De la „cooperativă” la… „casa de pariuri”

martie 29, 2012 in Special

 

Mafia pariurilor se extinde! Cu implicații grave în multe sporturi dar mai ales în fotbal!

Înainte de 1989 era „cooperativa”. Funcționa simplu: eu câștig la mine acasă, tu câștigi la tine acasă. Atunci era greu să răzbești fără compromisuri. Între timp lumea a evoluat. Și, la începutul anilor ’90, s-a născut o nouă specie de blat: pariul. Prima dată cu hârtie și creion. Șmecherii din fotbalul românesc au marșat repede și au făcut „cărțile” prin interpuși. Acum e mult mai simplu pentru ei. Pe online, cu conturi la marile case de pariuri. De la sistemul reciprocităților, promovat de „cooperativă”, s-a ajuns peste ani la câștiguri fabuloase și nesperate. Băieții deștepți din fotbal și-au făcut repede card și cont. Bineînțeles, că au și… pont! 🙂 Read the rest of this entry →

„Lippi”(t) de Steaua. Cu „MM!”!

martie 28, 2012 in Superliga

„Lippi” nu refuză Steaua! Pe post de soluție de avarie, Stoichiță e chemat să ia titlul! Va reuși?

Oricâte lucruri bune ar fi făcut Ilie Stan la Steaua, ca antrenor, înfrîngerea de la Tg. Mureș și „remiza albă” cu Gaz Metan i-au fost fatale. Gigi Becali nu se dezminte și schimbă din nou. De data asta la pachet. Mihai Stoichiță și managerul general Mihai Stoica, în rol de salvatori eterni, se întorc la Steaua. Nu vă așteptați la schimbări spectaculoase în jocul Stelei că nu e timp dar la o schimbare de tonus, da. „Lippi” are stofă de tehnician cu pretenții, iar „MM”-ul este omul de moral pentru jucători. În plus, Mihai Stoica este și vocea de atac care să compenseze absența patronului atunci când „roș-albaștri” sunt dezavantajați de arbitraje. Un „duo” care poate fi teribil! Dar la fel de bine și adunători de oale sparte! Read the rest of this entry →

Fotbal și mizerie

martie 27, 2012 in Superliga

Imagine-șoc: „zidul” gălățenilor face loc trasorului expediat de Mureșan. Le-a fost frică de minge? 🙂

Surprizele se țin lanț în campionat. Ultima, luni seară, pe Ghencea. Un 0-0 curat, cinstit, deși Steaua avea nevoie de toate punctele. La fel de prezente în peisaj sunt și partidele dubioase. La Cluj, o victorie previzibilă a CFR-ului după un 2-0 ca la teatru cu Oțelul. „Gazeta Sporturilor” arată, astăzi, cum la primul gol zidul gălățean se sparge pentru a face loc trasorului expediat de Gabi Mureșan. Oțelul parcă a refuzat să tragă la poartă. Un lucru nemaiîntâlnit la gălățeni în ultimele sezoane, inclusiv în „dubla” cu Manchester United. O mizerie fără margini care ar trebui să pună pe gânduri Liga Profesionistă, în primul rând, Federația, ba chiar și instituțiile statului de cercetare penală. Oameni buni, lumea nu mai poate fi prostită! Read the rest of this entry →

Rapidul, oprit la semafor!

martie 26, 2012 in Superliga

Pe Răzvan Lucescu l-au luat durerile de cap! Nu știe ce să mai facă pentru a scoate Rapidul din criză!

Înfrângerea de la Brașov a stricat cam tot ce a adunat Rapidul în ultimele opt luni. Un fel de „bomboană” pe colivă. Problemele „alb-vișiniilor” sunt mai vechi și au legătură directă cu tensiunile existente în club dar și cu cele apărute între fani și unii jucători, în frunte cu portarul Dani Coman. Toate astea au creat un blocaj psihic și o stare de incertitudine la echipă. Probabil că patronul George Copos va interveni dur, lucru anunțat de declarațiile date în timpul și la finalul partidei cu „stegarii”. Păcat, pntru că la un moment dat Rapid chiar stătea bine în clasament. Șansele la titlu rămân însă, acum, Rapidul așteaptă culoarea verde. La semafor! Read the rest of this entry →

Drama Craiovei

martie 25, 2012 in Special

 

Lupte între fanii Craiovei și jandarmi în Piața Victoriei! Până la gaze lacrimogene ar trebui să existe dialog...

Eram la teza de matematică, în martie 1983, când Negrilă a marcat în poarta lui Kaiserslautern. Tot liceul a explodat de bucurie. Un gol istoric care califica Universitatea Craiova în semifinalele Cupei UEFA. O premieră la vremea respectivă. Anii au trecut, iar peste aminitirile frumoase lăsate de „Craiova Maxima” s-a așternut praful și umilința. „Alb-albaștrii” au ajuns astăzi într-o situație fără ieșire echivalentă cu falimentul sportiv. Nimeni nu poate da o soluție  pentru a fi evitat dezastrul. Doar suporterii din Bănie mai speră la un miracol. Au protestat la București dar Jandarmeria le-a pus „capac”. România, stat polițienesc? Chiar și așa, Craiova va rezista! Read the rest of this entry →

Respect pentru valoare

martie 24, 2012 in Copii și juniori

Brănescu, înlocuitorul lui Buffon la Juve! Piți, fii cu ochii pe el că are valoare!

Portarul Laurențiu Brănescu îmbracă tricoul lui Juventus Torino. La doar 18 ani. Câți dintre voi a auzit de el? Peste o săptămână băiatul își serbează majoratul și este gata să arate ce poate alături de nume mari de la Juve precum Del Piero sau Pirlo. O ascensiune uluitoare. De la o echipă din Liga 2, CSM Rm. Vâlcea, tocmai în poarta „Bătrânei Doamne” din Serie A. Nu s-a prea scris despre el în presă, nu s-a prea vorbit despre el la radio sau tv. Păi ce, ăsta e subiect de tiraj, de rating? Nu!!! La noi scandalul face toți banii! Recunosc, breasla din care fac parte greșește. Prea mult tămbălău adus în fața fanilor, prea puțin fotbal explicat și analizat. Și nu în ultimul rând o indiferență constantă față de fotbalul din ligile inferioare acolo unde se nasc marile speranțe. Ca Brănescu! Read the rest of this entry →

Istvan, vajon nem… ? :)

martie 22, 2012 in Superliga

Kovacs a arbitrat după (bu)toane și încinge spiritele în Liga 1!

„Istvan, nu cumva… ?” :). Așa se traduce titlul scris în limba maghiară și sper că n-am greșit. Poate că arbitrul Istvan Kovacs înțelege mai bine ce vreau să spun după erorile incredibile pe care le-a comis, miercuri seară, în meciul Oțelul-Dinamo (1-1). O eliminare pe toane dictată lui Marius Niculae și un penalty inexistent acordat lui Dinamo, în compensare, pentru o cădere teatrală în careu a lui Dănciulescu. Greșeli grave care îl aruncă pe Kovacs în gura patronilor de club anti-CFR. Suspiciunile sunt și mai mari în rândul iubitorilor de fotbal care s-au cam săturat de astfel de mizerii. Cu regret o spun, arbitrajul continuă să facă clasamentul în Liga 1! Read the rest of this entry →

Wesley bagă Vasluiul în cărți!

martie 20, 2012 in Superliga

Cu 50 de goluri în 99 de meciuri, Wesley este de departe cel mai bun marcator străin din istoria campionatului.

Nu este un sezon nebun ci doar unul fără favoriți siguri. Până mai ieri se arăta cu degetul doar spre Dinamo, CFR Cluj și Rapid. După rezultatul-șoc din „Groapă”, unde Sportul a umilit Dinamo, Steaua s-a apropiat amenințător de podium. Și nu numai. Hattrick-ul lui Wesley, care a bătut singur Ceahlăul lui „Pinalti” chiar sub Pietricica, aduce Vasluiul în cărți pentru titlu. O echipă tenace, bine organizată, care după venirea antrenorului Augusto Inacio are un joc european, modern dar mai ales eficient. Suficient ca să dea fiori celor care se cred deja campioni! Read the rest of this entry →

Gașca de șoc

martie 18, 2012 in Superliga

Sportul detonează bomba campionatului: 3-1 cu Dinamo, în „Groapă”. Ce le faci Isăilă de joacă așa de bine? 🙂

Dacă e să aleg farmecul vieții în fotbal, astăzi, aș spune așa: Sportul Studențesc! Micuțul club din Regie a făcut praf și pulbere gărgăunii dinamoviștilor de… Liga Campionilor. 🙂 O echipă mică dar cu sufletul cât un munte. Pentru că joacă un fotbal curat și cinstit. Departe de mizerii și sforării. Niște tineri de valoare și onoare care țin sus steagul celui mai productiv centru de copii și juniori din România. O gașcă deloc nebună chiar dacă porecla de renume i-a scos din anonimatul mediatic. Unul nedrept. Trupa antrenată de Isăilă este mai degrabă gașca de șoc din Ligii 1. Faptul că a umilit Dinamo, cu 3-1, chiar în „Groapă”, este o dovadă, nu? Read the rest of this entry →

Cupa Ligii, o altă șansă!

martie 16, 2012 in Superliga

Anglia: Liverpool câștigă Cupa Ligii! Ce frumos! Poate învățăm ceva de la ei...

Într-un fotbal mediocru invadat de mulți fotbaliști străini șansele de afirmare pentru juniorii români devin din ce în ce mai mici. Cupa Ligii este o competiție de care era nevoie. Nu pe post de campionat de tineret-speranțe ci de a oferi alternative de promovare pentru jucătorii autohtoni. Echipele vor avea nevoie de loturi lărgite, de 28-30 de jucători, poate și mai mult, pentru a acoperii tot calendarul competițional: campionat, Cupa României, Cupa Ligii, cupele europene. Cum este greu să cumperi numai vedete, din intern sau de afară, e clar că fotbaliștii din țară vor avea o șansă în plus de afirmare. Măcar din această perspectivă, Cupa Ligii este  binevenită! Read the rest of this entry →

Amenințarea fantomei

martie 12, 2012 in Superliga

Rusescu, salvatorul Stelei!

Steaua și Rapid au speculat la maximum pașii greșiți făcuți de CFR și Dinamo. Dacă despre Rapid se știa că este în cărți pentru titlu, Steaua reprezenta, încă, o incertitudine. Cu „U” Cluj a fost un test de maturitate după ce, în primele 20 de minute, Steaua i-a pierdut pe Martinovici și Prepeliță. Cu șase puncte din șase în primele două etape din sezon, „roș-albaștrii” sunt la… șase puncte de locul 1. Până acum, asemenea unei fantome, Steaua bântuia stadioanele altora ca să se antreneze sau ca să joace meciurile oficiale. În etapa viitoare se aude că Steaua revine în Ghencea. O condiție esențială dacă vrea titlul! Read the rest of this entry →

Vântul schimbării!

martie 6, 2012 in Special

Miza corupției din fotbal: banii! Unii nu țin cont de un cunoscut refren: „Banii vorbesc, banii vorbesc, Unii te ridică, alții te lovesc”!

Fotbalul a pornit la drum. Deja s-a jucat o etapă. A 19-a. E bine că au dispărut scandalurile cu și despre arbitri. Au fost greșeli umane dar nimic premeditat. Un semn bun pentru ceea ce va urma. Altfel, în dosarul „Transferurilor” și în cazul „Valiza” vom avea primele verdicate pe 20 martie 2012. Suporterii vor schimbări în fotbal. Fără Mircea Sandu și Dumitru Dragomir. La vremuri noi, oameni noi. E clar că peste tot bate vânt de primăvară. Vântul schimbării! Read the rest of this entry →

Dincolo de Uruguay

martie 2, 2012 in Special

Suporterii au dreptul să protesteze atât timp căt o fac pașnic. De ce violență și gaze lacrimogene?

Naționala a ieșit bine din cel mai tare amical jucat în ultimii ani. Un 1-1 cu „celeștii” lui Tabarez, chiar și la noi acasă, nu-i de ici de colea. Speranțe sunt dar destul de timide. Ce va fi dincolo de acest amical? Păi rămân în memoria publicului, încă, buclucașele stenograme de la FRF. Și, de la meci, asaltul forțelor de ordine pentru a-i evacua pe cei care scandau lozinci anti FRF și anti LPF. „Nu s-a rupt nici un scaun, nu s-a aruncat nici una din «periculoase» torțe sau fumigene, nu s-a înjurat – doar au fost scandări împotriva celor doi oameni care conduc fotbalul românesc de 20 de ani”, se arată într-un comunicat de presă al Federației Suporterilor Români (FSR). Doar au protestat! Read the rest of this entry →

România, naționala fără fani?

februarie 28, 2012 in Națională

Mutu și bucuria golului. România se întoarce la galben. Să fie într-un ceas bun!

Mâine seară, reprezentativa de fotbal a României joacă marele amical cu Uruguay, a patra echipă a lumii la ultimul Mondial, cel din Africa de Sud (2010). „Celeștii” au adus la București toate vedetele. Îi vom vedea la lucru pe campionii Americii de Sud în frunte cu Diego Forlan, Luis Suarez şi Edinson Cavani. Un motiv bun pentru a merge pe „Național Arena”. Din păcate, „tricolorii” au fost uitați de suporteri. La ora când scriu aceste rânduri estimările arată că s-au vîndut doar 5.000 de bilete. Puțin. Rezultatele slabe din ultima vreme și jocul dezamăgitor îi determină pe fani să rămână în fața televizoarelor. Măcar nu mai îndură frigul degeaba. Totuși, hai România! Read the rest of this entry →