Trei minute pentru… trei puncte!

septembrie 29, 2010 in Fotbal

CFR Cluj a fost foarte aproape de un egal onorant pe „Olimpico”. Clujul lui Cartu a demonstrat, din nou, ca joaca mai bine in Liga Campionilor decat in campionat. Nu a fost insa suficient pentru a lua punct sau puncte. Scorul de acum doi ani, cand „ceferistii” s-au impus cu 2-1, s-a repetat in favoarea… Romei. In trei minute, „giallorossi” au lovit letal prin Mexes si Borriello. Daca Traore ar fi fost mai putin egoist poate ca ardelenii se alegeau cu un 2-2 meritat.

Pe „Olimpico”, Sorin Cartu nu si-a abandonat principiile care l-au consacrat in ultima vreme. Cu gandul la o aparare-beton, „Sorinaccio” a inceput meciul cu Roma folosind nu mai putin de sapte jucatori cu profil defensiv. Surprinzator, CFR a fost echipa care a atacat mai consistent, mai cu elan. Egoistul Traore a anulat acest efort generos preferand sa suteze in bara decat sa-i paseze lui Culio care era liber cu poarta goala.
CFR a gestionat bine un meci ce parea imposibil dupa seria neagra din campionat. La pauza a intrat la vestiare cu 0-0. Traore tinteste bara si in repriza secunda. Jocul de pase si curajul clujenilor a incurcat socotelile trupei antrenate de Ranieri. O Roma de nerecunoscut. Pana in minutul 69 cand Mexes si apoi Borriello (min. 72) au rezolvat, in trei minute, soarta celor trei puncte.
Pe undeva, un astfel de moment arata decalajul de valoare dar mai ales de experienta la un asemenea nivel. In Liga Campionilor nu iti poti permite nici macar un minutel de relaxare. CFR a avut vreo trei, perioada in care s-a decis soarta partidei. Asediul care a urmat la poarta lui Lobont n-a adus decat golul de onoare reusit de Rada insa punctele erau mai importante.
Chiar si invinsa, CFR si-a depasit conditia din campionat. Cu mult. Atitudinea si maniera in care echipa a evoluat pe „Olimpico” s-a ridicat la pretentiile unei competitii de talia UEFA Champions League. Fata de acum doi ani, ardelenilor le-a lipsit sansa, atat de invocata in fotbal. Pentru meciurile urmatoare sunt ceva sperante. Daca Clujul va juca mai bine decat a aratat marti seara, la Roma, cred ca va ajunge in primavara europeana.