Holland, Holland, Holland!

iulie 2, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Olanda este prima echipa care ajunge in semifinalele Mondialului din Africa de Sud. Si nu oricum. „Batavii” au eliminat campioana campioanelor, Brazilia. Felipe Melo a fost calaul „Selecao”. Dupa ce i-a dat o pasa de senzatie lui Robinho, care a deschis scorul in prima repriza, Melo a inventat un autogol de… 1-1, apoi a luat cartonas rosu si cu asta basta. Brazilia merge acasa, selectionerul Dunga si-a dat demisia iar Olanda viseaza la titlul suprem.

„Portocala mecanica” s-a speriat de Brazilia. Altfel nu pot explica inceputul timid de meci, chiar haotic. Noroc ca jucatorii olandezi nu sunt superstitiosi, astfel ca nu au pus la suflet accidentarea lui Matijhsen, la incalzire. Cu un cuplu de fundasi centrali, Oijer-Heitinga, improvizat mai mult de nevoie decat de voie, Olanda a dat semne de slabiciune. Asa se explica avantajul minim al Braziliei dupa primele 45 de minute.
De data asta pragmatismul selectionerului Dunga l-a tradat exact atunci cand nu trebuia. Pasul inapoi facut de „Selecao”, dupa golul lui Robinho, si tactica de a juca cu Olanda pe contraatac au facut praf planurile lui Dunga. Cu trecerea fiecarui minut se vedea ca Olanda creste in joc, ca „portoca mecanica” impinge liniile tot mai aproape de careul Braziliei desi, la 1-0, multipla campioana mondiala a avut ocazii de a rezolva partida.
Pur si simplu, Olanda a explodat dupa pauza. Un joc excelent, cu Arjen Robben pe post de… „detonator”. La revenirea „batavilor” a contribuit si pomana lui Melo care a fost autorul unui autogol de generic. Apoi, ca un trasnet, a picat reusita lui Sneijder. O lovitura naucitoare care a ingenuncheat Brazilia, marea favorita sau una dintre echipele cu pretentii la cucerirea laurilor din finala.
Demisia selectionerului Carlos Dunga, imediat dupa meci, arata amaraciunea infrangerii si suferinta unei natiuni care visa cu ochii deschisi la Cupa Mondiala. In schimb, acest sfert de finala de la Port Elizabeth a legitimat aspiratiile Olandei la o performanta de rasunet.
Poate a venit vremea „portocalei mecanice”, poate a venit vremea ca, dupa o serie de tentative esuate, Olanda sa dea, in sfarsit, marea lovitura. Un vis frumos incepe sa prinda contur. In loc de vuvuzele dinspre Africa de Sud se aud, tot mai puternic si mai insistent, incurajarile batave: „Holland, Holland, Holland!”.