Lucescu, mereu de la capăt!
martie 12, 2013 in Internaţional

Mircea Lucescu a construit la Donețk o echipă de Liga Campionilor. Acum a venit vremea unei noi provocări. Să fie Inter?
Mircea Lucescu este pe cale de a se despărți de Șahtior Donețk. Un club pe care l-a scos la lumină și unde a pus bazele unei adevărate filosofii despre fotbal. A făcut din „mineri” o formație redutabilă, l-a convins pe patronul Rinat Ahmetov să facă un stadion de Liga Campionilor, a dinamitat influența Kievului în fotbalul ucrainean și lista poate continua. Șahtior a ajuns sus. Acum nu mai e treaba lui „Il Luce”. Cred că nici nu se simte în largul său lângă o echipă de calitate care știe ce are de făcut. Lucescu este obișnuit să ia totul de la zero, să construiască, să pună cărămidă lângă cărămidă la un proiect pe care îl verifică de sute de ori. La vară va alege. Vârsta și nepoții îl trag spre Liga 1, puterea de muncă și voința sa, spre o nouă mare provocare. Anzhi? Fenerbahce? Naționala Turciei? Inter? Cine știe. Mircea Lucescu e mereu gata! Read the rest of this entry →



















Follow Me