Bal reprogramat: e joi!

noiembrie 9, 2010 in Fotbal

Egal pe tabela la Rapid-Steaua, egal la ocazii de gol, egal la reprize dominate. Un 0-0 mai degraba in avantajul giulestenilor. Spadacio si Marcos Antonio, in primul mitan, puteau aduce Rapidul in avantaj. Steaua a facut legea in cea dea doua repriza cand putea castiga dar Cristi Tanase si Surdu au luat la tinta barele portii giulestene. O remiza alba care amana spectacolul pentru meciul de Cupa.

Gest de noblete al suporterilor rapidisti, inainte de meci. Fanii giulesteni l-au omagiat pe poetul Adrian Paunescu, care a incetat din viata, saptamana trecuta. Peste 13.000 de spectatori au cantat, in cor, imnul Rapidului in timp ce pe tabela era prezentata o fotografie a poetului si o poezie despre Rapid. Cel mai emotionant moment a fost acela cand galeria „alb-visiniilor” a afisat un banner pe care era scris: „Acum spre alta lume, cand portile ti se deschid, ramane pe vecie un imn pentru Rapid”.
Derby-ul nu s-a ridicat la nivelul spectacolului din tribune. Am avut parte de un joc tacticizat la extrem, frica de adversar fiind cuvantul la ordine. De aceea au lipsit fazele spectaculoase si golurile. Steaua a avut posesia in prima repriza dar Rapid a atacat mai organizat. Asa se explica ocaziile de gol ale lui Spadacio si Marcos Antonio.
Replica Stelei s-a intetit insa in a doua repriza. Atacurile purtate pe flancuri au facut vraiste apararea giulesteana. Doar norocul portarului Bornescu au salvat Rapidul de la infrangere atunci cand Tanase si Surdu au trimis mingea in bara. „Ros-albastrii” au avut minute bune de fotbal curat, ofensiv, generos insa apararea Rapidului a rezistat cu brio. Ramanem cu concluzia ca Steaua a fost mai periculoasa, iar Rapid s-a temut excesiv de acest derby.
Altfel, spectacolul anuntat cu surle si trambite se amana pentru meciul de Cupa Romaniei, programat joi seara, tot in Giulesti, de la ora 20:45. Ambele echipe vor avea ocazia sa se revanseze fata de fani. Notiunea de egal dispare asa ca, macar din aceasta perspectiva, sper sa se joace la „care pe care”. Poate vor veni la meci si suporterii Stelei, absenti luni seara din cauza unor neintelegeri intre cele doua cluburi. Fara fani, fotbalul isi pierde din farmec!