Miracol si… geografie

octombrie 21, 2009 in Liga Campionilor

Sunt greu de oferit argumente pentru o victorie la care putini se asteptau. Iata, insa, ca Unirea Urziceni ne-a pus intr-o asemenea postura, reusind la Glasgow un succes miraculos. O reusita care apartine antrenorului Dan Petrescu dar – in special – jucatorilor sai, despre care spuneam ca trebuie sa aiba in piept o inima neinfricata ca sa poata da marea lovitura. Si au avut!

Chiar daca meciul a inceput prost pentru noi, cu un autogol in cel de-al doilea minut al partidei, ialomitenii au facut o partida perfecta, desi au avut parte de 50.000 de voci ostile pe legendarul „Ibrox Park”. Nu e putin, chiar daca unii spun despre Rangers ca este o echipa a fanilor care nu prea castiga in deplasare, ci doar acasa. Dan Petrescu s-a agitat precum un leu in cusca. La 1-0 nu a stat deloc cu mainile in san si a mutat repede, in minutul 17. Poate prea repede chiar si pentru un adversar respectabil precum managerul Walter Smith: iese Epaminonda Nicu, intra Onofras. Mutare ca la sah, de strategie. Din acel moment Petrescu si elevii sai au controlat tactic jocul. Bilasco a egalat. Incet, incet, incepea sa fie seara Unirii. Nici macar penalty-ul primit de scotieni, la 1-1, nu i-a ajutat sa revina in carti. Portarul Daniel Tudor a ghicit coltul si a parat senzational. Poate noroc, dar si norocul tine cu cei buni. Dupa pauza, soc si groaza pe „Ibrox Park”: Bruno Fernandes, McCulloch (autogol) si Brandan inscriu pentru un uluitor 1- 4, ca la teatru. Si, iarasi, Dan Petrescu a aratat ca este sef. Incercarile disperate ale gazdelor de a reveni in meci s-au lovit, la fiecare atac, de o defensiva tenace si bine asezata in teren. Rabdarea scotienilor a fost tocata marunt, dovada fiind fluieraturile putinilor suporteri ramasi in tribune.
Nu Rangers a pierdut meciul ci Unirea la câstigat. Urziceniul se intoarce acasa cu trei puncte dintr-o deplasare in Liga Campionilor, o performanta pe care Steaua si CFR Cluj au reusit-o pâna acum, fiecare cate o data. Campioana României continua sa colinde cu entuziasm Europa oferind la Glasgow nu doar o simpla victorie ci si o lectie de geografie, pentru cei care inca nu auzisera despre miracolul din Baragan. Dincolo de scorul naucitor, Unirea Urziceni si-a castigat dreptul sa viseze frumos la primavara europeana a Ligii Campionilor. Bravo, baieti!