Hai la meci!

mai 3, 2013 in Superliga

Jucătorii Stelei așteaptă să se bucure pentru titlul cu numărul 24. Uneori, așteptarea e mai grea decât reușita în sine!

Jucătorii Stelei așteaptă să se bucure pentru titlul cu numărul 24. Uneori, așteptarea este mai grea decât reușita în sine!

Mirosul de cozonaci cu nucă și rumoarea din piețe ne aduc aminte că nu mai este mult până la marea sărbătoare de Paște. Afară e soare și frumos. Lumea se bucură de viață și caută să-și rezolve ultimele detalii pentru pregătirea de Înviere. Avem și fotbal. Uite că ne pasă de acest sport deși ne produce supărări pe bandă rulantă. Astăzi, pe „Arena Națională”, de la ora 19:45, se joacă Steaua – Pandurii. Meci tare. În cazul „roș-albaștrilor”, cam cu titlul pe masă. O partidă de văzut. Începe odată cu apusul soarelui, seara e destul de răcoare, iar pe deasupra ne mai mișcăm un pic. Pur și simplu, o seară de fotbal live. Hai la meci! Read the rest of this entry →

De la „remontada” la… „demolata”! :)

mai 2, 2013 in Liga Campionilor

Jupp Heynckes, omul care a construit cel mai puternic Bayern din istorie. de ce mai vine Guardiola?

Jupp Heynckes, omul care a construit cel mai puternic Bayern din istorie. de ce mai vine Guardiola?

Bayern München a demolat mitul „tiki-taka”. Și pe „Nou Camp”. Bavarezii au câștigat la scor de neprezentare, 3-0, în fața unei Barcelone incapabilă de recație fără jucătorul de care depinde: Lionel Messi. Catalanii au visat tot timpul la „remontada” dar fără Messi au fost de nerecunoscut. E clar, sfârșit de eră la FC Barcelona. Bate vânt de schimbare, iar dacă e să se înceapă cu ceva atunci să fie apărarea. Un 0-7 la general greu de suportat dar ușor de explicat: dependența de Messi. Nu e el, nu merge jocul și nu vin golurile. Cât despre Bayern cred că, în acest moment, este cea mai puternică trupă din lume. Rămâne s-o demonstreze și pe „Wembley”, în fața Borussiei Dortmund! Read the rest of this entry →

Barça – Bayern, todo es posible!

mai 1, 2013 in Liga Campionilor

De Lionel Messi se leagă toate speranțele Barcelonei într-un miracol. Barça are nevoie de golurile și zâmbetul lui!

De Lionel Messi se leagă toate speranțele Barcelonei într-un miracol. Barça are nevoie de golurile și zâmbetul lui!

Într-un astfel de joc chiar totul este posibil. „Remontada”? De ce nu! Barcelona este capabilă să dea goluri cu un Messi în zi de grație. Bayern are forță și un contraatac letal în fața unei apărări ezitante. Va conta și presiunea publicului. Un element deloc de neglijat. La Madrid, fanii Realului au transformat atmosfera într-un infern, iar Borussia a fost aproape groggy. Noroc cu fluierul de final. În Liga Campionilor se poate orice. De aceea este râvnit acest trofeu, iar milioane de fani s-au îndrăgostit de o competiție în care normalul devine ireal și visul o realitate. În câteva secunde. Pe „Nou Camp”, todo es posible! Să fie fotbal! Read the rest of this entry →

Auf Wiedersehen, Real!

aprilie 30, 2013 in Liga Campionilor

Cu cele patru „boabe” date Realului, în tur, Robert Lewandowski este artizanul calificării Borussiei Dortmund în finala UEFA Champions League. Ce atacant e polonezul ăsta, ce atacant!

Cu cele patru „boabe” date Realului, în tur, Robert Lewandowski este artizanul calificării Borussiei Dortmund în finala UEFA Champions League. Ce atacant e polonezul ăsta, ce atacant!

„Remontada” nu s-a produs dar a fost aproape. Cam 90% de era gata-gata să declanșeze o nebunie totală. Asta pentru că Real a crezut în miracole până în ultima secundă, iar Borussia a mizat doar pe apărare. Nemții și-au bătut joc de o câteva ocazii clare de gol, cu Lewandowski pe post de actor principal. Ratări care puteau să-i coste calificarea. Una peste alta, Dortmund a merită să joace finala în timp ce Real Madrid a părăsit competiția cu fruntea sus. Pe „Wembley” va fi Borussia Dortmund. Cu cine? Să vedem mâine, la Barcelona, unde toți catalanii visează la adevărata „remontada”. Oare?De ce nu? La Madrid, totul se putea schimba în favoarea spaniolilor în ultimele secunde de joc. La revedere, Real! Baftă mai departe, Borussia! Read the rest of this entry →

Cu ochii spre Liga 1, cu gândul la… Liga Campionilor!

aprilie 29, 2013 in Special

Liga Campionilor, cea mai spectaculoasă competiție intercluburi din lume. Aici orice rezultat este posibil. Chiar orice rezultat!

Liga Campionilor, cea mai spectaculoasă competiție intercluburi din lume. Aici orice rezultat este posibil. Chiar orice rezultat!

Într-o săptămână cu două semifinale istorice în Liga Campionilor, Barcelona – Bayern și Real – Dortmund, e greu să-ți mai ardă de… Liga 1. Ba meciuri jucate pe o căldură caniculară deși „Arena Națională” oferă nocturnă și confort, ba meciuri stricate de arbitri cu decizii anapoda, ba declarații iresponsabile. Un climat tot mai departe de ideea de performanță. Chiar nu-ți mai arde să vezi ce se întâmplă acolo sus, în vârful clasamentului, unde Steaua a ucis, de multă vreme, orice formă de concurență. Nu-ți mai arde să privești jocuri unde mingea intră în poartă, iar arbitri se fac că plouă. Nu-ți mai arde să te uiți la televizor unde la emisiuni cu și despre fotbal se vorbește de… altceva: cluburi, amante, divorțuri, scandaluri etc. Despre ce vorbim? Despre fotbal? Read the rest of this entry →

Fenomenul Rapid

aprilie 26, 2013 in Superliga

Nicolae Grigore, unul dintre jucătorii care țin la onoarea Rapidului. De pe Podul Grant se vede... Europa!

Nicolae Grigore, unul dintre jucătorii care țin la onoarea Rapidului. De pe Podul Grant se vede… Europa!

Antrenorul Marian Rada și jucătorii Rapidului merită un premiu de profesionalism. Rada, pentru că a reușit să-i motiveze în condiții financiare insuportabile pentru oameni normali. Jucătorii, pentru că au pus culorile clubului mai presus decât cardul sau plata chiriei. Un exemplu care ar trebui să-i pună pe gânduri pe toți cei care activează în fotbalul românesc. Giuleștenii au intrat în cărți pentru Europa și asta spune totul despre ideea de atitudine și grup. Severinul este o formație arțăgoasă, iar succesul Rapidului este unul mare. Culmea, în inferioritate numerică. „Alb-vișiniii” au jucat fotbal, totul pe teren, deși unele voci spuneau că vor cădea în păcat. Fair-play, profesionalism, onoare. Bravo, Rapid! Read the rest of this entry →

Pe cine vrea Steaua: Mutu sau MuTWO?

aprilie 25, 2013 in Superliga

Adi Mutu poate avea o revenire de senzație în fotbalul românesc. Transferul la Steaua, deocamdată un zvon, este cam singura șansă pentru MuTWO de a ajunge la masa bogaților!a

Adi Mutu poate avea o revenire de senzație în fotbalul românesc. Transferul la Steaua, deocamdată un zvon. Șansa lui MuTWO de a mai ajunge la masa bogaților!

„Doppietta”, una dintre specialitățile casei la Adrian Mutu. De multe ori a marcat două goluri într-un meci. La Chelsea i s-a dus duhul fiind poreclit, de către fanii „albaștrilor”, în ton cu realizările sale: MuTWO. Și în ultimul joc, cu Ajaccio, acum câteva zile, tot două goluri a marcat. Totuși, este o mare diferență între Mutu de la Chelsea și cel de la Ajaccio. Și în bine, și în rău. De vârstă, de atitudine, de motivare. Pe cine vrea Steaua? Cred că pe MuTWO, în forma de atunci, și pe Mutu cu mintea de acum. Liga Campionilor este un vis frumos căruia nu-i poate rezista niciun nume mare. Nimeni. Repatrierea lui… MuTWO, la Steaua, poate echivala cu un acont pentru grupele UEFA Champions League! Read the rest of this entry →

Nemții, spre finală cu „Robbeni” în „Rolls-Reus”!

aprilie 24, 2013 in Liga Campionilor

Robert Lewandowski este de departe eroul Borussiei Dortmund. Antrenorul Jürgen Klopp l-a transformat în cel mai prolific marcator al Borussiei!

Robert Lewandowski este de departe eroul Borussiei Dortmund. Antrenorul Jürgen Klopp l-a transformat în cel mai prolific marcator al Borussiei!

Bayern München a demolat Barcelona, cu 4-0, iar în seara asta Borussia Dortmund a măturat pe jos cu marele Real: 4-1. Nemții au marcat de opt ori. Patru Bayern, patru Borussia. U-lu-i-tor! Fotbalul care dă campioana Europei și a lumii e praf. Expresia nu e deloc dură pentru că vorbim despre semifinalele Ligii Campionilor. Messi, inexistent, apărarea Barçei, catastrofală. Mourinho, a greșit echipa, Real, în derută totală. Probabil că asistăm la finalul unei ere. Au ieșit la rampă „bavarezii” Robben și Ribbery precum și „noutățile” Lewandowski și Reus. Germania bate pas de defilare spre marea finală de pe „Wembley”! Read the rest of this entry →

Campionat cu… tineret-speranțe!

aprilie 23, 2013 in Competiții

u demult, Gică Hagi spunea: „Știu că în urmă cu mai mulți ani această competiție era în plină desfășurare și acum nu mai e așa. De ce?”. Fără comentarii!

Nu demult, Gică Hagi spunea: „Știu că în urmă cu mai mulți ani această competiție era în plină desfășurare și acum nu mai e așa. De ce?”. Fără comentarii!

Se tot vehiculează fel și fel de idei despre cum ar trebui să arate sistemul competițional din fotbalul românesc. Toți sunt cu ochii pe Liga 1. Cu 16 echipe sau cu 14? Dar 12, cu play-off și play-out? Ultima formulă, agreată de Mircea Sandu, șeful Federației, seamănă mai degrabă cu o improvizație de conjunctură. Economic, are justificare, în plan sportiv, e de comentat. Ideea de campionat, cu tur și retur, se duce pe apa Sâmbetei. Până la urmă nu știu dacă aici stă rezolvarea problemelor de fond. Mai degrabă este nevoie de un campionat de tineret-speranțe care să meargă în paralel cu prima ligă. Decât formații-satelit prin ligile inferioare, cluburile cu pretenții ar avea numai de câștigat cu formule gen U-21, în care să poată juca și vreo două rezerve de la echipa mare. Read the rest of this entry →

Steaua, „poluată” de… Petrolul!

aprilie 22, 2013 in Superliga

Iasmin Latovlevici nu s-a mai bucurat după golul marcat Petrolului. Risca să-l vadă selecțuinerul Victor Pițurcă. Cum rămâne cu bucuria golului?

Latovlevici nu s-a mai bucurat, ca-n alte dăți, după golul marcat Petrolului. Risca să-l vadă selecționerul Victor Pițurcă. Cum rămâne cu bucuria golului?

„Găzarii” au amânat fiesta Stelei. Cu câteva etape. Steaua pare obosită, iar în meciul cu Petrolul s-a văzut asta chiar și de pe inelul 3 al „Arenei Naționale”. 🙂 Mai bine spus, „roș-albaștrii” și-au pierdut concentrarea în așteptarea momentului când vor stropi titlul cu șampanie. Petrolul a făcut un joc bun și, în sezonul viitor, se anunță o candidată serioasă la titlu. Un meci spectaculos, cu goluri dar și cu greșeli de arbitraj care au pus paie pe foc. Și-ntr-o parte, și-n cealaltă. De, ăsta e Tudor, un „actor” grăbit, un „Brad Pitt” gata să iasă mereu în evidență. Până la urmă a rezultat un 2-2 echitabil dar efectul său este că Petrolul a poluat atmosfera de sărbătoare așteptată în Ghencea. Read the rest of this entry →

Rapid a încasat, Rapid a dat!

aprilie 20, 2013 in Superliga

Antrenorul Marian Rada a surprins pe toată lumea pentru că încă mai reușește să-și motiveze jucătorii. Cred că ăsta este secretul rezultatelor din ultima vreme!

Antrenorul Marian Rada a surprins pe toată lumea pentru că încă mai reușește să-și motiveze jucătorii. Cred că ăsta este secretul rezultatelor din ultima vreme!

Fără bani din cauza insolvenței, jucătorii Rapidului au dat o nouă probă de caracter: victorie la Constanța. Giuleștenii au încasat, în primul mitan, doi pumni care puteau să-i pună la pământ: eliminare Coman, autogol Voicu. Spiritul de grup unit din cauza problemelor financiare i-a ajutat pe „alb-vișinii” să revină miraculos. Chiar dacă golurile victoriei pot fi contestate. Pe bună dreptate: primul gol a fost din offside, al doilea după un corner inexistent. Echipa antrenată de Marian Rada merită toate felicitările. E un miracol cum omul ăsta reușește să-și motiveze jucătorii. Pe de altă parte, îmi pare rău de Viitorul și de Gică Hagi. Poate un egal era mai corect. Dar asta e viața. Când te vezi câștigător înainte de fluierul final riști să pierzi tot! Read the rest of this entry →

„Mr. SMURD”, ajutor salvator pentru Gaz Metan!

aprilie 19, 2013 in Superliga

Gigi Mulțescu sau „Mr. SMURD”. Omul care transformă o echipă fără orizont într-una care joacă fotbal de plăcere și eficient!

Gigi Mulțescu sau „Mr. SMURD”. Omul care transformă o echipă fără orizont într-una care joacă fotbal de plăcere și eficient!

Antrenorul Gigi Mulțescu, poreclit „Mr. SMURD” pentru că e chemat mereu pe post de salvator de la retrogradare, a scăpat Gazul de chinuri și a oprit seria de șase meciuri fără înfrângere a lui „U” Cluj. Un 4-3 incredibil, chiar în fief-ul „șepcilor roșii” unde medieșenii, până vineri seară, nu s-au întâlnit cu victoria în toată istoria clubului. Șapte goluri spectaculoase și un meci nebun. Deși „U” și-a pus paie-n cap cu această înfrângere, speranțele de salvare încă mai există. Ionel Ganea a transformat în bine această formație, iar după lecția de fotbal administrată de Mulțescu sigur va mai căpăta o fărâmă de experiență în plus. „Ganezul” se anunță a fi un antrenor de succes. Deocamdată, în prim-plan este „Mr. SMURD”. Ori de câte ori e chemat la greu face rezultate după care e dat afară. 🙂 Ciudat destin de antrenor! Read the rest of this entry →

Contra „rafinează” Petrolul!

aprilie 18, 2013 in Cupa României

Antrenorul Cosmin Contra a transformat Petrolul dintr-o echipă care se mulțumea cu puțin într-un care visează la nopțile de... europa league!

Antrenorul Cosmin Contra a transformat Petrolul dintr-o echipă care se mulțumea cu puțin într-una care visează la nopțile de… europa league!

Nu totdeauna un mare jucător ajunge și un mare antrenor. Așa se zice în peluză dar parcă e mai frumos atunci când constați că un fost jucător de top reușește pe banca tehnică. Cosmin Contra este surpriza plăcută din acest sezon. „Guriță” a transformat spectaculos Petrolul, o echipă cu jucători de calitate dar parcă incapabilă, până la numirea lui Contra, să-și depășească condiția de trupă de provincie care se mulțumește cu puțin. Victoria de la Galați va aduce, aproape sigur, calificarea în finala Cupei. Spectaculos. Contra se regăsește în această echipă. El a reușit să „rafineze” Petrolul oferind Ploieștului, fotbalului românesc, un produs de calitate. Testul adevărat vine însă luni seară, pe „Arena Națională”, cu Steaua! Read the rest of this entry →

Florin Motroc uimește Iordania dar nu-și uită țara: „Nu voi refuza România, indiferent de nivel!”

aprilie 17, 2013 in Special

Florin Motroc, purtat pe brațe de jucători. Shabab Al Ordon este campioana Iordaniei!

Florin Motroc, purtat pe brațe de jucători. Shabab Al Ordon este campioana Iordaniei!

Florin Motroc face senzație în Iordania unde a cucerit titlul cu Shabab Al Ordon deși mai sunt de jucat două etape. Un antrenor ambițios căruia i-au plăcut proiectele începute de la zero. Un rapidist sută la sută gata să își ajute echipa de suflet. Un român adevărat pentru că nu a ezitat să ne mărturisească că este gata să lucreze pentru România la orice nivel de vârstă al unei reprezentative. Cu un pic de atenție cei care au puterea de decizie ar face bine să repatrieze aceste valori care fac performanțe pentru alții. Felicitări, Florin Motroc. Ești un campion adevărat!
Din Iordania, în exclusivitate pentru www.suporterdeserviciu.ro, un interviu de colecție. Mulțumiri pentru fotografiile frumoase din arhiva personală! Read the rest of this entry →