„Armada” lui Del Bosque, in „careul de asi”!

iulie 3, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Spania a ajuns in semifinalele Mondialului din penalty in penalty. Prima data a trait periculos insa excelentul Casillas a parat lovitura de la 11 metri executata de Cardozo. La faza urmatoare vine randul Spaniei sa beneficieze de o lovitura de la punctul cu var din careu. Executa Xabi Alonso, marcheaza, dar arbitrul cere repetarea si… rateaza. Pe final, David Villa rezolva calificarea cu o executie fantastica: bara-bara-gol. Astfel, dupa 60 de ani de asteptare, „Armada” ajunge in semifinalele Campionatului Mondial si se pregateste pentru „razboiul civilizatiilor”, cu Germania!

Dintre cele patru confruntari pentru accesul in semifinale multi au considerat „sfertul” Spania-Paraguay ca fiind cel mai dezechilibrat din punct de vedere valoric. N-a fost deloc asa. Campioana Europei a avut de tras, nu gluma, in fata unui adversar disciplinat si cu un joc organizat.
Trupa antrenata de Vicente del Bosque a vrut sa-si impuna, de la inceput, celebrul stil „tiki-taka” cu pase rapide si precise. Paraguayul nu a acceptat postura de „vioara a doua” si a trecut la un pressing agresiv, inainte ca jucatorii spanioli sa faca preluarea mingii. Tactica a dat roade. Putea fi 1-0 pentru Paraguay daca golul lui Valdez nu era anulat pe baza unui offiside care n-a existat.
Dupa pauza a fost show, tensiune si dramatism. Cardozo a ratat un penalty pe care tot el il obtinuse. O regula nescrisa a fotbalului spune ca jucatorul care este faultat nu bate 11 metri. Cardozo a ignorat aceasta superstitie si a ratat incredibil. Peste un minut socul vine in celalalt careu. Xabi Alonso executa lovitura de pedeapsa acordata Spaniei dupa un fault la David Villa si marcheza. Arbitrul Batres cere repetarea. De data asta mijlocasul lui Real Madrid o comite si… rateaza.
Timpul trecea vazand cu ochii iar golul nu mai venea. Toata Spania era cu gandul la semifinala insa miracolul trebuia sa se intample la Johannesburg. Si cine altcineva putea sa aduca victoria „Armadei” decat senzationalul David Villa. Cu sapte minute inainte de final, „El Principe de Asturias” inventeaza un sut de senzatie, mingea pluteste in aer parca teleghidata si se opreste in plasa dupa ce a lovit ambele bare ale portii paraguayene.
Spania a meritat calificarea, iar Paraguay a parasit Mondialul cu onoare. Altfel, in semifinale vom avea o reeditare a finalei de la Euro 2008, cand ibericii au fost mai buni decat nemtii. Dupa 60 de ani de asteptare si frustrari, Spania savureaza din plin prezenta „Armadei” intre primele patru echipe ale lumii. Espana… ole!