Mandrie si prejudecata

noiembrie 7, 2009 in Liga Europa

Mi-aduc aminte de prima seara petrecuta de echipele românesti in Liga Europa. Poli Timisoara reusea un egal de lux la Amsterdam, 0-0, pe terenul lui Ajax. Dinamo continua miracolul de la Liberec si castiga cu 1-0 in fief-ul austriecilor de la Sturm Graz. CFR Cluj pleca si ea tare, cu un 2-0 in Gruia contra danezilor de la FC Copenhaga. Doar Steaua nu s-a inscris in starea aceea pozitiva si a remizat cu Sheriff Tiraspol, 0-0 in Ghencea. Suficient insa pentru iluzii. Read the rest of this entry →

Razvan, la (un nou) inceput de… mandat!

noiembrie 3, 2009 in Națională

Nu cred ca este o exagerare daca afirm ca mandatul selectionerului Razvan Lucescu (re)incepe odata cu meciul amical contra Poloniei, pe 14 noiembrie, la Varsovia. Numit la cârma nationalei intr-un moment când sansele de calificare erau compromise Lucescu a incercat, cât i-a stat in putinta, sa corecteze situatia in clasament si sa redea nationalei demnitatea de altadata. Read the rest of this entry →

Targul de antrenori

octombrie 31, 2009 in Superliga

Un du-te vino pe banca tehnica cum rar s-a vazut si de neconceput pentru un fotbal care viseaza sa devina performant. Jumatate dintre formatiile din Liga 1 au schimbat antrenorii cu care au inceput sezonul, „campioane” fiind Dinamo si FC Vaslui, cu câtre trei nominalizari. Ierarhia continua cu Steaua, Pandurii Tg. Jiu, Astra Ploiesti, Universitatea Craiova, Ceahlaul Piatra Neamt, Gloria Bistrita si, de vineri, Rapid Bucuresti. Toate aceste echipe si-au schimbat cel putin o data antrenorul in 12 etape de campionat, daca punem la socoteala si runda care incepe sambata. Read the rest of this entry →

Dulce si amar

octombrie 29, 2009 in Superliga

Gloria continua sa ne surprinda pe toti. Incremenita inca de la inceputul sezonului in coada clasamentului Ligii 1, trupa din Bistrita a fost bagata la reanimare de profesorul Florin Halagian. Starea de lehamite a jucatorilor si neincrederea in fortele proprii au disparut, ca la un semn, dupa primele strigate de nemultumire ale „Armeanului”, adeptul ideii ca nimeni nu trebuie sa sufle in front decat atunci cand este intrebat. Intr-o mana bici, in cealalta zahar. Cam asta pare sa fie secretul fotbalistului roman pe care Halagian il cunoaste bine si stie sa-l struneasca ca sa dea randament maxim. Read the rest of this entry →

Lacatus viseaza la titlu

octombrie 25, 2009 in Superliga

Vasluiul lui Marius Lacatus a inceput sa simta aerul tare al inaltimilor. Trupa antrenata de Laca a reusit sa castige pe stadionul „Ion Oblemenco”, nu fara emotii, trimitand fara mila Craiova in zona retrogradarii si a disperarii. Mike Temwanjera si Wesley au fost gloantele care au rapus „Stiinta”, o umbra a echipei din sezonul trecut. Trei puncte care urca Vasluiul, momentan, pe podiumul Ligii 1. Read the rest of this entry →

Doar calcule

octombrie 23, 2009 in Liga Europa

As fi vrut sa scriu astazi despre jocul bun al echipelor romanesti prezente in grupele Ligii Europa sau, macar, despre punctele adunate joi seara. Nici una, nici alta. Am avut parte de o noua contraperformanta a fotbalului romanesc, un semnal grav care – alaturat rezultatelor slabe ale echipei nationale in campania de calificare la Campionatul Mondial din 2010 – ne spune clar ca viitorul nu arata bine. In aceste conditii, nu ne-au mai ramas decat socotelile pentru o iluzorie prezenta in primavara europeana din Europa League. Read the rest of this entry →

Miracol si… geografie

octombrie 21, 2009 in Liga Campionilor

Sunt greu de oferit argumente pentru o victorie la care putini se asteptau. Iata, insa, ca Unirea Urziceni ne-a pus intr-o asemenea postura, reusind la Glasgow un succes miraculos. O reusita care apartine antrenorului Dan Petrescu dar – in special – jucatorilor sai, despre care spuneam ca trebuie sa aiba in piept o inima neinfricata ca sa poata da marea lovitura. Si au avut! Read the rest of this entry →

Inima neinfricata

octombrie 20, 2009 in Liga Campionilor

Asta mi-a trecut prin cap atunci cand m-am gandit la meciul Unirii Urziceni, de marti seara, cu Rangers. Pur si simplu, gandul mi-a fugit catre acest film de mare succes, rasfatat al premiilor Oscar in 1996, care are drept subiect lupta patriotilor scotieni impotriva opresorilor englezi. Sigur, filmul – cu Mel Gibson in rolul patriotului William Wallace – nu are legatura cu Liga Campionilor si nici cu Baraganul. Poate mai degraba cu adrenalina scotienilor. Dar un mesaj ascuns are… Read the rest of this entry →

Semne de primavara

octombrie 18, 2009 in Națională

In plina toamna, când vinul incepe sa stea din fiert iar roadele ogorului ajung in camara, fotbalul românesc incearca sa respire, asemenea unui pacient care, fara sa i se fi pus un diagnostic, e bagat direct la reanimare. Rezultatul meciului de la Belgrad, acest devastator 0-5 cu Serbia, a lasat rani adânci cu efecte colaterale pe termen lung. Read the rest of this entry →