Derby de Balcani

decembrie 5, 2011 in Superliga

Dinamo-Steaua: război sau fotbal?

Dinamo-Steaua sau clasicul fotbalului românesc. Ce a fost și ce-a ajuns! Înainte de Revoluție era un regal, o sărbătoare a fotbalului. Astăzi doar nervi la greu, declarații războinice și un pic mai multă mediocritate. Doar ura s-a conservat dea lungul timpul. Toate astea într-un amestec ciudat cu prietenia și rudenia dintre finul Cristi Borcea și nașul Gigi Becali, oamenii care țin în viață cele două grupări. Un derby doar cu numele. Din păcate. Un derby de Balcani de care ne bucurăm doar noi. Altădată, Europa era cu ochii pe el. Trec anii peste Marele Derby dar nu ne mai putem scutura de zgura lăsată de timp. E totuși unicul derby! Read the rest of this entry →

Visul unei nopțí de iarnă

decembrie 2, 2011 in Liga Europa

Papadopoulos sau superioritatea lui Schalke 04 în fața Stelei!

În prima noapte de decembrie, Steaua și Vaslui ne lasă speranțe de… primăvară. „Roș-albaștrii” au pierdut cu Schalke 04 dar rămân în cărțile calificării pentru ultimul joc. Steaua este la mâna nemților care trebuie să bată la Haifa, iar elevii lui Ilie Stan să nu gafeze acasă cu AEK Larnaca. Vasluiul stă și mai bine. Nu depinde de alt rezultat. Dacă bate la Zürich se califică mai departe. Așadar avem sperante și putem să ne facem iluzii pentru primăvara europeană. Măcar atât dacă nu s-o putea mai mult! Read the rest of this entry →

Reformă în arbitraj

noiembrie 29, 2011 in CCA

Crăciunescu știe de unde începe reforma: de la județ!

Nu se mai poate. Greșelile se țin lanț. Situația pare scăpată de sub control deși șeful arbitrajului românesc, Ion Crăciunescu, își păstrează o doză de credibilitate apreciabilă în raport cu ceea ce fac subordonații săi. Și eu cred cu tărie că Ion Crăciunescu va reuși să curețe pădurea de uscături. Dar trebuie să o facă ACUM. Orice zi întârziere e fatală. Pentru competiție, pentru echipe, pentru suporteri. Pur și simplu nu se mai poate continua așa. Reforma în arbitraj trebuie să înceapă cu schimbări radicale de organizare și cu promovarea celor mai buni arbitri din ligile 3 și 4. Read the rest of this entry →

Liga… arbitrilor

noiembrie 27, 2011 in Superliga

Beto, un portar care știe să se faulteze singur!

Atmosfera din Liga 1 se deteriorează tot mai mult din cauza arbitrajelor. S-a întâmplat și în etapa a 15-a. Steaua căștigă cu Brașovul în urma unui penalty dubios dictat de Alexandru Deaconu la indicațiile asistentului Cristian Nica, singurul care a văzut fault la un duel între Mihai Costea și portarul Felgueiras. Jaful anului poate fi golul neacordat Voinței Sibiu în meciul cu CFR. Ceva scandalos, ceva ce pare mai degrabă o glumă proastă decât decizie de arbitru. Sibienii au fost tocați ca pătrunjelul. Mărunt. Autor: arbitrul Radu Petrescu. Fraților, nu mai e fotbal. E liga arbitrilor. Din păcate, ei fac „jocurile”! 🙁 Read the rest of this entry →

Oțelul, afară din Ligă

noiembrie 22, 2011 in Liga Campionilor

Oțelul s-a topit în Liga Campionilor: zero puncte!

Jumătățile de măsură, compromisurile, treaba de mântuială, formalismul, și lista poate continua, sunt elemente specifice fotbalului din Liga 1. În Liga Campionilor este altă lume. Una bună, de calitate, cu valoare. Oțelul Galați și-a luat multe milioane de euro pentru prezența în grupe dar a compromis statutul de campioană a României. Cu Basel putea să iasă urât însă „oțelarii” au cosmetizat acel neverosimil 0-3 de la pauză într-un 2-3 mai ușor de acceptat. Dar tot o înfrângere. Zero victorii, trei goluri marcate în cinci meciuri, 10 goluri încasate este linia de clasament a campioanei României. Jenant, revoltător, umilitor! Read the rest of this entry →

Falimentul Costea

noiembrie 20, 2011 in Superliga

„Am făcut noi ceva?”, par să spună frații Costea. Steaua, o pălărie prea mare pentru ei!

Veniți la Steaua cu surle și trâmbițe, frații Mihai și Florin Costea riscă să plece pe ușa din dos a vestiarului Stelei. Nu s-au acomodat cu echipa, principala explicație fiind atitudinea lor față de fotbal, față de noțiunea de profesionism. Superficialitate, aroganță, lipsă de respect față de colegi și suporteri sunt cuvintele la zi care definesc cel mai bine activitatea celor doi frați la Steaua. Paharul s-a umplut. Despărțirea este iminetă. Nimeni nu mai vrea să le accepte ifosele de vedete doar cu… numele. La ce-au făcut, asta au avut! Read the rest of this entry →

Aroganți și milogi

noiembrie 18, 2011 in Superliga

Bilete de 1 leu pentru fanii „ceferiști”. Cei de la „U” plătesc de 150 de ori mai mult. Ce mizerie!

Maniera în care clubul CFR Cluj îi tratatează pe rivalii de la „U” ne arată fața murdară a fotbalului în cea mai pură formă de manifestare. Suporterii lui „U”, în postură de „oaspeți”, sunt nevoiți să plătească prețuri exorbitante pe bilete. De la 150 de lei în sus. Cu certitudine cele mai scupe din istoria Ligii 1. CFR, pe post de „gazdă”, nu s-a mulțumit cu acest tratament. Mai vrea și fani pro în tribune. Așa s-a ajuns ca prin Cluj oamenii CFR-ului să împartă bilete de… 1 leu. Nu pentru Ateneu… 🙂 O aberație a șefilor de la CFR transformată prea ușor în faptă reală. Rezultatul? Aroganți și cu mâna intinsă ca să aducă mai mulți suporteri decât cei de la „U”. Rușine! Read the rest of this entry →

Victorie cu iz de speranță

noiembrie 15, 2011 in Națională

Semn bun: Victor Pițurcă zâmbește!

Naționala României a ajuns să joace într-o localitate pierdută lângă granița dintre Austria și Elveția. Terenul din Altach? Unul pe care se joacă meciuri de liga 2 și 3. Și când te gândești că în țară aveam „Național Arena” sau „Cluj Arena”, două stadionae din clasa „Elite”. Offf… Am bătut Grecia cu 3-1 și ne gândim la reconstrucție. Prima luminiță din mandatul lui Victor Pițurcă care ne dă speranțe. Până la urmă tot toamna se numără bobocii, La anul, când încep preliminariile CM 2014. Read the rest of this entry →

Naționala, fără orizont

noiembrie 12, 2011 in Națională

Raț și-a pus mâinile în cap! Are motive...

Noroc cu arbitrul că altfel o furam rău de tot la Liege. Belgia făcea scor cu noi dacă „fluierașul” nu le refuza gazdelor noastre un gol perfect valabil, în prima repriză, și un penalty clar în ultimele secunde ale întâlnirii. Marea problemă este însă jocul. La viteză am rămas în urmă față de ceea ce se joacă astăzi în lumea bună, iar la calitate suntem mediocri. Belgia ne-a făcut una cu pământul în prima repriză. Lipsa de valoare a unor jucători explică rezultatul însă nu oferă soluții. Concluzia este că bâjbâim în ceață. Nimic cert și concret! Read the rest of this entry →

„Iliesta” și… fiesta

noiembrie 4, 2011 in Liga Europa

„Iliesta”, în cautarea unor răspunsuri...

Steaua și-a regăsit plăcerea de a juca fotbal. Este marele câștig al serii de Liga Europa. De asemenea, elevii lui Ilie Stan au înțeles, în sfârșit, ce importantă este unitatea de grup. Un efect pozitiv al clipelor tensionate trăite la Ploiești. Și recâștigarea publicului, un alt factor fără de care este imposibil să reușești în fotbal. Așa se explică cum a putut Steaua să bată Maccabi Haifa deși avea, la 2-2, un om în minus. Plus premiera de a fi prima echipă românească învingătoare pe „Național Arena”. Ingrediente suficiente pentru declanșarea fiestei. „Iliesta” a crezut tot timpul în Steaua lui… norocoasă! Read the rest of this entry →

Tupeu de golan

noiembrie 2, 2011 in Special

Cu spatele la lege, definiția iresponsabilității unui agresor!

Oameni buni, chiar se scufundă planeta! Vorba lui George Copos… Dragoș Enache, suporterul care l-a agresat pe George Galamaz, a depus plângere penală împotriva steliștilor Novak Martinovici și Răzvan Stanca. Agresorul vrea să-i forțeze mâna lui Galamaz ca să retragă plângerea. Un tupeu ordinar care descrie imaginea unei societăți românești debusolate, în care legea este folosită atunci când nu trebuie și ignorată atunci când se impune a fi respectată. Lipsa de autoritate zdruncină din temelii țara lăsând senzația că suntem la bunul plac al infractorilor. Ce nebunie, zău așa! Read the rest of this entry →

Război și ură

octombrie 31, 2011 in Special

Galamaz, lovit de „perversa” unui golan!

Nu am putut să scriu nici măcar un rând după cele văzute în meciul Petrolul-Steaua. Încă sunt șocat. Nu pot să cred… După o perioadă destul de lungă în care lucrurile păreau să intre în normalitate pe stadioanele de fotbal violența bate din nou rațiunea. O brută scăpată din ochi de niște ageamii în materie de pază și protecție, dar cu pretenții de stewarzi, a lovit mișelește un jucător de fotbal, cu o „perversă” din spate, după care l-a scuipat. Și mai lovea unul dacă sârbul Martinovici nu îi aplica la timp un procedeu de K1. Un dement a umilit Petrolul și tot fotbalul românesc care nu ne mai oferă decât război și ură cât cuprinde! Read the rest of this entry →

Steaua, faliment total!

octombrie 27, 2011 in Special

O imagine de coșmar pentru fani: Steaua, în genunchi!

În urmă cu cinci ani Steaua era gata-gata să joace finala Cupei UEFA. Astăzi, tot Steaua este eliminată din Cupa României de către o echipă din Liga 2. O distanță uriașă între ce-a fost și ce-a ajuns trupa din Ghencea. Mai grav este că „roș-albaștrii” au uitat să joace fotbal. Poli Timișoara a umilit o echipă fără orizont, blazată și incapabilă să dea o replică cât de cât decentă. Un rezultat al transferurilor făcute de altcineva decât antrenorul echipei, un rezultat al schimbărilor aberante și dese la nivelul băncii tehnice, un rezultat al jignirilor și criticilor aduse jucătorilor după fiecare meci de către patronul Gigi Becali. Rezultatul final: un faliment total! Read the rest of this entry →

Ce căutăm în Europa?

octombrie 21, 2011 in Liga Europa

Bicfalvi sau Steaua căzută în genunchi la Haifa!

Suntem praf şi pulbere! O joie neagră în Liga Europa. Steaua a fost făcută una cu pământul la Haifa şi a ajuns stea cu… cinci colţuri. Mai degrabă cu franjuri. Rapiduleţul a comis-o din nou acasă şi pierde din turaţie în lupta pentru calificare, iar Vasluiul nu şi-a depăşit condiţia de echipă cu şansa a doua în faţa lui Sporting Lisabona. Un total halucinant pentru reprezentantele noastre: niciun gol marcat, opt primite, trei cartonaşe roşii şi prestaţii dezamăgitoare. Fraţilor, ce căutăm în Europa? Poate ziua de… mâine! 🙂 Read the rest of this entry →