Germania castiga batalia de la Bloemfontein

iunie 27, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Este vorba de fotbal si nu despre cel de-al treilea razboi mondial. Pana la confruntarea de duminica, Germania si Anglia nu pierdusera vreodata in optimile de finala ale turneului final. „Panzerele” au strivit sub crampoane trupa lui Fabio Capello, careia i-a administrat un naucitor 4-1 si inainteaza spre Johannesburg, locul marii finale. Pe langa eliminarea favoritilor, fanii englezi au ramas si cu amaraciunea golului valabil neacordat lui Lampard, la scorul de 2-1 pentru nemti, gol ce ar fi putut schimba radical soarta partidei.

Tirul mediatic declansat inaintea finalei din „optimi”, Germania-Anglia, a adus tensiunea din tribunele arenei „Free State Stadium” la cote paroxistice. Ultima data cand Albionul reusea sa castige la Cupa Mondiala dupa ce adversarii au deschis scorul s-a intamplat acum 44 de ani, tocmai in finala cu… Germania.
Atunci, in prelungiri, cand scorul era 2-2, Hurst a sutat naprasnic in interiorul transversalei, mingea cade in fata liniei portii dar arbitrul acorda golul. Apoi Hurst a marcat pentru 4-2 si trofeul revenea Angliei. De atunci, rivalitatea dintre cele doua reprezentative a capatat dimensiuni nationale.
Nu intamplator v-am povestit despre acel meci. Duminica, Germania si Anglia au trecut prin momente asemanatoare insa cu rolurile inversate. La fel ca in 1966, nemtii au inceput excelent jocul. Dupa ceva mai bine de o jumatate de ora, „Mainshaft” conducea cu 2-0 prin reusitele lui Klose si Podolski. Anglia nu vrea sa cedeze si, peste cinci minute, revine in meci gratie inspiratiei lui Upson. Era 2-1.
Vine insa nebunia. Arbitrul uruguayan Jorge Larrionda le-a refuzat englezilor, in minutul 38, un gol perfect valabil care ar fi egalat scorul. Larrionda a judecat ca mingea lobata de Frank Lampard, care a lovit bara, a picat in afara portii insa reluarile TV au aratat clar ca „Jabulani” cazuse dupa linia portii. Exact invers ca in 1966. Ce destin are Anglia!
O calificare in „sferturi” meritata si muncita. Germania a controlat ostilitatile, inca din primul minut, reusind sa se impuna in fata unei formatii prea moale pentru o confruntare atat de tare. „Panzerele” au facut ravagii prin incursiunile lansate de Ozil sau Schweinsteiger oferind „live” lectii de fotbal in viteza sau tipuri de contraatac.
Englezii au tot dreptul din lume sa acuze neacordarea golului din primul mitan dar ca joc au fost sub nemti. Germania continua sa faca performante la turnee majore, iar Anglia inca viseaza la Cupa Mondiala din 1966. Deutschland uber alles!