Criza Face Ravagii. Paszkany vrea să vândă din acțiuni!

iunie 20, 2013 in Superliga

Arpad Paszkany a ținut CFR-ul cât a putut de mult. Acum caută un partener pentru afacere. Nu mai sunt bani!

Arpad Paszkany a ținut CFR-ul cât a putut de mult. Acum caută un partener pentru afacere. E nevoie de bani!

După ce ani la rând a fost un exemplu pentru eficiența de finanțare a unui club de fotbal, CFR Cluj gâfâie serios. Presa anunță că Arpad Paszkany caută un partener de afaceri alături de care să poată merge mai departe. E clar că „Arpi” nu mai are nici bani și nici influența de altădată. Încă un semn, deși nu cred că mai era nevoie, care ne demonstrează că fotbalul românesc traversează cea mai gravă criză financiară din istorie. Nu știu ce urmează dar un lucru e cert: dacă nu se schimbă ceva, repede, se alege praful de tot. Când spun ceva mă refer, în primul rând, la cadrul fiscal în care trăiește fotbalul, sportul în general, și la relația juridică dintre patron, jucători și staff-ul echipei. Read the rest of this entry →

Fotbal cu cartofi prăjiți și șpriț

iunie 18, 2013 in Copii și juniori

Ce dulce-i vinul, din vii brumate... Așa începe un cântec de petrecere. Ce-au ajuns 2tinerele speranțe”: un fel de șpriț!

Ce dulce-i vinul, din vii brumate… Așa începe un cântec de petrecere. Ce-au înțeles unii jucători de fotbal: în loc de minge… șpriț!

O definiție realistă a jucătorului de fotbal din România? Parțial… un rezultat al viciilor de pregătire din sistem dar și al lipsei de educație. Și când exemplele negative vin de sus în jos se ajunge la vorba aia din popor: „Peștele de la cap se-mpute”. Ar fi bine să fie cât mai mult pește la masă atunci când vorbim despre copii și juniori. Dar ce pretenții să avem când apar în presă fel și fel de scandaluri. Cu nume de jucători importanți în prim-plan. De la mofturi pentru cartofi prăjiți pâna la șprițuri ca-n filme. Dacă o face Tamaș de ce n-ar încerca și alții mai tineri? Fac haz de necaz dar e groasă. Noțiunea de fotbal profesionist se diluează de la o zi la alta. Cu apă minerală turnată de sus ca să iasă… șprițul bun! Read the rest of this entry →

„Regele”, din nou în iarbă!

iunie 17, 2013 in Superliga

Gică Hagi nu renunță la ambiția de a confirma și ca antrenor. Viitorul Constanța e produsul său și merită să spere la mai mult: Liga Europa!

Gică Hagi nu renunță la ambiția de a confirma și ca antrenor. Cu Viitorul Constanța vrea mai mult: Liga Europa!

Gică Hagi se întoarce pe banca tehnică. O veste bună pentru un sport care trăiește poate cel mai negru an din istorie. Cu scandaluri, procese și insolvențe. „Regele” va antrena oficial Viitorul Constanța deși sunt convins că a avut un rol important și în sezonul care abia s-a încheiat. Proiectul lui Hagi este cel mai ambițios și mai costisitor din câte am văzut în fotbalul românesc. Mai ales în zona de copii și juniori unde academia de la Constanța produce valori pe bandă rulantă. Sperăm ca ghinioanele pe care Hagi le-a tot avut ca antrenor vor lua sfârșit, iar Viitorul va face o figură frumoasă în Liga 1. Bucuria suporterilor este că „Regele” s-a întors în iarbă! Read the rest of this entry →

Se mai vinde Rapidul?

iunie 16, 2013 in Liga 2

George Copos poate decide soarta Rapidului cu o singură semnătură. Și totuși...

George Copos poate decide soarta Rapidului cu o singură semnătură. Și totuși…

George Copos a fost deconspirat de presă că joacă la mai multe capete cu investitorii. O tactică întâlnită în mandatul pe care domnul Copos l-a avut și încă îl mai are la Rapid. Luni trebuiau semnate actele cu noul propietar, omul de afaceri Nicolae Cristecu. Tot presa spune că George Copos nu-i mai răspunde la telefon după capcana întinsă de jurnaliști, în week-end, cu presupușii investitori americani. Dar cu Rapidul cum rămâne? Al nimănui? Povestea începe să îmbrace aspecte jenante. Fotbaliștii, care mai sunt, au nevoie de salarii, antrenorii din club la fel, oamenii care se ocupă de treburile gospodărești la „Pro Rapid”, de asemenea. Și ne întrebăm ce mai valorează în ziua de azi cuvântul dat sau o palmă bătută după negocieri. Mă tem că nu mare lucru sau chiar… NIMIC! Read the rest of this entry →

Steaua și răul cel mai mic: un an de suspendare!

iunie 14, 2013 in Liga Campionilor

Locul unde se decide soarta Stelei: sediul UEFA de la Nyon (Elveția). Sticlă, beton și aluminiu. te cam ia cu frisoane. Să așteptăm verdictul!

Locul unde se decide soarta Stelei: sediul UEFA de la Nyon (Elveția). Sticlă, beton și aluminiu. Te cam ia cu frisoane. Să așteptăm verdictul!

E greu de imaginat că Steaua va scăpa fără suspendare de la UEFA în cazul „Valiza”. Sunt multe de comentat pe tema asta dar vremea vorbelor s-a dus de mult. Forul european are un stil pragmatic de a pune problema și puțin îi pasă dacă există sau nu circumstanțe atenuante. Judecă dosarul și punct. În joc este imaginea Ligii Campionilor, iar lipirea ei de un club implicat în astfel de scandaluri înseamnă bani, zeci de milioane de euro pierdute. Mă tem ca Steaua să nu fie dată drept exemplu. Noroc că e la prima abatere și poate scăpa de aceast tratament. Nu și de suspendare. Răul cel mai mic este doar un an pe bară. Steaua poate câștiga titlul, din nou, poate câștiga Cupa. așa poate merge înainte. Altfel este o tragedie. Pentru Steaua, pentru fotbalul românesc! Read the rest of this entry →

Rusescu, un transfer reușit!

iunie 13, 2013 in Internaţional

Raul Rusescu a ales FC Sevilla. Un club important din fotbalul spaniol. Are la dispoziție cinci ani să arate că are valoare!

Raul Rusescu a ales FC Sevilla. Un club important din fotbalul spaniol. Rusescu are la dispoziție cinci ani să arate că are valoare!

Steaua a plătit 100.000 de euro clubului Unirea Urziceni pentru transferul lui Raul Rusescu. Tot Steaua va încasa 2,4 milioane de euro, de la FC Sevilla, pentru același jucător. De 24 de ori mai mult. În plus, Rusescu va avea un salariu de 450.000 de euro pe sezon, adică de trei ori mai mare decât cel de la Steaua. O pierdere? Nu. O afacere bună. Rusescu este un golgheter autentic dar nu un jucător de neînlocuit. Deocamdată speculații… Totul se decide după verdictul UEFA în cazul „Valiza”. Chiricheș e și el pe picior de plecare. Un semn? Poate… Dacă trupa din Ghencea rămâne în Liga Camionilor sau va fi suspendată un an atunci va rezista așa cum e. Dacă i se dă mai mulți ani „out” din Europa atunci vom mai avea transferuri spectaculoase. Read the rest of this entry →

A început meciul cu… Ungaria!

iunie 12, 2013 in Special

Meciul România - Ungaria este în pericol să se joace fără spectatori. Cine se teme de atmosfera incendiară de pe „Arena Națională”?

Meciul România – Ungaria, în pericol să se joace fără spectatori. Cine se teme de atmosfera incendiară de pe „Arena Națională”?

Presa scrie că UDMR a reclamat , din nou, fotbalul românesc la FIFA. A mai făcut-o odată, după meciul Olanda – România, când s-a plâns din cauza comportamentului rasist al suporterilor români. Rezultatul? Federația Română de Fotbal a primit o amendă de 20.000 de franci elvețieni. Mai grav este că, atunci, s-a creat un precedent. De ce? Pentru că, acum, UDMR a trimis o altă petiție forului mondial în care se plânge de tratamentul, tot rasist, la care au fost supuși jucătorii din Trinidad – Tobago la meciul amical cu România. Ce atenție sporită acordă cei de la UDMR fotbalului! Adevărul este că-i doare-n cot de ce a strigat un „rătăcit” sau altul la meciul cu reprezentativa din Caraibe. Ținta este meciul România – Ungaria. Probabil, UDMR vrea ca „Arena Națională” să fie pustie. Se știe că acolo va fi un infern. Meciul cu Ungaria deja a început! Read the rest of this entry →

„Sticla” schimbă… Liga!

iunie 11, 2013 in Superliga

Noroc cu televizorul că altfel vedeam și mai puțin fotbal. Live... :)

Noroc cu televizorul că altfel vedeam și mai puțin fotbal. În Liga 1. Live… 🙂

Rezultatele, regulamentele și licențele micșorează numărul de echipe din Liga 1 dar nu și numărul meciurilor. Contractul pentru drepturile TV impune restricții serioase și forțează mâna celor care organizează competiția să „inventenze” ceva pentru a acoperi numărul de partide stipulate în contract. O schemă cu 16 echipe generează un minus de 66 de meciuri. Singura opțiune este pentru play-off și play-out. Poate și meciuri de baraj. Aici se ajunge cu prețul diluării ideii de campionat regulat, cu tur și retur. Deocamdată nu e ceva bătut în cuie în privința numărului de jocuri din prima ligă. Și totuși există o certitudine: „Sticla” schimbă… Liga! Read the rest of this entry →

Dosarul „Pariurilor”

iunie 10, 2013 in Special

În lumea pariurilor se învârt bani, foarte mulți bani. Din păcate aceștia alterează ierarhiile competiționale!

În lumea pariurilor se învârt bani, foarte mulți bani. Din păcate aceștia alterează ierarhiile competiționale!

După dosarul „Valiza” cel al „Pariurilor” anunță un scandal și mai și. Lumea știe că se joacă mize mari pe fel și fel de meciuri sau evenimente din fotbalul românesc. Presa a scris destul pe tema asta dar nu au apărut acele probe zdrobitoare care pot trimite cazurile dubioase pe masa justiției. Se tot vorbește despre „trepăduși” puși să depună sume mari de bani pe un meci sau altul. S-au întâmplat lucruri ciudate la multe partide. Problemele sunt complexe, inclusiv din punct de vedere fiscal. Câtă vreme numele și CNP-ul celor care depun biletele la pariuri rămân anonime e greu de făcut ceva concret pentru că la ridicarea câștigului, unde se cer aceste date, ajung alte persoane. Dosarul „Pariurilor”, probabil următorul scandal de amploare din fotbalul românesc! Read the rest of this entry →

Fotbal fără… speranțe!

iunie 8, 2013 in Copii și juniori

În fotbalul juvenil și de tineret lucrurile se mișcă atât de greu încât ai senzația că mingea nu mai trece niciodată linia porții!

La selecționatele de juniori și tineret lucrurile se mișcă atât de greu încât ai senzația că mingea nu mai trece niciodată linia porții!

După ce naționala U-16 s-a făcut de cacao cu Germania (1-10), în luna mai, fotbalul românesc mai încasează un upercut la ficat. De data asta la U-21, adică cu naționala de tineret: Insulele Feroe – România 2-2. Altădată ironizam acești adversari, pe nedrept, pe seama meseriei lor de pescari. Dar tineretul, „speranțele” fotbalului românesc ce sunt cu astfel de rezultate? Clovni? Maneliști? Blatiști? Ce? Văd că se aruncă vina pe jucători. Posibil… Dar cine îi cheamă la lot? Cine face selecția zonală? Cred că aici e buba. A venit vremea să se numească selecționeri de meserie la aceste grupe de vârstă, pe criteriul de competitivitate, nu pentru că au fost mari jucători. Numele, oricât de important ar fi, nu aduce rezultate bătând din palme!
Read the rest of this entry →

Olguța, un „like” pentru… „Știința”!

iunie 7, 2013 in Special

Lia Olguţa Vasilescu. primărița din Bănie, este cea care, moral, a declanșat renașterea Universității Craiova. Hai, „Știința”!

Lia Olguţa Vasilescu. primărița din Bănie, este cea care, moral, a declanșat renașterea Universității Craiova. Hai „Știința”!

Bănia este într-un freamăt continuu de când Adrian Mititelu a anunțat că va înscrie echipa în campionat. Să dea Dumnezeu să reușească pentru că Universitatea Craiova reprezintă o stare de spirit unică în fotbalul românesc. Și totuși nu domnul Mititelu a descătușat aceste energii pozitive. Există acolo, la Craiova, o femeie deșteaptă și capabilă să se bată pentru cauza ei. Pe deasupra și frumoasă. Contează. 🙂 De când a anunțat construcția unui nou stadion la Craiova, doamna primar Olguța Vasilescu a dat undă verde reînființării „Științei”. Ea a fost motorul care i-a dat curaj lui Mititelu încercând să readea Băniei „campioana unei mari iubiri”. Pentru asta, doamna Olguța merită un „like”!

Read the rest of this entry →

Liga pustie

iunie 6, 2013 in Superliga

ACS Poli Timișoara nu este... Politehnica Timișoara. Altfel stadionul era plin. Așa, rămâne pustiu!

ACS Poli Timișoara nu este… Politehnica Timișoara. Altfel stadionul era plin. Așa, rămâne pustiu!

Ce-a bătut dar să vedeți ce-o să bată vântul prin tribunele stadioanelor din Liga 1. Și așa erau destule probleme cu absența suporterilor că acum vor fi și mai și. Dintre cele patru echipe promovate sunt trei la care fanii se numără pe degete: Corona Brașov, Săgeata Năvodari și ACS Poli Timișoara. Dacă în cazul primelor două numele lor nu emană tradiție și istorie, la ACS Poli Timișoara tresari un pic. Dar, vai, nu e Poli cea pe care o știm și iubim. E un hibrid, un produs al vremurilor actuale din fotbalul românesc, ceva datorat crizei financiare, insolvenței și nepăsării autorităților locale. Încă trei stadioane goale unde-o să s-audă mai tare șuierul vântului decât bucuria spectatorilor. O imagine dezolantă dar asta e! Read the rest of this entry →

Discreția, arma lui Dinamo!

iunie 5, 2013 in Superliga

Ionuț Negoiță derulează proiectul noului Dinamo într-o discreție totală. Patronul „roș-albilor” l-a ales antrenor pe Gigi Mulțescu. O mișcare inteligentă. Ce urmează?

Ionuț Negoiță derulează proiectul noului Dinamo într-o discreție totală. Patronul „roș-albilor” l-a ales antrenor pe Gigi Mulțescu. O mișcare inteligentă. Ce urmează?

Asaltați cu întrebări din toate direcțiile, șefii noului Dinamo păstrează o discreție totală asupra viitoarelor transferuri. Patronul Ionuț Negoiță și președintele Constantin Anghelache tac și fac. Vorba că la Dinamo vin 30 de jucători, care a circulat de vreo două săptămâni încoace, prin presă și în peluză, începe să prindă contur. Nu vor fi 30 dar de venit vin destui. Nume? Ei, aici e temă de discuție. În fotbalul românesc mai toată lumea e gură spartă. Uite că Negoiță și Anghelache nu spun nimic deși au lista bogată. Au adus un antrenor meseriaș, Gigi Mulțescu, obișnuit să facă mari numele… mici. Noul Dinamo se naște încet și sigur. Într-o discreție de invidiat de către cei care vorbesc mult! Read the rest of this entry →

Steaua, în pericol!

iunie 4, 2013 in Liga Campionilor

Steaua a dominat categoric campionatul dar ar putea rata Europa. E la mâna UEFA. Ce mai e de spus? Incredibil!

Steaua a dominat categoric campionatul dar ar putea rata Europa. E la mâna UEFA. Ce mai e de spus? Incredibil!

Avem verdict în cazul „Valiza”. Gigi Becali și Teia Sponte, nume implicate în structura administrativă a clubului de fotbal Steaua București, au fost condamnați la închisoare pentru dare de mită, respectiv complicitate la dare de mită. În fotbal. Dacă Gigi Becali nu mai avea, în hârtii, legături cu Steaua, Teia Sponte era un oficial al „roș-albaștrilor” atunci când s-a declanșat scandalul de la Cluj. Din acest motiv, trupa din Ghencea este în mare pericol. UEFA nu va judeca acest caz cu… sentimente și nu va interpreta hotărârile Înaltei Curți de Casație și Justiție. Deci, în plan sportiv, e greu de crezut că forul european va tolera în Liga Campionilor o formație cu un patron și un oficial condamnați pentru acte de corupție în fotbal. Strict sportiv, este o mare pierdere pentru fotbalul românesc. Păcat de muncă. „Roș-albaștrii” puteau să ajungă în grupele UEFA Champions League! Read the rest of this entry →