Paraguay, in „sferturi” si nimic mai mult

iunie 29, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Japonia a pierdut la Cupa Mondiala toate meciurile in care a avut ca adversare echipe sud-americane. Traditia s-a pastrat si de aceasta data, „samuraii albastrii” parasind competia din Africa de Sud dupa executarea loviturilor de departajare. Paraguay, care pana marti seara pierduse la Mondiale toate partidele din faza eliminatorie fara a inscrie macar un gol, a ajuns in sferturile de finala castigand la loteria penalty-urilor. Acolo, cu Spania sau Portugalia, va fi probabil finalul povestii africane.

Recomandarile de mai sus sunt suficiente pentru a explica remiza alba de la finalul celor 120 de minute. Paraguay a avut o posesie naucitoare, datorata in special paselor interminabile din defensiva, insa mincinoasa. Pe tabela de marcaj nu s-a intamplat vreun eveniment. Mai mult, japonezii au avut ocaziile clare, iar bara lui Matsui, din prima repriza, putea inviora jocul.
Japonia a asteptat cu calm atacurile sud-americanilor. Paraguay s-a miscat bine dar in atac a avut de suferit. Tonul la dat Santa Cruz, care a cam facut figuratie. Nici vedeta niponilor, Honda, n-a fost in zi de gratie dar s-a zbatut, a incercat sa creeze culoare coechipierilor, s-a implicat mai mult in meci. In rest o frica generala de rezultat. Probabil ca vina apartine si celor doi selectioneri, Takeshi Okada (Japonia) respectiv Gerardo Martino (Paraguay), care au cerut jucatorilor prudenta si rabdare plecand de la ideea ca mai bine ajungi la 11 metri decat sa parasesti Mondialul in urma unui gol stupid.
Plictiseala din primele 90 de minute s-a mai risipit un pic in prelungiri, unde ritmul a crescut usor. Senzatia creata a fost ca ambele formatii se tem de loviturile de la punctul cu var din careu. Pana la urma, rationamentul prezentat ceva mai sus explica atitudinea jucatorilor dar mai ales scorul de 0-0, mai alb decat varul.
Pana la urma, Paraguay a castigat cu 5-3 loteria penalty-urilor. Komano a ingropat Japonia in timp ce Cardozo a adus isteria in capitala Asuncion dar si in tara. O performanta frumoasa a Paraguayului insa ramanem cu gustul amar al unui meci fara sare si piper. Si cand te gandesti ca peste cateva ceasuri din doua favorite, Spania si Portugalia, una isi va lua adio de la turneul final. Castigatoarea primeste insa un fel de „cec in alb” deoarece intalneste, in „sferturi”, Paraguay, o echipa care pare istovita dar si multumita de ceea ce a reusit in Africa de Sud.