Speriaţi de „diavoli”

octombrie 19, 2011 in Liga Campionilor

Rooney, omul care a „topit” Oțelul!

„Oţelarii” au pierdut ca fraierii. Două penalty-uri stupide au înclinat balanţa în favoarea lui Manchester United. Henţul de curtea şcolii comis de Sergiu Costin şi faultul copilăresc făcut de Antal, în careu, au trădat frica de „diavoli”. Asta după ce în prima repriză gălăţenii şi-au depăşit cu mult condiţia. Nu au ţinut cont de spectatorii veniţi să vadă pe Manchester şi au jucat onorabil. Măcar au arătat că vor, că pot. Dacă Sir Alex Fergusson i-a lăudat înseamnă ceva. Chiar dacă a făcut-o din diplomaţie… 🙂 Read the rest of this entry →

Un mandat fără… plic

octombrie 14, 2011 in CCA

Ion Crăciunescu, gata de reformă!

Ion Crăciunescu este oficial președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor (CCA). Nu îi va fi deloc ușor să ștergă imaginea mizerabilă și zgomotul de cătușe care de ceva ani sufocă arbitrajul românesc. Mandatul lui Crăciunescu expiră în 2014. Ajung oare trei ani pentru curățenie? Probabil că da doar dacă se dorește reformă cu adevărat. Reabilitarea foștilor arbitri eliminați din sistem pentru că nu au acceptat să fie corupți, subordonarea tuturor comisiilor județene de arbitraj la CCA și delegări făcute fără consultări prealabile, pe „firul roșu”, cu nume importante din fotbal sunt priorități urgente. Cu banii s-a rezolvat. Baremurile sunt virate în conturi. Ce bine! Chiar vrem un mandat fără… plic! Read the rest of this entry →

Lider de Ligă

octombrie 4, 2011 in Superliga

„Ciobi”, omul care a schimbat faţa lui Dinamo!

Dinamo domină campionatul ca în vremurile bune. Nu a pierdut decât o singură dată, la Vaslui, şi a remizat cu Rapidul. Atenţie, două echipe de Europa. Acţionarii îşi freacă mâinile de bucurie. Cu bani puţini au făcut trupă de Ligă. În sfârşit! Meritul aparţine însă lui „Ciobi”, un antrenor care ştie ce face, cu calm şi fără „publicitate”. Păcat că abia cum. Campioana României nu mai ajunge direct în grupele Ligii Campionilor! 🙁 Read the rest of this entry →

Ilie Stan, o altă poveste

octombrie 1, 2011 in Superliga

Ilie Stan are gânduri mari cu Steaua.

Steaua avea nevoie de un antrenor care se cunoască fenomenul și spiritul de altădată. Un tehnician care să redea echipei jocul-spectacol, cu faze rapide, pase din prima și multe goluri. Un element de detaliu care, de multă vreme, ia cam lipsit Stelei. Recomdandat încă din vară de Anghel Iordănescu, Ilie Stan revine la Steaua în postura de salvator. Gigi Becali are încredere în Stan dar trebuie să-l lase să-și facă treaba dacă vrea rezultate. Altfel va pleca și Ilie Stan la fel ca alții… Read the rest of this entry →

Un pas înapoi

septembrie 30, 2011 in Liga Europa

Tim Matavs (stânga) și Ola Toivonen (dreapta) au îngropat speranțele Rapidului!

Seara de debut în grupele Ligii Europa, de acum două săptămâni, nu s-a mai repetat. Vasluiul a reeditat, parcă la indigo, evoluția rezultatului de pe „Olimpico” și s-a ales tot cu un 2-2. După Lazio, acum cu mai modesta FC Zürich. Steaua s-a împiedicat de cel mai slab adversar din grupă, AEK Larnaca. Un 1-1 care complică situația „roș-albaștrilor” în clasament. Rapid a comis-o rău de tot. Giuleștenii au avut 1-0 cu PSV dar s-au pierdut odată cu trecerea timpului. Așa au produs un final de coșmar când au încasat două goluri în trei minute. Ca să nu mai lungim vorba, un pas înapoi în Europa! Read the rest of this entry →

Seara speranțelor

septembrie 29, 2011 in Liga Europa

29.09.2005: Rapid-Feyenoord 1-0. După cinci ani, în aceeași zi, vine PSV!

După ce Oțelul ne-a arătat că este o campioană a neputinței în Liga Campionilor toate speranțele noastre la primăvara europeană vin din Europa League. Rapid, Steaua și Vaslui vor să confirme invincibilitatea din prima etapă a grupelor. Nu le va fi ușor. În special Rapidului, cu PSV. Steaua trebuie să fie atentă la Larnaca, cu AEK. Ciprioții nu sunt niște ageamii. Iar Vasluiul nu trebuie să ia la mișto meciul cu FC Zürich dacă vrea toate punctele. O seară a speranțelor. Să fie bine pentru toți! Read the rest of this entry →

Amintirile ne chinuiesc

septembrie 27, 2011 in Liga Campionilor

Să țină gazonul ca să avem spectacol!

Nici nu știi cum să iei meciul Oțelul-Benfica. Valoric este o diferență ca de la cer la pământ. Apoi amintirile triste din 1983 când lusitanii au oprit Universitatea Craiova din drumul spre finala Cupei UEFA. Mai e și gazonul de pe „Arena Națională”. Unul nou, de calitate și scump. Degaba. La antrenamentul oficial al „vulturilor” au sărit bucățele mici de brazdă semn că iarba nu s-a prins așa cum trebuie. Suficiente indicii ca să uluim și elita Ligii Campionilor după ce am speriat Europa la meciul cu Franța. Pe toate planurile, amintirile ne chinuiesc! Read the rest of this entry →

Cu mâinile curate

septembrie 26, 2011 in CCA

Fluier de final pentru Avram. În cătușe!

Titlul celebrului film „Cu mâinile curate” poate ține loc de denumire codificată pentru acțiunea pe care procurorii DNA au demarat-o în fotbalul românesc. Arestarea președintelui CCA și a omului de afaceri Sorin Țerbea, membru în Comitetul Executiv al FRF și sponsor al echipei din Tg. Mureș, este doar începutul curățeniei de toamnă. O curățenie așteptată de multă vreme. O curățenie care ar fi trebuit făcută chiar de către șefii fotbalului românesc. Cum aceștia au închis ochii la fel și fel de „combinații” uite că s-a găsit cineva din oficiu: Procuratura! Read the rest of this entry →

Fotbal și război

septembrie 19, 2011 in Superliga

Foc, fum, teroare... Unde este fotbalul?

Derby-ul Dinamo – Rapid a fost de două ori întrerupt de arbitrul Sebastian Colțescu din cauza torțelor aruncate de fanii dinamoviști din Peluza „Cătălin Hâldan”. Pe unul dintre bannerele afișate de galeria dinamovistă era scris: „Foc, fum, teroare, să plece conducerea din Ștefan cel Mare”. Un mesaj care explică starea de tensiune existentă în rândul suporterilor lui Dinamo. O stare alimentată de prețul exagerat al biletelor, de rateurile europene ale echipei dar și de declarațiile ironice date de oficialii celor două grupări în zilele premergătoare meciului. Read the rest of this entry →

AVE, Wesley!

septembrie 16, 2011 in Liga Europa

Wesley cucerește Roma cu o „doppietta”. AVE!

Cinci puncte din prima! Acesta este bilanțul echipelor românești în prima etapă din grupele Ligii Europa. Steaua a reușit să reziste lui Schalke 04, cu certitudine cel mai dificil adversar din cei trei. Vasluiul a scos un 2-2 la Roma, cu Lazio, un rezultat pentru istorie, iar Rapidul e pe cai mari după victoria de la Tel Aviv. O joi seară fără înfrângere care alimentează multe iluzii. Altfel, Wesley a fost „the best” cu cele două „boabe” marcate pe „Olimpico”. Read the rest of this entry →

Pariu pierdut cu… frica

septembrie 15, 2011 in Liga Campionilor

Pena a egalat cu o scăriţă de zile mari. Nu a fost suficient...

Oţelul Galaţi s-a temut prea mult de debutul în grupele Ligii Campionilor. Şi cum spune o vorbă de pe la noi „de ce ţie frică, nu scapi!”. Trupa lui Dorinel Munteanu a fost aproape să ia un punct unei echipa, FC Basel, care n-a strălucit. Oţelul a pierdut pentru că a jucat cu frică preferând o înfrângere decentă în locul unui joc curajos. „Oţelarii” s-au mulţumit cu puţin, o caracteristică specifică întregii societăţi româneşti. Şi au pierdut pariul cu… frica! Read the rest of this entry →

Buna seara, Europa!

septembrie 14, 2011 in Special

Gălățenii se roagă pentru un debut fericit. Depinde de ei!

Oțelul Galați debutează, în seara asta, la balul din grupele Ligii Campionilor. Tocmai la Basel, în frumoasa, bogata și civilizata Elveție. Cam cu capul în jos după ce publicația „Blick” a catalogat România ca țara „unde nu există maniere”. Mâine, Rapid, Steaua și Vaslui încercă să pășească cu dreptul în Liga Europa. Avem nevoie de puncte dar mai ales de meciuri bune. Bună seara, Europa! Venim! Read the rest of this entry →

La mâna arbitrilor?

septembrie 13, 2011 in CCA

Dinamo cere excluderea lui Robert Dumitru din arbitraj!

O întrebare care zace în mintea multor patroni din fotbalul românesc. Și nu numai. Percepția generală este că arbitri fac cărțile în mai toate ligile. Nu știu dacă e chiar așa însă scandalurile declanșate de erorile grave de arbitraj nu mai contenesc. Acum, în etapa a 6-a de Liga 1, Robert Dumitru, Ovidiu Hațegan și Alexandru Tudor sunt cei care au comis-o cel mai grav. Ciudat, suspect de ciudat dacă de ne gândim că în Europa prestațiile brigăzilor românești sunt cât de cât ok. De ce în campionatul nostru sunt… altfel? Read the rest of this entry →

„Arena Naţională”, cu lumini şi… umbre

septembrie 7, 2011 in Națională

Frumos stadion, păcat de gazon!

Avem un stadion de cinci stele. La meciul cu Franţa, „Arena Naţională” a reuşit să schimbe miraculos mentalitatea românilor care vor să vadă „live” fenomenul fotbal şi echipa naţională. Cu certitudine acesta este marele câştig. Din păcate trebuia să dăm şi cu bâta-n balta. S-a pus un gazon de… vilă, nu unul pentru fotbal. Ne-am făcut de râs în toată Europa. Şi nu numai. Imnul de stat a fost şi el improvizat. Păcat de eveniment, zău aşa! Read the rest of this entry →