Brazilia, gata sa bea suc de… „portocale”

iunie 28, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Din 1990 incoace, la fiecare turneu final Brazilia a ajuns cel putin in sferturile de finala. Istoria s-a repetat luni seara cand multipla campioana mondiala a trecut de Chile la scor de neprezentare: 3-0. Primul test cu adevarat important pentru Brazilia vine in sferturile de finala. „Selecao” va avea in fata „portocala mecanica” intr-o confruntare care se anunta de zile mari. Un meci echivalent, poate, cu un titlu mondial.

Brazilia si-a calculat bine pasii atunci cand a ales sa castige grupa G evitand, in „optimi”, o confruntare cu Spania. Astfel, „Selecao” a intrat pe partea de tablou, mai usoara, unde nu poate da peste forte precum Germania, Spania sau Argentina, decat in finala. Pana la ele, primul obstacol s-a numit Chile.
Echipa antrenata de Marcelo Bielsa a reusit un turneu final foarte bun. Brazilia ramane insa Brazilia si este greu sa dai la o parte o asemenea formatie, chiar daca ai jucatori adevarati, fara sa ai si putin noroc. Am vazut o Brazilie care isi adoarme adversarul, il ademeneste cu un ritm lent si pase oarecum previzibile insa, cand simte golul, ataca intr-un ritm ametitor si ii da lovitura de gratie exact atunci cand se asteapta mai putin.
Asta a patit si Chile. Dupa un inceput de meci curajos, elevii lui Bielsa lasau impresia ca la finalul primei reprize vor pleca la vestiare cu cel putin un egal. N-a fost deloc asa. In doar trei minute, prin golurile lui Juan si Luis Fabiano, Brazilia a rezolvat practic soarta calificarii in sferturile de finala.
In cel de-al doilea mitan, selectionerul Bielsa a incercat sa schimbe ceva in registrul tactic al chilienilor dar fara efect. Brazilia era stapana jocului desi lasa impresia ca nu forteaza decat atunci cand este nevoie. Robinho a marcat intr-un astfel de moment spre deliciul suporterilor brazilieni care dansau samba inca de la 2-0.
Un meci frumos, in care Brazilia si-a aratat doar o parte din forta ei. Cu Olanda, in „sferturi”, va fi altceva. „Selecao”, neinvinsa in ultimele 30 de meciuri, este gata sa bage „portocala mecanica” in storcator. O fi bun vinul din Chile dar pentru brazilieni la moda este sucul de… „portocale”.