Anglia tremura pentru „optimi”

iunie 19, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Problemele Angliei nu sunt doar in poarta, acolo unde Green si James fac gafe dupa gafe. Jocul selectionatei antrenata de Fabio Capello nu este nici pe departe unul de aspiranta la cucerirea Cupei Mondiale. Asteptat ca un galop de sanatate spre faza eliminatorie, meciul cu Algeria a reprezentat o noua dezamagire pentru fanii englezi si nu numai. Mai trist este ca Anglia nu a avut nicio ocazie de gol pe toata durata partidei si, din cauza asta, tremura serios pentru optimile de finala.

Dupa doua egaluri, Anglia ocupa locul trei in grupa C, cu doar un punct in fata Algeriei. Dupa remiza cu americanii, din primul joc, multi se asteptau ca Anglia sa riste putin jucand la victorie contra Algeriei. Da de unde, in loc de fotbal ofensiv si avantat Gerrard, Ronney si colegii lor au evoluat cu frica si fara imaginatie.
Elevii lui Capello au parut lipsiti de energie, nu au avut atitudinea de luptatori pe care au afisat-o in preliminarii si au dat dovada de confuzie in majoritatea timpului. Nu am vazut la englezi creativitate ceea ce inseama ca absenta lui David Beckham conteaza mai mult decat s-a crezut la inceput.
Cu doar doua puncte din doua meciuri, Anglia este obligata sa bata Slovenia daca vrea sa fie prezenta in optimile de finala. O situatie pe care ar fi putut s-o rezolve mai usor in cazul unui succes cu Algeria. Daca Fabio Capello nu schimba ceva in jocul elevilor sai, Anglia va avea probleme nu numai cu calificarea in „optimi”, dar si acolo unde, teoretic, ar putea da peste Germania sau Serbia.

P.S. In aceeasi grupa C, meci cu cantec intre Slovenia si Statele Unite. Slovenii au condus dupa prima repriza cu 2-0. „Yankeii” au revenit miraculos dupa pauza, au egalat, ba chiar au si marcat golul victoriei pe final, prin Edu. Din pacate, arbitrul din Mali le-a refuzat reusita si a fluierat finalul meciului desi existau motive serioase pentru a solicita arbitrului de rezerva minute bune de prelungire.
Serbia este „bomba” din grupa D. Ba una rece, ba una calda. Dupa ce a pierdut cu Ghana (0-1), in primul joc, Serbia a revenit miraculos din anonimat si a invins Germania, cu… 1-0. Cheia meciului a fost eliminarea lui Miroslav Klose, atacantul german incasand doua cartonase galbene in intervalul a doar 24 de minute. Culmea, in ambele situatii pentru faulturi din spate. Penalty-ul ratat de Podolski, in repriza secunda, si cele doua bare ale sarbilor au reprezentat sarea si piperul unui meci care a aruncat in aer clasamentul grupei D.