Piți, dă-ne înapoi naționala!

martie 27, 2013 in Națională

Selecționerul Victor Pițurcă a dat peste cap naționala. Rezultate proaste și joc catastrofal. Cine mai are răbdare?

Selecționerul Victor Pițurcă a dat peste cap naționala. Rezultate proaste și joc catastrofal. Cine mai are răbdare?

Naționala României? Să fim serioși. Nu mai este de mult. Selecționerul Victor Pițurcă și-a pus atât de mult amprenta asupra ei încât prima reprezentativă seamănă mai degrabă cu o echipă de club aflată în proprietatea sa. Face ce vrea, cheamă pe cine vrea, ceartă pe cine vrea și tot așa. Ignorând normalitatea și firescul lucrurilor. Dacă ne luăm după ce scrie presa se pare că jucătorii s-au răcit total față de Piți și acceptă toate capriciile sale doar pentru a mai fi convocați și altădată. „Nu poti iubi pe cineva care nu iubeste pe nimeni”, a spus regretatul actor Emil Hossu în timpul protestelor din ianuarie 2012. O constatare care, astăzi, i se potrivește perfect și lui Pițurcă. Naționala este a României și a românilor. Un spirit național, un fenomen social de care nu ai dreptul să-ți bați joc mai ales dacă ești selecționer. Domnule Victor Pițurcă, dați-ne înapoi naționala! Read the rest of this entry →

Ne-am spart capul în „portocale”!

martie 26, 2013 in CM 2014 - Brazilia

Robin van Persie (dreapta) și Arjen Robben au declanșat explozia în apărarea României. Rezultatul? Ne-au spart capul cu un umilitor 4-0!

Robin van Persie (dreapta) și Arjen Robben au declanșat explozia în apărarea României. Rezultatul? Ne-au spart capul cu un umilitor 4-0!

Olanda ne-a umilit total la impresia generală în cele două jocuri: 8-1. Dacă Steaua a anulat diferența de valoare în meciurile cu Ajax, naționala României nu a reușit același lucru în fața „portocalei mecanice” . Van Persie și Robben reprezintă explicația, pe scurt, a acestui dezastruos 0-4 de la Amsterdam. Sunt multe de spus după un meci care ne oferă multe răspunsuri. Sincer, nu cred că echipa națională are valoare de turneu final. La ce joacă prima reprezentativă barajul de calificare pare ceva de evitat. Noroc cu egalul scos de Ungaria, la Istanbul, 1-1 cu Turcia, că puneam cruce la tot încă din seara asta. O seară tristă după care nu mai ai niciun chef de fotbal și nici de Cupa Mondială. În rest, hai România! Read the rest of this entry →

S-a decis: Piți face schimbări!

martie 25, 2013 in CM 2014 - Brazilia

Selecționerul Victor Pițurcă caută soluții pentru a da viteză și consistență jocului naționalei. Cu Olanda va fi tare greu. Un egal ar fi avansul pentru baraj!

Selecționerul Victor Pițurcă caută soluții pentru a da viteză și consistență jocului naționalei. Cu Olanda va fi tare greu. Un egal înseamnă avansul pentru baraj!

De voie, de nevoie, selecționerul Victor Pițurcă face schimbări în primul unsprezece cu Olanda. Jocul slab din Ungaria a lăsat urme. Presa îi dă pe Raț, Chipciu și Tănase titulari în locul „corigenților” Radu Ștefan, Grozav și Stancu. Totuși, Bogdan Stancu s-ar putea să joace ce știe mai bine: vârf împins. Un indiciu în privința tacticii cu Olanda? Ultradefensivă. Dacă Raț este apărător de meserie, mijlocașii Chipciu și Tănase fac destul de bine faza defensivă deși sunt îndrăgostiți de gol. Luchin, mai fundaș lateral decât Tamaș, ar putea apărea și el în schemă, în timp ce „motoreta” Popa este gata în orice secundă să ajute în flancul drept. „Batavii” ne sunt superiori la toate capitolele însă un egal, cu șansă și… „autobază” :), este posibil!
Read the rest of this entry →

Naționala adormită

martie 23, 2013 in CM 2014 - Brazilia

Golul lui Alex Chipciu, cu Ungaria, ține România în cursa pentru barajul CM 2014. Cu ocazia asta, Chipciu și-a câștigat postul de titular în confruntarea cu Olanda!

Golul lui Alex Chipciu, cu Ungaria, ține România în cursa pentru barajul CM 2014. Cu ocazia asta, Chipciu și-a câștigat postul de titular în confruntarea cu Olanda!

Un 2-2 miraculos. Chipciu a salvat România și pe selecționerul Victor Pițurcă. Naționala a alergat cu limba scoasă pentru acest egal după un meci în care a dormit pe teren. Nu am avut viteză în benzi pentru că Adi Popa și Chipciu au privit meciul de pe banca de rezerve. Nu am avut fundași laterali de meserie care să ajute atacul, Ștefan Radu și Tamaș fiind mai degrabă fundași centrali. În plus, unii dintre jucători nu au evoluat acolo unde o fac la club. Cum ar fi Mutu, vădit incomodat în postura de vârf împins. Un joc prost terminat, norocos, cu un rezultat foarte bun pentru noi. Putea fi și mai rău. Urmează Olanda. Propuneri pentru Piți: să-l cheme pe Latovlevici, iar Popa, Rusescu și Chipciu, titulari. Doar așa mai avem o speranță cu „batavii”! Read the rest of this entry →

Gata. Bateți Ungaria!

martie 22, 2013 in CM 2014 - Brazilia

Adi Mutu poate reduce la tăcere agitația excesivă creată în jurul meciului Ungaria - România. arde-i, Mutule!

Adi Mutu poate reduce la tăcere agitația excesivă creată în jurul meciului Ungaria – România. Arde-i, Mutule!

Naționala României este gata pentru confruntarea cu Ungaria. Un meci a cărui tensiune a atins cote inimaginabile din cauza provocărilor șovine și extremiste. Civilizat este să nu reacționăm la astfel de provocări însă nici nu poți încasa bobârnace la infinit de la unguri. Ultimul: pe străzile Budapestei au apărut afișe cu mesajul „Vă decapităm!”. „Tricolorii” sunt pregătiți de joc. Echipa este motivată, iar astfel de acte demente precum cel cu afișul se transformă într-un plus de dorință pentru a rezolva meciul cu o victorie. Mutu, în calitate de purtător al tricoului cu nr. 10, trebuie să dea tonul. Așa cum a făcut Hagi în vara lui 1999 atunci când România a învins, pentru prima dată în istorie, Ungaria. Hai România! Read the rest of this entry →

România, pentru România!

martie 21, 2013 in CM 2014 - Brazilia

Gică Hagi, omul care a contribuit decisiv la prima victorie din istorie împotriva Ungariei: 5 iunie 1999 - 2-0 la București!

Gică Hagi, omul care a contribuit decisiv la prima victorie din istorie împotriva Ungariei: 5 iunie 1999, 2-0 la București!

Selecționerul Victor Pițurcă și „comandoul” de la Budapesta sunt gata să ia cu asalt cele trei puncte. Totul pentru meci, totul pentru victorie. Oricât am vrea să păstrăm distanța față de lucrurile care nu au legătură cu fotbalul e clar că partida cu Ungaria înseamnă mult mai mult. Patriotism este cuvântul care descrie cel mai bine această stare de spirit. Sunt lucruri care nu au răspunsuri de zeci de ani, iar cu ocazia unui asemenea meci revin în prim-plan. Un fel de cazan sub presiune la care se deschide un pic robinetul, iar aburul încins dă buzna afară cu un șuierat asurzitor. Să învățăm să iubim România înainte de a fi prea târziu. Și cu asta am spus totul. Naționala României trebuie să joace pentru România. O țară a celor care iubesc dulcea limbă românească și steagul cu trei culori: roșu, galben și albastru! Read the rest of this entry →

Dinamoviștii, aproape de vis: stadion nou!

martie 20, 2013 in Superliga

Suporterii dinamoviști au un motiv să se întoarcă pe stadion: promisiunea lui Ionuț Negoiță că, în câțiva ani, vor intra pe o arenă nouă!

Suporterii dinamoviști au un motiv serios de a reveni pe stadion: promisiunea lui Ionuț Negoiță că, în câțiva ani, vor intra pe o arenă nouă!

Ionuț Negoiță, noul acționar majoritar de la Dinamo, e pus pe fapte mari. Cea mai arzătoare dorință a suporterilor dinamoviști este pe primul loc în mapa cu proiecte pe termen mediu. Negoiță vrea stadion nou, chiar pe locul actualei arene din Șoseaua „Ștefan cel Mare”. „Cu 30 de milioane de euro poate fi făcut un stadion foarte elegant, iar în patru – cinci ani poate fi realizat ”, a declarat Ionuț Negoiţă la emisiunea „Fanatik Show”, la Digi Sport. Dacă își doresc cu adevărat performanță, cluburile din București trebuie să-și facă stadioane de top. Valabil și pentru Rapid, chiar și pentru Steaua. „Național Arena” este doar o variantă pentru o rețetă financiară mai bună dar casele lor sunt în Ștefan cel Mare, Giulești, respectiv Ghencea! Read the rest of this entry →

Piți, fără stres cu Ungaria?

martie 19, 2013 in Națională

Selecționerul Victor Pițurcă joacă cu Ungaria doar la victorie. O miză mare care poate aduce naționala României mai aproape de plajele din Rio de Janeiro!

Selecționerul Victor Pițurcă joacă cu Ungaria doar la victorie. O miză mare care poate aduce naționala României mai aproape de plajele din… Rio de Janeiro!

O întrebare fără un răspuns clar. Dumitru Dragomir, șeful Ligii, a spus că nu-l iartă nimeni pe selecționerul Victor Pițurcă dacă nu bate Ungaria. În replică, Mircea Sandu, președintele Federației, zice că Piți nu depinde de rezultatul acestui meci deoarece obiectivul său este calificarea la EURO 2016. Oare? Sincer, nu-mi doresc să aud comentariile celor doi șefi ai fotbalului românesc în cazul unei înfrângeri la Budapesta. Cred că Pițurcă este conștient că un eșec, acolo, va ridica serioase semne de întrebare asupra la ceea ce va urma. Clar, pentru Piți există stres și nu puțin. Până la urmă face parte din joc. Naționala României are nevoie de obiective acum, nu la paștele cailor. Altfel riscăm să trăim, ani buni de acum încolo, din iluzia unor calificări viitoare! Read the rest of this entry →

Capcana stadionului pustiu

martie 18, 2013 in CM 2014 - Brazilia

„Tricolorii” știu că orice secundă de concentrare le aduce victoria și mai aproape.

„Tricolorii” știu că orice secundă de concentrare le aduce victoria și mai aproape.

Am citit o declarație a internaționalului Claudiu Keșeru în care acesta spunea că se bucură pentru că meciul de la Budapesta, cu Ungaria, se joacă fără spectatori. La prima vedere așa stau lucrurile însă relaxarea poate transforma momentul într-o capcană. Un stadion arhiplin ar fi dus meciul Ungaria – România într-o cu totul altă direcție. Una nedorită și cu iz șovin. Totuși, tribunele goale ar putea însemna încă o motivație pentru echipa cu șansa a doua, adică Ungaria. Până la urmă fotbalul este un sport pentru spectatori și era mai bine cu public. Dădea Mutu un gol de zile mari și le punea ungurilor în cap tot stadionul. Să sperăm că va fi bine! Read the rest of this entry →

Steaua, pas de defilare în Liga 1!

martie 17, 2013 in Superliga

Alex Chipciu (stânga) și Alex Bourceanu, doi dintre jucătorii care au trasnformat Steaua într-o echipă de Europa!

Alex Chipciu (stânga) și Alex Bourceanu, doi dintre jucătorii care au trasnformat Steaua într-o echipă de… Europa!

Cu fiecare etapă jucată Steaua este și mai aproape de titlu. Duminică seară, cu Vaslui, pe „Arena Națională”, „roș-albaștrii” au jucat prost dar au câștigat trei puncte imense. Oboseala acumulată în „dublele” cu Ajax și Chelsea a lăsat urme. Dar și așa, elevii antrenorului Laurențiu Reghecampf au avut o viteză în plus în fața unui Vaslui plictisit parcă de povara etapelor. Steaua păstrează distanța de 12 puncte față de Astra și dacă o ține tot așa nu este exclus ca soarta titlului să fie decisă, matematic, înaintea rundei cu nr. 30. Se spune despre o echipă care vrea titlul că într-un sezon nu trebuie să aibă mai mult de trei, patru înfrângeri. Și aici Steaua e în grafic. De fapt, toate cifrele avantajează trupa lui „Reghe”! Read the rest of this entry →

După 12 ani, Petrolul renaște!

martie 16, 2013 in Superliga

Antrenorul Cosmin Contra a reușit să impună elevilor săi un tupeu de echipă mare. Drumul spre Europa e greu dar nu așa de lung!

Antrenorul Cosmin Contra a reușit să impună elevilor săi un tupeu de echipă mare. Drumul spre Europa e greu dar nu așa de lung!

Petrolul bate Dinamo, pe „Ilie Oană”, după 12 ani de așteptare. Un moment ce poate reprezenta o cotitură spectaculoasă în viața acestei echipe. Antrenorul Cosmin Contra, un fost mare dinamovist, a redat „găzarilor” acel tupeu de care are nevoie o formație dornică de a ajunge în Europa. Un 2-1 care a stricat aniversarea lui Dănciulescu cu ocazia celor 500 de meciuri adunate pe prima scenă fotbalistică. Petrolul este greu de bătut. Bokila și Sauvadet au îngropat speranțele „câinilor” în cel de-al patrulea succes consecutiv din acest sezon. La Ploiești se simte aerul tare al cupelor europene în timp ce Dinamo se depărtează, deocamdată, de Europa. Și tocmai când „câinii” și-au primit banii la zi. E chiar culmea, nu? Read the rest of this entry →

Dănciulescu, dinamovistul iubit de toți!

martie 15, 2013 in Superliga

Ionel Dănciulescu a pus fotbalul mai presus de orice. cel mai important motiv pentru care intră în istorie!

Ionel Dănciulescu a pus fotbalul mai presus de orice. Cel mai important motiv pentru care intră în istorie!

Sâmbătă seară, Ionel Dănciulescu intră în istoria fotbalului românesc. „DanciuGol” atinge borna 500 în topul prezențelor din Liga 1. Ceva incredibil. Un băiat de o modestie rar întâlnită, disciplinat, cu măsura vorbelor. Dănciulescu a pus fotbalul înaintea banilor. Și-a făcut datoria cum a știut mai bine, iar apoi a așteptat premierea care i se cuvenea pentru munca sa. „DanciuGol” a respectat mereu cluburile de unde a mâncat o pâine. Când a jucat la Steaua nu a înjurat pe Dinamo, iar când a ajuns la Dinamo a refuzat să se urce pe gard ca să scandeze mizerii la adresa Stelei. Din acest motiv, Dănciulescu este dinamovistul iubit și respectat de toți. Un caracter deosebit care merită toate laudele. La mai mare! Read the rest of this entry →

Visul frumos s-a terminat…

martie 14, 2013 in Liga Europa

Laurențiu Reghecampf, antrenorul care a dus Steaua la 45 de minute de „sferturile” Ligii Europa. Viața merge înainte. urmează titlul și Liga Campionilor!

Laurențiu Reghecampf, antrenorul care a dus Steaua la 45 de minute de „sferturile” Ligii Europa. Viața merge înainte. Urmează titlul și Liga Campionilor!

Adio… visul frumos s-a terminat / Adio… povestea noastră s-a încheiat / Adio… nimic nu mai are rost / Se-aud doar pașii, pașii grăbiți în noapte… este refrenul unei îndrăgite piese a trupei „Gaz pe foc”. Se potrivește perfect la povestea Stelei. Chelsea a câștigat returul cu 3-1. Steaua a părăsit Liga Europa cu fruntea sus. Pe „Standford Bridge”, în cetatea uneia dintre cele mai bogate echipe din fotbalul britanic. Steaua a marcat, Steaua a sperat dar atât s-a putut acum. Valoarea individuală a făcut diferența. Milioanele de euro din dreptul fiecărui jucător în albastru au evitat o surpriză de mari proporții. A fost frumos. Și golul lui Chiricheș, și fanii Stelei, peste 5.000, care au creat o atmosferă fantastică. O campanie europeană care a depășit condiția Ligii 1 și a scos fotbalul românesc din anonimat. Steaua și-a făcut, din nou, datoria! Read the rest of this entry →

Ziua de după mâine

martie 13, 2013 in Liga Europa

„Standford Bridge”, locul unde se av\ntă vulturii. Un privilegiu de care nu te lovești la tot pasul!

„Standford Bridge”, locul unde se avântă vulturii. Un privilegiu de care nu te lovești la tot pasul!

Nu este vorba despre o prezentare a celebrului film „The day after tomorrow” ci despre viața Stelei de după episodul „Standford Bridge”. Joi seară, meci infernal cu Chelsea. Poate ieși bine, poate ieși rău. Cel mai important este că Steaua și-a făcut datoria față de fotbalul românesc și a ajuns aici. La poarta sferturilor de finală din Liga Europa. Victoria de la București, în fața campioanei Europei en-titre, înseamnă mai mult decât trei puncte. Înseamnă o dovadă că se poate juca la cel mai înalt nivel. Cu fotbaliști români. Ar fi minunată o calificare însă dacă va fi invers există ziua de după mâine. Steaua merită respectul tuturor românilor care iubesc fotbalul. În acest moment, performanța „roș-albaștrilor” depășește cu mult nivelul competiției interne! Read the rest of this entry →