Lucescu, mereu de la capăt!

martie 12, 2013 in Internaţional

Lucescu senior a construit la Donețk o echipă de Liga Campionilor. Acum a venit vremea unei noi provocări. Să fie Inter?

Mircea Lucescu a construit la Donețk o echipă de Liga Campionilor. Acum a venit vremea unei noi provocări. Să fie Inter?

Mircea Lucescu este pe cale de a se despărți de Șahtior Donețk. Un club pe care l-a scos la lumină și unde a pus bazele unei adevărate filosofii despre fotbal. A făcut din „mineri” o formație redutabilă, l-a convins pe patronul Rinat Ahmetov să facă un stadion de Liga Campionilor, a dinamitat influența Kievului în fotbalul ucrainean și lista poate continua. Șahtior a ajuns sus. Acum nu mai e treaba lui „Il Luce”. Cred că nici nu se simte în largul său lângă o echipă de calitate care știe ce are de făcut. Lucescu este obișnuit să ia totul de la zero, să construiască, să pună cărămidă lângă cărămidă la un proiect pe care îl verifică de sute de ori. La vară va alege. Vârsta și nepoții îl trag spre Liga 1, puterea de muncă și voința sa, spre o nouă mare provocare. Anzhi? Fenerbahce? Naționala Turciei? Inter? Cine știe. Mircea Lucescu e mereu gata! Read the rest of this entry →

Bonetti visează cai verzi pe pereți!

martie 11, 2013 in Superliga

Dario Bonetti a confundat mereu realitatea cu imaginația. O echipă cu nume are nevoie de rezultate, nu de vorbe!

Dario Bonetti a confundat mereu realitatea cu imaginația. O echipă cu nume, ca Dinamo, are nevoie de rezultate, nu de vorbe!

Dinamo s-a despărțit de antrenorul Dario Bonetti dar nu și de umbra sa. Din când în când, probabil din lipsă de ocupație, italianul mai aruncă câte-o vorbă, două, prin presa dâmbovițeană. Ultima „perlă” e dea dreptul comică. „Dinamo ar fi avut o şansă mare cu mine să facă performanţă”, a spus Bonetti pentru www.digisport.ro. Ce poți să mai spui? Rămâi mut și îți faci cruce. Bine că Dinamo a renunțat la italian exact atunci când trebuia pentru că altfel risca să lupte pentru evitarea retrogradării. Spre deosebire de Cornel Țălnar, care tace și face, antrenorul Dario Bonetti doar vorbește mult și frumos. O echipă se ține cu rezultate, nu cu declarații! Read the rest of this entry →

Răducioiu spune lucruri trăsnite

martie 10, 2013 in Liga Europa

Florin Răducioiu ne-a impresionat prin golurile de la World Cup 1994. Atunci a iubit România. Astăzi îi place Anglia și... Chelsea!

Florin Răducioiu ne-a impresionat prin golurile de la World Cup 1994. Atunci a iubit România. Astăzi îi place Anglia și… Chelsea!

Ca să fii respectat trebuie să știi să respecți. Florin Răducioiu a fost un jucător de clasă dar la capitolul caracter rămas corigent. Fost component al echipei naționale și actualul antrenor al reprezentativei U15, Răducioiu a uitat să fie român. Înaintea meciului Steaua – Chelsea a spus că ține cu londonezii. Apoi, după victoria „roș-albaștrilor”, a contestat pe facebook victoria Stelei spunând că a fost „o caricatură de meci”. De parcă nu era suficentă atâta obrăznicie, Răducioiu a revenit cu „completări” invocând meciul mai bun reușit de Dinamo, în 2005, când a învins Everton cu 5-1. Ce exemplu oferă Răducioiu copiilor de la selecționata Under 15? Să țină cu străinii? Tocmai el care amestecă mereu limba română cu italiana întrebând atunci când nu știe ceva „como se zicere pe la voi?”. Mircea Sandu ar face bine să renunțe la colaborarea cu un astfel de personaj amator de… „caricaturi”! Read the rest of this entry →

Gigi, păzește-l pe „Reghe”!

martie 8, 2013 in Special

Antrenorul Reghecampf și celebra sticluță cu apă plată de care nu se desparte. O imagine deja celebră a unui tehnician român care a uimit Europa!

Antrenorul Reghecampf și celebra sticluță cu apă plată de care nu se desparte. O imagine deja celebră a unui tehnician român care a uimit Europa!

Toată lumea se bucură pentru victoria Stelei cu Chelsea. O mică răbufnire frumoasă după problemele de zi cu zi. Gigi Becali, patronul Stelei, își freacă mâinile de fericire. Marile cluburi ale Europei sunt cu ochii pe Chiricheș, Chipciu, Latovlevici, Bourceanu și pe mulți dintre colegi lor. Cine pleacă primul și pe câți bani este întrebarea de pe buzele tuturor steliștilor. Oare? Cred că au uitat un nume: Laurențiu Reghecampf. La ce echipă a făcut din Steaua nu este exclus ca „Reghe” să primească oferte amețitoare chiar înaintea lor. De ce nu? A demostrat că are stofă de antrenor mare. Așa că, Gigi ar face bine să-l păzească pe Reghecampf și să-i mai pună ceva la salariu ca să nu aibă surprize! Read the rest of this entry →

Alo, aici București, România: Steaua bate Chelsea!

martie 7, 2013 in Superliga

Raul Rusescu a marcat din nou. Cu un singur gol a îngropat-o pe Chelsea, iar pe antrenorul Rafa Benitez l-a pus să-și semneze... demisia! :)

Raul Rusescu a marcat din nou. Cu un singur gol a îngropat-o pe Chelsea, iar pe antrenorul Rafa Benitez l-a pus să se gândească la… demisie! 

În urmă cu trei luni, după 1-5 cu VfB Stuttgart, unii analiști de conjunctură au zis că Steaua e praf. Că așa vor ei și cei care le bagă banii pe card. O parte a presei britanice a preluat ceva din bășcălia asta de doi lei și a spus, printre rânduri, că Chelsea joacă în Bulgaria sau la… Budapesta. Uite că miștoul ăsta arogant, cu iz britanic, a făcut praf numele și anvergura unei mari campioane. Steaua a învins Chelsea, cu 1-0, reușind un miracol. Să câștigi în fața campioanei Europei este peste putința de a înțelege exact ceea ce se petrece. Jucătorii Stelei au crezut în lucruri mărețe reușind un meci memorabil. Astfel, „roș-albaștrii” au obținut privilegiul de a lupta pentru calificare pe „Standford Bridge”. Acum, mesajul pentru Londra e cam așa: alo, aici București, România: Steaua bate Chelsea! Read the rest of this entry →

Steaua – Chelsea, impact stelar cu speranțe!

martie 6, 2013 in Liga Europa

Fanii Stelei chiar pot să fie al 12-lea spectator. Curajul și ambiția fac și ele parte din joc!

Fanii Stelei chiar pot să fie al 12-lea spectator. Curajul și ambiția fac și ele parte din joc!

Steaua va avea viață grea cu Chelsea dar asta nu înseamnă că trebuie să-și pună ștreangul de gât sau să nu se prezinte la meci. Cifrele, reci la prima vedere, spun cam ce ar trebui să vrea trupa antrenată de Laurențiu Reghecampf. Acasă, Steaua are în palmares victorii cu Aston Villa (2-1), West Ham United (2-0), Southampton (1-0) și Middlesbrough (1-0), două egaluri cu Liverpool, la același scor (1-1), și o singură înfrângere, 1-2 în fața lui Arsenal Londra. Teoretic, Steaua este capabilă de un meci mare contra lui Chelsea. Un impact stelar cu ceva spertanțe. Totul este ca „spiridușii” lui „Reghe” să joace cu aceeași determinare ca în meciul cu Ajax Amsterdam. Read the rest of this entry →

Noul „New Dinamo”

martie 5, 2013 in Superliga

Ionuț Negoiță, promite o altă imagine pentru Dinamo. Ca acționar unic va avea toată puterea de decizie!

Ionuț Negoiță, promite o altă imagine pentru Dinamo. Dacă devine acționar unic va avea toată puterea de decizie!

Nou la nou trage. Cam așa se poate eticheta, foarte sumar, ceea ce ar putea să se întâmple la Dinamo. Implicarea lui Ionuț Negoiță, ca acționar majoritar sau chiar unic, este iminentă. Mai mult, declarațiile din ultimele zile ale domnului Negoiță arată intenții și mai îndrăznețe. Un posibil parteneriat cu Șahtior și dorința de a avea pe banca tehnică pe cineva din familia Lucescu ne conduce la un raționament simplu. Într-un viitor nu prea îndepărtat schema de conducere a noului „new Dinamo” poate arăta cam așa: Ionuț Negoiță – acționar unic, Constantin Anghelache – președinte, iar un Lucescu – manager general. Read the rest of this entry →

„DanciuGol”, avanpremieră pentru jubileu!

martie 4, 2013 in Superliga

„DanciuGol”, gol decisiv în derby-ul cu Rapid. A fost meciul cu nr. 499 în Liga 1 pentru Ionel Dănciulescu. Urmează jubileul: cota 500!

Ionel Dănciulescu, gol decisiv în derby-ul cu Rapid. Pentru „Danciu Gol” a fost meciul cu nr. 499 în Liga 1. Urmează jubileul: cota 500!

Ionel Dănciulescu și-a făcut din nou datoria și a adus trei puncte mari lui Dinamo. Și nu de oriunde, din Giulești, locul unde nu se prea câștigă în fața Rapidului. Plusul de experiență al dinamoviștilor a fost decisiv în fața entuziasmului rapidist. Aici s-a făcut diferența. Păcat de atmosfera din tribune. Fanii „alb-vișiniilor” ar fi meritat măcar un egal dacă nu chiar o victorie a favoriților. Revenind la „DanciGol”, reușita lui este un fel de avanpremieră pentru sărbătorirea meciului cu numărul 500 în Liga 1. Din cauza cartonașului galben încasat în derby nu-l vom aniversa pe Dănciulescu în etapa următoare ci peste două, la meciul cu Petrolul!

Read the rest of this entry →

Marile speranțe

martie 2, 2013 in Superliga

Pe vremea comuniștilor, derby-urile Radpi - Dinamo se jucau și pe stadionul „23 August”. Puhoi de oameni. Până și pista de atletism era neîncăpătoare. Ce vremuri!

Pe vremea comuniștilor, derby-urile Rapid – Dinamo se jucau și pe stadionul „23 August”. Puhoi de oameni. Până și pista de atletism devenea neîncăpătoare. Ce vremuri!

Nu este vorba despre fișa literară a romanului cu același nume scris de Charles Dickens dar pe undeva are legătură cu subiectul. Dickens povestește evenimentele trăite de un băiat în timpul maturizării acestuia. Cam așa e și Rapidul de astăzi. Ciolacu, Coman, Martin, Vasile, și alții ca ei, au urcat cu curaj în locomotivă. De ieri au și un „șef de tren” cu acte-n regulă, Marian Rada, iar mâine seară dau primul examen de maturitate, derby-ul cu Dinamo. În ultimii patru ani, palmaresul contra „câinilor”, din Giulești, este negru: cinci egaluri, cinci înfrângeri. Un meci infernal. Dinamoviștii  au de partea lor experiența însă tinerii Rapidului iubesc fotbalul. De fapt, farmecul vieții naște marile speranțe! Read the rest of this entry →

Vremea insolvențelor

februarie 28, 2013 in Superliga

Oțelul a jucat cu Man United, în „Teatrul Viselor”, pentru că a ajuns în grupele Ligii Campionilor. Astăzi s-a trezit cu beleaua pe cap: insolvența!

Oțelul a jucat cu Manchester United, în „Teatrul Viselor”, pentru că a ajuns în grupele Ligii Campionilor. Astăzi s-a trezit cu beleaua pe cap: insolvența!

După Rapid, „U” Cluj și Gloria Bistrița astăzi am aflat că Oțelul Galați este al patrulea club din Liga 1 care intră în insolvență. Tribunalul Galați a numit lichidatorul judiciar, iar data limită fixată pentru înregistrarea creanțelor este 3 aprilie 2013. Vestea ne-a luat prin surprindere mai ales că după preluarea clubului de către omul de afaceri Dan Adamescu s-au anunțat proiecte îndrăznețe: stadion de Liga Campionilor și transferuri importante. Uite că, dintr-o dată, visul gălățenilor de a avea o echipă mare s-a risipit precum ceața. Sau invers, s-a lăsat ceața peste proiectele fotbalului gălățean. 🙂 Nu e bine. Galațiul este un oraș important care a dat recent o campioană. Dar acum, în Liga 1, este vremea insolvențelor și scapă cine poate! Read the rest of this entry →

Dinamo, aproape de marea schimbare?

februarie 27, 2013 in Superliga

Ionuț Negoiță ar putea reda lui Dinamo identitatea pierdută. Cineva trebuie să se implice acolo pentru că altfel se alge praful și de ce mai e bun!

Ionuț Negoiță ar putea reda lui Dinamo identitatea pierdută. Cineva trebuie să se implice acolo pentru că altfel se alge praful și de ce-a mai rămas bun!

În sfârșit, la Dinamo încep să se limpezească apele. Am spus de multă vreme că echipa nu poate avea rezultatele așteptate dacă nu are liniște, iar liniștea în vestiar este adusă de bani. Varianta cu mai mulți acționari s-a dovedit a fi falimentară. În fotbalul nostru au avut succes cluburile cu un singur patron. O singură voce care să taie sau să spânzure. Exemplele CFR Cluj, Steaua, Oțelul, Unirea Urziceni, FC Vaslui, Rapid, Poli Timișoara sunt dovada acestei stări de fapt. Uite că și Dinamo a ajuns în acest punct. Ionuț Negoiță este gata să preia pachetul majoritar de acțiuni. Dragoș Săvulescu s-a retras, iar domnul Nicolae Badea este aproape de o decizie similară. Cel puțin asta spune presa. În „Ștefan cel Mare” a început marea schimbare? Read the rest of this entry →

Efectul Chelsea: bani și imagine!

februarie 26, 2013 in Liga Europa

Suporterii Stelei se pregătesc pentru o nouă noapte albă după confruntarea cu Chelsea Londra!

Suporterii Stelei se pregătesc pentru o nouă noapte albă, la Universitate, după confruntarea cu Chelsea Londra!

Nu mai este niciun dubiu: Steaua – Chelsea se joacă cu casa închisă. Nu mai există nici urmă de bilet. Unii, mai cârcotași, critică sistemul de vânzare online deși acesta este cel mai civilizat cu putință. Nu au dreptate. În fond, dacă vor, bișnițarii cumpără bilete de peste tot. Eu unul m-am săturat să tot văd, la meciurile tari, cozi interminabile. Imaginile de acest gen ne trimit înapoi în istorie. Pe de altă parte, nu strica o mai mare atenție din partea organizatorilor. Biletele trebuie să ajungă mai întâi la suporterii adevărați și apoi la amatorii de senzații tari. Dar ce mai contează asta. Lumea se bucură de fotbal, că vine Chelsea, iar cei care nu au intrat în posesia tichetului magic au dat năvală la alte bilete. Cele pentru Steaua – Gaz Metan. Acesta este „efectul Chelsea”: bani și imagine! Read the rest of this entry →

Riscul vorbelor aiurea: violența!

februarie 25, 2013 in Superliga

EURO 2000, Charleroi (Belgia), România - Anglia 3-2, min. 89: Ionel Ganea transformă penalty-ul și califică România, în premieră, în sferturile de finală. Aceea este imaginea corectă a „Ganezului”, nu cea de astăzi!

EURO 2000, Charleroi (Belgia), România – Anglia 3-2, min. 89: Ionel Ganea transformă penalty-ul și califică România, în premieră, în sferturile de finală. Aceea este imaginea corectă a „Ganezului”, nu cea de astăzi!

Îmi propusesem să scriu despre fotbal dar nu-i cu putință. Incidentul de la Cluj, din timpul meciului „U” – Steaua, nu trebuie tratat cu indulgență. Sistemul de protecție și pază pentru spectatori și jucători a arătat carențe inadmisibile. Vinovată este Jandarmeria Cluj, care a coordonat acest dispozitiv, apoi stewarzii care trebuiau să-l rețină de suporterul agitat înainte ca acesta să intre pe teren. Principalul vinovat de tot acest scandal cred că este altcineva: Ionel Ganea. Insinuările care au apărut în presă, în privința unui posibil blat, au tensionat până la paroxism atmosfera de dinaintea jocului. Credeți că după eliminarea Ajax-ului mai avea Steaua nevoie de „ajutor” într-un meci cu o echipă copleșită de probleme și neajunsuri? Read the rest of this entry →

Dinamo, o altă viață!

februarie 24, 2013 in Superliga

Marius Alexe rămâne jucătorul nr. 1 de la Dinamo. „Dubla” cu Brașovul a rezolvat destinația celor trei puncte!

Marius Alexe rămâne jucătorul nr. 1 de la Dinamo. „Dubla” cu Brașovul a rezolvat destinația celor trei puncte!

Ceea ce bănuiam s-a întâmplat: antrenorul Cornel Țălnar a schimbat fața echipei. „Câinii” au dat semne că sunt ceva mai bine pregătiți din punct de vedere fizic, au jucat peste ce știam înainte de iarnă și au câștigat primul meci oficial, 2-1 cu Brașovul. Începutul e bun dar continuarea poate să fie tristă dacă acționarii clubului nu găsesc soluții de redresare financiară. Jucătorii nu pot rezista la infinit. Au și ei nervii lor. Altfel, victoria contra „stegarilor” aduce trei puncte mari. Dinamo nu arată rău și cred că poate mai mult. Urmează primul test adevărat: derby-ul cu Rapid. Și, poate, după el o altă viață. Cu bani?! 🙂 Read the rest of this entry →