Cosmar in stil romanesc

decembrie 14, 2009 in Handbal

Nationala de handbal feminin a Romaniei a ratat, duminica, sansa de a ajunge in semifinalele Mondialului din China si, odata cu ea, posibilitatea de a cuceri titlul. Esecul este explicat de mentalitatea paguboasa care ii cuprinde pe sportivii romani, ori de cate ori trebuie sa castige un meci decisiv. La fel s-a intamplat si cu elevele selectionerului Radu Voina, incapabile sa depaseasca „complexul iberic”. Pacat.

Spania, ca si la Europenele de anul trecut, s-a dovedit a fi un adversar mai degraba incomod, decat superior ca valoare. Paralizate de ideea meciului decisiv, in care erau condamnate sa castige pentru a continua cursa spre titlul mondial, tricolorele s-au fastacit ca niste biete incepatoare si au pierdut in fata Spaniei, 25-26.
Fara idei si inventivitate in atac, cu o aparare greoaie si de multe ori neatenta, Romania a alergat, mai tot meciul, dupa egalare. Asta spune aproape tot despre mentalitatea handbalistelor noastre, despre maniera in care si-au tratat adversarele. De doua ori am avut conducerea in meci, 11-10 – min. 24 si 17-16 – min. 41. Oricum, putin fata de ceea ce ne asteptam, Romania avand pe teren jucatoare capabile sa dicteze ritmul si directia jocului.
Culmea culmilor este ca in minutul 56 fetele noastre aveau un avantaj de doua goluri, 25-23. Mai erau patru minute si toti visam frumos. Lipsa de concentrare, poate si teama, au impins-o pe Tivadar la un fault care ne-a lasat in inferioritate numerica. Logic, Spania a primit cu bratele deschise „pomana” si ne-a executat cu sange rece cand mai erau doar doua secunde pana la fluierul final.
O infrangere tipic romaneasca, in ultimele secvente de joc, cand speram sa avem toti sacii in caruta. Spania ne-a aruncat in afara luptei pentru medalii fara a demonstra ca are ceva in plus pe scara valorica. Doar cu ambitie si forta mentala. Si uite cum am mai trait inca o infrangere pe final de meci, un cosmar tipic sportului romanesc.