Suarez, bijuteria „celestilor”

iunie 26, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Uruguay merge in „sferturi” pentru ca a avut un atacant in zi de gratie: Luis Suarez. Daca fortareata din aparare a cedat pentru prima data la acest turneu final, dupa ce in grupa „celestii” nu primisera gol, Uruguay a aratat ca poate marca atunci cand vrea. Coreea de Sud reusise sa egaleze si credeam ca meciul va avea prelungiri. Suarez, vedeta lui Ajax Amsterdam, a inventat insa o bijuterie de gol. Sut cu dreptul de la marginea careului, mingea a desenat o traiectorie absolut ciudata, marca „Del Piero”, a lovit bara si s-a dus in plasa. „Celestii” viseaza frumos…

Selectionerul Oscar Tabarez reuseste cea mai mare performanta din cariera de antrenor calificand, sambata, nationala Uruguayului in sferturile de finala ale Cupei Mondiale. Nu a fost insa usor, Coreea de Sud aratand calitati deosebite dar si o motivatie pe masura mizei pusa in joc. „Celestii” si-au respectat statutul de favoriti, dat de precedentele patru victorii in fata asiaticilor dar si de locul 1 obtinut in grupa A, in ciuda Mexicului si Frantei.
Partida s-a ridicat peste media celorlalte jocuri din grupe, semn ca Mondialul si-a intrat cu adevarat in drepturi abia acum, in faza eliminatorie. Pacat de erorile de arbitraj, doua in favoarea coreenilor si una in avantajul „celestilor”. Surprinzatoare, mai ales ca centralul german Wolfgang Stark face parte din lumea buna a „fluierasilor”.
Uruguay a aratat, ca si in grupa, multa forta. Chiar daca fortareata din aparare a cedat pentru prima data in Africa de Sud, datorita unei gafe monumentale a portarului Muslera – care a iesit din poarta aiurea la o centrare banala – „celestii” sunt greu de invins. In plus, mijlocul si atacul au functionat asa cum scrie la carte si cat trebuie ca sa fie bine. Sud-coreenii au sperat mult la 1-1 insa Suarez a reusit „dubla” care o duce pe Uruguay in „sferturi”.
Un meci spectaculos care putea sa fie si mai si. Ploia torentiala si portiunile de gazon deteriorate la meciurile precedente si-au pus serios amprenta asupra calitatii jocului de la Port Elizabeth. Altfel, Coreea de Sud paraseste Mondialul cu fruntea sus in timp ce Uruguay se odihneste si asteapta cu calm adversara din sferturile de finala: Statele Unite sau Ghana?