Respect pentru Hagi. Și-atât!

mai 19, 2013 in Superliga

Gică Hagi a respectat meseria de fotbalist și s-a respectat ca om. Asta le-a transmis tinerelor speranțe de la Viitorul Constanța: fair-play și valoare!

Gică Hagi a respectat meseria de fotbalist și s-a respectat ca om. Asta le-a transmis tinerelor speranțe de la Viitorul Constanța: fair-play și valoare!

Dacă nu era Gică Hagi patron la Viitorul Constanța mă gândeam numai la scenarii dubioase după acest rezultat istoric: 5-2 cu Steaua, în Ghencea. Hagi nu a trădat niciodată fotbalul și vă asigur că nu a făcut-o nici duminică seară. Puștii Viitorului au ridiculizat rezervele Stelei, incapabile să arate că merită să joace în Liga Campionilor. Declarația nefericită dată de antrenorul Laurențiu Reghecampf, după meci, cum că „eu nu voi intra niciodată în asemenea lucruri murdare”, a turnat gaz peste foc. Insinuările de blat au început să curgă din toate direcțiile. După care Reghe a revenit și a nuanțat. Iarăși gaz peste foc. Un lucru să fie limpede: Gică Hagi nu a păcălit niciodată fotbalul. Musai, respect pentru Hagi! Read the rest of this entry →

Vasluiul demolează Dinamo

mai 18, 2013 in Superliga

Patronul Vasluiului, Adrian Porumboiu, se uită și nu-i vine să creadă cum joacă Vasluiul sub comanda lui Gabi Balint. Dacă îl aducea mai devreme...

Patronul Vasluiului, Adrian Porumboiu, se uită și nu-i vine să creadă cum joacă Vasluiul sub comanda lui Gabi Balint. Dacă îl aducea mai devreme…

Ce n-a jucat Vasluiul într-un întreg sezon a reușit în fața lui Dinamo. Elevii antrenorului Gabi Balint au măturat pe jos cu un Dinamo încă amețit după înfrângerea încasată de la Steaua în „Marele Derby”. Un 4-1 pentru moldoveni care ține Vasluiul în viață, cu speranțe firave de Europa dacă Petrolul și Astra ajung să joace finala Cupei României. În timp ce Dinamo și-a arătat limitele. Fără jucători de calitate doar atât se poate. E clar că „haita” are nevoie de sânge proaspăt. Și la lot, și pe banca tehnică. Cât despre Vaslui, uite că știe fotbal. Gabi Balint a depistat „buba” care bloca jocul, iar patronul Adrian Porumboiu are de ce să zâmbească! Read the rest of this entry →

Rapid, soluție anticriză: acțiuni pentru suporteri!

mai 17, 2013 in Superliga

implicarea financiară a suporterilor poate fi portița de salvare a Rapidului. De analizat!

Implicarea financiară a suporterilor poate să fie portița de salvare a Rapidului. De analizat!

Judecătorul sindic nu a aprobat planul de reorganizare al clubului Rapid și a stabilit un nou termen pentru 13 septembrie. În aceste condiții, „alb-vișiniii” vor juca în Liga 2. Ce este de făcut? Poate externalizarea unei părți importante din acțiuni către suporteri. Valabil pentru Rapid cât și pentru alte grupări precum Universitatea Craiova sau Politehnica Timișoara. Revenind la Rapid, cred că se vor găsi destui amatori care să investească în echipă. Un simplu calcul arată că 250.000 de suporteri cu 20 de euro contribuție anuală aduc în visterie cinci milioane de euro. Se poate și cu mai puțini fani-cotizanți dar cu o contribuție mai mare. În aceste condiții, partea de 51% a acționarului majoritar se diminuează față de situația actuală și devine mai suportabilă, iar clubul mai atractiv pentru investitori. O formulă financiară interesantă și fezabilă. Totul e să se dorească, cu adevărat, salvarea Rapidului! Read the rest of this entry →

Liga 2, farmecul vieții!

mai 16, 2013 in Liga 2

Rapid - Universitatea Craiova, un derby pe care șefii fotbalului l-au trimis la matineu. Mergem acolo!

Rapid – Universitatea Craiova, un derby pe care șefii fotbalului l-au trimis la matineu. Mergem acolo!

Sportul Studențesc, Farul Constanța, UTA, FC Bihor, FC Argeș, FCM Târgu Mureș, Rm. Vâlcea, Baia Mare. Din sezonul următor lângă aceste nume se mai adaugă alte două, tot de legendă: Rapid și Universitatea Craiova. Poate se vor întoarce FCM Bacău și Politehnica Timișoara. Oameni buni, dacă este să vorbim despre farmecul vieții în fotbalul românesc cred că îl gășiți în Liga 2. La matineu. Sunt cluburi de mare tradiție care, fie din neglijența patronilor sau din cauza ostilității forurilor de comandă din fotbal, au ajuns să joace în eșalonul secund. Nu-i o rușine. Dimpotrivă. Este o probă de demnitate pentru cei care iubesc fotbalul curat, nealterat de interese fel de fel. Din toamnă, mergem cu plăcere la matineu! Read the rest of this entry →

Chelsea sau Benfica?

mai 14, 2013 in Liga Europa

„Amsterdam Arena” va găzdui marție seară, de la ora 21:45, finala Ligii Europa, Chelsea - Benfica. Un stadion demn de un astfel de eveniment!

„Amsterdam Arena” va găzdui, marți seară, de la ora 21:45, finala Ligii Europa, Chelsea – Benfica. Un stadion demn de un astfel de eveniment!

O nouă finală în care se află față în față fotbalul latin și cel anglo-saxon. Două stiluri diferite, două concepții diametral opuse. Chelsea vine la regal cu pragmatism și experiența dată de cucerirea altor trofee. Ultimul, chiar în sezonul trecut: Liga Campionilor. Benfica are de partea ei inventivitatea și exuberanța specific latină dar vine la marea finală cu moralul șifonat serios de FC Porto, în campionat, unde se pare că a pierdut titlul. Plus frica de statistică: din opt finale, Benfica le-a câștigat doar pe primele două. Chelsea sau Benfica? Să fie fotbal și goluri! Read the rest of this entry →

Campionat sau surogat?

mai 13, 2013 in Superliga

Mai bine campionat decât play-off și play-out. Dacă sunt mai puține echipe se poate juca pentru un nou trofeu: Cupa Ligii?!

Mai bine campionat decât play-off și play-out. Cu mai puține echipe se poate juca pentru un nou trofeu: Cupa Ligii?!

Modificarea sistemului competițional este iminentă. Fotbalul are nevoie de altceva, de o nouă provocare. Campionat înseamnă tur și retur, plus clasament. Ideea de play-off și play-out poate avea justificare în plan financiar și spectacular dar dispare spiritul competiției. Cu riscul ca, la un moment dat, să plictisească. Să vezi Steaua – Dinamo de patru sau de șase ori într-un sezon merge prima dată după care începi să te saturi. O primă ligă cu 14 sau 16 echipe pare ok, poate și 18 ca acum, însă în eșalonul secund e suficient o singură serie cu 20 de formații. Ce-i mult strică, iar ce-i puțin, n-ajunge! Read the rest of this entry →

Rapid, o nouă probă de onoare!

mai 12, 2013 in Superliga

Ovidiu Herea, căpitanul Rapidului la Giurgu, a egalat  pentru 2-2 cu un eurogol. N-a fost suficient. Astra a câștigat cu gol din offside!

Ovidiu Herea, căpitanul Rapidului la Giurgiu, a egalat pentru 2-2 cu un eurogol. N-a fost suficient. Astra a câștigat meciul cu un gol marcat din offside!

Înaintea meciului de la Giurgiu au apărut zvonuri că jucătorii Rapidului vor părăsi terenul în semn de protest pentru neacordarea licenței. Momentul așteptat a venit în minutul 36 când galeria și-a chemat favoriții să-i aplaude dar în același timp să le ceară să plece la vestiare. După această scenă inedită suporterii giuleșteni au început să plece din tribune. Jucătorii, nu. Au rămas să lupte. Fără bani, cu moralul la pământ, dar din dragoste pentru culorile clubului, pentru glasul roților de tren și al locomotivelor care nu uită să șuiere din sirene atunci când trec prin triajul de lângă stadionul „Giulești”. „Alb-vișiniii” au recuperat de la 0-2, dar nu au putut ține egalul. Chiar nu mai contează că au pierdut. Cu Astra au dat o nouă probă de onoare. Jos pălăria! Read the rest of this entry →

Strătilă, atac la fotbalul cu zâmbetul de buze!

mai 11, 2013 in Special

Strătilă a umbrit „Marele Derby” cu un fault grosolan. Chiricheș este în pericol să rateze tot anul!

Strătilă a umbrit „Marele Derby” cu un fault grosolan. Chiricheș este în pericol să rateze tot anul!

Vlad Chiricheș este un băiat de caracter. Își respectă colegii, antrenorii, patronul și adversarii. De când îl știu joacă fotbal de plăcere. Nu-mi amintesc să fi avut vreodată o intervenție la rupere asupra adversarului. Și tocmai el, jucător de echipă națională, riscă să-și agațe ghetele-n cui. Ceea ce a făcut dinamovistul Strătilă este un atac cu premeditare la adresa fotbalului cu zâmbetul pe buze. În mod normal, chiar dacă Strătilă nu a primit cartonaș roșu, comisia de disciplină a Ligii ar trebui să se autosesizeze, pe baza înregistrărilor, și să aibă o reacție dură. Violența cu premeditare nu are ce căuta în fotbal, în sport! Read the rest of this entry →

Marele Derby, de la fotbal la… măcelărie!

mai 10, 2013 in Superliga

Vlad Chiricheș a plecat de la stadion pe picioare. E singurul semn bun după atacul criminal lansat de Strătilă!

Vlad Chiricheș a plecat de la stadion pe picioare. E singurul semn bun după atacul criminal lansat de Strătilă, un jucător care a confundat terenul cu… măcelăria!

Steaua a scris istorie și cu Dinamo. Cinci victorii consecutive în „Marele Derby”. Ceva ce nu s-a mai întâmplat până acum. Superioritate totală a Stelei, rezultat decent pentru Dinamo. Putea să iasă și mai rău. Din păcate, frustrarea nu face casă bună cu fair-play-ul. Strătilă și-a arătat limitele mentale și l-a atacat criminal pe Chiricheș. Cu talpa direct pe genunchi. O răutate greu de înțeles întâlnită doar prin coclaurile ligilor inferioare. O atitudine nedemnă care, cred eu, îi va adu ce rezilierea contractului. Patronul Negoiță și președintele Anghelache au caracter și nu vor accepta să lucreze cu un astfel de jucător, cu astfel de brute. Păcat. Derby-ul a fost frumos dar Strătilă a creat senzația de măcelărie! Read the rest of this entry →

Înainte de Dinamo – Steaua

mai 9, 2013 in Superliga

În tur, Steaua s-a impus cu 3-1. Ce va fi acum?

În tur, Steaua s-a impus cu 3-1. Ce va fi acum?

Dinamoviștii vor cu orice preț să bată Steaua mai ales că „roș-albaștrii” au pus deja mâna pe titlu. Steliștii zic că nu are farmec să primească laurii campioni fără o ultimă corecție aplicată rivalei de-o viață. Poate fi spectacol sau deziluzie. Sigur va fi show în tribune. Sper ca vineri seară să avem stadion arhiplin că asta e frumusețea fotbalului. Presa scrie că au fost vândute 45.000 de bilete. Un meci deschis oricărui rezultat indiferent de locul ocupat în clasament de cele două formații. O rivalitate care stă gata să treacă granița dintre adversitate și ură. Avem însă nevoie de fotbal, nu de sânge. Este al 128-lea Mare Derby. Să fie fotbal! Read the rest of this entry →

Bătălia pentru Liga Europa

mai 8, 2013 in Liga Europa

Patru echipe visează la grupele Ligii Europa: Petrolul, Pandurii, Astra și Dinamo. Bătălia continuă...

Patru echipe visează la grupele Ligii Europa: Petrolul, Pandurii, Astra și Dinamo. Bătălia continuă…

Dacă titlul e deja subiect închis, un mare interes vizează locurile care duc în Europa. Dinamo va trebui să facă față asaltului provinciei. Petrolul, Pandurii și Astra par în formă. Norocul „câinilor roșii” ar putea veni din Cupa României. Dacă Petrolul sau Astra pun mâna pe trofeu se va elibera o poziție de Europa League. Dincolo de calcule îi dau dreptate antrenorului Cornel Țălnar care se văita, după egalul rușinos cu Ceahlăul, că n-are de unde să ia jucători de top ca să încropească un lot competitiv. Și este adevărat. La acest capitol Dinamo stă cel mai prost în comparație cu contracandidatele la Liga Europa. Colac peste pupăză, vineri vine și meciul cu Steaua. Bătălia continuă… Read the rest of this entry →

Campionii de la Sevilla merită rente viagere!

mai 7, 2013 in Special

7 mai 1986: Steaua a câștigat, la Sevilla, Cupa campionilor Europeni. Pentru România, o performanță la fel de strălucitoare ca aurul olimpic!

7 mai 1986: Steaua a câștigat Cupa Campionilor Europeni. Pentru România, o performanță la fel de strălucitoare ca aurul olimpic!

Despre performanța de la Sevilla, din 1986, se va scrie și se va vorbi mult timp de acum încolo. Și astăzi, pe Sport.ro, de la ora 19:00, puteți (re)vedea marea finală din 1986, Steaua – FC Barcelona. Din acest motiv m-am gândit să insist asupra unei teme ce ține de viața campionilor de la Sevilla. Unii dintre ei o duc bine, alții, mai puțin. Indiferent de situația materială a unora sau altora, performanța lor echivalează cu o medalie olimpică de aur sau cu un titlu mondial. Din păcate, legislația actuală nu le permite accesul la rentele viagere pe care statul român le plătește, pe viață, marilor campioni. E timpul ca Parlamentul și Ministerul Sportului să analizeze acest caz și să modifice legea astfel încât eroii de la Sevilla să se bucure, în viață, de o recunoaștere completă a succesului de acum 27 de ani! Read the rest of this entry →

Steaua și cifra magică: 7!

mai 6, 2013 in Special

Cel mai iubit număr de către fanii Stelei: 7!

Cel mai iubit număr de către fanii Stelei: 7!

7 mai 1986: Steaua câștigă, la Sevilla, Cupa Campionilor Europeni. 7 mai 2013: Steaua este deja campioana României după… șapte ani de așteptare. Cel mai iubit număr de către fanii Stelei este 7, numărul purtat cu onoare de Marius Lăcătuș. Și nu în ultimul rănd, 7 iunie 1947 este data la care a luat naștere clubul din Ghencea. Cred că dacă mai căutăm în arhive găsim și alte repere care sunt legate de cifra 7. Sigur, e cifra magică a Stelei! Read the rest of this entry →

Steaua, campioană de Paște!

mai 4, 2013 in Superliga

Steaua București, oficial campioana României la fotbal!

Steaua București, oficial campioana României la fotbal!

După rezultatele excelente din acest sezon, Steaua primește și binecuvântarea Divină: campioană de Paște. Poate așa a vrut Dumnezeu. Egalul Petrolului, la Turnu Severin, a rezolvat ecuația de matematică de care se mai agăța titlul cu numărul 24. Unii „analiști” care se cred versați în ale fotbalului îl i-au în bășcălie pe Gigi Becali atunci când acesta face apel la credința creștină. Uite că Steaua a cucerit titlul, cu adevărat, chiar înainte de Înviere. O dublă bucurie pentru echipă, antrenori, oficiali și suporteri! Read the rest of this entry →