Barça, fantastică!

mai 29, 2011 in Liga Campionilor

Ceasul arată 23:52 iar Barcelona face poza pentru istorie. Trupa antrenată de Josep Guardiola a cucerit trofeul Ligii Campionilor într-o manieră entuziasmantă. Cea mai bună echipă de club din istoria fotbalului a transformat Manchester United într-o formaţie de pluton care a alergat fără rost după minge. Catalanii s-au impus cu un fotbal adus parcă de pe altă planetă. Şi asta tocmai pe legendarul „Wembley”! Read the rest of this entry →

Campioni fără… mingi

mai 28, 2011 in Copii și juniori

Un titlu exagerat dacă ne gândim la fotbal? Deloc. Echipa de juniori C (U15) a clubului ilfovean ASC Măgurele (liga 4) a cucerit titlul de campioană la nivel de judeţ. O performanţă uriaşă în raport cu condiţiile dramatice în care se pregăteşte gruparea. Un succes obţinut cu doar cinci mingi la 30 de copii şi cu un antrenor angajat ca muncitor calificat la staţia de pompare a apei. Atenţie, cu un salariu de 700 de lei pe lună. Adevăruri care dor dar care trebuiesc spuse! Read the rest of this entry →

Din dragoste pentru fotbal

mai 27, 2011 in Cupa României, Fotbal

Dincolo de excelenta organizare a finalei Cupei României, dincolo de prestaţia europeană a celor două finaliste rămân in mintea fiecăruia dintre noi lacrimile lui Gabi Torje. A pune suflet este o calitate. Din păcate tot mai rară. Torje a plâns pentru că şi-a dorit să câştige cu orice preţ. Esenţial în sport. Şi pentru că şi-a iubit cu adevărat clubul. Totul din dragoste pentru fotbal! Read the rest of this entry →

Cupă cu dedicație: pentru Oli!

mai 26, 2011 in Cupa României, Fotbal

Steaua a câștigat Cupa României, pentru a 22-a oară, reușind să salveze în extremis un sezon ce părea compromis. O transformare miraculoasă. În bine. Meritul aparține antrenorului Cosmin Olăroiu care a revigorat psihic niște jucători resemnați cu ideea că orice ar face pe teren vor fi criticați de patron. O Cupă dedicată lui Olăroiu. Nu şi suficent pentru a rămâne antrenorul Stelei. Oli a ales un alt drum! Read the rest of this entry →

Otelul, in Liga Campionilor! Restul e poveste…

mai 16, 2011 in Fotbal, Superliga

Echipa antrenata de Dorinel Munteanu si-a trecut in cont primul titlu de campioana. Un titlu al bunului simt, al muncii cu capul bagat in pamant, al modestiei si al managemantului destept. In timp ce rivalii au preferat sa stea la televizor, cu fel si fel de declaratii, „otelarii” din Galati au stat mai mult pe teren. Au avut un singur dor: Liga Campionilor. Si li s-a implinit! Restul este poveste… Read the rest of this entry →

Nationala, inca in… probe!

februarie 9, 2011 in Fotbal, Națională

Chiar daca a ratat calificarea in finala turneului din Cipru, nationala de fotbal a Romaniei da semne ca poate reveni la viata dupa un an 2010 de cosmar. Tinand cont de rezultatul din timpul regulamentar (2-2) as spune ca este ok daca ne gandim ca Ucraina a folosit cea mai buna echipa a sa. Selectionerul Razvan Lucescu a mizat pe tineri, in frunte cu Gardos si Papp, cuplul de fundasi centrali de la reprezentativa U-21. Le mai trebuie insa experienta competitionala dar cam asta e drumul… Read the rest of this entry →

Razboi fara invingatori

ianuarie 29, 2011 in Fotbal, Superliga

La Craiova continua nebunia. Intre Victor Piturca si patronul Adrian Mititelu nu mai exista cale de impacare. Piti sustine ca are de primit nici mai mult nici mai putin decat 12 milioane de euro. Mititelu se apara si il acuza pe Piturca ca a actionat in mod premeditat, cu intentia de a-i lasa pe unii jucatori liberi de contract. Read the rest of this entry →

Prizonier la Firenze

ianuarie 10, 2011 in Fotbal, Stranieri

Cam asta este situatia lui Adrian Mutu. Internationalul roman nu joaca pentru Fiorentina dar nici nu este lasat sa-si incerce norocul in alta parte. Sefii s-au saturat de problemele create de Mutu si isi freaca mainile gandindu-se ca au scapat de plata unui salariu mare. Prin targ se tot vorbeste ca gruparea „Viola” nu mai are bani. Pana se clarifica lucrurile, Adi Mutu ramane „prizonier” la Firenze! Read the rest of this entry →

Mai bine mai tarziu decat niciodata!

ianuarie 6, 2011 in Fotbal, Superliga

Mircea Sandu doreste un altfel de fotbal. In sfarsit… Ultimele rezultate ale echipelor romanesti in cupele europene si anul foarte prost al echipei nationale l-au impins pe seful Federatiei spre ideea unei restructurari din temelii a fotbalului romanesc. Mai putine echipe in cele trei ligi este definitia generala a acestui demers. Criza financiara si lipsa rezultatelor au fortat declansarea unui proces care ar fi trebuit sa inceapa mai demult. Dar e bine si acum pentru ca fotbalul romanesc inca mai poate fi salvat de la colaps! Read the rest of this entry →

Adio, Europa!

decembrie 16, 2010 in Fotbal

Definitia sentimentelor traite de milioane de romani dupa meciul Napoli-Steaua poate fi gasita in versurile lui Vergilius, poetul roman care acum 2000 de ani spunea, referindu-se la frumusetea naturala a orasului napolitan: „Vedi Napoli e poi muori”. Steaua a vazut Napoli si… a murit in al treilea minut al prelungirilor. Pacat. „Ros-albastrii” aveau nevoie doar de un egal! Read the rest of this entry →

Surprize si… atat!

decembrie 7, 2010 in Fotbal

Poate ca la multi inca nu le vine sa creada cand se uita spre clasamentul Ligii 1. Otelul intra in iarna pe locul 1, la cinci „lungimi” de urmatoarea clasata, Poli Timisoara. Dupa trei sezoane de seceta la capitolul trofee, echipele din Bucuresti demonstreaza ca n-au invatat ceva din aceasta experienta trista. Campioana la zi, CFR Cluj, termina sezonul in genunchi. Multe surprize, fotbal putin. Read the rest of this entry →

Daca nu egala Napoli…

decembrie 3, 2010 in Fotbal

Daca Steaua nu era egalata, pe Ghencea, de Napoli, in acel 3-3 de pomina, la ora asta era calificata in primavara europeana. Altfel, un 1-1 cu Liverpool nu e de ici de colea. „Cormoranii” au trupa chiar daca le-au lipsit nume importante. Teoria ca au folosit „echipa de rezerve” nu este realista pentru simplul motiv ca la englezi nu exista un astfel de concept. Un 1-1 care pastreaza sperantele „ros-albastrilor” dar la Napoli va fi infinit mai greu. Read the rest of this entry →

Otel… nemtesc

noiembrie 29, 2010 in Fotbal

Otelul Galati termina turul pe primul loc. Poate nu titlul onorific de „campioana de toamna” impresioneaza atat de mult cat maniera in care galatenii au dominat campionatul. Doar trei infrangeri in 17 etape si cele mai multe victorii, 11. „Otelarii” au adunat 36 de puncte, cu doua mai mult decat reusea CFR Cluj, campioana en-titre, acum un an. Mai direct spus, Otelul a calcat aproape totul in picioare. Tipic nemtesc, nu? Read the rest of this entry →

Cartu, un final… asteptat

noiembrie 25, 2010 in Fotbal

Dupa ce a spart banca lui Basel, antrenorul Sorin Cartu isi ia adio de la CFR. In loc de un an si zece luni, conform contractului semnat pe 13 septembrie 2010, „Sorinaccio” si-a trecut in cont doar doua luni si… 13 zile. Eliminata din Liga Campionilor si Cupa Romaniei, CFR isi continua agonia. Dincolo de gestul facut de Cartu, la Basel, lipsa de rezultate si jocul echipei sunt motivele principale ale demiterii. Vine Boloni? Pentru „ceferisti” a mai ramas doar campionatul! Read the rest of this entry →