Fantoma din Ghencea

februarie 21, 2010 in Liga 1

Nu este vorba despre o ecranizare cinematografica ci, pur si simplu, o eticheta pusa peste ceea ce arata Steaua de astazi in comparatie cu formatia care speria Europa la sfarsitul anilor ’80. Jocul prost etalat de „ros-albastri” in prima etapa din retur, cu Ceahlaul, in Ghencea, nu ii recomanda ca posibili castigatori ai titlului. Dimpotriva. Eliminarea lui Nicolita, golul de curtea scolii incasat de Zapata, poticnelile evidente la constructie, scorul in sine si bulgarii de zapada aruncati din tribune, care erau sa opreasca partida, sunt ingredientele… haosului. Ce-a fost si ce-a ajuns Steaua!

Pentru o echipa care are pretentii la titlul de campioana este inadmisibil sa se prezinte la un asemenea nivel dupa perioada de pregatire. Mai ales atunci cand adversarul este „lanterna rosie” din Liga 1, o formatie care se afla, inaintea inceperii jocului, la 24 de puncte distanta. Aproape cat un… barem. Cam tot atatea cat numarul jucatorilor prezenti pe „lista de achizitii” a Stelei din aceasta iarna. Pana la urma au ajuns cativa in Ghencea, vreo sase, iar – dintre acestia – doar fostul galatean Jelev s-a aflat printre titulari.
Steaua a reusit cu acest 1-3 sa confirme una dintre legile lui Murphy: „Daca totul pare sa mearga bine, cu siguranta ai omis ceva”. Ei bine, „ros-albastrii” au uitat ca un meci dureaza 90 de minute, iar simpla prezenta in teren – chiar si dupa ce Kapetanos a deschis scorul in minutul 14 – nu este echivalenta cu victoria. Dimpotriva.
Conducerea clubului considera ca totul s-a rupt din momentul in care partida a fost intrerupta. Sunt aratati cu degetul suporterii care au aruncat cu bulgari de zapada in antrenorul Ceahlaului, Gigi Multescu. Poate si asta. Cred insa ca adevarata ruptura s-a produs cu doua minute inainte de pauza, la golul lui Onciu. Un gol picat cum nu se poate mai prost intr-un moment cand fundasii Stelei, in frunte cu Baciu, se gandeau mai mult la caldura din vestiar decat la scorul de pe tabela de marcaj. De aici si pana la dezastru n-au mai fost decat eliminarea lui Banel si gafa monumentala a lui Zapata.
Nebunia insa abia incepe. Imediat dupa meci a circulat informatia ca Stoichita a vrut sa plece dar l-au intors jucatorii. Apoi, desi n-a mai facut scandal la finalul jocului, patronul Gigi Becali a apelat la caile mediatice pentru a-i transmite lui „Lippi” o posibila formula de echipa pentru meciul cu CFR, din etapa urmatoare: Zapata – Golanski, Tudose, Jelev, Artiom Karamian – Szekely, Plesan, Ovidiu Petre, Tanase – Stancu, Kapetanos. Absolut incredibil!
Si asta la doar o zi dupa oficializarea acordului de pace cu suporterii care precizeaza clar, la punctul 10, neimplicarea patronului in alcatuirea echipei. Dupa incidentul cu Hagi, Clujul pare sa fie locul de „totul sau nimic” si pentru Stoichita. Poate si pentru viitorul Stelei. Astazi, doar o fantoma care bantuie prin Ghencea, o palida copie peste ani a trupei ce aducea la Bucuresti, in 1986, Cupa Campionilor Europeni.