Argentina, in pasi de tango spre „sferturi”

iunie 27, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Dupa golul valabil refuzat englezului Lampard, FIFA are pe masa un nou scandal de arbitraj. Argentina si-a deschis drum spre sferturile de finala ale Mondialului cu un gol marcat dintr-o pozitie de offside care s-a vazut si de pe luna. Faza a fost reluata pe cele doua ecrane uriase ale stadionului „Soccer City” moment in care, sub presiunea jucatorilor mexicani, arbitrul Rosetti s-a consultat indelung cu asistenul Ayroldi. Cei doi italieni au ratat ocazia sa intre in istorie si au dat gol valabil. O mare eroare in defensiva mexicana si o executie de meserias a lui Tevez au dus Argentina in finala din… „sferturi”, cu Germania.

Timp de un sfert de ora, poate si mai bine, Mexicul a reusit sa blocheze total Argentina. Bara lui Salcido, din minutul 9, a fost avertismentul. Apoi Guardado a prins un sut excelent care i-a speriat si mai tare pe argentinieni. Selectionerul Diego Maradona s-a comportat precum o puma in cusca si nu a ezitat sa-si bage in sedinta secunzii chiar la marginea terenului. Televiziunile ne-au oferit acest moment cand colaboratorii sai ii tot explicau schemele care se impun, iar Maradona aproba ascultator desi lucrurile ar fi trebuit sa se deruleze exact invers.
Un asistent care are nevoie de ochelari si un arbitru ignorant au dat Mexicului lovitura de gratie. In vazul a zeci de mii de spectatori si a milioane de telespectatori, centralul Roberto Rosetti a validat golul de 1-0 marcat de Tevez dintr-o pozitie clara de offside. Asistentul Stefano Ayroldi n-a prea vazut faza desi era destul de bine plasat. Reluarea buclucasa a fost data pe ecranele stadionului insa Rosetti s-a speriat de consecintele unei decizii care ar fi putut revolutiona fotbalul.
In mod nejustificat, FIFA ramane pe pozitii conservatoare refuzand sistematic introducerea probei video pentru solutionarea fazelor litigioase. Dupa golul anulat lui Lampard si un altul validat lui Tevez, ambele complet aiurea, forul mondial este obligat sa respecte fanii fotbalului si sa rezolve cumva situatiile controversate, de genul celor petrecute duminica, mai ales daca acestea au implicatii directe asupra rezultatului final.
Cu moralul facut praf, Mexicul a iesit din meci si s-a stins treptat, treptat. Gafa lui Osorio a venit ca o consecinta fireasca, acesta pasand la… Higuain care a facut 2-0. Imediat dupa pauza, Tevez a semnat un gol antologic asa ca la 3-0 zarurile erau deja aruncate. Nici macar golul de onoare al Mexicului, reusit de Herandez, n-a mai impresionat pe cineva.
Argentina a jucat acelasi fotbal entuziast, cu goluri si faze de poarta, impunandu-se in pasi de tango. Meritul calificarii in sferturile de finala apartine jucatorilor argentinieni si nicidecum capriciosului Maradona care numai a tehnician nu arata. Pe langa asta, gesturile la care se preteaza „El Pibe D’Oro” tin mai degraba de circ decat de fotbal. Argentina va juca in „sferturi” o veritabila finala, cu Germania. Cred cu tarie ca dincolo de valoarea nemtilor marele adversar al Argentinei este insusi selectionerul ei, Maradona.