Mai tari decat campioana… campioanei mondiale!

februarie 15, 2010 in Handbal

Frumoasele handbaliste de la Oltchim Rm. Valcea au obtinut, duminica seara, a doua victorie consecutiva in Grupa Principala 2 a Ligii Campionilor. Fetele antrenate de Radu Voina au facut scor, 30-24, cu Dinamo Volgograd, campioana Rusiei. Punctul forte al Oltchimului a fost apararea care a rezistat in multe minute de superioritate numerica ale adversarelor. Drumul spre semifinalele Ligii este deschis. Duminica viitoare, la Rm. Valcea, vine Viborg!

Desi au invins la sase goluri diferenta, fetele de la Oltchim nu au avut un meci usor cu campioana Rusiei, Dinamo Volgograd. Un lucru oarecum logic, pentru ca vorbim despre Rusia, tara care detine titlul mondial la handbal feminin. In plus, rusoaicele au venit in Romania cu o mare dorinta de revansa, fiind invinse in primul meci de Viborg, chiar pe terenul lor.
Cu statutul de favorite in buzunar, elevele lui Radu Voina au avut un inceput ezitant. Usor timorate, mai degraba speriate de masivitatea apararii lui Dinamo, condusa de Lambeska, valcencele si-au intrat mai greu in mana. Abia dupa ce au pus in aplicare jocul cu pivotul, asupra caruia antrenerul Voina a insistat la sedintele de pregatire, a venit si desprinderea pe tabela. Astfel, Oltchim a intrat la vestiare cu un avantaj confortabil, de sapte goluri: 16-9.
Si in prima repriza dar, mai ales, in a doua, apararea Oltchimului a dus greul. Cu succes. In total au existat 20 de minute de superioritate numerica in care Dinamo a avut o jucatoare in plus. Degeaba. Vedeta formatiei din Volgograd, Kochetova, a fost anihilata total. La asta s-au adaugat si paradele de senzatie ale Paulei Ungureanu, care au turnat plumb in picioarele adversarelor. Suficient pentru o victorie rasunatoare.
Greul abia acum incepe. Duminica, la Rm. Valcea, vine Viborg. O echipa tare unde romanca Cristina Varzaru este in mare forma. Extrema dreapta a nationalei Romaniei a inscris opt goluri la Volgograd si alte 14 la Viborg, cu Hypo Viena. Un total incredibil de 22 de goluri in doua meciuri. Asta nu inseamna ca Varzaru va face ce vrea la Valcea. Are grija Oltchim, o echipa mai tare decat campioana… campioanei mondiale!