Ibracadabra, 2-2, si gata!

aprilie 1, 2010 in Liga Campionilor

Nu este vorba despre o expresie noua a gandirii magice. Doar un joc de litere menit sa exprime, intr-o maniera neconventionala, dar vesela, ceea ce s-a intamplat, miercuri seara, pe „Emirates Stadium”. Timp de 70 de minute, Barcelona a calcat in picioare un Arsenal uluit si naucit de frenezia si viteza paselor catalane. „Tunarii” au fost treziti din pumni de spiritul de lupta dobandit in Premier League si, in final, s-au ales cu o remiza nesperata. Pentru calificare Arsenal trebuie insa sa bata pe „Camp Nou”. „Barca” se gandeste deja la semifinale.

La doar cateva secunde dupa fluierul de inceput al elvetianului Massimo Busacca, Barcelona s-a pravalit, asemenea unei tornade, spre poarta lui Almunia. Rar mi-a fost dat sa vad atatea scheme incantatoare, un ritm absolut infernal, driblinguri de mare finete si o dominare cvasitotala a adversarului. Si ce adversar, marele Arsenal!
Daca la pauza scorul ar fi fost 0-4 n-ar fi mirat pe nimeni. Busquets, chiar in primul minut, Ibrahimovici, Messi si Xavi au descris, in ocazii de gol, un prim sfert stralucitor al Barcelonei. Arsenal a reusit sa treaca mai des de centru terenului abia dupa minutul 15, de parca se numea… Almeria. Colac peste pupaza, „tunarii” au ramas fara Arsavin si Gallas, ambii accidentati. Pierdere mare, mai ales pentru retur.
Dupa pauza, Ibrahimovici a iesit la rampa. „Ibracadabra” a inventat doua executii magice si in minutul 59 scorul era 0-2. Asta cu largul concurs al portarului Almunia, care a gafat nepermis la ambele goluri dupa ce in prima parte aparase senzational. A iesit la rampa Arsene Wenger care a utilizat „racheta” Theo Walcott. Suficient cat sa dea peste cap socotelile catalane. In minutul 77 era deja 2-2.
Pana la final, ca de altfel in tot meciul, am avut parte doar de fotbal, fotbal si iar fotbal. Parca era „FIFA 2010 PS2” nu o confruntare „live”. Un fotbal de pe planeta lui „Ibracadabra”. Un fotbal sclipitor, in viteza si inventiv. Un fel de certificat de valoare pentru nivelul la care a ajuns Liga Campionilor.
Si cand te gandesti ca la fiecare final de sezon ne facem calcule cum sa fim si noi prezenti la masa bogatilor. Mai bine ne vedem de treaba noastra, inventam o Liga Balcanica sau mai stiu eu ce unde sa jucam cu vecinii nostri. Ca de fotbal este greu sa mai discutam dupa o confruntare de talia celei oferita de Arsenal si Barcelona. Sigur, pe „Camp Nou” vom avea un nou spectacol. Pana atunci, „Ibracadabra”, 2-2, si gata!