Olanda, cu gandul la Brazilia

iunie 28, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

„Portocala mecanica” a castigat meciul cu Slovacia lasand insa impresia ca poate mai mult. „Batavii” s-au miscat destul de lent dar pasele lor precise i-au ametit pe jucatorii slovaci. Robben si Sneijder au semnat golurile unei victorii anuntate inca de la stabilirea „perechilor” din optimile de finala. Un 2-1 care asigura Olandei biletele pentru un sfert de finala in care asteapta Brazilia.

Slovacia a tinut mortis sa arate ca dupa victoria cu Italia nu se teme de nimeni. Doza de curaj data de calificarea in „optimi” a prins bine la moral insa pe teren diferenta o face doar valoarea. Astfel, in primele cinci minute, hai sa zicem zece, slovacii au aratat ca pot pune probleme „portocalei mecanice”.
Doar un foc de paie. Olanda a urcat liniile spre careul advers, fortand Slovacia sa faca pasul inapoi. La rampa a urcat Arjen Robben care la prima faza mai asezata a deschis scorul. Dupa acest moment „batavii” au preferat sa ascunda mingea in timp ce slovacii au alergat in zadar, elevii lui Vladimir Weiss fiind incapabili sa treca de zona mediana.
In linii mari, scenariul a ramas valabil si dupa pauza. Lipsa de idei ofensive a slovacilor este demonstrata de intarzierea cu care au venit primele suturi pe spatiul portii lui Stekelenburg, abia in minutul 68. Cateva ocazii bune, cu Stoch si Vittek in prim-plan, puteau sa aduca egalitatea pe tabela. Cum in fotbal ocaziile se razbuna, Sneijder a marit diferenta in urma unei faze rapide de atac a olandezilor.
Cu sacii in caruta, pe olandezi nu i-a mai interesat finalul partidei. Asa se explica penalty-ul obtinut de Slovacia, in ultimele secunde de joc, si transfromat de Vittek. Altfel, Slovacia pleaca acasa cu fruntea sus in timp ce Olanda ramane in grafic si asteapta Brazilia in sferturile de finala. „Portocala mecanica” a ajuns la un record impresionant: 23 de meciuri consecutive fara infrangere. Un statut de care ar trebui sa se teama chiar si campioana campioanelor, Brazilia.