EURO 2012, în căutarea farmecului!

iunie 12, 2012 in EURO 2012

Un fan și-a găsit refugiul la o bere rece. Noi ducem dorul cântecelor din peluze!

La ora când scriu aceste rânduri s-au jucat meciurile din prima etapă a grupelor. Doar Spania și Italia au onorat, cât de cât, privilegiul de a evolua în turneul final. Restul echipelor s-au preocupat doar să nu piardă. Probabil au calcule făcute pentru următoarele două jocuri. Nici fanii nu mai sunt cei de altădată. Parcă nu mai cântă așa cum o făceau în Elveția și Austria. Sau ca acum opt ani, în Portugalia. Ne uităm la meciuri și atât. E clar: EURO 2012 nu prea are farmec. Deocamdată… Read the rest of this entry →

Egal chinuit, joc slab

iunie 6, 2012 in Națională

Austria, cu un cap peste noi. La toate capitolele. Piți, mai ai mult de muncă!

Un test util cu Austria însă naționala României a suferit mult ca să nu plece învinsă de la Innsbruck. Un 0-0 chinuit după un joc slab. Din această perspectivă viitorul nu sună deloc bine. Nu ai cum să fii optimist înaintea unor meciuri oficiale cu echipe tari ca Olanda, Turcia sau Ungaria, în preliminariile CM 2014, atâta timp cât ai avut două șuturi pe spațiul porții austriece. Și alea tot chinuite. Doar portarul Tătărușanu s-a evidențiat din trupa lui Piți. Puțin, prea puțin pentru o națională cu pretenții! Read the rest of this entry →

S-a întors „Regele”!

iunie 4, 2012 in Special

Hagi, omul de care a depins naționala mulți ani. Hagi, omul de care depinde… Viitorul!

Gică Hagi se întoarce în Liga 1 cu Viitorul Constanța. Un proiect pe care l-a urnit de la zero. Hagi are gânduri mari dar în același timp și un pariu cu fotbalul românesc. Unul nedeclarat dar care există. Un pariu prin care vrea să arate că avem valori, că există potențial uman doar să știe cineva cum trebuie lucrat ca la carte. Adevărul este că dacă nici Gică Hagi nu reușește cu Academia lui mă tem că sunt slabe speranțe pentru viitorul fotbalului românesc. Deocamdată, Viitorul Constanța stă bine și este în Liga 1! Read the rest of this entry →

Steaua, în pași de… Reghe!

mai 22, 2012 in Superliga

„Reghe”, gata să ia titlul cu Steaua. Totuși, Steaua nu e Chiajna! Va reuși?

După mulți ani de ezitări, Steaua reușește să-și ia antrenor imediat după finalul sezonului. Alesul este Laurențiu Reghecampf, antrenorul care a reușit un retur de senzație cu Concordia Chiajna. Un stelist autentic care are în palmares două titluri consecutive cu „roș-albaștri” și peste 100 de meciuri în tricoul Stelei. „Reghe” zice că poate să facă tot ce vrea la Steaua pentru că are clauză în contract. Asta e marea problemă. Dacă Gigi Becali își pune fermoar la gură și îl lasă în pace, Reghencampf poate aduce titlul în Ghencea. Dacă nu, pe „Reghe” nu îl apucă vremea pentru pardesiu! Read the rest of this entry →

Departe de Europa

mai 20, 2012 in Special

O imagine-etalon: CFR a stat mereu în genunchi în fața arbitrilor! Până la urmă a meritat! 🙂

CFR Cluj a câștigat campionatul din România cu ajutorul unui penalty inventat. Chelsea Londra s-a impus miraculous în finala Ligii Campionilor, la penalty-uri, pentru că a crezut în fotbal până în ultima secundă. O diferență colosală între mediocritatea întreținută de corupție din fotbalul românesc și nivelul valoric la care s-a ajuns în cea mai importantă competiție intercluburi din lume. Un adevăr care trebuie să le dea de gândit celor care trag sforile la Federație și Ligă. Putem să avem 100 de campioane gen CFR pentru că în UEFA Champions League nu avem ce căuta. Decât dacă vrem cu tot dinadinsul să ne facem de râs! Read the rest of this entry →

Campioană de carton

mai 17, 2012 in Superliga

Trofeul care va fi înmânat campioanei Ligii 1 are un design inspirat de cel acordat campioanei mondiale.

CFR, Vaslui sau Steaua? Campioana Ligii 1 nu are stofă de Europa. Că de Liga Campionilor nu am curaj să vorbesc. O campioană pentru care Liga Profesionistă a pregătit un trofeu impresionant dar dacă ne luăm după jocul etalat de cele trei pretendente ar fi suficientă și o diplomă de carton. Unul ceva mai gros și lucios ca să dea bine în vitrină. Lăsând gluma la o parte, titlul de campioană duce câștigătoarea în calificările pentru grupele UEFA Champions League. Pentru unii o bucurie, pentru noi o povară. La toamnă vom avea dimensiunea reală a valorii Ligii 1. Probabil o nouă dezamăgire… Read the rest of this entry →

Steaua – Dinamo, un derby cât un tiltu!

mai 16, 2012 in Superliga

„Marele Derby” a oferit mereu un spectacol total: pe teren și în tribune. Sperăm să fie așa și joi seară, la oră de Liga Campionilor (21:45), pe „Național Arena”!

Dincolo de cumetria care există între nașul Gigi Becali și finul Cristi Borcea, „Marele Derby” își păstrează farmecul dat de istorie. Ca să spere la titlu, Steaua are nevoie ca Vasluiul să se împiedice într-unul din cele două jocuri pe care le mai are de disputat, iar CFR să nu câștige rejucarea partidei cu „U”. De cealaltă parte, Dinamo este ieșită din cărți. O situație pe care unii o văd drept garanție pentru un blat de pomină, ceva de neimaginat în istoria celor două grupări. Nu știu dacă este chiar așa. Dinamo a mai încurcat-o pe Steaua în astfel de situații, iar orgoliile lui Becali și Borcea au depășit de mult granița normalului. Derby-ul se joacă cu casa închisă. Doar pe teren! Read the rest of this entry →

CFR, aproape campioană?

mai 12, 2012 in Superliga

 

Paradoxal, gestul iresponsabil al lui Cadu poate decide campionatul în favoarea CFR-ului. Ca la noi la nimeni!

Premeditat sau nu, gestul lui Cadu din meciul „U” – CFR este scânteia care a aprins focul scandalului pe „Cluj Arena”. Apoi, tot Cadu, a devenit victimă. Lovit și trântit la pământ de portarul Bornescu, apoi de trei ori lovit în tunelul ce ducea la vestiare de un suporter al lui „U”, de un steward și de un masor al „șepcilor roșii”. Dincolo de măgăriile la care s-a pretat CFR în acest campionat în orice țară cu fotbal avansat decizia era una singură: echipa oaspete câștigă cu 3-0 la „masa verde”! Restul sunt detalii secundare. Victoria cu Voința Sibiu, de ieri, din ultimele secunde de joc, lasă nerezolvat acest tămbălău și aduce titlul la o aruncătură de băț de stadionul CFR-ului! Read the rest of this entry →

Despre Europa și fotbalul adevărat

mai 11, 2012 in Liga Europa

Fanii spanioli ne-au predat o lecție de civism pe care suporterii românii o știu dar refuză să țină cont de ea!

Finala Ligii Europa, găzduită de „Național Arena”, ne-a arătat ce înseamnă fotbalul adevărat. Cu de toate: spectacol pe gazon și în tribune, goluri, civilizație. Și o lecție de comportament din partea fanilor iberici. Să bei la masă cu adversarul, iar în același timp fiecare cântă pentru echipa lui, la noi înseamnă „anormalitate”. Pentru că nu e sânge și scandal. La ei înseamnă educație, bun-simț, civilizație. Toate adunate plus atitudinea celor două finaliste reprezintă definiția fotbalului adevărat. Dacă măcar ar mima că vrea să o copieze fotbalul mioritic ar câștiga enorm. Altfel rămâne așa cum e: cenușiu și mediocru! Read the rest of this entry →

Rentă viageră pentru campionii de la Sevilla!

mai 7, 2012 in Special

 

Duckadam, deja legendă la finalul meciului cu Barcelona. Apărase patru penalty-uri consecutive!

7 mai 1986. O dată de referință pentru istoria fotbalului românesc. La Sevilla, „viteziștii” din Ghencea au cucerit Cupa Campionilor Europeni, Steaua fiind la vremea aceea prima echipă din Est care reușea să intre în posesia celebrului trofeului. De atunci au trecut 26 de ani, iar această bornă de performanță pare din ce în ce tot mai departe de realitatea de pe la noi. Un reper imposibil de atins de către o echipă de fotbal din România în următoarea jumătate de secol. Campionii de atunci au îmbătrânit dar le-a rămas tehnica de a lovi mingea. Nu au pensii viagere pentru că nu vrea statul, pentru că performanța lor nu este echivalată de lege cu o medalie olimpică de aur. Poate de astăzi se schimbă ceva! Read the rest of this entry →

Dinamo, cam adio titlu!

mai 3, 2012 in Superliga

M. Niculae vrea dar în afară de Munteanu și Dănciulescu nu prea mai are cu cine!

Egalul cu „U”, 2-2 în „Groapă”, aproape că a anulat șansele lui Dinamo la un nou titlu de campioană. Umilința lui Platini, schimbat după 15 minute de la intrarea pe teren, arată degringolada care s-a instalat în vestiarul „câinilor”. După un tur de forță a urmat un retur dezastruos. Cel puțin până în acest moment. Un retur de nota 4, cifră prezentă în dreptul victoriilor, egalurilor dar și al înfrângerilor. Același 4 arată și poziția din clasament. Deocamdată. O măsură a mediocrității și încrederii exagerate. În iarnă se vorbea despre grupele Ligii Campionilor, acum se vorbește despre reconstrucția echipei ! Read the rest of this entry →

Vremea Vasluiului

aprilie 29, 2012 in Superliga

Adrian Porumboiu viseză la titlu. Patronul Vasluiului știe că în acest sezon are echipă de locul 1!

Se fac tot felul de socoteli pentru titlu. Toți se uită repede spre CFR, Dinamo, Rapid sau Steaua și parcă refuză să ia în calcul Vasluiul lui Porumboiu. O echipă robustă, disciplinată, cu jucători de calitate și un antrenor, Augusto Ignacio, care vine din fotbalul mare. FC Vaslui are vitrina goală, fără trofee. De aici își trage statutul de echipă mică. Unul incorect față de poziția ocupată în clasament și rezultatele din ultimii ani. De data asta cred că FC Vaslui va schimba statutul în renume. Moldovenii nu mai au meciuri tari, cu primele cinci clasate, în timp ce contracandidatele la titlu mai au de jucat între ele. După Unirea Urziceni și Oțelul Galați, provincia se pregătește să inventeze o altă campioană inedită: FC Vaslui! Read the rest of this entry →

Barça, final de eră!

aprilie 25, 2012 in Liga Campionilor

Guardiola părăseşte „Nou Camp” cu capul plecat. Istoria rămâne. La fel şi oamenii importanţi!

Barcelona va privi la televizor finala Ligii Campionilor. Cine ar fi crezut asta pe „Nou Camp”? Barça a avut superioritate numerică trei sferturi din meci, a condus-o pe Chelsea cu 2-0, iar Messi a ratat un penalty chiar în debutul reprizei secunde. Cu bară. Şi apoi a mai dat una. Un vis urât conturat de golurile încasate în finalul primei reprize din cele două manşe. Cu destinul nu se pune nimeni. Nici Barcelona, nici Guardiola. Un final de eră pentru catalani care ne-au arătat că sunt şi ei oameni, nu extratereştrii. Nu oricum. Cu aproape 100.000 de spectatori în lacrimi care suspinau şi cântau imnul Barçei: „Blaugrana al vent, Un crit valent, Tenim un nom que el sap tothom, Barça, Barça, Barça! Viaţa merge înainte, iar Chelsea merge la München pentru marea finală! Read the rest of this entry →

Cu casa închisă! Ce frumos!

aprilie 20, 2012 in Special

 

Fanii vin la stadion doar dacă știu că vor avea parte de spectacol! Altfel preferă... televizorul!

Există momente în care fotbalul este o plăcere. Un stadion plin, indiferent de numele celor două echipe, care freamătă, care vibrează la fiecare pasă sau șut la poartă reprezintă motivația supremă pentru orice jucător. Dincolo de contracte, bani sau interese fel de fel sunt suporterii. Mulți dintre ei nu o duc așa de bine dar nu ezită să bage mâna în buzunar ca să-și cumpere tichetul de acces. Plătesc pentru a vedea spectacol sau dacă nu măcar un joc cinstit. Fanii simt cel mai bine atunci când fotbalul este respectat și vin cu miile pe stadioane. Un gest simplu dar suficient de puternic pentru a ne arăta că fotbalul românesc va fi curat abia atunci când mai toate meciurile se vor juca cu casa închisă! Read the rest of this entry →