Finala din… „optimi”: Germania-Anglia!

iunie 24, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Anglia si-a revenit dupa doua meciuri neconvingatoare la acest turneu final. Elevii lui Fabio Capello au invins Slovenia, cu 1-0, iar pe final au tras serios ca sa pastreze acest rezultat. O victorie la mai multe goluri diferenta ar fi adus Angliei locul 1 in grupa C si un adversar mai accesibil in „optimi”. In schimb, Germania si-a facut temele si pana la urma a terminat prima in grupa D tot dupa un 1-0, dar cu Ghana. Rezultatul este ca avem o finala in… optimile de finala: Germania-Anglia.

Daca a dezamagit cu SUA si Algeria, nationala Angliei a inceput sa-si arate valoarea. Slovenia avea si varianta egalului ca sa ajunga in „optimi” insa jocul la 0-0 i-a fost fatal. Golul izbavitor pentru englezi l-a inscris Defoe, titularizat in premiera la acest turneu final. Rooney, Lampard si Gerrard au ratat din pozitii excelente sansa unei victorii lejere.
Minute bune Anglia a dominat copios Slovenia. Doar pe final englezii au jucat la trecerea timpului vazand probabil ca nu mai pot inscrie in poarta excelentului Handanovici. Spre bucuria adversarilor care, in minutul 90, erau calificati. Imediat ce meciul cu Anglia s-a terminat slovenii au aflat ca Donovan a punctat, in prelungiri, gol ce a propulsat echipa Statelor Unite in optimile de finala dar si pe primul loc in grupa C.
Germania nu si-a tradat statutul de abonata la fazele finale ale Cupei Mondiale. La Johannesburg, acolo unde se va juca marea finala, nemtii s-au impus cu 1-0, scorul zilei de miercuri, rezultat care duce mai departe atat Germania dar si pe adversara ei, Ghana. „Manschaft” nu a prea avut loc de intors, ca altfel mergea pe un rezultat care sa evite Anglia in „optimi”. In aceste conditii, o posibila finala de Campionat Mondial se va disputa in devans, confruntarea dintre cele doua reprezentative fiind de departe capul de afis al optimilor de finala.
Tot in grupa D, Australia si Serbia si-a dat in cap reciproc. „Cangurii” au avut la un moment dat 2-0 si visau la inca un gol izbavitor. N-a fost sa fie. In schimb, pe finalul intalnirii, a punctat Serbia. La 2-1 sarbii mai aveau nevoie de golul egalizator si mergeau mai departe dar Pantelici, in prelungiri, a ratat de la cativa metri singur cu portarul. Si cu asta basta, in faza urmatoare urmand sa fie fata in fata, intr-o confruntare inedita, Ghana si Statele Unite.