De la improvizație la circ!

aprilie 19, 2012 in CCA

Ion Crăciunescu, șeful CCA, consideră aducerea arbitrilor străini „o înfrângere a regulamentului FIFA”. Va demisiona?

Șapte partide din Liga 1 vor fi conduse de arbitri străini. De ce nu toate? Măcar știam una și bună însă așa a vrut Comitetul Executiv al Federației la propunerea Ligii Profesioniste. Un tratament superficial pentru un fotbal bolnav. Un fotbal corupt, fără prezent dar mai ales fără viitor. Pentru ce este nevoie de arbitri străini? Poate așa vor scăpa și „fluierașii” noștri de măscăreala la care sunt supuși, în fiecare etapă, de către patronii cu aere de Europa. Șmecheri de conjunctură care nu vor să priceapă că până la greșeala unui arbitru, voită sau nu, echipa lor trebuie să joace fotbal. Probabil că vor dispărea suspiciunile de etapă dar improvozația cu arbitri străini nu va aduce calitate și nici performanță. Doar circ! Read the rest of this entry →

Gigi Becali își recapătă „Valiza” cu… dobândă!

aprilie 17, 2012 in Special

Gigi Becali i-a mulțumit lui Hristos pentru verdictul în cazul „Valiza”. Adevărul e că i-a cam trecut glonțul pe lângă ureche!

După trei ani de așteptare și peste 30 de termene în dosar, Înalta Curte de Casație și Justiție s-a pronunțat, în sfârșit, în cazul „Valiza”: tentativa de premiere a jucătorilor Universității Cluj nu reprezintă un act de corupție. În urma acestei decizii, Gigi Becali scăpă de pușcărie, iar Steaua de retrogradare. Becali își va primi cele 1,7 milioane de euro depuse într-un cont al BCR, cu dobânda aferentă. Un moment crucial pentru fotbalul românesc. De acum încolo orice este posibil. Chiar orice! Read the rest of this entry →

Fotbal și golănie

aprilie 13, 2012 in Stranieri

Culmea tupeului: asistentul Vidan vrea meci de retragere! La ce dosar are mai repede o poreclă: „Vidan Scandal”!

Dacă am vorbi doar despre fotbal aș spune că finala Cupei României este una dorită de fani. Un Rapid – Dinamo de zile mari. „Giuleștenii” au ajuns aici după un retur de senzație cu FC Vaslui, un joc cum de mult n-am mai văzut pe la noi. Dinamo a pierdut la Mediaș cu un alt antrenor pe bancă, italianul Dario Bonetti, dar s-a calificat cu noroc. „Câinii” nu dau semne că au ieșit din criză și asta ar trebui să le dea de gândit celor care l-au mazilit pe Liviu Ciobotariu.
Dacă am vorbi despre golănie nu pot să trec cu vederea tupeul unui asistent retras, de curând, din fotbal: Adrian Vidan. După ce a făcut praf meciul FC Brașov – Concordia Chiajna (2-3), după ce dea lungul carierei a adunat cu indiferență multe suspendări completate cu scandalurile de rigoare, omul mai vrea și un meci de retragere. Culmea nesimțirii! Read the rest of this entry →

Unde sunt fanii?

aprilie 11, 2012 in Superliga

Suporterii, din ce în ce mai puțini pe stadioane. Oamenii s-au săturat să plătească bani pentru... nimic!

Liga 1 a ajuns să adune în tribune mai puțini spectatori decât „Național Arena” la un meci cu miză mare. Deși etapa a 25-a a fost una cu multe goluri, în tribune au venit puțini spectatori. Aproximativ 31.600. O cifră penibilă pentru un campionat cu opt meciuri de etapă. O prezență umilitoare generată de lehamitea oamenilor față de cei care conduc, la vârf, fotbalul românesc. Lumea s-a săturat de aranjamente, de arbitraje „la comandă”, de jigniri, de acuzații cu iz penal, de impotența instituțiilor statului de a dovedi și condamna blaturile, de aceleași fețe care conduc de ani și ani un fotbal intrat deja în comă. Poate mai sunt și alte motive dar cele enumerate îi determină pe suporteri să aleagă plasma în locul dreptunghiului verde! Read the rest of this entry →

Despre arbitrajul de-a… Buși(lea)

aprilie 10, 2012 in CCA

Asistentul Vidan a comis-o grav în Brașov - Chiajna (2-3). La câte sancțiuni a primit în carieră, cum de mai e în arbitraj?

Ne-am obișnuit cu greșelile mari de arbitraj în meciurile cu implicații directe în lupta pentru titlu. E doar o senzație. Erorile „fluierașilor” continuă să influențeze ierarhia sportivă din Liga 1. Și nu numai. În partida Brașov-Chiajna (2-3), brigaba condusă de „centralul” Cătălin Buși a făcut praf meciul și, mai grav, scorul. Buși a anulat un gol clar marcat de gazde la scorul de 0-1, iar asistentul Adrian Vidan, „celebrul” Vidan, nu a semnalizat offside la golul de 0-2 înscris de Rocha (min. 53). Ce s-a întâmplat la Brașov este strigător la cer. Nu am nimic cu Chiajna, o echipă mică dar cu suflet mare, însă victoria în fața „stegarilor” a fost decisă de o brigadă care a arbitrat cam de-a… Buși(lea)! Read the rest of this entry →

Steaua, „Lippi” și „Național Arena”!

aprilie 9, 2012 in Superliga

Pe „Național Arena”, Steaua a avut o medie de peste 22.000 de spectatori pentru că este un stadion modern. În Ghencea, fanii nu se mai înghecuie la bilete!

Trupa din Ghencea a profitat de pașii greșiți făcuți de CFR, Dinamo și Vaslui. Steaua a urcat pe locul 3 în clasament și dă semne că nu mai vrea să se dea jos de pe podium. Antrenorul Mihai Stoichiță a scăpat de demitere dar și de gura lui Gigi Becali. „Lippi” a făcut pe plac patronului și l-a titularizat de Tatu, autorul a trei pase decisive în meciul cu Sportul. Cât despre suporteri, „roș-albaștri” s-au săturat de Ghencea după doar trei meciuri. Media de spectatori este de aproape două ori mai mică față de partidele disputate pe „Național Arena”. Cât a jucat acolo, Steaua a avut mereu peste 10.000 de spectatori chiar și în fața unor adversari modești. Cu astfel de cifre în față nu știu dacă Ghencea mai face parte din proiectele Stelei pentru următoarea ediție de campionat! Read the rest of this entry →

CFR, un mare… fâs!

aprilie 8, 2012 in Superliga

Patronul Arpad Paszkany nu știe ce să mai creadă despre CFR după acest 0-5 cu Rapid! Mai are valoare?

Rapid a făcut praf liderul Ligii 1 chiar la el acasă. CFR a semănat cu o echipă banală, umflată artificial de arbitraje favorabile care au cocoțat-o pe prima poziție a clasamentului. Și în Gruia, CFR a primit aceeași susținere. „Centralul” Colțescu a refuzat Rapidului un penalty clar și un gol perfect valabil. Probabil era 0-7. În schimb, giuleștenii au oferit o lecție de fotbal dar și o dovadă clară, concretă, că Liga 1 are un lider mincinos. CFR a fost praf și a terminat partida în genunchi, cu un jucător eliminat pe final (Piccolo). Un 0-5 umilitor pentru CFR însă o victorie uriașă pentru Rapid. Un 0-5 care ne arată cam cine are față de campioană! Read the rest of this entry →

Nebunie la Steaua: pleacă „Lippi”, (re)vine „Iliesta”?

aprilie 7, 2012 in Superliga

„Lippi” nu are decât o variantă în meciul cu Sportul: 1 solist! Altfel riscă să fie demis!

Haosul începe să devină ceva obișnuit la Steaua. În loc să ofere stabilitate și să dea încredere celor două staff-uri, tehnic și administrativ, Gigi Becali împinge Steaua spre instabilitate, ineficiență și mediocritate. Nu cu rea intenție ci dintr-un temperament excesiv de agresiv pentru un sport care cere, pe lângă foarte mulți bani, și foarte multă răbdare. Meciul cu Sportul Studențesc, de mâine, e unul de totul sau nimic pentru Mihai Stoichiță. Dacă nu bate, pleacă! Cine ar putea veni? Țineți-vă bine și faceți-vă cruce: se aude că Ilie Stan. Ar fi o mutare „made in Gigi”. Dacă harababura se menține în Ghencea mi-e greu să cred că Steaua mai poate câștiga titlul. Nici măcar să viseze la el! Read the rest of this entry →

Dosarul „Craiova”, începutul sfârştului la FRF şi LPF?

aprilie 6, 2012 in Special

Sandu şi Dragomir, chemaţi să dea socoteală pentru dezafilierea Universităţii Craiova!

Dezafilierea Universităţii Craiova, fie şi temporară, este una dintre marile nedreptăţi comise în fotbalul românesc. La 16 septembrie 2011, Craiova a cerut începerea urmăririi penale faţă de cei zece membri ai Comitetului Executiv al FRF care au votat excluderea Universităţii din Federaţie. Procuratura nu a mai stat cu mâinile în sân. Şefii din fotbal au fost acuzaţi de abuz în serviciu contra intereselor persoanelor. Procurorii DNA au pus sechestru pe sediul LPF, pe proprietăţi aparţinând lui Mircea Sandu şi Dumitru Dragomir. E posibil să li se întâmple acelaşi lucru şi membrilor Comitetului Executiv. Cred că asistăm la începutul sfârşitului pentru actuala conducere a fotbalului românesc! Read the rest of this entry →

Steaua, ca o gheretă din piață?

aprilie 5, 2012 in Special

Magazinele FCSB, doar o amintire frumoasă pentru fanii Stelei!

Nu mi-a venit să cred când am citit în ziarul „Pro Sport”, ieri, că un singur magazin mai comercializează produse originale Fotbal Club Steaua București (FCSB). Știam de magazinul din incinta „Unirea Shopping Center” dar nici prin cap nu mi-ar fi trecut că produsele purtând brand-ul Steaua se vând într-o gheretă din Piața Moghioroș. O imagine aproape nulă pentru cel mai titrat club de fotbal din România. O postură umilitoare și înjositoare pentru o fostă campioană a Europei. La capitolul marketing, Steaua e praf. Fără magazine oficiale, fără muzeu al clubului, fără tur de stadion, fără nimic. Și când te gândești că anul viitor UEFA va solicita oficial cluburilor să dezvolte departamanetul de marketing. Ce-a fost și ce-a ajuns imaginea Stelei: o gheretă din piață. Ca la noi, la nimeni! Read the rest of this entry →

Guardiola și Messi, fuziunea din care a explodat „tiki-taka”

aprilie 4, 2012 in Liga Campionilor

Guardiola și Messi, oamenii care au schimbat istoria fotbalului!

Jose „Pep” Guardiola i Sala a fost desemnat cel mai bun antrenor, iar Lionel Messi fotbalistul anului 2011. Un liant suficient de puternic pentru a forma un grup invincibil. Logic, anul trecut Barça a fost și ea cea mai bună echipă din lume. Marți seară, Barcelona lui Guardiola și Messi s-a calificat pentru a cincea oară consecutiv în semifinalele Ligii Campionilor. Starul argentinian a punctat de două ori contra Milanului, Messi devenind cel mai bun marcator din istorie într-un sezon de UEFA Champions League. Și asta datorită magiei numită „tiki-taka”, o țesătură de pase care îi amețește chiar și pe telespectatori. Un fel de perfecțiune deși termenul pare o utopie! Read the rest of this entry →

Fotbal cu iz de blat și japcă

aprilie 3, 2012 in Superliga

M. Constantin a schimbat numărul de pe tricou în notă. Corigent la fair-play!

Speram ca meciul FC Vaslui-CFR să spele imaginea proastă lăsată de celălalt derby din etapa a 24-a, Rapid-Dinamo. La Vaslui s-a jucat mai mult fotbal decât în Giulești însă erorile de arbitraj și declarațiile de după meci au făcut praf bruma de spectacol și incertitudine din timpul jocului. Arbitrul Alexandru Tudor a refuzat „ceferiștilor” un penalty clar ca lumina zilei, iar patronul Vasluiului, Adrian Porumboiu, l-a acuzat pe Marius Constantin de blat și pe arbitri de japcă. Într-un astfel de climat mă întreb cum de mai avem tupeul să ne gândim la cupele europene, la fotbalul mare, când în România principala competiție de fotbal, Liga 1, ridică suspiciuni serioase asupra corectitudinii ierarhiei din clasament. Suntem de râsul Europei! Read the rest of this entry →

Oltchim, ceva incredibil!

aprilie 2, 2012 in Handbal

 

Apără Huțupan!!! La 40 de ani, Luminița Huțupan a făcut meciul vieții. Sperăm să fie și mai și în returul de la Veszprem!

Mă pregăteam să scriu despre Rapid-Dinamo dar derby-ul a fost praf. De ce oare ne mănâncă fotbalul atâta timp? O aiureală… Handbalistele de la Oltchim ne schimbă însă atitudinea față de sport. Ne obligă să scriem despre cum se face performanță cu adevărat. Și, sincer, e tare plăcut. Frumoasele de la Vâlcea au reușit un miracol în repriza secundă cu Györ după ce, la pauză, au intrat la vestiare cu un imposibil 13-17. Fetele lui Radu Voina parcă au avut aripi, au marcat de 22 de ori în repriza secundă și s-au impus la final cu 35-31. Mai au un meci de trecut și ajung în finala Ligii Campionilor. Deși puțini au pariat pe o astfel de performanță, Oltchim le-a dat și ne-a dat o lecție de viață, de profesionalism, de atitudine față de sport. Ceva incredibil! Read the rest of this entry →

Derby doar cu… numele!

aprilie 1, 2012 in Superliga

Altădată era un meci de zile mari. Astăzi doar o partidă care contează în cursa pentru titlu. Și atât!

Rapid – Dinamo se joacă în această seară (ora 21:00). Un meci care și-a cam pierdut din farmec chiar dacă în Cupa României ambele formații sunt în cărți pentru marea finală. Tensiunile dintre jucători și fani au depășit limita înțelegerii și normalității. Portarul Dani Coman e pe picor de plecare la presiunea suporterilor, iar Cosmin Moți (suspendat) și Cristi Pulhac au intrat în colimatorul ultrașilor. Cum și jocul celor două echipe a lăsat de dorit în ultima vreme, anvergura confruntării s-a diminuat serios. Spectacol e posibil să fie pentru că foamea de puncte a celor două formații este imensă. Bătaia pe bilete este o dovadă că așteptările fanilor sunt mari. Sper să nu se ducă la pomul lăudat cu sacul! Read the rest of this entry →