Mulțumim, Tătărușanu! :)

februarie 26, 2012 in Special

Tătărușanu, un portar care crede că doar talentul aduce gloria. Fals. A uitat de caracter...

Titlul nu-mi aparține. A fost ideea unui stelist supărat. Inițial, mi se părea o ironie exagerată. Acum, după dezvăluirile din ultimele zile despre portarul Tătărușanu, m-am răzgândit. Dincolo de faptul că și-a bătut joc de Steaua în dubla cu Twente, declarațiile la adresa unei foste glorii cum este Helmuth Duckadam și comportamentul iresponsabil față de antrenorul Ilie Stan îl descalifică total. Cu astfel de gărgăuni în cap și ifose de vedetă în devenire, Tătărușanu nu va ajunge nici în vecii vecilor printre marii portarii ai Românei. Mai nou am aflat că la antrenamentele Stelei îl ironiza și pe Dumitru Costică, antrenorul cu portarii. Tătă, cine te crezi? Un răspuns pe care suporterii „roș-albaștrilor” îl tot așteaptă de ceva vreme. Va veni vreodată? Read the rest of this entry →

Stan, la testul final?

februarie 22, 2012 in Liga Europa

„Iliesta” are de dat un test greu, cu Twente. A fi sau a nu fi: aceasta-i întrebarea?

Chiar dacă Gigi Becali și Ilie Stan s-au împacat după declarațiile tari aruncate pe televiziuni, returul cu Twente are iz de totul s-au nimic. „Iliesta” a rezolvat problema banilor restanți către staff-ul său dar știe că ratarea calificării poate aduce despărțirea de Steaua. Nu ar fi normal pentru un club cu pretenții, ca Steaua, dar acesta este stilul lui Gigi Becali. La Enschede (Olanda) este mai mult decât un meci. Este un test de maturitate. Viitorul lui „Iliesta” depinde de rezultat dar mai ales de jocul elevilor săi. Și totuși, mâine, cine face echipa? Read the rest of this entry →

Eroare fatală

februarie 17, 2012 in Liga Europa

Prepeliță a comis-o tocmai cu Twente! Calificarea a devenit acum doar o... iluzie!

Luftul neglijent comis de Prepeliță, în minutul 53, plus contribuția lui Tătărușanu, plasat aiurea și un pic visător, a echivalat cu victoria lui Twente. Dacă era în campionatul nostru nu se întâmpla nimic pentru că în Liga 1 nu există jucători de calitate precum Ola John, autorul unei scărițe de zile mari. Degeaba există voință și dorință dacă apar greșeli de curtea școlii. Steaua mai speră la calificare dar greșeala lui Prepeliță este o eroare fatală care poate însemna eliminarea din Europa. Read the rest of this entry →

Dreptate… suspendată

februarie 11, 2012 in Special

Martinovic a avut curajul să oprească un infractor gata să lovească pe orice iar fi ieșit în cale!

Pe 9 februarie huliganul Dragoș Enache, suporterul care a intrat pe teren la meciul dintre Petrolul și Steaua, în octombrie 2011, și l-a lovit pe Galamaz, a primit de la instanța de judecată trei ani de închisoare cu suspendare. Că judecătorii l-au pus să plătească lui George Galamaz 50.000 de lei tot pedeapsă e dar ca impact social efectul este zero. Infractorul a lovit un jucător și probabil mai avea victime în acel meci de pomină dacă stelistul Martinovic nu l-ar fi oprit cu un procedeu din artele marțiale. Trimiterea lui după gratii putea reprezenta un exemplu pentru alte lichele care vin la stadion doar ca să lovească și să împrăștie groază. În cazul de la Ploiești este vorba despre o dreptate… suspendată! Read the rest of this entry →

Fotbal ucis cu coasa

februarie 3, 2012 in Special

Violenţele nu au ce căuta în fotbal, în sport. Şi nici moartea!

Masacrul din finalul meciului Al Masri – Al Ahly Cairo a umilit Egiptul dar mai ales fotbalul. Cel puţin 74 de morţi şi sute de răniţi este bilanţul revoltei izbucnite pe stadionul din Port Said. Merită oare zeul fotbal atât de multe jertfe? Din păcate, fanatismul face ravagii atunci când îşi găseşte sălaş într-o societate instabilă, săracă şi dominată din ce în ce mai mult de fundamentalismul islamic. Moartea a răpus fotbalul. Cu coasa! Read the rest of this entry →

„Oli”, magul din Emirate

ianuarie 25, 2012 in Internaţional

Cât mai stă Olăroiu în zona Golfului? Trei ani?

În sezonul precedent Al Ain abia s-a salvat de la retrogradare. Astăzi este un lider oonfortabil în campionatul din Emiratele Arabe Unite. Da, un adevărat miracol pentru șeicii de acolo. Antrenorul Cosmin Olăroiu a reușit să revoluționeze fotbalul din Golf după un traseu care include Arabia Saudită, Qatar iar acum Emiratele. Un tehnician care a transformat viziunea despre fotbal într-o zonă marcată de conservatorism. Performanțele și maniera de a gândi fotbalul i-au adus titlul de „antrenorul anului 2011” în Emirate. Pentru unii poate nu contează dar pentru fotbalul din Golf este un fel de magie! Read the rest of this entry →

Prețul corect

ianuarie 23, 2012 in Superliga

Dilema lui „Săgeată”: banii sau naționala?

Se tot vorbește despre un posibil transfer în China al atacantului Marius Niculae. Dinavomistul se află în Antalya, cu naționala, și din ceea ce spune este evidentă dilema în care se află. În China îl așteaptă o căruță de bani dar și un campionat corupt. Dacă merge acolo, „Săgeată” poate spune adio echipei naționale. Cred că acesta este prețul corect al transferului în țara „Marelui Zid”: banii sau naționala! Read the rest of this entry →

Sclavii impresarilor

ianuarie 13, 2012 in Special

Latovlevici, victima unor impresari în goană după bani!

Poate cuvântul „sclav” este prea dur însă reflectă tot ceea ce se petrece pe piaţa transferurilor din România. Şi nu numai. Trupa de impresari români e mare. Peste jumătate dintre ei sunt necunoscuţi. Apar doar atunci când simt mirosul banului şi de cele mai multe ori acţionează în defavoarea jucătorului. De ce? Pentru că solicită comisioane uriaşe. Aşa s-a îmtâmplat cu Iasmin Latovlevici ai cărui impresari au cerut lui Saint-Etienne nu mai puţin de 400.000 de euro doar pentru ei. Şi transferul a picat. Deocamdată… Read the rest of this entry →

Război fără învingători

ianuarie 10, 2012 in Liga Campionilor

Borcea, o viață pentru o idee: Dinamo!

Scandalul de la Dinamo nu va aduce nimic bun pentru club. Cearta dintre acționarii Cristi Borcea și Dragoș Săvulescu a depășit cu mult limitele suportabilității. Pentru dinamoviști și nu numai. Borcea este un temperamental, un luptător, un războinic. Iese la bătaie, iese la dispută. Săvulescu pozează în acționarul de „tip nou”, european. Nu declară ceva doar ca să facă valuri, vorbește puțin și precis dar în fotbalul românesc asta nu ține de cald. Un război total care nu va avea învingători. Poate doar un învins: Dinamo! Read the rest of this entry →

Scandal ca după vacanță…

ianuarie 5, 2012 in Superliga

Pârvulescu, lasă Dinamo pentru Steaua și... Liga Europei!

S-a mai dus un an. Acum, după sărbătorile dorite și așteptate de toată lumea în care am petrecut copios, ne întoarcem la sport. Și la propriu, și la figurat. Ne preocupă fenomenul, iar apoi e bine să mai alergăm un pic pentru a scăpa de kilogramele în plus puse atât de ușor de slăninuța afumată, friptura de porc și celelalte minunății culinare ale momentului. Altfel, fotbalul se agită tare în transferuri și interminabile… scandaluri. La zi, transferul lui Pârvulescu. Sporturile olimpice țintesc și ele gloria, la Londra, cu ocazia Jocurilor Olimpice. Începe cu adevărat 2012 și în… sport! Read the rest of this entry →

Tot Steaua…

decembrie 16, 2011 in Liga Europa

Steaua, în primăvara europeană. Cine urmează?

Euforia produsă de calificarea Stelei în 16-imile Ligii Europa încă nu s-a stins. Firesc și normal. Într-un campionat măcinat de mediocritate, Steaua ține steagul sus în Europa. Miraculos. Un efect al performanțelor realizate pe plan extern din 1986 încoace. S-a scris și s-a spus multe despre Steaua de astăzi. Bune și rele. Ce contează sunt doar rezultatele. Steaua nu a trișat fotbalul așa cum fac alte echipe cu pretenții din Liga 1. A mai avut  și puțin noroc fără de care nu se poate. Fără punctele aduse de Steaua fotbalul românesc nu vedea grupele Ligii Campionilor sau Ligii Europa!
Read the rest of this entry →

Totul sau nimic

decembrie 14, 2011 in Liga Europa

Fanii Stelei iau cu asalt „Național Arena”. Simt calificarea?

Vremea jumătăților de măsură a trecut de mult. Fotbalul românesc nu mai are timp pentru combinații sau cârpeli. Salvarea poate veni din Liga Europa. Pentru imagine și moral. Steaua și FC Vaslui trebuie să se califice. Amândouă. Avem nevoie de puncte pentru a reveni în elită, cu campioana direct în grupele Ligii Campionilor. În această seară este mai mult decât fotbal. Este o „dublă” pentru viitor. Un fel de totul sau nimic. Baftă, Steaua! Baftă, Vaslui! Read the rest of this entry →

Sărut mâna, domn’ arbitru!

decembrie 12, 2011 in CCA

Colțescu, mai mult decât arbitru: Popa îi sărută mâna!

Inițial a fost un gest nebăgat în seamă. Apoi, la reluare, pare incredibil. La finalul meciului CS Mioveni – Voinţa Sibiu (1-2), Iulian Popa l-a considerat pe arbitru drept un binefăcător divin. Poate chiar… popă. Mulțumit că echipa sa a fost arbitrată corect, atenție, corect, jucătorul Voinței i-a luat mâna centralului Sebastian Colţescu şi i-a pupat-o. Un gest care arată clar că Liga 1, jucătorii, cluburile și alții din fenomen rămân la mâna arbitrilor. Toți au ajuns să le mulțumească atunci când arbitrează corect. Din păcate… Nu e normal pentru că asta trebuie să facă! Read the rest of this entry →

Efectul Europa

decembrie 6, 2011 in Superliga

Rusescu (foto-dreapta), două eurogoluri în „Marele Derby”!

N-a fost un derby spectaculos dar a plăcut fanilor pentru că a avut goluri multe și o răsturnare spectaculoasă de scor. Tensiunea a fost maximă. Plecată din postura de mare favorită, Dinamo a clacat uluitor. Steaua a fost luată la mișto, la fel și patronul „roș-albaștrilor”, Gigi Becali, întâmpinat la stadion cu oi pe tabelă și cântece de plimbat… mioarele. O obrăznicie care i-a întărâtat și mai tare pe steliști. Experiența europeană a Stelei și-a spus cuvântul în timp ce Dinamo are o mare problemă: cu echipele care ne reprezintă în grupele Europa League, Rapid, Steaua și FC Vaslui, n-a luat decât un punct din nouă posibile. Ciudat, nu? Read the rest of this entry →