Alo, sunt eu, „Picasso”…

mai 26, 2010 in Superliga

„Alo, alo, sunt iarasi eu Picasso / Ti-am dat beep si sunt voinic / Dar sa stii nu-ti cer nimic”… De la bip-urile din melodia „Dragostea din tei”, a trupei O-Zone, pana la presupusele mesaje trimise de Dorinel Munteanu patronului Universitatii Craiova, Adrian Mititelu, este, deocamdata, doar jocul imaginatiei si al declaratiilor. Si totusi, ceea ce parea la un moment dat o gluma proasta a devenit subiect de prima pagina. Read the rest of this entry →

Divort asteptat

mai 26, 2010 in Superliga

Amanata de cateva ori, demisa lui Ioan Ovidiu Sabau baga Poli Timisoara in criza. Principalul motiv pare sa fie relatia cu suporterii. Iata ca lipsa de rabdare se transfera foarte usor din lojele patronilor in peluzele arenelor. In ultima vreme, Sabau a fost contestat vehement si s-a decis sa plece din Timisoara. Pus in fata faptului implinit, patronul Marian Iancu ar prefera un tehnician strain. Dar mai stii? Read the rest of this entry →

Licenta pentru Real Madrid

mai 23, 2010 in Liga Campionilor

Morocanos. Ingamfat. Arogant. Cam asta iti trece prin cap atunci cand il privesti pe Jose Mourinho. Nimic nu mai conteaza, insa, atunci cand vorbim despre fotbal. Mourinho este un meserias.Tehnicianul portughez a devenit, sambata, al treilea antrenor din istorie care a castigat Liga Campionilor de doua ori, cu echipe diferite: FC Porto (2004), respectiv Internazionale Milano (2010). Succesul de pe „Santiago Bernabeu” echivaleaza cu licenta de care avea nevoie „The Special One” pentru a antrena galaxia de vedete a lui Real Madrid. Read the rest of this entry →

Dinamo, afara din Europa?

mai 22, 2010 in Superliga

Cred ca este singura firimitura de miza care a mai ramas din aceasta editie de campionat. La inceput de retur, Dinamo era considerata marea favorita la titlu. Acum, „cainii rosii” stau cu urechile ciulite pe la usile Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS) cu speranta ca Rapidul nu va primi un verdict favorabil in litigiul cu Timisoara pe seama cazului „Varga-Balan”. O situatie asemanatoare cu cersitul in piata publica. Scandalurile din vestiar, escapadele nocturne ale „clubistilor” – presarate cu fete deochiate si vin rosu din belsug, scandalurile dintre actionari si nepasarea fata de suporteri au adus pe Dinamo la un pas de a rata prezenta in Liga Europa. Acum, visul european depinde doar de… TAS! Read the rest of this entry →

Tupeu de Liga

mai 18, 2010 in Liga Campionilor

CFR Cluj vrea sa exploateze prezenta in grupele Ligii Campionilor, din sezonul viitor, pe varianta de acum ori niciodata. Cum campioana Romaniei nu va mai ajunge direct in grupe in sezonul 2011-2012, investitiile masive din ultimii ani pot fi recuperate, ba chiar transformate in profit, daca gruparea din Gruia reuseste sa treaca de aceasta faza a competitiei. Pentru acest obiectiv CFR are pregatit un buget-record. Se vorbeste prin targ despre o suma in jurul a opt milioane de euro. Aproape de necrezut pana mai ieri, „tintele” vizate de CFR sunt jucatori de la granzii Capitalei – Dinamo, Rapid si Steaua. Read the rest of this entry →

O iubire alb-albastra la Craiova e mereu…

mai 14, 2010 in Superliga

Legendele nu mor niciodata… Imi place sa spun asta ori de cate ori vorbesc despre sportivi sau despre cluburi care au facut mari performante. In 1983, Universitatea Craiova era prima echipa de fotbal din Romania care ajungea in semifinalele cupelor europene. Anii au trecut… Nemilos si cu urme. Pur si simplu, regimul comunist a dezintegrat „Craiova Maxima” pentru a alimenta poftele de marire ale lui Dinamo si Steaua. De atunci, „Stiinta” a mers din rau in mai rau, iar duminica seara lupta in Ghencea ca sa se salveze de la retrogradare. Incredibil! Read the rest of this entry →

Granzii sunt praf!

mai 11, 2010 in Special

Trei sezoane fara sa puna mana pe vreun trofeu. Acesta este bilantul la zi al marilor cluburi din Capitala. Steaua, Dinamo si Rapid se afla, in aceasta ordine, pe locurile 5, 6 respectiv 7 din clasamentul Ligii 1. O postura umilitoare, jenanta si dramatica care descrie, cum nu se poate mai bine, agonia in care se afla cele trei mai grupari din fotbalul romanesc. A fi sau a nu fi: aceasta-i intrebarea? Ca in „Hamlet”. Read the rest of this entry →

Dupa 24 de ani…

mai 7, 2010 in Special

Nu este usor sa vorbesti dar sa mai si scrii despre marea echipa a Stelei din 1986. Emotie, nostalgie, respect. Toate te coplesesc instantaneu. „Vitezistii” din Ghencea reuseau sa uluiasca o lume intreaga cucerind Cupa Campionilor Europeni. Astfel, data de 7 mai a devenit reper si etalon de performanta pentru fotbalul romanesc. Steaua era prima echipa de fotbal din blocul comunist care reusea sa castige cel mai ravnit trofeu intercluburi. O borna a performatei care dainuie de 24 de ani drept un reper aproape imposibil de atins de catre o alta echipa de fotbal din Romania. Restul e istorie… Read the rest of this entry →

Criza din fotbal

mai 6, 2010 in Special

Nationala de fotbal a Ungariei n-a mai ajuns la un turneu final important de ani buni. La Mondiale, de vreo 24 de ani, in timp ce la Europene ultima prezenta a selectionatei maghiare s-a inregistrat in 1972. De ce toate astea? Ei bine, vremurile se schimba. Reprezentativa de juniori a Romaniei a ratat calificarea la Campionatul European de fotbal U-19, dupa ce a fost invinsa, miercuri, de formatia Ungariei, cu scorul de 3-0 (1-0), la Tatabanya, intr-un meci din grupa a 2-a a turului de elita al competitiei. Alarma. Fotbalul romanesc, incotro? Read the rest of this entry →

Magul… Mourinho

aprilie 29, 2010 in Liga Campionilor

Dupa calificarea in finala Ligii Campionilor, comparatia intre Jose Mourinho si legendarul Helenio Herrera este de actualitate. Cu Herrera pe banca, Inter avea sa castige de doua ori Cupa Campionilor Europeni, in 1964 si 1965. Astazi, Jose Mourinho duce pe Internazionale in marea finala a Ligii Campionilor. Dupa 38 de ani de asteptare. Si pentru prima data in noul format. Acum, el este Magul! Read the rest of this entry →

Violenta si indiferenta

aprilie 27, 2010 in Special

Incidentele de dupa meciul Steaua-FC Timisoara descriu cum nu se poate mai bine atmosfera din Ghencea. Tensiune, ura, razbunare, intoleranta. Declaratiile iresponsabile lansate inainte de meci, din ambele tabere, prestatiile jenante ale „ros-albastrilor” in acest retur de campionat, intoleranta existenta in relatia suporteri-Gigi Becali si lipsa de profesionalism afisata de angajatii firmei de paza pusi sa pastreze ordinea in stadion au transformat un spectacol fotbalistic intr-un teatru de razboi. Read the rest of this entry →

Spectatori fara voie

aprilie 23, 2010 in Special

Cam asta este statutul la zi al jucatorilor Dacian Varga si Tiberiu Balan. Comisia de Recurs din cadrul Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) a respins, vineri, recursul depus de giulesteni, considerand ca folosirea celor doi fotbalisti de catre Rapid, in meciul cu FC Timisoara, demonstreaza lipsa bunei credinte a clubului din Giulesti. Rapid pierde meciul la „masa verde” cu 0-3 si nu mai are nici o posibilitate de a face apel in Romania. Poate la TAS. Dar cu Varga si Balan cum ramane? Read the rest of this entry →

Definitia umilintei in cifre: 5-1

aprilie 19, 2010 in Superliga

Daca umilinta poate avea o definitie, in cifre, atunci i-as spune… 5-1. Ora scadentei pentru Steaua a venit in Giulesti, acolo unde – intr-un alt sezon,-,era ajutata de o bricheta pentru a ajunge in Liga Campionilor. Daca trupa din Cluj nu calca pe bec la Timisoara, in aceasta seara titlul era ca si adjudecat. Oricum, chiar daca ar ajuta-o destinul, Steaua nu are dreptul sa se gandeasca la campionat din moment ce a fost ciuca batailor in mai toate meciurile importante ale sezonului. Read the rest of this entry →

Pe drumul de costise ce duce la Vaslui…

aprilie 15, 2010 in Cupa României

Un indiciu poetic despre o noua destinatie de referinta in fotbalul romanesc. FC Vaslui are de cateva sezoane rezultate meritorii pe plan intern, a jucat destul de bine in cupele europene, are o organizare cu adevarat profesionista la club dar parca nu iesise, cu adevarat, in fata. Acum, dupa calificarea in finala Cupei Romaniei, Vasluiul si-a parafat statutul de centru de putere in fotbalul romanesc. Read the rest of this entry →