Portugalia, in extaz!

iunie 23, 2010 in CM 2010 - Africa de Sud

Ploia torentiala cazuta in timpul meciului de la Cape Town a adus o mare de goluri. Portugalia a desfiintat echipa Coreei de Nord cu un neverosimil 7-0 si merge in „optimi” alaturi de Brazilia. Scor de maidan care readuce in discutie controversata tema a globalizarii fotbalului. La fel de bine putea sa fie 8-0, 9-0 sau chiar 10-0 si nu se supara nimeni. Cristiano Ronaldo a fost dirijorul orchestrei lusitane: gol spectaculos in minutul 88, un „trasor” care a dus mingea in transversala si alte patru pase decisive ratate cu seninatate de colegii sai.

Portugalia si RPD Coreeana s-au mai intalnit odata in turneul final, acum 44 de ani. Pe „Goodison Park” din Liverpool, in 1966, a fost un meci de pomina. Portugalia s-a impus cu 5-3 dupa ce, atentie, in minutul 24, Coreea de Nord conducea cu 3-0. Luni dupa-amiaza n-am mai avut parte de o asemenea rasturnare de scor insa am inregistrat un recital al lusitanilor cu sase goluri in repriza secunda.
Nord-coreenii au impresionat in primul lor meci din Africa de Sud, cu Brazilia, deoarece au pierdut la limita, cu 1-2, dar mai ales pentru golul marcat. Toata lumea se astepta la o replica taioasa contra Portugaliei insa formatia asiatica a clacat lamentabil. Gafele monumentale din aparare si forma de zile mari aratata de vedetele lusitanilor, in frunte cu Cristiano Ronaldo au dus scorul la proportii dramatice.
Acum asteptam confruntarea dintre Brazilia si Portugalia care va stabili castigatoarea grupei G. O intalnire care se anunta tare de tot pentru ca ocupanta locului 1 va juca in optimile de finala cu locul 2 din grupa H, probabil Chile sau Elvetia.

P.S. Din perspectiva celor scrise mai sus, grupa H a devenit una extrem de interesanta. Luni seara, Spania a sters cu buretele rusinea din meciul cu Elvetia si s-a impus in fata Hondurasului cu 2-0. Cum Chile a castigat in fata Elvetiei, tot luni, cu 1-0, situatia in grupa a devenit una complicata dar in avantajul Braziliei, posibila castigatoare a grupei G. Ca sa ajunga in „optimi”, Spania este condamnata sa bata Chile. Un 1-0 este suficient ibericilor insa ii duce pe primul loc in grupa ceea ce inseamna ca in faza urmatoare vor intalni Portugalia. Asta daca lusitanii raman pe locul 2 in grupa G…