care este de râsul lumii”

Patronul Astrei, Ioan Niculae, este tentat să se retragă din fotbal: „Să se facă curățenie în acest arbitraj care este de râsul lumii”. Fără comentarii!

Astra Giurgiu n-a reușit să treacă, nici de data asta, de CFR Cluj. La Giurgiu a fost 3-3 dar egalul ca la teatru este „opera” unui arbitraj catastrofal. În minutul 10, Astra conducea cu 2-0 și totul părea ok. Peste două minute a venit eroarea uriașă a arbitrului Adrian Cojocaru care a dat aiurea penalty la căderea teatrală a lui Weldon după un duel în careu cu Ben Youssef. Și parcă nu era suficient ce-a făcut arbitrul că i-a mai arătat și cartonașul roșu jucătorului Astrei. Oficialii gazdelor, antrenorul Daniel Isăilă și președintele Dinu Gheorghe, au vrut să scoată echipa de teren și au sfârșit prin a fi trimiși în tribună. O nebunie totală. La finalul jocului, patronul giurgiuvenilor, Ioan Niculae, a anunțat că în sezonul următor retrage echipa din campionat. În semn de protest la adresa mizeriilor din arbitraj. Foarte bine. Chiar nu se mai poate. Poate îl urmează și alții! Read the rest of this entry →

Super – Bayern, Super – Bayern, hey, hey!

mai 25, 2013 in Liga Campionilor

Arjen Robben, coautor la primul gol, autorul golului decisiv. Omul care a adus ]n vitrina lui bayern München trofeul Ligii Campionilor!

Arjen Robben, coautor la primul gol, autorul golului decisiv. Omul care a adus în vitrina lui Bayern München trofeul Ligii Campionilor!

Bayern München a învățat din finala de Liga Campionilor pierdută, în sezonul trecut, în fața lui Chelsea. Sâmbătă seară, pe „Wembley”, bavarezii nu s-au mai rupt în figuri la impresia artistică dar au câștigat trofeul UEFA Champions League. Omul meciului? Probabil Arjen Robben, jucătorul care a ratat din toate pozițiile pentru ca apoi să fie decisiv: pasă de gol la reușita lui Mandzukic și golul victoriei bavareze, din minutul 89. Borussia Dortmund a cam dat cu șutul la ocazii, în special în prima repriză, iar la un asemenea nivel asta de costă scump. Adică, trofeul. Bayern – Borussia 2-1. Bayern München este regina Europei! Un „Super Bayern” cum n-a mai existat vreodată! Read the rest of this entry →

Rapid sau trenul pierdut

mai 24, 2013 in Superliga

Rapidul poate trăi doar cu ajutorul suporterilor. Altă cale nu se prea vede la orizont...

Rapidul poate trăi doar cu ajutorul suporterilor. Altă cale nu se prea vede la orizont…

Peste câteva ore, Rapidul joacă la Mediaș ultimul meci în formula completă. În ultima etapă, joi, oficial cu porțile închise, antrenorul Marian Rada a anunțat că bagă juniorii. Un mod de a protesta, legal și elegant, față de tot ceea ce i s-a întâmplat acestei echipe. Un protest împotriva amenzilor aberante încasate de la Jandarmerie și Ligă deși clubul din Giulești era cu un picior în groapa insolvenței, împotriva patronului George Copos care a uitat nepermis de ușor de culorile alb-vișinii și de „farmecul vieții” la gruparea de lângă Podul Grant, împotriva manevrelor de orice fel din fotbalul românesc. Rapidul a ajuns ca o locomotivă bătrână, cu aburi, care iese din triaj și se pierde încet, încet în zare. Un alt tren pierdut de un fotbal muribund. Măcar din respect pentru acest club, Liga Profesionistă ar putea decide ca joi, 30 mai, să deschidă porțile „Giuleștiului”. Chiar cu riscul de a se „fenta” regulamentul! Read the rest of this entry →

Steaua, încotro?

mai 23, 2013 in Superliga

Steaua traversează una dintre cele mai dificile perioade din istorie. Suporterii și Liga Campionilor sunt reperele care pot evita criza!

Steaua traversează una dintre cele mai dificile perioade din istorie. Suporterii și Liga Campionilor sunt reperele care pot evita criza!

Viața merge înainte. Valabil și pentru Steaua. Fără patronul Gigi Becali, aflat în pușcărie din cauza unui dosar controversat, gruparea din Ghencea caută oxigen. Sărbătoarea pregătită în cinstea titlului cu numărul 24 a fost contramandată din respect pentru patron. Firesc, uman. Țara piere, iar baba se piaptănă. Cam asta ar fi însemnat, pe scurt, petrecerea de după meciul cu Brașov. E clar că Steaua de ieri nu va mai fi aceeași cu Steaua de mâine. Gigi Becali era persoana care dirija totul și lua deciziile fără să stea prea mult pe gânduri. De multe ori din instinct. Uneori i-a ieșit, alteori, nu. Singura garanție că totul va fi bine este Mihai Stoica. Un manager care le are cu transferurile. În acest moment, calificarea în grupele Ligii Campionilor este singura cale prin care Steaua poate evita criza. Altfel, e tare complicat! Read the rest of this entry →

Petrolul – CFR, o finală cu miză triplă!

mai 22, 2013 in Cupa României

Cupa României este calea cea mai scurtă spre cupele europene. Petrolul și CFR vor „pașapoarte” în regim de urgență!

Cupa României este calea cea mai scurtă spre cupele europene. Petrolul și CFR vor „pașapoarte” în regim de urgență!

Petrolul Ploiești și CFR Cluj vor juca finala Cupei României. „Găzarii”, după 18 ani de așteptare. „Ceferiștii”, pentru salvarea unui sezon întreg. Un fel de examen al generației tinere de antrenori, Cosmin Contra, respectiv Eugen Trică. Se joacă pe „Arena Națională”. Clar, lumea va ține cu Petrolul. CFR este însă echipa-trofeu. Păstrând proporțiile, cum e Chelsea în Anglia. În ultimii ani, trupa din Cluj n-a jucat cine știe ce în aceste finale dar le-a câștigat. Trofeele rămân, vorbele se duc pe apa Sâmbetei. O finală inedită între o formație cu un fotbal generos, cum este Petrolul, și o alta cu un joc pragmatic, precum CFR. O finală de Cupa României cu miză triplă: trofeul în sine, posibila plecare a lui Contra la Dinamo și rămânerea lui Trică la CFR! Read the rest of this entry →

Adrian Cristea, un eșec previzibil!

mai 21, 2013 in Internaţional

Adrian Cristea a dezamăgit și la Standard Liege. Un fotbalist de mare talent care a eșuat în marea performanță datorită atitudinii de... amator!

Adrian Cristea a dezamăgit și la Standard Liege. Un fotbalist de mare talent care a eșuat în marea performanță datorită atitudinii de… amator!

Mi-am pus mari speranțe în transferul lui Adrian Cristea la Standard Liege. Un jucător care știe cu mingea dar pe cât de bun este cu balonul la picior pe atât de capricios și dezordonat e în viața de dincolo de stadion. Credeam că sub comanda lui Mircea Rednic, cel care l-a dorit la Standard, „Prințul” va reuși să-și organizeze viața, să vadă cu alți ochi marea performanță. N-a fost așa. Opt meciuri în care a prins echipa, iar dintre acestea doar trei în postura de titular. Puțin. Acum, probabil se va întoarce la Petrolul. Poate e mai bine. Măcar va juca în cupele europene. Dar cariera? Păi după ce-a făcut la Liege… Un eșec previzibil datorat atitudinii. La Adrian Cristea, aventurile de orice fel au contat mai mult decât fotbalul! Read the rest of this entry →

Cui îi mai arde de fotbal?

mai 20, 2013 in Superliga

Din ce în ce mai puțini spectatori la meciurile de fotbal din Liga 1. Doar Steaua mai umple arenele în urma performanțelor europene. Fotbalul, încotro

Din ce în ce mai puțini spectatori la meciurile de fotbal din Liga 1. Doar Steaua mai umple arenele în urma performanțelor europene. Fotbalul, încotro?

„Dosarul Transferurilor”, trimis la rejudecare pentru că n-avea expertiză contabilă de specialitate întocmintă de un expert independent sau nu știu ce altă chichiță de procedură. Gigi Becali a ajuns în penitenciar pentru o cauză care nu are legătură cu fotbalul și lasă Steaua la mâna hazardului. Acuzațiile în privința meciurilor aranjate în zona pentru evitarea retrogradării au revenit în prim-plan ca pe vremea „Cooperativei”. Întâmplări și evenimente care generează o lehamite națională. Sincer, nu-ți mai pasă de meciuri, de transferuri, de clasament, de nimic. În acest moment, fotbalul a devenit mai mult o pacoste decât o pasiune adevărată. Și totuși, cui îi mai arde de fotbal? Acum, astăzi, aceasta-i întrebarea! Read the rest of this entry →