Si Algeria? Ce umilinta!

ianuarie 17, 2011 in Handbal

Vineri seara, cand am plecat de la radio, „tricolorii” aveau avantaj cu Croatia. Era repriza secunda si speram… Pana la urma, vicecampioana mondiala si europeana ne-a batut la pas. Sa zicem ca n-a fost sa fie. Apoi, Danemarca ne-a scos gargaunii din cap. Nu oricum, la noua goluri diferenta. Si, de parca nu erau suficiente aceste doua esecuri, luni seara nationala de handbal masculin a fost pur si simplu umilita de cvasinecunoscuta Algerie (14-15). Pacat, deja este un Mondial ratat!

Si ce bine am debutat la Mondial! Vineri seara, in primul meci, Romania a avut 13-11 la pauza in fata senzationalei echipe a Croatiei. Repriza secunda a continuat la fel de bine. „Tricolorii” au condus cu 14-11 insa dupa acest moment Balic si ai sai au pus stapanire pe meci. La final, 27-21 pentru Croatia. O diferenta clara de valoare daca ne amintim ca nu demult, in luna octombrie a anului trecut, croatii ne-au calcat in picioare in preliminariile lui Euro 2012, ei castigand atunci cu 32-22.
Marile sperante s-au mutat in vestiarul meciului cu Danemarca. „Tricolorii” au iesit cu declaratii curajoase. Poate prea curajoase stiind ca danezii au fost campionii Europei in 2008. Rezultatul? Scenariul din meciul cu Croatia s-a repetat, iar finalul la fel. Elevii lui Vasile Stanga au controlat prima repriza, au condus si cu patru goluri diferenta dar au clacat lamentabil in cea dea doua parte. Scorul final, 39-30 in favoarea danezilor, ma scuteste de alte comentarii.
Cosmarul a continuat si luni seara. De data asta, in fata „tricolorilor” nu a mai fost un nume mare ci o echipa artagoasa: Algeria. Gura de oxigen de care avea nevoie nationala s-a transformat intr-un pumn de somnifere. Handbalul romanesc a trait o umilinta fara margini. Si nu oricum, cu infrangere in ultima secunda. Un 14-15 de rasul curcilor care arata limitele modeste ale unei formatii ce credea ca daca a eliminat Rusia, in preliminarii, va face ravagii in Suedia. Un mare fasss!
Ma doare sufletul pentru ca Romania a fost, candva, cvadrupla campioana mondiala. Nationala masculina de handbal a ajuns cenusareasa grupei C. La ce sa ne asteptam, miercuri seara, cu nationala de… amatori a Australiei? Doamne, ce am fost si ce-am ajuns!