4-1… Asta e diferenta!

septembrie 16, 2010 in Fotbal

Orice s-ar intampla pozitiv intr-un meci de fotbal peste ani se va vorbi doar despre rezultatul final. Steaua pleaca de la Liverpool cu patru goluri in traista. Tanase, autorul primei reusite romanesti pe „Anfield Road”, a fost eclipsat de un record nedorit, Steaua fiind prima echipa din Liga 1 care pierde in fata lui Liverpool la o asemenea diferenta. Rezultatul final pare mincinos pentru cei care n-au vazut meciul. Pe de alta parte scorul arata diferenta dintre cele doua campionate: ei cu rezervele, noi cu titularii.

Desi a trecut ceva mai bine de un ceas dupa miezul noptii, golul superb reusit de Cristi Tanase este reluat la mai toate buletinele de stiri ale televiziunilor. Sa nu ne imbatam insa cu apa rece deoarece Steaua a avut in fata echipa secunda a „cormoranilor” chiar daca din aceasta au facut parte nume grele precum Reina, Babbel, Maxi Rodriguez sau Cole. Golul lui „Dodel” si prima repriza a Stelei sunt singurele amintiri frumoase dupa acest 4-1 in favoarea lui Liverpool.
Adevarul este ca in primele 45 de minute Steaua a aratat caracter, forta si… fotbal. Ilie Dumitrescu si-a respectat cuvantul dat preferand sa joace ofensiv in loc sa-si indemne jucatorii sa stea cu fundu-n poarta. Un 1-1 la pauza de care o sa ne aducem aminte multa vreme. Si de arbitrul spaniol Cesar Muniz Fernandes care le-a oferit „cormoranilor” un penalty pe tava. Suficient ca sa dea peste cap meciul si rezultatul.
Dumitrescu a fost fortat sa mute fara voia lui. Daca era 2-1 sau 4-1 tot nu se alegea cu ceva. Asa ca antrenorul Stelei a mizat pe atac. Poate nu trebuia schimbat Anghelov, foarte sigur pe el in prima repriza, dar de riscat trebuia riscat. Putea sa-i iasa dar n-a fost sa fie. Pana la urma valoarea jucatorilor din „echipa experimentala” gandita de Roy Hodgson a facut diferenta.
Cand pierzi cu 1-4, chiar si la Liverpool, nu prea ai ce sa mai spui. Totusi, jocul din prima repriza promite pentru viitor. Steaua a demonstrat ca poate evolua la cel mai inalt nivel. O repriza de vis care daca va fi multiplicata in urmatoarele partide din grupa K poate aduce „ros-albastrilor” puncte frumoase. Pana atunci mai este de munca…

P.S. Mare dezamagire maniera in care au fost primiti oficialii Stelei. Helmuth Duckadam, presedintele clubului, vorbea dupa meci despre diferite sicane facute de gazde, lucru mai rar intalnit in Anglia. Duckadam a amintit de nerespectarea permiselor de parcare, a traseului dificil spre loja, de obstructionarea accesului la antrenamentul oficial etc. Daca e asa, halal ospitalitate!