Hai România!

septembrie 6, 2011 in EURO 2012

România, haide România!

Uite că a dat Dumnezeu și mergem la meci în teatrul viselor noastre, „Arena Națională”. Mai trebuie să avem și echipă. Important însă rămâne evenimentul din această seară. Cu Franța pe post de regină invitată la balul de deschidere. Pare imposibilă victoria „tricolorilor” dar se poate obține cu dăruire, curaj și tupeu. Ei au vedete de sute de milioane de euro, noi un grup unit. Forța colectivului este mai importantă decât valoarea individuală a jucătorilor. Hai România! Read the rest of this entry →

Naționala, speranțe sau iluzii?

septembrie 4, 2011 in EURO 2012

Să vină Franța!

Am ajuns să ne agățăm de victoria cu Luxemburg ca să ne facem curaj pentru meciul cu Franța. Să fim serioși! Selecționata Franței ne este superioară la toate capitolele. Putem să-i jumulim pe „cocoșii galici” doar dacă ei vor avea o zi foarte proastă, iar „tricolorii” una de senzație. În rest nu cred că Torje, dacă avea drept de joc, era salvatorul României. Și mai cred că Bănel, dacă intră cu Franța, va face un joc bun! Read the rest of this entry →

Din nou granzii… Ligii!

august 29, 2011 in Superliga

Torje și-a luat adio de la Dinamo. Merge în Serie A!

După multă vreme Dinamo, Rapid și Steaua s-au cocoțat pe podiumul Ligii 1. O postură inedită pe care fanii acestor echipe o așteptau cu sufletul la gură. Pofta de trofee dar în special dorul de titlu au schimbat atitudinea acestor grupări față de marea performanță. Poate nu este un simplu foc de paie pentru că la noii, la români, orice minune ține trei zile. Astăzi, grazii Capitalei sunt în frunte. Vor rezista până la capat?

Steaua, ADN de Europa

august 25, 2011 in Liga Europa

Tănase, un eurogol de nota 10 la Sofia!

Steaua merge pentru a opta oară la rând în grupele cupelor europene. E cam singura echipă românească capabilă să aducă puncte în mod constant. Un fel de sânge „roș-albastru” cu ADN special pentru calificări. La polul opus, Dinamo. De mulți ani „câinii” sunt spaima campionatului dar în Europa rămân o cruntă dezamăgire. Cum a fost cu 17 Nentori Tirana, Knattspyrnufelag, Elfsborg, NEC Nijmegen, iar acum cu Vorskla Poltava. O listă a rușinii, umilitoare pentru Dinamo! Read the rest of this entry →

Demisie pentru normalitate?

august 24, 2011 in Superliga

Lucescu jr. & Dinu Vamă - front comun pentru Rapid!

Se aude că Răzvan Lucescu (foto – stânga) și Dinu Gheorghe (foto – dreapta) vor să plece de la Rapid după returul din Liga Europa cu polonezii de la Slask Wroclaw. Antrenorul și președintele „alb-vișiniilor” sunt supărați pe patronul Copos că echipa nu joacă în Giulești. O supărare care atinge și politicul, adică autoritățile statului de la Ministerul Transporturilor. Unii funcționari își fac calcule pentru veniturile extrabugetare pe cârca Rapidului însă nu e deloc normal. Performanța trebuie susținută cu investiții serioase, nu „impozitată” cu chirii aberante! Read the rest of this entry →

Torje și prețul performanței

august 22, 2011 in Special

„E ok!”, pare să spună Torje.

După ce a fost transferat de câteva ori în această vară, Gabi Torje (foto) își vede visul cu ochii. Vedeta lui Dinamo a semnat un contract cu Udinese și va evolua în Serie A. Un transfer care bagă în contul lui Dinamo, pe loc, patru milioane de euro. Și alte trei, în rate, condiționate de clauze stricte. Un preț bun pentru Torje. Nu știu dacă și pentru performanțele lui Dinamo din actualul sezon. Visul calificării în grupele Ligii Campionilor ar putea rămâne, după plecarea „Piticului atomic”, tot un fel de… fata morgana! Read the rest of this entry →

Fotbal și… teatru

august 14, 2011 in Superliga

Lucescu jr., salvat de „Pancone”!
„Ciobi” știe că va fi altfel cu… Vorskla!

Rapidul câștigă derby-ul istoriei cu Petrolul. La Buzău, departe de stadioanele cu statut de templu ale celor două grupări. Un Rapid ținut în viață de Daniel Pancu (foto stânga), fotbalist de clasă dar care și-a valorificat prea puțin uriașul talent.
De la spectacol sărim la polul opus. Dinamo s-a ales cu o victorie suspectă în „Groapă”. Pandurii lui Grigoraș au fost zmei în prima repriză când i-au hăituit pe „câini” până le-a ieșit limba de-un cot. După pauză gorjenii s-au transformat în… mielușei. Fotbal și teatru, că doar e Liga 1! 🙂 Read the rest of this entry →

Vise în… „Teatrul Viselor”

august 9, 2011 in Națională

Avem stadion! Să vină Franţa!

Nu este vorba despre „Old Trafford”, legendara arenă a clubului Manchester United. Avem în România un stadion pe care îl invidiază toată Europa. Mâine ar fi trebuit să fim acolo, la meciul cu Argentina. N-a fost să fie. „Naţional Arena” ne aşteaptă la meciul cu Franţa, din 6 septembrie. E frumos şi măreţ. Splendid şi impunător. Un stadion care emană civilizaţie, lux şi confort. Acolo poţi visa la marile performaţe. Chiar dacă nu mai vine Argentina… Read the rest of this entry →

Miracol sau întâmplare?

august 4, 2011 in Liga Europa

Pleșca, noul Duckadam de la Mediaș!

După 0-5 pe teren propriu cu Dinamo, în campionat, Gaz Metan dă afară din Europa pe Mainz. O surpriză de mari proporții provocată, în special, de prestația senzațională a portarului Pleșca, noul Duckadam de la Mediaș. Și, incredibil, vom avea nu mai puțin de cinci echipe în play-off-ul Ligii Europa: Steaua, Rapid, Dinamo, FC Vaslui și Gaz Metan Mediaș. Miracol? Poate e prea mult. Întâmplare? Este posibil… Răspunsul îl vom avea după play-off! Read the rest of this entry →

Dirijor pentru Steaua!

august 2, 2011 in Superliga

Prepeliță zboară la... Steaua!

Andrei Prepeliță rămâne o mare speranță a fotbalului romănesc. A pornit la drum din Pitești, locul de unde au ieșit mulți jucători de valoare. Apoi a fost la Universitatea Craiova. Două cluburi pline de istorie și tradiție. Jucător bun dar parcă n-a avut acel gram de noroc care să îl urce repede sus, sus de tot. Acum a ajuns la Steaua. O echipă cu aspirații europene care căuta de multe vreme un dirijor, un coordonator autentic dar și un „om-orchestră”. Venind la Steaua, Prepeliță a făcut un pas mare spre performanță, un pas uriaș spre echipa națională! Read the rest of this entry →

CM 2014 – Brazilia: România, în grupa cu Olanda!!!

iulie 30, 2011 in CM 2014 - Brazilia

Piți, ajungem în Brazilia?

În Brazilia a avut loc tragerea la sorţi pentru preliminariile Campionatului Mondial din 2014. Naționala României va întâlni Olanda, o mai veche cunoștința a „tricolorilor”. Iată componența grupei D: Olanda, Turcia, Ungaria, România, Estonia, Andorra.
O grupă abordabilă în care avem șanse de calificare. Locul 1 se califică direct, locul 2 merge la play-off! Read the rest of this entry →

Steaua la… Cluj?

iulie 28, 2011 in Liga Europa

Paszkany, un pas spre împăcarea cu Gigi?

Arpad Paszkany, patronul CFR-ului, și-a dat acordul ca „roș-albaștrii” să joace la Cluj meciurile din Liga Europa. Din Ghencea, via Constanța, Steaua poate ajunge tocmai în cartierul Gruia. Tot cu „G”. O consolare cam amară pentru fani. Mă întreb câți dintre ei vor veni la meci. Și unde, în fieful unor oameni cu care Gigi Becali s-a luat mereu în gură. Pe unde a apucat… Or asta nu se uită așa ușor. Să fie un semn de împăcare între cei doi patroni? Auzi, Steaua la Cluj. Asta e chiar culmea! Read the rest of this entry →

Început fără… tradiție

iulie 22, 2011 in Superliga

Liga 1, gata de start!

Fotbalul pornește la drum în arșița verii. După două luni de vacanță, pline cu scandaluri și jigniri, dar și cu schimbări șocante, Liga 1 e gata de start. Mircea Sandu, președintele Federației, a tăiat în carne vie și a lăsat campionatul fără două cluburi de mare tradiție: Poli Timișoara și Universitatea Craiova. Dar și fără doi patroni guralivi, Marian Iancu și Adrian Mititelu. „Nașu’ ” n-a prea ajut încotro pentru că altfel se alegea praful de reguli și regulamente. Un campionat cu granzii Bucureștiului în pribegie și sărac în mai toate. Read the rest of this entry →

De ce abia acum?

iulie 19, 2011 in Superliga

Dragomir si Becali - de la prietenie la război total!

Șeful Ligii a redeschis, luni, cazul „Valiza”. Vrea să bage Steaua în „B”? La finalul sezonului 2007/2008, atunci când Teia Sponte, un apropiat de-al lui Becali, a fost reținut la Cluj-Napoca având asupra sa suma de 1,7 milioane de euro, Dumitru Dragomir (foto stânga) nu a făcut atâta vâlvă ca acum. Cearta dintre Dragomir și Gigi Becali pe drepturile tv ale Ligii, marcată de jigniri repetate între cei doi, a pus „Valiza” și pe masa instanțelor… sportive. Ceea ce trebuia făcut atunci, după acel „U” Cluj-CFR Cluj (0-1). De ce abia acum? Read the rest of this entry →