Oțel beton și-o Stea(ua) de tinichea

iulie 18, 2011 in Competiții

Oțelul a câștigat, pe merit, Supercupa!

Oțelul ia Supercupa. Mi se pare logic că doar e campioana la zi. După cucerirea titlului, gălățenii pun mâna și pe cel de-al doilea trofeu din istoria clubului de la Dunăre. Dacă Oțelul a arătat o apărare beton, determinare și o bună organizare a jocului, Steaua ne-a oferit o evoluție haotică. Deși au avut posesia, „roș-albaștrii” sunt departe de ceea ce înseamnă spiritul și istoria Stelei, iar în atac au fost zero barat. O Stea(ua) cu „străluciri” de tinichea. Din păcate! Read the rest of this entry →

Și legendele mor!

iulie 16, 2011 in Special

Ce a fost și ce a ajuns stadionul „Steaua”!

Ghencea poate deveni o amintire pentru Steaua. Giuleștiul, o iubire cu sfârșit trist pentru Rapid. „Groapa”, locul de înmormântare a tot ceea ce înseamnă spirit dinamovist. Craiova, o eternă incertitudine. Arșița verii a încins mințile unora care cred că fotbalul înseamnă doar bani și nimic mai mult. Se înșeală. Fotbalul este, încă, o stare de spirit, un mod de a trăi. Nu lăsați această flacară se se stingă! Read the rest of this entry →

Fotbal cu parfum de… vacanță

iulie 6, 2011 in Special

Iancu, în război cu Federația!

Ceasul arată un minuțel peste ora 23:00. Sunt în vacanță la Neptun. Între rafalele de ploaie și drumul noroios ce duce la „Stegulețe” mai găsesc timp pentru a răsfoi „Gazeta” sau „Pro Sport”-ul. Nebunia abia începe. Scandalul și jignirile sunt cele mai tari „transferuri” ale verii că în rest e cam haos prin fotbalul nostru. Altfel aștept soarele care de mâine va îmbrățișa litoralul pentru multe zile. Și fotbalul? Greu de crezut! Read the rest of this entry →

Fotbal și circ

iunie 29, 2011 in Superliga

Dragomir și Becali - ieri, prieteni, astăzi, dușmani!

Ce a făcut, ce n-a făcut Dumitru Dragomir (foto stânga) dar uite că până la urmă a vândut drepturile de televizare ale meciurilor din Liga 1. Cu un plus de 34.000 de euro față de precedentul contract. Liga Profesionistă de Fotbal (LPF) va încasa, pe trei ani, suma de 101.184.000 de euro (inclusiv TVA). Din păcate, povestea vânzării acestor drepturi este plină de noroi și ridicol. Jigniri, amenințări, șantaj. Exact „ingredientele” care de ani buni diluează continuu viața fotbalului românesc oferind fanilor tot mai mult circ și din ce în ce mai puține performanțe! Read the rest of this entry →

Haos pe bani

iunie 21, 2011 in Special

Mircea Sandu probabil se întreabă: de ce aşa?

Timişoara şi Bistriţa trăiesc din plin drama shakespeariană cu „a fi sau a nu fi”. În Liga 1. Comisiile federale au băgat şi scos cele două echipe din prima ligă la fel cum folosim cartelele de metrou în dispozitivele de citire. Craiova e şi mai rău: a ajuns în „C”. Ca în 1957. Drepturile de televizare ale Ligii 1 sunt „on air”, cum le stă bine, doar că deocamdată nu e înghesuială la cumpărare. Toate astea se petrec într-un haos care pare să nu se mai termine şi care costă bani, foarte mulţi bani. Pe toată lumea! Read the rest of this entry →

O vară fierbinte…

iunie 16, 2011 in Special

Piţi a preluat naţionala, Becali pleacă din Ghencea!

Fotbalul nu are cum să ia vacanţă. Orice am face şi orice am spune. Naţionala a ţinut, zile bune, prima pagină a ziarelor şi a fost centrul de atentie la numeroase buletine de ştiri. Până la urmă Mircea Sandu a rezolvat dilema: la pus selecţioner de Victor Piţurcă. Atmosferă încinsă şi la Steaua. Gigi Becali a plecat din Ghencea, iar echipa s-a antrenat la Mogoşoaia. Se anunţă o vară fierbinte! Read the rest of this entry →

Salvatorul

iunie 14, 2011 in Națională

Piţurcă, chemat să salveze naţionala. Va reuşi?

În acest moment Victor Piţurcă este numele de care se leagă speranţele naţionalei. Ne-a calificat la Euro 2000, apoi la Euro 2008, iar astăzi ar putea primi un mandat pentru Euro 2016. Adevărul este că lui Piţi i se potriveşte postura de selecţioner precum o mănuşă. Cum se zice prin tribună: are stofă! Să vedem însă dacă se înţelege cu Mircea Sandu. În special la… bani! 🙂 Read the rest of this entry →

Naţionala a ajuns de râs!

iunie 12, 2011 in Națională

România, cu capul în pământ!

Suntem în grupa a patra valorică. Iresponsabilitatea cu care a fost tratat turneul din America de Sud s-a transformat într-un verdict fatal pentru viitorul naţionalei. După Brazilia, şi Paraguay ne-a dat peste bot. Sud-americanii au taxat dur prostia de a ne duce acolo fără jucătorii importanţi. Un cartonaş roşu pentru Federaţie, incapabilă să tempereze ifosele de vedetă şi apucăturile de şmecheri ale unor fotbalişti care pun pe primul loc interesul personal.

Read the rest of this entry →

Hagi, mai diplomat…

iunie 10, 2011 in Națională

Gică Hagi

„Nu-mi place să iau o echipă din mers”, au fost vorbele rostite de Gică Hagi după întâlnirea, de ieri, cu Mircea Sandu. „Regele” nu se mai grăbeşte semn că a învăţat multe din eşecurile anterioare ca antrenor. Majoritatea lor s-au datorat lipsei de inspiraţie în alegerea momentului optim pentru a merge la o echipă sau alta. Hagi vrea un proiect care să înceapâ după preliminariile lui Euro 2012, cu o durată de patru ani, iar ca obiectiv: calificarea la Euro 2016! Read the rest of this entry →

Amical cu parfum de… Ronaldo

iunie 8, 2011 in Internaţional

Pentru Brazilia, retragerea lui Ronaldo a fost mai importantă decât scorul cu România. Cel puţin aşa am simţit. „Il Fenomeno” a fost pe gazon în ultimul sfert al primei reprize. Abia alerga din cauza greutăţii dar şi aşa a avut vreo trei ocazii mari. Stofă de fotbalist. Ronaldo a părăsit arena în aplauze, la fel cum a cucerit-o. Fotbalul l-a făcut fericit, iar el ne-a făcut fericiţi cu driblingurile inegalabile. Jucătorul Ronaldo a murit însă mitul Ronaldo abia s-a născut. Multumim, dinţosule! Read the rest of this entry →

Reformă cu „Rege” și „General”!

iunie 6, 2011 in Națională

Răzvan Lucescu a plecat. Vine Gică Hagi (foto stânga). Un om căruia nu poți să-i reproșezi ceva nici măcar atunci când greșește pentru că a oferit totul echipei naționale. Federația l-a ales și pe Anghel Iordănescu (foto dreapta), pe post de „supervisor”. Dincolo de interesele naționalei ținta o reprezintă reformarea fotbalului românesc, de la lotul „A” până la selecționata U-14. Adică schimbararea radicală a parametrilor de performanță, a modului de joc dar în special a selecției la toate nivelurile reprezentativelor noastre. Cu un termen corect: toamna lui 2015!

Read the rest of this entry →

Ne-au redat speranţa…

iunie 4, 2011 in Națională

Când am ieşit din emisiune, vineri seară, în jur de ora 20:00, m-am despărţit de telespectatorii TV Sigma spunându-le că deşi nu mai cred în calificare trebuie să credem în echipa naţională. Uite că Mutu, Marica şi ceilalţi „tricolori” ne-au arătat că speranţa moare ultima şi cât timp există o şansă e musai să jucăm până la capăt. Acum cred din nou în miracole, deci în calificare. Ei ne-au redat speranţa! Read the rest of this entry →

Licenţă fără… OP-uri?

iunie 2, 2011 in Superliga

Scandalul licenţelor din Liga 1 a monopolizat toată atenţia publicului. La Timişoara, miercuri seară, a fost miting mare. O acţiune organizată de fanii locali din dragoste pentru Poli. Şefii clubului bănăţean cer şi ei dreptate şi vor, chiar astăzi, o decizie favorabilă din partea Comitetului Executiv al FRF. Nimic însă despre nişte biete hârtii numite ordine de plată. Proba palpabilă a achitării datoriilor. Simpla lor prezentare ar fi dovada că au dreptate! Există? Read the rest of this entry →

Când încerci să driblezi legea…

mai 31, 2011 in Superliga

Lege și ordine. Două aspecte omise sau evitate atunci când vine vorba despre fotbalul românesc. De ani buni s-a tot vorbit de transparența bugetelor, de plata datoriilor către stat, de reguli minime și de bun-simț privind confortul pe stadioane etc. Toate trecute ordonat și meticulos în manualul de licențiere, un fel „caiet de sarcini” pentru prezența în Liga 1. Efectul ignorării lui? Timișoara și Bistrița, retrogradate în Liga 3. Brănești, Craiova și Urziceni, „out” și ele! Read the rest of this entry →