Incepe visul african: Ghana

iunie 27, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Acum e randul Africii. Visul american la turneul final s-a sfarsit sambata noaptea. In „optimi”, nationala Ghanei a invins Statele Unite cu 2-1, dupa prelungiri, si merge in sferturile de finala acolo unde va juca cu Uruguay. Parca nu mai avea farmec aceasta Cupa Mondiala fara o reprezentanta a continentului african in fazele superioare. Ghana a devenit simbolul Africii si viseaza la o semifinala de povestit nepotilor, cu marea Brazilie. Pana atunci razboinicii Ghanei sunt gata pentru urmatoarea batalie, cu „celestii” lui Tabarez.

Americanii au luat cam de sus acest joc eliminatoriu cu Ghana. Locul 1 obtinut in grupa C le-a injectat „yankeilor” o doza mult prea mare de infatuare si optimism care, in cele din urma, s-a dovedit a fi fatala. Calculele lor vizau semifinala dar, pana la urma, stiti vorba aceea: nu-i pentru cine se pregateste ci pentru cine se nimereste.
Ghana a intrat bine in meci. La doar cinci minute dupa fluierul de inceput Boateng l-a taxat pe portarul Howard pentru o iesire haotica la o centrare banala. Americanii nu s-au predat si au revenit la fel cum o facuse cu Anglia si Slovenia. Ba chiar si cu Algeria daca ne gandim ca golul calificarii in „optimi” l-au marcat in ultimele secunde. Forta psihica a „yankeilor” i-a ajutat sa faca 1-1 si sa duca meciul in prelungiri.
Cred insa ca balanta victoriei s-a inclinat spre Ghana inca de la pauza. Datorita golului marcat foarte repede de Boateng, selectionerul Bob Bradley a fost obligat sa schimbe rapid registrul tactic, Edu inlocuindu-l pe Clark. Era minutul 31. Din aceleasi considerente, Bradley a mai facut o mutare, in repriza secunda Feihaber inlocuindu-l pe Findley. Doua schimbari in 45 de minute era deja prea mult pentru un meci care se anunta, de la inceput, lung si incrancenat.
Mai proaspata din punct de vedere fizic, Ghana a dat lovitura in prelungiri. La fel cum a inceput meciul, dupa cateva minute, de data asta Gyan fiind pe post de erou national. Africanii s-au agatat de fiecare minge, de fiecare metru de teren, de parca se aflau la razboi nu la un meci de fotbal. Istoviti si constienti ca ulciorul nu poate merge incontinuu la apa, americanii nu au mai avut, inca o data, forta sa revina, in meci. Povestea lor la Mondial a ajuns la final. De acum incolo incepe visul african numit Ghana.